Jump to content

Πρόβλημα με την ελληνική γλώσσα... Πως θα μάθω ;


Twinss Risen
 Share

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά.

 

Αφού πήρα απόφαση να δω την συγγραφή στα σοβαρά, έκανα εγγραφή σε δύο ξενόγλωσσα (αγγλικά) φόρουμς, και σ'ετούτο εδώ το ελληνικό.

 

Καλώς ή κακώς, η παιδεία μου από το σχολείο ήταν άθλια (είμαι 25 χρονών, οπότε "ότι έμαθα, έμαθα!") και από το σπίτι... δε μπορώ να πω πως τα πράγματα είναι καλύτερα αλλά δεν θα κατηγορήσω τους γονείς μου για την έλλειψη παιδείας μου. Δεν έχουν όλοι οι γονείς το μεράκι που χρειάζεται για να διδάξουν στο παιδί τους αυτά που δεν τους διδάσκει το σχολείο. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μπορέσω επιτέλους να πάρω το θέμα στα χέρια μου και να ΜΑΘΩ την ελληνική γλώσσα!

 

Το λεξιλόγιο μου είναι... σχεδόν ανύπαρκτο!

Υπάρχουν άπειρες λέξεις που τις τονίζω λάθος ακόμη και προφορικά (με αποτέλεσμα να "μουρμουράω" για να μην ακούγονται τα λάθη μου... πολύ άσχημο πράγμα). Για παράδειγμα: "των ενόπλων... ένοπλων".... (τελίτσες, τελίτσες, τελίτσες... :p)

 

Όταν είχα πρωτοξεκινήσει να γράφω πριν χρόνια, έγραφα πάντα στην αγγλική γλώσσα. Και σήμερα, ακόμη γράφω στα αγγλικά. Η αλήθεια είναι πως μου αρέσει η αγγλική γλώσσα επειδή είναι εύκολη, επειδή μπορούνε τα συγγράμματα μας να διαβαστούν παγκοσμίως αλλά ΚΥΡΙΩΣ επειδή γνωρίζω πιο πολλές αγγλικές, παρά ελληνικές λέξεις!

 

Η αλήθεια είναι πως νευριάζω με τον ίδιο μου τον εαυτό για αυτήν την κατάντια.

 

Οπότε αναρωτιέμαι... υπάρχουν σχολεία/φροντιστήρια που να διδάσκουν την νεοελληνική γλώσσα; (αν και, και τι δε θα'δινα για να μάθω αρχαία ελληνικά, απ'όπου στην τελική πηγάζουν τα νεοελληνικά. Άμα μάθαινα αρχαία ελληνικά, σίγουρα θα μου ήταν και πιο εύκολο να καταλάβω τους τονισμούς στην νέα ελληνική)

 

Είχα δοκιμάσει από μόνη μου να μάθω (είχα κατεβάσει από το Ίντερνετ τα βιβλία γυμνασίου των αρχαίων ελληνικών) αλλά εκεί που έφτασα στους τόνους (έπειτα από τις επεξηγήσεις βραχαίων, τι είναι ο φθόγγος κτλ κτλ) τα... παράτησα.

Μου φαίνεται άθλος να κάτσω μόνη μου και να μάθω με αυτόν τον τρόπο...

 

Οπότε αναρωτιέμαι αν υπάρχουν φροντιστήρια (που θα προτείνατε κιόλας) περί του θέματος, που να δίνουν κιόλας ασκήσεις για το σπίτι κτλ. Σαν τα φροντιστήρια αγγλικών.

Εντός Αθηνών βρίσκομαι.

 

Θα ήθελα πολύ να μπορώ να γράψω στην ελληνική γλώσσα... και δε με ενδιαφέρει που δε θα διαβαστούν "διεθνώς"... Η ελληνική γλώσσα έχει μια μαγεία που καμία μετάφραση δε θα μπορέσει να αποδώσει.

