Jump to content

44ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ε.φ, Θέμα: Ο κόσμος που γνωρίζαμε, άλλαξε για πάντα


Tiessa
 Share

Recommended Posts

Διευκρίνηση:

 

"Ο κόσμος που γνωρίζαμε, άλλαξε για πάντα''

 

Αν αύριο είχαμε την πρώτη μας επαφή με εξωγήινους;

Αν τώρα εδώ που μιλάμε, μαθαίναμε ότι από το τέλος του μήνα η αθανασία θα ήταν εφικτή σε προσιτή τιμή;

Αν βρίσκαμε μια αστροπύλη και τα διαστρικά ταξίδια γίνονταν καθημερινή υπόθεση;

Αν η γενικευμένη τεχνητή ευφυΐα κυκλοφορούσε ανάμεσά μας και φτάναμε στη μοναδικότητα;

Αν η νανοτεχνολογία πουλιόταν δίπλα από τα depon στο φαρμακείο;

Αν η τηλεμεταφορά στοίχιζε λίγο παραπάνω από ένα εισιτήριο τρένου;

 

Αυστηρά μια ιστορία γύρω απο αυτά τα 6 παραδείγματα ή μπορούμε να κρατήσουμε σαν κυρίαρχο θέμα την 1η πρόταση;

 

(Δεν ξέρω αν θα προλάβω να γράψω, αλλά επειδή με γυροφέρνει μια παράξενη ιδέα, θέλω να είμαι σίγουρος πως δεν θα βρεθώ εκτός θέματος αν προκύψει χρόνος) 

 

Καλημέρα, Γρηγόρη.

Τα παραδείγματα που έδωσα παραπάνω είναι προσεγγίσεις των εικόνων που είχα ανεβάσει τις προηγούμενες μέρες και είναι εξελίξεις και πράγματα που θα άλλαζαν τη ζωή μας για πάντα.

 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα ή περισσότερα απ' αυτά ή και κανένα απ' αυτά.

Αν έχεις μια δική σου ιδέα για κάτι που θα άλλαζε τον κόσμο μας, τις πεποιθήσεις μας, και τον τρόπο ζωής μας, μπορείς να γράψεις πάνω σ' αυτή και θα είναι πολύ ευπρόσδεκτη. Το μόνο που είναι σημαντικό για να παραμείνεις εντός θέματος είναι να δούμε συνέπειες της όποιας τεχνολογίας ή του όποιου γεγονότος.

Edited by Tiessa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικά χρόνια είχα γράψει μια ιστορία που το θέμα της ταυτίζεται πλήρως με αυτό το τωρινού διαγωνισμού. Άλλωστε και ο τίτλος της «Η ημέρα που τα πάντα άλλαξαν» είναι παράφραση του θέματος! Όποιος θέλει μπορεί να τη διαβάσει. Πιστεύω ότι περιέχει πολύ καλές ιδέες για έμπνευση, προς πάσα κατεύθυνση.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ Βάσω για την διευκρίνηση! :)

Η ιδέα είναι αρκετά παράξενη νομίζω, και σίγουρα ο κόσμος θα άλλαζε για πάντα αν συνέβαινε αυτό που έχω στο μυαλό μου!! :D Θα προσπαθήσω να την γράψω και βλέπουμε κατά πόσο είμαι εκτός θέματος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θέμα: Ο κόσμος που γνωρίζαμε, άλλαξε για πάντα

 

Αν αύριο είχαμε την πρώτη μας επαφή με εξωγήινους;

Αν τώρα εδώ που μιλάμε, μαθαίναμε ότι από το τέλος του μήνα η αθανασία θα ήταν εφικτή σε προσιτή τιμή;

Αν βρίσκαμε μια αστροπύλη και τα διαστρικά ταξίδια γίνονταν καθημερινή υπόθεση;

Αν η γενικευμένη τεχνητή ευφυΐα κυκλοφορούσε ανάμεσά μας και φτάναμε στη μοναδικότητα;

Αν η νανοτεχνολογία πουλιόταν δίπλα από τα depon στο φαρμακείο;

Αν η τηλεμεταφορά στοίχιζε λίγο παραπάνω από ένα εισιτήριο τρένου;

 

 

Οτιδήποτε απ’ αυτά, θα άλλαζε τον κόσμο μας για πάντα.

