Jump to content

44ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ε.φ, Θέμα: Ο κόσμος που γνωρίζαμε, άλλαξε για πάντα


Tiessa
 Share

Recommended Posts

Πότε αρχίζουμε το θάψιμο τις κριτικές;

Εγώ τις έχω έτοιμες, μένει απλά να διαβάσω τις ιστορίες για να δω ποια θα δώσω σε κάθε μία. :D

 

κοίτα, η διορία ανεβάσματος έχει παρέλθει οπότε μπορείς να ξεκινήσεις. Μάλλον άκυρο, δεν είναι βέβαιο. Με βάση ποιό ημερολόγιο μιλάμε; Γρηγοριανό ή Ιουλιανό. Και σε τελική ανάλυση πως ορίζεται ο χρόνος; Όσο κ αν έψαξα δε βρήκα ορισμό στους κανονισμούς οπότε το παω επιστημονικά: Η φυσική λέει ότι ο χρόνος εξαρτάται από την ταχύτητα του παρατηρητή. Που ξέρετε σεις πόσο γρήγορα πάω εγώ αυτή τη στιγμή; Εγώ θεωρώ ότι είμαι σούπερ γρήγορος και για μένα ο χρόνος κυλά πιο αργά. Στο δικό μου σύμπαν η διορία δεν έχει παρέλθει...

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Ε βέβαια γιατί αν πας με το παλαιό έχουμε ακόμα 23 Ιανουαρίου άρα μέσα στην αρχική ακόμα διορία συγγραφής.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη μην το κουράζουμε το ζήτημα άλλο. Σε ΚΑΘΕ διαγωνισμό του φόρουμ, όπως και σε ΚΑΘΕ διαγωνισμό εκεί έξω που γίνεται, ΠΑΝΤΑ σαν λέξη μετριούνται και τα άρθρα και όλα. Κάθε word counter αυτά δείχνει και ΟΛΟΙ που συμμετέχουν έτσι το μετράνε. Αυτό που εσύ θεώρησες λέξη μόνο όποιες είναι μεγαλύτερες από 4 γράμματα το ακούω πρώτη φορά.

Κι εδώ δεν μιλάμε για 10-20 λέξεις αλλά για 700+ !!

 

Παιδιά μπορείτε να σχολιάσετε όποτε θέλετε.

Link to comment
Share on other sites

Λένε ότι ο διάολος κρύβεται στις λεπτομέρειες! Για το αν υπάρχουν γκρίζες ζώνες και ασάφειες κάπου φταίει αυτός που τις βρήκε και θα πρέπει να τιμωρηθεί κιόλας;!

1. Όχι. Αν θες να βρεις γκρίζες ζώνες κι ασάφειες, ρωτάς πριν τον διαγωνισμό.

 

2. Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να κόψεις τις απαραίτητες λέξεις και να συμμετέχεις.

 

3. Αν έγραφες σε διήγημα τη λαδιά σου, πώς θα αντιδρούσαν οι υπόλοιποι;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Αντωνη. Ασχέτως ποιός έχει δικιο, νομίζω πως ειναι η χαρακτηριστική περίπτωση όπου και οι δυο πρέπει να τηρήσουν το fair play για να μιλήσω με ποδοσφαιρικούς όρους. Ο Βαγγελης ας κοψει τις λεξεις ώστε να σεβαστεί τον χωρο που χρησιμοποίησαν οι υπολοιποι διαγωνιζόμενοι και η διαχειριστική αρχη ας του επιτρέψει να συνεχίσει.

Edited by Mournblade
Link to comment
Share on other sites

  • Management

Να θυμίσουμε προς στους αναγνώστες των ιστοριών να προσπαθήσουν να ακολουθήσουν τον οδηγό Περί Κριτικής Ιστοριών για μεγαλύτερη βοήθεια προς τους συγγραφείς όσο αφορά τα σχόλιά τους.

 

Όποιος θέλει να ανεβάζει και αρχείο με αναλυτικότερα σχόλια (MS Word comments) είναι ευπρόσδεκτο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αφού όλοι συμφωνούν ότι η καταμέτρηση των λέξεων πρέπει να γίνεται με βάση το word count του MS Word, τότε κι εγώ συμφωνώ με αυτό. Έχω ήδη ανεβάσει τη διορθωμένη έκδοση της ιστορίας, στο αντίστοιχο post.

 

Από τη στιγμή όμως που υπήρξε ασάφεια στους κανονισμούς θεωρώ πώς η συμμετοχή μου δε θα πρέπει να αποκλειστεί. Ή τουλάχιστον να αποκλειστεί μόνο αν συμφωνούν με αυτό ομόφωνα όλοι οι υπόλοιποι συμμετέχοντες.

 

Σε όλα τα δικαστήρια του κόσμου οι ασάφειες των νόμων είναι πάντα υπερ του κατηγορουμένου. Πάντα. Στη ζωή μου έχω δεχτεί λεκτική αλλά και σωματική βία από αστυνομικούς και άλλους δημόσιους φορείς επειδή εξηγούσα σε συμπολίτες μου τις ασάφειες των νόμων έτσι ώστε να γλιτώσουν πρόστιμα. Νιώθω πως κάτι ανάλογο συμβαίνει και τώρα... 

