Jump to content

44ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ε.φ, Θέμα: Ο κόσμος που γνωρίζαμε, άλλαξε για πάντα


Tiessa
 Share

Recommended Posts

 

1o draft τέλος. 3800 λέξεις. Είναι λιιιιιγο weird η ιδέα μου, αλλά τι να κάνω, με συνεπήρε. :D Πειράζει που μου βγήκε πιο κοντά στο "φαντασία" από το "επιστημονική"; Κακές συνήθειες βλέπετε..! :wub:

Ε, κοίτα, διαγωνισμός ΕΦ είναι, καλό είναι να έχει Ε

 

 

Χμ… από την στιγμή που δεν χρειάζεται να περιγραφεί (και άρα να εξηγηθεί) το γεγονός, μπορεί να υπάρχει και λίγο ε (μικρό) και όχι Ε.

Ρε παιδιά, το παλεύω, αλλά μου βγαίνει εκτός θέματος! Δεν λέω παραπάνω, μετά το ανέβασμα των ιστοριών (αν θα έχω ανεβάσει και εγώ) θα σας πω :mellow:

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει. Μου ήρθε και η ιδέα. Πως και αν θα γραφεί... Θα δείξει. Και ταιριάζει και στον ωραίο τίτλο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χμ… από την στιγμή που δεν χρειάζεται να περιγραφεί (και άρα να εξηγηθεί) το γεγονός, μπορεί να υπάρχει και λίγο ε (μικρό) και όχι Ε.

Ρε παιδιά, το παλεύω, αλλά μου βγαίνει εκτός θέματος! Δεν λέω παραπάνω, μετά το ανέβασμα των ιστοριών (αν θα έχω ανεβάσει και εγώ) θα σας πω :mellow:

 

 

Μ-μα πώς μπορείς να βγαίνεις εκτός θέματος σε ένα τόσο πλατύ θέμα; :eek:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η συγγραφή ολοκληρώθηκε. ;-)

3850 λέξεις.

 

Τώρα απομένει να του δώσω λίγο χρόνο και να το ξαναδω για τις τελικές διορθώσεις!

Χμμμμ... για να ξεσκονίσω λίγο τους beta readers μου..! :D

Varda, MadnJim, κι όποιος άλλος ενδιαφέρεται ας προσέλθει! Ελάτε, ελάτε να σας ξεκεφαλιάσω με το ανοσιούργημα μου! :B):

Μην... σκιάζεστε!

 

Το περιμένω Γρηγόρη. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Χμ… από την στιγμή που δεν χρειάζεται να περιγραφεί (και άρα να εξηγηθεί) το γεγονός, μπορεί να υπάρχει και λίγο ε (μικρό) και όχι Ε.

Ρε παιδιά, το παλεύω, αλλά μου βγαίνει εκτός θέματος! Δεν λέω παραπάνω, μετά το ανέβασμα των ιστοριών (αν θα έχω ανεβάσει και εγώ) θα σας πω :mellow:

 

 

Μ-μα πώς μπορείς να βγαίνεις εκτός θέματος σε ένα τόσο πλατύ θέμα; :eek:

 

 

Απάντηση σε pm

Link to comment
Share on other sites

έχω κι εγώ μια ιδέα καθώς και 624 λέξεις...αν συνεχίσω έτσι θα παίξω..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ιδέα έχω, λέξεις δεν έχω - ακόμα, αλλά με ξέρετε, θα γράψω 3.000 την τελευταία μέρα και μετά θα γκρινιάζω που δεν πρόλαβα να διορθώσω. Όχι, εντάξει, ελπίζω προφανώς ότι δεν θα γίνει έτσι. Είμαι στη φάση σχηματισμού της ιδέας και σχεδιασμού του διηγήματος, για την ώρα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αχ! Tiessa, Tiessa, τι μας έκανες με το θέμα που έβαλες. Θα βγάλουμε όλοι  τα εσώψυχά μας έξω. Αν και βρίσκομαι στα τελευταία κεφάλαια ενός πολύ μεγαλύτερου πρότζεκτ, θα προσπαθήσω κι εγώ να γράψω κάτι τρελό, κάτι παλαβό, που ήθελα χρόνια να γράψω και όλο το ανέβαλα. Και κολλάει καπάκι με το θέμα. Αν τελικά προλάβω και το γράψω,........ζητάω προκαταβολικά συγνώμη από όλους.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Για κάντε μου έναν απολογισμό, πόσοι είστε σε κάποια φάση σχεδιασμού γραψίματος να δω πόσοι θα μαζευτούμε και να βάλω με τον Τώνη ένα στοίχημα για την τελευταία θέση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εσύ όλο λουφάρεις συγγραφικώς τελευταία! 

