Jump to content

ΣΑ #4 (The Nightmare Before Christmas)


Ιρμάντα
 Share

Recommended Posts

1625524-bigthumbnail.jpg

Αγαπητά μου ζωάκια

 

Το σκέφτηκα έτσι, το σκέφτηκα αλλιώς. Τελειώνει ο Νοέμβρης και οδεύουμε προς το μεγαλειώδες κλείσιμο του έτους. Ε, να μην τρέξουμε μία ασκησούλα μες στον Δεκέμβρη, να αποχαιρετήσουμε το φίλτατο 2016;

 

(Όλο και κάποιο καλό θα μας έφερε αν το ψάξουμε, δεν μπορεί…)

 

Λοιπόν, λοιπόν.

 

ΣΑ

The Nightmare Before Christmas

 

Άλλο είχα στο νου μου να ετοιμάσω, άλλο τελικά παραδίδω. Ένεκα η εποχή.

(Γράμμα στον Άγιο Βασίλη γράψατε ζωάκια μου;)

 

Κλείστε λοιπόν τα ματάκια σας και φανταστείτε…

 

Σκοτάδι στο δωμάτιο. Τι βρίσκεται μέσα στο δωμάτιο; Ένα κρεβάτι, ένα κομοδίνο, ένας καθρέφτης, ένα κάθισμα. Στο πάτωμα χαλί.

Κυρίως, μέσα στο δωμάτιο υπάρχει ένα χριστουγεννιάτικο δέντρο. Ένεκα η εποχή.

Ας φανταστούμε.

 

Στο δωμάτιο αυτό από στιγμή σε στιγμή θα φανεί ο Άγιος Βασίλης. Ως παππούς φουσκωτός από την καπνοδόχο, ως αγχωμένος γονιός, ως σφετεριστής βασιλιάς Τζακ από το Nightmare Before Christmas, επίσης δεν μας νοιάζει.

Στο χέρι του κρατά το γράμμα του παιδιού (ή μπορεί και του ενήλικα) με το αίτημά του. Το διαβάζει, το σχολιάζει, ικανοποιεί το αίτημα. Ή τι άλλο μπορεί να συμβαίνει;

Ο Σάντα μοίρασε δώρα; Είναι κάποιος εχθρός του νοικοκύρη και λογοφέρανε; Είναι κάποιο κακό πνεύμα; Είναι μήπως (σας πετώ το γάντι) όντως ο Βασιλιάς του Halloween που έκλεψε τα Χριστούγεννα; Θα συναντηθεί με κάποιον ένοικο του σπιτιού, και αν ναι, τι θα προκύψει από αυτή τη συνάντηση; Είναι απλώς ο μπαμπάς του σπιτιού, και ψάχνοντας πού να τοποθετήσει καλύτερα το κουτί με το τρενάκι ανακαλύπτει (ε, βρείτε εσείς το πώς) ότι η γυναίκα του τον απατά;

Υπερφυσικό στοιχείο λοιπόν δεν είναι απαραίτητο. Έμπνευση και διάθεση είναι απαραίτητες μονάχα –και να μην φοβηθούμε να «σκοτεινιάσουμε» την χαρούμενη γιορτή αν η έμπνευσή μας το απαιτεί.

Δεν υπάρχει όριο λέξεων. Αν έχετε όρεξη δώστε του να καταλάβει.

Το γράμμα με το αίτημα του δώρου πρέπει να το φτιάξετε όμως. Και ό,τι ήθελε προκύψει μετά.

Η 4η ΣΑ του sff.gr είναι εδώ για να μας πάει γλυκά και δημιουργικά μέχρι το τέλος του έτους. Ξεσκονίστε τα χέρια σας από τα κουραμπιεδάκια και στρωθείτε!

 

Άντε βρε! Και καλές γιορτές να 'χουμε!