Link to comment
Share on other sites

Που είδες την ασάφεια; Όριο 3850 λέξεις, oi 3850 λέξεις είναι 3850 λέξεις, άντε ένα άλλο λογισμικό να μετράει με άλλο τρόπο, πόσο θα διαφέρει; Δέκα είκοσι λέξεις; Δεν μιλάμε εδώ όμως για 10-20, ούτε καν για εκατό, μιλάμε για 700.

 

Η παρομοίωση με τις γκρίζες ζώνες ήταν πάντως πετυχημένη, ακριβώς όπως οι γκρίζες ζώνες που βλέπουν οι Τούρκοι είναι ανύπαρκτες έτσι και το δικό σου δίλημμα, ήταν εκ των ων ουκ άνευ.

 

Και όταν ένας νόμος είναι ασαφής είναι επειδή ο νομοθέτης τον θέλησε έτσι για να ορίσει κάποια θέματα η εκτελεστική εξουσία με κανονιστικές εγκυκλίους, πιστεψέ με ξέρω τι λέω, το φορολογικό μας σύστημα είναι τρανό παράδειγμα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σταματάω να ασχολούμαι με αυτήν την υπόθεση γιατί έτσι κι αλλιώς δεν είναι στο κομμάτι που είμαι moderator. Χάνουμε όλη την διασκέδαση του διαγωνισμού.

 

Ξεκίνησα με κριτικές. Βγείτε, κράξτε, μην φοβηθείτε :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά έγραψα την ιστορία μη προσμετρώντας ως λέξεις οτιδήποτε ανάμεσα από κενά με λιγότερους από 4 συνεχόμενους χαρακτήρες.

 

Βαγγέλη, η μόνη εκδοχή της ιστορίας σου που, προσωπικά, θα ήθελα να πάρει μέρος στο διαγωνισμό είναι η αρχική εκδοχή που ανέβασες, χωρίς τις λέξεις με «λιγότερους από 4 συνεχόμενους χαρακτήρες». Λέξεις όπως πχ ζωή, ιός, ον, Γη, πάω, βία, ιόν (που βάσει του δικού σου συστήματος καταμέτρησης, δεν είναι λέξεις), αλλά και άρθρα, αντωνυμίες, συνδέσμους κτλ όπως πχ τα, ο, που, πως, ότι, και, με, εγώ, εσύ. Να δούμε αν θα βγάλει κανένας νόημα χωρίς αυτές τις... λέξεις.

 

Θα είχε γούστο, αλλά η απόφαση ακύρωσης της ιστορίας σου είναι οριστική. Πραγματικά, αν ήταν η πρώτη σου παρατυπία σε βάρος των διαγωνισμών και μετά από ειλικρινές λάθος/παράληψη από πλευράς σου (και πλευράς μας, για να αποδεχτώ τις γκρίζες ζώνες), κι αν συμφωνούσε μεγάλο μέρος των υπόλοιπων μελών, όπως και η διοργανώτρια, θα συζητούσαμε σε διαφορετικό πλαίσιο. Αλλά κι εμείς κι εσύ ξέρουμε πολύ καλά τι έχει προηγηθεί σε άλλους διαγωνισμούς. Οι υπεκφυγές και τρίπλες δεν έχουν κανένα νόημα.

 

Και για να μη χαλάμε άλλο το όμορφο κλίμα του διαγωνισμού, αυτό θα είναι το τελευταίο post για το συγκεκριμένο θέμα. Κι αν υπάρξει συνέχεια τα νέα posts θα διαγράφονται. Βαγγέλη, αν θέλεις να πεις κάτι άλλο, μπορείς να το κάνεις σε pm. Αν κάποιος άλλος θέλει να πει τη γνώμη του επί του θέματος, ας το κάνει, επίσης, μέσω προσωπικού μηνύματος. Αν υπάρχει σοβαρή αντιλογία θα ανοιχτεί καινούριο τόπικ για να το συζητήσουμε.

Edited by Mesmer
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Πριν αρχίσω τις κριτικές, και επειδή οι περισσότεροι συμμετέχοντες  δεν με γνωρίζουν, θεωρώ απαραίτητο αυτό:
Disclaimer: Γράφω την προσωπική μου γνώμη σαν αναγνώστης (γιατί συγγραφέας δεν είμαι). Δεν είμαι λάτρης της φάντασυ και δεν γοητεύομαι εύκολα από επικά έργα από όποιον χώρο και αν προέρχονται. Αν  παρατηρώ κάτι που δεν μου αρέσει δεν εννοώ ότι εγώ ξέρω να το κάνω καλύτερα ή μπορώ να πω στον συγγραφέα πως ακριβώς έπρεπε να το κάνει. Τέλος, αν κάπου φαίνεται ότι δίνω μεγάλη σημασία σε λεπτομέρειες αυτό σημαίνει ότι δεν βρίσκω κάτι σημαντικό που να μην μου αρέσει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια που η ανάγνωση έχει ξεκινήσει, ας αναφέρουμε ένα-δυο πραγματάκια για την ψηφοφορία:

