Jump to content

44ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ε.φ, Θέμα: Ο κόσμος που γνωρίζαμε, άλλαξε για πάντα


Tiessa
 Share

Recommended Posts

Σε αυτές τις περιπτώσεις το να βρεις το θέμα είναι ενίοτε πιο δύσκολο και από τον ίδιο τον διαγωνισμό. Η αριστερή εικόνα πάντως με εμπνέει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια, τέλεια! Να μπει όμορφα το 2017 :)

Κι εγώ προς την μαντεψιά του τζτζον τείνω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κρατείστε την πρώτη σκέψη που περνάει από το μυαλό σας, αλλά περιμένετε και τα υπόλοιπα.

 

Είπα εύκολο, αλλά δεν είπα τόσο εύκολο. :) :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες εικόνες και οι δύο. Άντε, και έχω όρεξη για εφ.

 

Τα λινκ με τους σχολιασμούς δε μπορούμε να τα βάζουμε και σ' αυτό εδώ το τόπικ; Νομίζω στους προηγούμενους διαγωνισμούς γινόταν αυτό.

 

Για να γράψω, αυτή τη φορά, θα πρέπει να βρω τρόπο να συνδέσω το θέμα με κάποια από τις ιδέες που έχω ήδη σκεφτεί και τις κρατάω στα υπόψην για γράψιμο. Αλλά έννοια σας και αυτές οι ιδέες είναι καμιά σαρανταπενταριά :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

[...]

Τα λινκ με τους σχολιασμούς δε μπορούμε να τα βάζουμε και σ' αυτό εδώ το τόπικ; Νομίζω στους προηγούμενους διαγωνισμούς γινόταν αυτό.

 

 

Ναι, δε βλέπω γιατί όχι. Απλώς θυμάμαι σε κάποια φάση ότι είχα στείλει σχολιασμό σε πμ. Και τα δυο μας κάνουν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αψογα, θελω πολυ να γραψω, μιας και στον περσινο δεν προλαβα!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. :mf_sonne:

Για δείτε λίγο για τη συνέχεια:

 

post-1534-0-87948800-1483426572_thumb.jpg

 

 

post-1534-0-51544800-1483426584_thumb.png

 

 

Δεν έχει μόνο μια παράμετρο το παιχνίδι...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

χμμμ αγαπημένα θεματάκια αγγίζουν οι φώτο σου μέχρι στιγμής, Βάσω...:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι η μετάδοση

1. Μετάδοση πληροφορίας με δορυφόρους

2.Μετάδοση τεχνολογίας από τον ανώτερο τεχνολογικό λαό

3/4. Μετάδοση dna/ασθενειών.

 

Elementary my dear Watson....

Edited by jjohn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, Γιάννη...  :detective2:

 

Μα, κανείς σας δεν πρόσεξε τα χρώματα; :graduated: 

Link to comment
Share on other sites

Εεε... βασικά ούτε κι εγώ τα πρόσεξα τα χρώματα! :dazzled:

 

ΟΚ. Βρίσκεστε πολύ μακριά (ή πολύ κοντά!) αλλά μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεστε!

Συνεχίστε να σκέφτεστε ενδιαφέροντα πράγματα. Θα το έχετε κέρδος. :beerchug:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, στο πρώτο σετ έχουμε επαφή με εξωγήινους. Στο δεύτερο σετ έχουμε: DNA, γονίδια, ζωή (;). Οπότε, ίσως να είναι κάτι που να έχει σχέση με ζωή σε άλλους πλανήτες, ή με άλλες μορφές ζωής γενικότερα, ή βιοτεχνολογία. Περιμένω και τα υπόλοιπα σετ για περισσότερους συσχετισμούς.

 

Ανυπομονώ για το θέμα και ελπίζω να καταφέρω να γράψω. Έκανα ένα ζέσταμα με το Πλοτς κι αυτό το διάστημα προσπαθώ να τελειώσω το διήγημα που είχα ξεκινήσει για τον προηγούμενο διαγωνισμό (το οποίο ξεκίνησα από την αρχή επειδή μου το έφαγε το φορμάτ   :fool: ).

 

Επίσης, έτσι για να μπαίνω από νωρίς στο πνεύμα του διαγωνισμού, μου έχει μείνει ένα σχόλιο για να συμπληρώσω τα τρία που απαιτούνται. Αν έχετε να μου προτείνετε καμιά ιστορία (μέχρι 5.000 λέξεις), ακόμη και δική σας να είναι (δεν πειράζει να βλογάμε τα γένια μας από καμιά φορά), στείλτε την.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Χμμμμμ......Δεδομένο 1ο: Μια θηριώδης κατασκευή που παραπέμπει στην "Επαφή με εξωγήινη μορφή ευφυίας.

                   Δεδομένο 2ο: Η επαφή έχει πραγματοποιηθεί και βλέπουμε μια ανταλλαγή του άφρονος ανθρώπινου είδους με τους εξωγήινους, που παρεπιπτόντως και σύμφωνα με τους νόμους της βαρύτητας που ισχύουν στη Γη, θα έπρεπε να έχουν συντριβεί υπό το βάρος τους μιας και η διατομή των ποδιών που τους στηρίζουν είναι απελπιστικά μικρή. Προφανώς ο καλλιτέχνης δεν το γνώριζε. Στην ανταλλαγή βλέπουμε ο αγρότης να δίνει μια χρήσιμη αγελάδα, χρήσιμη για την επιβίωση, και να παίρνει μάλλον άχρηστο χρυσό. Δεν μου μοιάζουν για καθαρισμένα καλαμπόκια πάνω στο φορτηγό.