 

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας. :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Critters και Scribophile να πας είναι τα καλύτερα για Αγγλικά (και άμα θες κάνε με και add :p) Τώρα για την Ελληνική γλώσσα θα σου πω ότι μάλλον θα σου πούνε και άλλοι εδώ μέσα και ότι μάλλον ισχύει και για τα Αγγλικά και τις άλλες γλώσσες. Διάβασε Ελληνική λογοτεχνία (στα Ελληνικά προφανώς :p) Είναι ο πιο γκαραντί τρόπος να μάθεις. Ο επόμενος είναι να γράφεις πολύ και να τα ανεβάζεις εδώ να παίρνεις σχόλια.

 

Άντε και καλή επιτυχία!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις σκοπό να ασχοληθείς επαγγελματικά με την συγγραφή, εμπλούτισε τα Αγγλικά σου και όχι τα Ελληνικά σου.

Αν πάλι είναι θέμα προσωπικής ευχαρίστησης να γράφεις στα Ελληνικά:

- Διάβασε πολλούς και κυρίως κλασσικούς Έλληνες συγγραφείς και ποιητές

- Βρες ένα φιλολογικό φροντιστήριο και ζήτησε να κάνεις μαθήματα συντακτικού, γραμματικής, ορθογραφίας και εννοιολογίας.

 

Εγώ πάντως θα σου έλεγα (αν νιώθεις ότι αξίζεις μια δεκάρα σαν συγγραφέας) να επιδιώξεις όλα τα παραπάνω στα Αγγλικά.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τη Ευγενία ότι για να εμπλουτίσεις το λεξιλόγιό σου θα πρέπει να διαβάσεις πολλά και καλά ελληνικά κείμενα, κυρίως της πιο κλασικής εποχής, πχ του 1800 (προτείνω τον αγαπημένο μου Γρηγόριο Ξενόπουλο και επίσης αρκετά σύγχρονα γράφει και ο Παύλος Νιρβάνας και ο Ζαχαρίας Παπαντωνίου). Αλλά από το παραπάνω ποστ δε θεωρώ ότι είναι τόσο χάλια τα ελληνικά σου - δεν έχεις λάθη γλωσσικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το αρχικο ποστ δε μου φαινεται για "κακα ελληνικά", το αντιθετο.

 

Διαβασε πολυ Ελληνες συγγραφεις και βαλε εναν καλο διορθωτη στο word οσο γραφεις.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις προτάσεις σας. :)

 

Θα συμφωνήσω πως το ποστ μου εδώ δεν έχει "κακά ελληνικά" επειδή ο φίλος μου ο google με συμβουλεύει χαχα...

Στην καθομιλουμένη όμως τα πράγματα είναι διαφορετικά. Και όταν με πιάνει ο οίστρος και θέλω να αρχίσω να γράφω χωρίς παύση, τότε μου είναι αδύνατο να κάθομαι ανά τρεις και λίγο και να μπαίνω στο google και να ψάχνω αυτή τη λέξη που δε μπορώ να βρω στο μυαλό μου (αλλά σίγουρα υπάρχει), ή να ψάχνω να βρω το σωστό τρόπο να τονίζω ορισμένες λέξεις κοκ κοκ.

 

Ελληνικά κείμενα της κλασσικής εποχής λοιπόν...

 

Tο φιλολογικό φροντιστήριο ωραίο ακούγεται, δεν το είχα σκεφτεί καν, να είμαι ειλικρινής. (αναρωτιέμαι αν θα βρω για ενηλίκους... :ph34r: )

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις προτάσεις σας. :)

 

Θα συμφωνήσω πως το ποστ μου εδώ δεν έχει "κακά ελληνικά" επειδή ο φίλος μου ο google με συμβουλεύει χαχα...

Στην καθομιλουμένη όμως τα πράγματα είναι διαφορετικά. Και όταν με πιάνει ο οίστρος και θέλω να αρχίσω να γράφω χωρίς παύση, τότε μου είναι αδύνατο να κάθομαι ανά τρεις και λίγο και να μπαίνω στο google και να ψάχνω αυτή τη λέξη που δε μπορώ να βρω στο μυαλό μου (αλλά σίγουρα υπάρχει), ή να ψάχνω να βρω το σωστό τρόπο να τονίζω ορισμένες λέξεις κοκ κοκ.