 

1. Ψηφίζουμε μέχρι την Παρασκευή 24 Φεβρουαρίου (στις 23.59)

2. Οι ιστορίες κατατάσσονται με τη σειρά από την πρώτη (αυτή που άρεσε στον καθένα περισσότερο) προς την τελευταία (αυτή που άρεσε λιγότερο)

3. Στέλνετε την ψήφο ταυτόχρονα σε μένα (Tiessa) και στον Mesmer (που είναι ο moderator-συγκαταμετρητής)

4. Οι συγγραφείς πρέπει να ψηφίσουν υποχρεωτικά, βάζοντας την ιστορία τους τελευταία. Αν κάποιος συγγραφέας δεν ψηφίσει, η συμμετοχή του ακυρώνεται.

5. Για όποιον δεν γνωρίζει/δεν θυμάται κάποιες λεπτομέρειες, υπάρχει το τόπικ με τους κανονισμούς, όπου αναφέρονται και οι σχετικές λεπτομέρειες.

 

Καλή συνέχεια σε όλους!

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Τα διάβασα όλα και καταδιασκέδασα! Μπράβο σε όλους τους συμμετέχοντες   :D

Και φυσικά και στο καλό θέμα αξίζει ένα μεγάλο μπράβο  :hi:

(Τώρα μένει το δύσκολο κομμάτι του σχολιασμού και της ψήφου)

Edited by Natasha
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εεεεμ, πού είσαστε, ρε παιδιά;

 

Είπαμε, άλλαξε ο κόσμος αλλά όχι τόσο που να σας χάσουμε! :)

Περάσαμε τη χρονική μέση του διαστήματος ψηφοφορίας και έχουν ψηφίσει μόνο δυο συγγραφείς και η αφεντιά μου (Απλώς εγώ δεν έχω σχολιάσει, τηρώντας την παράδοση ότι ο διοργανωτής σχολιάζει την τελευταία μέρα).

Μήπως πρέπει να δραστηριοποιηθούμε λιγάκι;  :clock:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αφού ξέρεις ότι το κάνουμε για να έχει σασπένς το θέμα!

(πέρα από την πατενταρισμένη ελληνική συνήθεια του τα - κάνω - όλα - την - τελευταία - στιγμή - και - προλαβαίνω!)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω διαβάσει, έχω καταλήξει στην κατάταξή μου, μένει να ολοκληρώσω τα σχόλια και να στείλω ψήφο. Αλλά μη σκάτε για μένα, αν πρόλαβα να γράψω τα 2/3 της ιστορίας μου την τελευταία μέρα, προλαβαίνω και την ψηφοφορία :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τελειώνω σχολιασμό αλλά ψήφους θα στείλω τελευταίες μέρες... σκαλώνω στις πρώτες θέσες προσωπικά ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είμαι κατά το ήμισυ έτοιμη στους σχολιασμούς.

 

Όσο για τη βαθμολογία έχω ξεκαθαρίσει στο μυαλό μου τις περισσότερες θέσεις, με δισταγμό για τις δύο πρώτες...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα,σχολίασα,ψήφισα. Πολλά μπράβο και ευχαριστώ για τις ιστορίες στους συγγραφείς και στην διοργανώτρια.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα, σχολίασα. Μένει να ψηφίσω, κάτι ιδιαίτερα δύσκολο σ' αυτόν τον διαγωνισμό (ενδεικτικά, η πεντάδα της νίκης της ψήφου μου μπορεί να αναδιαταχτεί με πολλούς τρόπους και να είναι εξίσου αντιπροσωπευτική). Μπράβο παιδιά, πολύ υψηλό το επίπεδο (νομίζω ότι η "τελευταία" ιστορία θα είναι αρκετά πιο πάνω ποιοτικά συγκριτικά με τις αντίστοιχες άλλων διαγωνισμών), συγχαρητήρια και στην Τιέσσα για το θέμα, συνολικά πολύ ευχάριστος διαγωνισμός.

 

edit: Οκ, ψήφισα. Αναμένω με αγωνία το ντέρμπι.

Edited by Morfeas
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Και έχουμε και λέμε: Συγγραφείς - Αναγνώστες: 5 - 5

 

Δηλαδή, 10 ψήφοι το όλον μέχρι τώρα, οι μισές από τους συγγραφείς.

Σίγουρα θα το ξενυχτίσουμε το βράδυ της Παρασκευής :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αντε ψηφιστε κι οι υπολοιποι!! Διεκδικω επισημα την τελευταια θεση γιατι καπου ακουσα οτι ο τελευταιος, για να γλυκαθει, θα φαει περισσοτερα τρουφακια!

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα και οφείλω να συγχαρώ όλους τους συμμετέχοντες, πρωτοεμφανιζόμενους και μη.

Ακουλουθεί το δύσκολο κομμάτι της ψηφοφορίας.

Θα αποφασίσω, μπορεί και σήμερα. :p :p :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..