                   Δεδομένο 3ο και 4ο: Συγκεντρωμένα Τακτικά Διάκενα Σύντομων Παλίνδρομων Επαναλήψεων. ΑΚΑ: CRISPR.   AKA: Γενετική μηχανική.

Χμμμμμ......Ενδιαφέρον, πολύ ενδιαφέρον......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί τι έχουν τα πόδια τους, μπορεί να έχουν πυκνότητα οστικής μάζας δέκα φορές τη δική μας και να περπατούν μια χαρά, θυμήσου περπατούσαν και δεινόσαυροι κάποτε στον πλανήτη και αν πάρουμε για μέτρο τον άνθρωπο δεν είναι τόσο μεγάλοι οι εξωγήινοι!

Δεν ξέρω αλλά μπορεί να είναι και καλαμπόκια. Πάντως αν θες να τα βάλουμε όλα μαζί τι λες για τον Προμηθέα;

Link to comment
Share on other sites

Ροζ μπλε;

Εγώ τα βλέπω πορτοκαλί - μπλε.

 

Εεε... βασικά ούτε κι εγώ τα πρόσεξα τα χρώματα! :dazzled:

 

ΟΚ. Βρίσκεστε πολύ μακριά (ή πολύ κοντά!) αλλά μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεστε!

Συνεχίστε να σκέφτεστε ενδιαφέροντα πράγματα. Θα το έχετε κέρδος. :beerchug:

Ουάου! Βέβαια, το μόνο που μου θύμισαν είναι τα μαλλιά της πρωταγωνίστριας στο Αιώνια Λιακάδα Ενός Καθαρού Μυαλού...

Link to comment
Share on other sites

WILLIAM αν αυτοί που βλέπουμε στην εικόνα είχαν πυκνότητα οστικής μάζας δέκα φορές την δική μας, τότε σίγουρα θα "την είχαν κάτσει". Κυριολεκτικά. Η οικολογία υποθετικών όντων σε κόσμους με διαφορετική ιδιοβαρύτητα, (διάμετρος πλανήτη, μάζα, κλπ), είναι ολόκληρη επιστήμη, με την οποία είχε ασχοληθεί πολύ ο Carl Sagan. Για τα έμβια όντα, το σωστό μέγεθος είναι ένα εξαιρετικά κρίσιμο ζήτημα. Τα μεγάλα ζώα δεν αποτελούν απλώς μεγεθύνσεις των μικρών. Έχουν εντελώς διαφορετικές αναλογίες - έχουν παχύτερα πόδια σε σχέση με το ύψος τους. Αν για παράδειγμα υποθετικά διπλασιάσουμε τις διαστάσεις ενός ζώου κρατώντας το σχήμα του ακριβώς το ίδιο, ο όγκος και το βάρος του θα γίνουν οκτώ φορές μεγαλύτερα ( 23 ) και όχι δύο μόνο φορές. Η διατομή όμως των ποδιών του θα αυξηθεί κατά ένα παράγοντα τέσσερα ( 2). Τέτοια πόδια είναι πολύ αδύνατα για να το συγκρατήσουν. Τα όρια αυτά είναι λιγότερο αυστηρά για οργανισμούς που επιπλέουν στο νερό, γι' αυτό και στους ωκεανούς υπάρχουν όντα τόσο μεγάλα. Όταν όμως για παράδειγμα μια φάλαινα ξεπέσει στη στεριά, καταρρέει και πεθαίνει από το ίδιο της το βάρος μιας και λείπει η άνωση του νερού για να αντισταθμίσει τη βαρύτητα.

Όσον αφορά τις δύο σημερινές φωτογραφίες, (sorry Tiessa) είναι από εδώ:  

Παρεπιπτόντως, το Horizon Discovery έχει εξαιρετικά βίντεο για όσους γνωρίζουν την αγγλική και σε μερικά υπάρχουν και ελληνικοί υπότιτλοι. Μερικοί θα φρικάρουν από τους στόχους που έχουν βάλει για να πετύχουν οι γενετιστές. Εμείς βέβαια στο διαγωνισμό θα πετύχουμε περισσότερα από αυτούς. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:D όταν οι συμμετέχοντες διασταυρώνουν τα επιστημονικά τους ξίφη πριν ακόμη δοθεί το θέμα, ο διαγωνισμός προμηνύεται καυτός... :D

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που ξέρω είναι ότι πολύ θα ήθελα να δοκιμάσω την τύχη μου. Θα δω και το θέμα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες σε όλους! Για να μαζευόμαστε! :)

 

Άλλο ένα πακετάκι για να κατεβαίνουν ιδέες:

 

post-1534-0-94443600-1483514677_thumb.jpg

 

 

post-1534-0-59840700-1483514687_thumb.jpg

 

 

Όλο και κάτι φέρνουν στο νου μας κι αυτά, έτσι;

 

 

Αύριο θα δώσω κι ένα hint για το πώς πρέπει να συνδυαστούν όλα αυτά...

 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Χμ η πρώτη εικόνα θα μπορούσε να είναι η στιγμή που ένα αστρόπλοιο βγαίνει από ταχύτητα δίνης (όλοι γνωρίζουμε πόσο φαν του Star Trek είναι η διοργανώτρια) και η δεύτερη είναι φυσικά μια αστροπύλη από το Stargate. Χμμ υπ' αυτό την οπτική θα μπορούσε και η πρώτη να είναι το ταξίδι δια μέσω πύλης.

Συμπέρασμα; έλα μου ντε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..