Jump to content

Πλοτς! #6 (Ballerond vs Mesmer)


Cassandra Gotha
 Share

Πλοτς! #6   

7 members have voted

  1. 1. Η ιστορία που μου άρεσε περισσότερο ήταν:

    • Οι Επισκέπτες (Ballerond)
      3
    • O Γυρισμός (Mesmer)
      4

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Σας διάβασα και τους δύο, ωραίες ιστορίες.

Ναρού μου άρεσε και η δική σου δουλειά, κρίμα που δεν την τελείωσες (μου θύμισες και τα παιδικά μου χρόνια)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σας διάβασα και σχολίασα. :thumbsup:

 

Ευθυμία, με το δικό σου χάθηκα, δεν σ' το κρύβω. Δεν ξέρω, να φταίει που ήμουν κάπως κρυωμένη/νυσταγμένη όταν το διάβασα; Που είναι σε μορφή σημειώσεων; Χείμαρρος η ψυχή του κειμένου σου.

:flowers:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα φταίει που δεν έπαιζες μικρή με playmobil!

 

Έχουμε μόνο έναν ψηφοφόρο μέχρι στιγμής, άντε οι αναγνώστες... Τι περιμένετε;

Link to comment
Share on other sites

Είχες αδερφό να υποθέσω.

Γιατί και η αδερφή μου έπαιζε κοντά σε μένα. 

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα ωραία παιχνίδια τα αγοράκια τα είχατε. Τραινάκια, αυτοκινητόδρομους, (γύρω-γύρω τ' αυτοκινητάκια, τι ωραίο που ήταν), playmobil... Ευτυχώς που μου παίρναν και lego, εκτός από κούκλες και κουζινικά.  :p 

 

Επί του θέματος: όταν σας έδωσα τα βήματα του παιχνιδιού, το πρώτο πράγμα που έγραψα ήταν "Ο χαρακτήρας Α βρίσκει ένα σπασμένο βέλος έξω από την πόρτα του". Μετά συνειδητοποίησα ότι έπρεπε να το αφήσω ανοιχτό, και το έκανα "βρίσκει ένα σπασμένο αντικείμενο".

Η εικόνα ενός ανθρώπου που βρίσκει ένα σπασμένο βέλος έξω από τη σκηνή του μου έχει κολλήσει. Λέω να καθίσω να γράψω μια ιστορία πάνω σ' αυτό (και τα επόμενα βήματα, ό,τι είχατε κι εσείς)

 

:sorcerer:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

O.T.
Σκέψου τη διασκέδαση να έχεις άδειο οικόπεδο και να σκάβεις και τούνελ για να περνάνε τα αυτοκινητάκια σου!

 

Είναι μια εικόνα με ενδιαφέρουσες προοπτικές. Και μάλιστα όχι απαραίτητα φάντασι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Διάβασα τις δύο ιστορίες που διαγωνίζονται και θέλω να ευχαριστήσω για το απολαυστικό πρωινό Κυριακής που μου χάρισαν!

Η ανάγνωση συνεχίζεται οσονούπω με τη συμμετοχή της Ευθυμίας και, Άννα, δεν έχω ξεχάσει και τη Βίλκα, απλά είπα να 'ζεσταθώ' με το παιχνίδι που έχει και τον χρονικό περιορισμό. Πάντως επειδή δεν είχα χρόνο για οποιαδήποτε ανάγνωση εδώ και μέρες θα ξαναπώ ότι το σημερινό πολύ το χάρηκα!!!

 

Για τον σχολιασμό και φυσικά την ψηφοφορία σκέφτομαι να περιμένω ακόμα λίγο τις ιστορίες να 'καθίσουν'...

έτσι κι αλλιώς με τις κριτικές πρέπει να πω ότι δεν το πολυέχω, στέκομαι πιο πολύ στα στοιχεία που μου αρέσουν,

αλλά θα προσπαθήσω να μάθω σιγά σιγά να το κάνω και αυτό.

 

Ούτε και με το είδος το πολυέχω, πρέπει να ομολογήσω, να γνωριστούμε, καθώς είμαι καινούρια...

είμαι του κλασικού περισσότερο, έχω διαβάσει Τόλκιν, Αγκάθα Κριστι, κάμποσα αστυνομικά ακόμα και κάμποσα φαντασιας σε ιντερνετικό επίπεδο...

αυτά θυμάμαι προς ώρας! αλλά είμαι πολύ θετικά ανοιχτή και απολαμβάνω τα περισσότερα πράγματα που έχω προλάβει να διαβάσω μέσα εδώ!