 

 

Μα δεν χρειάζεται να το κάνεις :)

Ένα κείμενο δεν το τελειώνουμε σε μια δόση. Μπορείς σε πρώτη φάση απλά να το γράψεις. Με τις λάθος λέξεις του, με τα συντακτικά του ζητήματα με ό,τι θες. Απλά να το γράψεις.Και σε δεύτερο χρόνο το διορθώνεις. Εγώ περίίιπου έτσι γράφω(μέρα=σιάξιμο των της προηγουμένης και προσθήκη νέου παντελώς κακογραμμένου περιερχομένου) Για να διορθώσεις κάτι πρέπει πρώτα να υπάρχει! Δες τα σχετικά τόπικ για sffnoWrimo στην 'συγγραφή' όπου γράφουμε 50.000 λέξεις τον μήνα να πάρεις έμπνευση.

 

Και μην λες ότι είσαι κακή με τα Ελληνικά γιατί στο τέλος θα το πιστέψεις και θα σου μείνει κάνα κακό κουσούρι. Απλά διάβασε όσο μπορείς γράφε ακόμη περισσότερο και σε λίγο καιρό θα δεις πόσο λάθος έκανες :)

 

Αυτά τα ολίγα από μένα.

Καλώς ήρθες και καλά να περάσεις :)

Edited by jjohn
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Επίσης το word θα σου επισημαίνει τα λάθη τονισμού και τα ορθογραφικά. Οπότε ξεκίνα να γράφεις και να διαβάζεις και με τη χρήση θα δεις ότι θα βελτιώσεις τη γλώσσα σαν εργαλείο. Και φυσικά μην το βάζεις κάτω.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Tο φιλολογικό φροντιστήριο ωραίο ακούγεται, δεν το είχα σκεφτεί καν, να είμαι ειλικρινής. (αναρωτιέμαι αν θα βρω για ενηλίκους... :ph34r: )

 

Θα σου πω...εγώ το πρότεινα κάνοντας αναγωγή στις δικές μου ανάγκες γιατί πρόσφατα προσπαθώ να πάρω βάσεις για ένα μουσικό όργανο που με ενδιαφέρει να μάθω να παίζω.

Καλό το youtube, καλά τα videoμαθήματα, καλή γενικά η αυτοδίδακτη ενασχόληση, αλλά το καταλαβαίνω ότι αν δεν πάω σε δάσκαλο δεν πρόκειται να πετύχω να παίζω στο επίπεδο που με ενδιαφέρει. Το ερώτημα είναι τελικά, αν θέλω τόσο πολύ να μάθω ώστε να δεσμευτώ στον χρόνο και στο χρήμα που απαιτείται για να παρακολουθήσω μαθήματα.

 

Το ίδιο ισχύει πιστεύω και για εσένα. Η συγγραφή γίνεται με χρήση εργαλείων που εμείς στην Ελλάδα μαθαίνουμε να χρησιμοποιούμε σε όλη την διάρκεια της μαθητικής μας ζωής. Έτσι, όταν αποφασίσουμε να συγγράψουμε κάτι, απλά βγάζουμε την αλήθεια μας, χρησιμοποιώντας αυτά τα εργαλεία όπως μας τα δίδαξαν. Άλλοι καλύτερα, άλλοι όχι και τόσο. Πρέπει λοιπόν να μάθεις να χρησιμοποιείς τα εργαλεία του λόγου. Ποιος καλύτερος να σου τα δείξει από έναν καλό φιλόλογο;

Edited by Drake Ramore
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά (κυρίες, κύριοι :lol: ) και πάλι σας ευχαριστώ πολύ! :D

Μου δώσατε τροφή για σκέψη και... κίνητρο, για να είμαι ειλικρινής. Ένα σπρωξιματάκι για να αρχίσω να γράφω στα ελληνικά.

Και όντως μελετώντας ελληνικά συγγράμματα, θα εμπλουτιστεί και το λεξιλόγιο μου.

 

Χμμμμ οπότε, ξεκινάμε, ξεκινάμε! :mf_bookread:

:dwarf: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και είμαστε εδώ για την όποια βοήθεια χρειαστείς όταν θα ξεκινήσεις να γράφεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..