Σκεφτείτε ένα μόνο ή και περισσότερα απ’ αυτά τα γεγονότα. Και γράψτε μια ιστορία γι’ αυτή την αλλαγή. Μην περιγράψετε το γεγονός. Εκτός και είναι απόλυτη ανάγκη να πείτε δυο λόγια. Ο χώρος δεν θα φτάσει κι εξάλλου το έχουμε δει πολλές φορές. Μην αναλωθείτε στην τεχνολογία

Σκεφτείτε τις συνέπειες. Σκεφτείτε αν είμαστε έτοιμοι να εντάξουμε αυτή τη νέα γνώση/συνειδητοποίηση/τεχνολογία στη ζωή μας. Σκεφτείτε ποιοι θα ωφεληθούν και ποιοι θα βλαφτούν περισσότερο. Αν θέλετε, σκεφτείτε σε επικό επίπεδο. Τι θα κάνει η κάθε εκκλησία με τους εξωγήινους. Αν θέλετε, σκεφτείτε σ’ έναν οικεγενειακό μικρόκοσμο, σε μια απλή καθημερινότητα ανθρώπων που θα άλλαζε η ζωή τους, η δουλειά τους, που θα κλωνίζονταν οι πεποιθήσεις τους.

 

Σκεφτείτε κάποιο άλλο γεγονός που θα άλλαζε τον κόσμο μας για πάντα, οτιδήποτε έχει περάσει από το μυαλό σας ή θα περάσει μέσα στις επόμενες ώρες/μέρες. Φανταστείτε το σαν πέτρα που πέφτει στη λίμνη. Καβαλήστε ένα από τα κύματα που θα γεννήσει και διασκεδάστε.

 

Το είχα πει ότι θα ήταν εύκολο, έτσι;

Και είχα πει ότι η πρώτη σας σκέψη μπορεί να είναι και καλύτερη, σωστά; :)

 

Υ.Γ. Επίτηδες δεν έβαλα εικόνες από επιδημίες, ζόμπι, μετεωρίτες, πυρηνικά, εισβολές και λοιπές καταστροφές για να μην μαζέψουμε μόνο μετακαταστροφικές ιστορίες. Αυτό δεν σημαίνει ότι απαγορεύονται. 

 

 

Πολύ απλωμένο θέμα. Τα έχει όλα και συμφέρει.

 

Δηλαδή εγώ που θα βγω πρώτη :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown:  στο διαγωνισμό, τι θέμα απέμεινε να επινοήσω για τον επόμενο;

 

Πάντως μπορεί και να συμμετέχω, πέρα από την πλάκα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

 

Δηλαδή εγώ που θα βγω πρώτη :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown:  στο διαγωνισμό, τι θέμα απέμεινε να επινοήσω για τον επόμενο;

 

Πάντως μπορεί και να συμμετέχω, πέρα από την πλάκα.

 

 

ο επόμενος είναι τρόμου, μην αγχώνεσαι.. :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπερβολικά ωραίο το θέμα! Πα να πει, κολλάει ακόμα και στο διήγημα που σκεφτόμουν να αρχίσω για το εργαστήριο της ΑΛΕΦ. Θα το παίξω μ'ένα σμπάρο, δυο τρυγώνια. Θα πέσει πολύ πετσοκόψιμο, αλλά δεν πειράζει, αφού δεν το έχω καν ξεκινήσει. Στρωνόμεθα στο γράψιμο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικά χρόνια είχα γράψει μια ιστορία που το θέμα της ταυτίζεται πλήρως με αυτό το τωρινού διαγωνισμού. Άλλωστε και ο τίτλος της «Η ημέρα που τα πάντα άλλαξαν» είναι παράφραση του θέματος! Όποιος θέλει μπορεί να τη διαβάσει. Πιστεύω ότι περιέχει πολύ καλές ιδέες για έμπνευση, προς πάσα κατεύθυνση.

Δηλαδή με αυτό το διήγημα θα συμμετέχεις στο διαγωνισμό; Ή το ανέβασες έτσι, ανεξαρτήτως;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Πριν μερικά χρόνια είχα γράψει μια ιστορία που το θέμα της ταυτίζεται πλήρως με αυτό το τωρινού διαγωνισμού. Άλλωστε και ο τίτλος της «Η ημέρα που τα πάντα άλλαξαν» είναι παράφραση του θέματος! Όποιος θέλει μπορεί να τη διαβάσει. Πιστεύω ότι περιέχει πολύ καλές ιδέες για έμπνευση, προς πάσα κατεύθυνση.