 

edit: Μπουμπούκια μου, απαντησούλες εδώ: http://community.sff.gr/topic/17010-σα-4-απαντήσεις-και-σχολιασμοί/?p=304565

Edited by Ιρμάντα
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Ωραία η περιγραφή της άσκησης αλλά εγώ δεν κατάλαβα τελικά τι ζητάς να κάνουμε :p

Να γράψουμε μία ιστορία dark xmas? Να γράψουμε ενα γράμμα στον Άγιο Βασίλη; να περιγράψουμε έναν Άγιο Βασίλη;

Σοβαρά μπερδεύτηκα :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μας περιγράφεις (ζητάς) τη σκηνή όπου έρχεται ο Άγιος Βασίλης στο σπίτι και διαβάζει το γράμμα. Ε;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Άγιος Βασίλης έρχεται, διαβάζοντας το γράμμα. Μπορεί να είναι αγαθό πνεύμα, μπορεί πονηρό, μπορεί σκέτα γονιός. Και μετά, έρχεται το μετά. Αφήνει κάποιο δώρο; Κάνει κάτι άλλο; Βρίσκει κάτι να τον περιμένει; Κάποια δυσάρεστη ή ευχάριστη έκπληξη; Γάλα και μπισκοτάκια; Κάποιο θανάσιμο εχθρό του; Είναι κάποιος κλέφτης/ εγκληματίας ντυμένος Άη Βασίλης; Είναι κάποιος που (ξαναλέω) πάει να βάλει το δώρο κάτω από το δέντρο και ανακαλύπτει αποτσίγαρο άγνωστης μάρκας (που κάπνισε ο γκόμενος της συμβίας;)

Θέλω το γράμμα και να πλαστεί μετά μία ιστορία. Το γράμμα καλά θα είναι να έχει κάποια σχέση με την ιστορία. Μπορεί το παιδάκι να ζητάει από το μπαμπά άι Βασίλη δώρο ένα παιχνίδι σαν αυτό που μου δίνει η μαμά και παίζω κάθε φορά που με πηγαίνει να δούμε τον θείο Τάδε. (Όπα. Ποιος είναι ο θείος Τάδε;)

Ό,τι άλλο θέλετε ρωτάτε!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αν καταφέρω να βρω μια αξιόλογη ιδέα, αλλά το κυριότερο και δυσκολότερο, την ανάλογη διάθεση, θα μου άρεσε να σκάρωνα κάτι. Κάτι πολύ κοντά στο θέμα χωρίς το γράμμα όμως, έχω γράψει πέρυσι και είναι αυτή η ιστορία με τίτλο "Μετρημένες μέρες"...

 

Χαιρετώ μετά από πολύ καιρό ξανά την κοινότητα...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αν καταφέρω να βρω μια αξιόλογη ιδέα, αλλά το κυριότερο και δυσκολότερο, την ανάλογη διάθεση, θα μου άρεσε να σκάρωνα κάτι. Κάτι πολύ κοντά στο θέμα χωρίς το γράμμα όμως, έχω γράψει πέρυσι και είναι αυτή η ιστορία με τίτλο "Μετρημένες μέρες"...

 

Χαιρετώ μετά από πολύ καιρό ξανά την κοινότητα...

Αυτό το είχα ξαναδιαβάσει λοιπόν. Χαίρομαι που ξαναείσαι κοντά μας!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ και εγώ μετά από απουσία...Επίσης τι βλέπω! There is a new boss in town! Ο Ballerond είναι μοντεράτορας!  :cool2:

 

Ειρήνη ενδιαφέρουσα η άσκηση, σκαρφίστηκα μια ιστοριούλα. Αν και βγήκα λίγο εκτός κανονισμού, ελπίζω να σας αρέσει. Θα ανεβεί in a sec...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

Ο Γελωτοποιός μου θυμίζει εκείνο το σπαστικό παιδάκι στην τάξη που ερχότανε  διαβασμένο και με τις ασκήσεις του λυμένες  και  χαλούσε  την ωραία ατμόσφαιρα που είχε στήσει το υπόλοιπο τμήμα :p

 

hint: Ναι ήμουνα  (ενίοτε) αυτό το σπαστικό παιδάκι  ^_^

Edited by jjohn
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Θα γράψω τον Βελζεμπούλη το βράδυ, οκ?

 

Φακ ιτ δεν έχω όρεξη...

 

 

Ικανοποιήστε την Ιρμάντα εσείς οι υπόλοιποι. Έχει αιμοβόρες διαθέσεις απ'ό,τι βλέπετε :p

 

 

Οκ το άφησα τελικά το λιθαράκι μου...

Edited by jjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα γράψω τον Βελζεμπούλη το βράδυ, οκ?

 

Φακ ιτ δεν έχω όρεξη...

 

Τον Βελζεμπούλη;! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ  :D  Αυτό θέλω να το δω οπωσδήποτε. Βρες όρεξη jjohn!  :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to ΣΑ #4 (The Nightmare Before Christmas)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..