Τι γίνεται εκεί πάνω; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το θέμα! Ακόμα δεν έχω ξεκινήσει, αλλά αν προλάβω θα γράψω μια ιδέα που με γυροφέρνει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κιόλας;

Σφαίρα πας!

Χμ βλέπω μεγάλες πένες να έχουν ετοιμαστεί για το διαγωνισμό.

Μάλλον θα πιάσω πάγκο με τον Τζώνη να σας απολαύσω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα πιάσω πάγκο με τον Τ(ζ)ώνη να σας απολαύσω.

Όπως πάει, όποιος μπει στην πρώτη εικοσάδα χάνει το στοίχημα…

Edited by Old man & SiFi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν σηκώνετε τα χεράκια (κάντε κανένα RSVP) να δούμε ποιος γράφει...

 

Όσο για θέση, θα ξεκινήσουμε από την 21 και κάτω για να μην υπάρχουν παράπονα. ΟΚ; :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ρίσκαρα το RSVP αν και μόλις έχω μπει σε ένα χαοτικό σύμπαν διαφορετικών πιθανών εξελίξεων για τους ήρωες και την ιστορία το οποίο φοβίζει - θέλει πολλή δουλειά να βρεθεί ένας συνδυασμός που να βγάζει κάπως νόημα και ταυτόχρονα να είναι ενδιαφέρων (τουλάχιστον για μένα).

 

Αυτό ήταν η γκρινιάρικη έκδοση του "ναι εγώ είμαι μέσα".. :)

Edited by Man_from_Earth
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους έκανα την αρχή με 400 λέξεις... είχα σκαλώσει πραγματικά στο ποια ιδέα να αναπτύξω. Ελπίζω το αποτέλεσμα να ικανοποιήσει :p

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Η ιδέα που μου κατέβηκε θέλει δουλίτσα μπόλικη τελικά. Ευτυχώς που υπάρχει δυνατότητα -μην πω και απαίτηση- να δοθεί προτεραιότητα στις συνέπειες των αλλαγών της πραγμαιτκότητας και όχι στο τεχνικό μέρος. Εκτός που θα μου έλειπαν τεχνικοί όροι, δεν θα με έφταναν και οι λέξεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελείωσα νομίζω. :)

Το κείμενο αυτή τη στιγμή αναπαύεται βολικά στα βάθη του σκληρού μου δίσκου, μα ανυπομονεί να βγει έξω και να γνωρίσει αυτόν τον σκληρό, άκαρδο κόσμο. Εσάς δηλαδή! :lol:

No-no-no, δεν έχετε ιδέα τι σας περιμένει! :D

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σε κάποιο χαοτικό σύμπαν έχω βρεθεί, σαν μεγάλη να είναι η μπουκιά που έβαλα στο ταπεινό μου στόμα. Το παλεύω αλλά δεν υπόσχομαι να συμμετάσχω, παρά μόνο σαν αναγνώστης. :dazzled:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Οι μεγάλες μπουκιές είναι οι ωραίες!

Εγώ να δω πότε θα προλάβω. Αν και η ιδέα μου είναι λίγο περίεργη.

Αλλά την τελευταία θέση θα στη φάω αγαπητέ μου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..