Άλλωστε η λογοτεχνία για μένα είναι ενιαία, δεν δίνω στους διαχωρισμούς μεγάλη σημασία, απλώς καταθέτω την αλήθεια μου,

ότι δεν είμαι πολύ καλή γνώστης του είδους που υπηρετείται εδώ και στόχος μου είναι να το γνωρίσω καλύτερα.

 

Συγχαρητήρια στους διαγωνιζόμενους και καλή επιτυχία!  :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικό είνα ότι σε διασκεδάσαμε και δεν χαραμίσαμε τον αναγνωστικό σου χρόνο :) Να σχολιάσες ΟΤΙ θες, γι αυτό είμαστε εδώ :) Και φυσικά να ψηφίσεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευθυμία, εξοντωτική η εισαγωγή στη δική σου ιστορία, όμως με την πιο καλή έννοια!!!

Διάβασα φωναχτά, για να πετύχω το δυνατόν τη μεγαλύτερη σύνδεση, επηρεασμένη και από τα σχόλια.

Περούκα χουρμαδιάς(!) λοιπόν, με την αυτιστική(;) πραγματικότητα του Τάκη να συναγωνίζεται σε απόκοσμη μοναδικότητα

την απτή κοινή μας πραγματικότητα διαμέσου της δημιουργικότητας.... για έναν καθ ολοκληρίαν φανταστικό κόσμο

ή εκείνον που αναπτύσσεται στη φαντασία του απομονωμένου και δοσμένου στον αγώνα επιβίωσης αλλά και συνύπαρξης με τον αδελφό του, Αντώνη;

Δεν ξέρω, πολλά τα ερωτήματα, φυσιολογικά για το μερικό μέρος από την ιδέα/ιστορία...

Μια ιδέα με εξαιρετικό ενδιαφέρον που πολύ θα ήθελα να την διαβάσω ολοκληρωμένα! όσο χρόνο ή διαστάσεις και να πάρει για να αποδοθεί πλήρως.

Η γλώσσα, η έκφραση, ο πλούτος στο ρυθμό και τη ροή της αλλά και ο πυρήνας της ιδέας με έκαναν και την αγάπησα ήδη! :)

 

α και δεν ξέρω τι θα πει μπαρμπαδάκι... :rolleyes:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

α και δεν ξέρω τι θα πει μπαρμπαδάκι... :rolleyes:

"Χαρακτήρας" στα sffνοριμιώτικα (sff novel writing month). :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

α και δεν ξέρω τι θα πει μπαρμπαδάκι... :rolleyes:

"Χαρακτήρας" στα sffνοριμιώτικα (sff novel writing month). :p

 

 

Και όχι μόνο! Ένα από τα ωραία τόπικ του φόρουμ   είναι ένα της Ευθυμίας όπου γράφαμε ατάκες-διαμάντια   'τρίτων' για το φανταστικό. Έψαξα να το βρω για   να το ποστάρω, αλλά δεν το βρήκα :(  Ο τίτλος του ήταν κάπως έτσι 'πώς το λέμε αυτό το μπαρμπαδάκι' ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων :( :(

 

On topic. Θα σας διαβάσω στις εικοσιμία τελικά εκτός και αν γίνει κάνα θαύμα γιατί  στις είκοσι έχω μια εργασία και μου μένει ένα ερώτημα που θέλει διάβασμα!

 

Off topic. Άννα, βρήκα και άλλο  Βίλκα.  Τσέκαρε bilka.dk  που μάλλον είναι σούπερ μάρκετ στο βασίλειο της Δανιμαρκίας! 

Edited by jjohn
Link to comment
Share on other sites

Thanks. :wub: Με σκοτώνεις. Αλλά και είμαστε τελείως εκτός θέματος. :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω, αν δεν κάνω λάθος, ότι ψηφίζουμε μέχρι και Τετάρτη 21 Δεκεμβρίου σωστά;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και ο αγώνας είναι ένα σκληρό ντέρμπι με τους δύο αντίπαλους να ισοβαθμούν. Ποιος θα νικήσει; 

Edited by WILLIAM
Link to comment
Share on other sites

Λυπηθείτε την elgalla, μην την αφήνετε να βάλει το τελευταίο βαρίδι στη ζυγαριά. Προλαβαίνετε, δυο διηγήματα είναι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία μέρα ψηφοφορίας. Έχετε καιρό μέχρι τα μεσάνυχτα.

 

post-1837-0-14949900-1482305109_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα τον Ballerond, σπεύδω να διαβάσω τον Mesmer. Να'στε καλά, βρε παιδιά, που μου κάνετε παρέα τώρα που είμαι αρρωστούλα.

 

 

Edit: Διάβασα και ψήφισα. Μπράβο σας! :)

Edited by elgalla
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Πλοτς! #6 (Ballerond vs Mesmer)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..