Δηλαδή με αυτό το διήγημα θα συμμετέχεις στο διαγωνισμό; Ή το ανέβασες έτσι, ανεξαρτήτως;

 

 

Κέλλυ, κοιτώντας μόνο και μόνο το πλήθος των λέξεων της ιστορίας μπορείς να καταλάβεις ότι αυτή δεν μπορεί να είναι η συμμετοχή μου στο διαγωνισμό. Απλά επειδή το κεντρικό θέμα της ταυτίζεται πλήρως με αυτό του διαγωνισμού την ανέβασα προς γενικότερη έμπνευση των συμμετεχόντων, και όχι μόνο :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κατακάθισε μία ιδέα στο μυαλό μου και θα προχωρήσω μ' αυτήν.

Αλλά σίγουρα από Κυριακή και μετά. Ελπίζω να προλάβω :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν βρήκα ιστορία, δεν ξέρω αν βρήκα ιδέα/ πλοκή/ χαρακτήρες ΑΛΛΑ ΤΙΤΛΟ ΒΡΗΚΑ και σιγά μην σας τον πω. Αν δεν ταιριάξει εδώ, κάτι θα βρω να τον κάνω! :p :p :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βρει κόσμο/πώς άλλαξε ο κόσμος. Πηγαίνει προς το steampunk χωρίς να είναι ακριβώς steampunk. Έχω βρει έναν πρωταγωνιστή που μ' αρέσει. Έχω και μερικές ιδέες από δω κι από κει. Συνολική, πλοκή, βέβαια, δεν έχω. Αλλά έχω γράψει 30 λέξεις. Αμέ!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγω ακομη ιδεα ψαχνω, σκεφτομαι διαφορα αλλα τα αφηνω ολα στην ακρη μεχρι να μου ερθει η ΙΔΕΑ για να παρω μπρος.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

SILVER ALERT!
Αν καταφέρω να πιάσω το (κατώτατο) όριο λέξεων και είμαι εντάξει και με τις υπόλοιπες προϋποθέσεις, καπαρώνω την τελευταία θέση με ένα μη-διήγημα, χωρίς σοβαρούς χαρακτήρες και πλοκή, απλά για να μην τσακώνεστε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε πολύ μέλι αυτή η τελευταία θέση! :excl:

 

Τουλάχιστον, γράφει κανείς τίποτα ή μόνο μας απειλείτε ότι θα δείξετε τον χειρότερο εαυτό σας; :p 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αποστολή εξετελέσθη επιτυχώς! 3962 λέξεις. Τώρα το μόνο που μένει είναι να διορθωθεί και να προσαρμοστεί στα όρια λέξεων του διαγωνισμού.

 

Όταν έχεις κάμποσες καλές ιδέες και δεν ξέρεις ποια να διαλέξεις, τι κάνεις...;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον, γράφει κανείς τίποτα ή μόνο μας απειλείτε ότι θα δείξετε τον χειρότερο εαυτό σας; :p

823 Λέξεις προς το παρόν. (το κατώτερο το έπιασα νομίζω…)

Αν θέλω και τρείς κριτικές, μου λείπει μία, αλλά θα την έγραφα ανεξάρτητα από τον διαγωνισμό…

Εμένα ούτως ή άλλως ο χειρότερος και ο καλύτερος εαυτός δεν απέχουν μεταξύ τους…

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αποστολή εξετελέσθη επιτυχώς! 3962 λέξεις. Τώρα το μόνο που μένει είναι να διορθωθεί και να προσαρμοστεί στα όρια λέξεων του διαγωνισμού.

 

Όταν έχεις κάμποσες καλές ιδέες και δεν ξέρεις ποια να διαλέξεις, τι κάνεις...;

Γράφεις δυό διηγήματα ή τρία και βάζεις τους beta readers σου να κρίνουν. Φυσικά αυτό δε σημαίνει ότι θα πάει καλά. ρώτα και μενα που το έκανα στον προηγούμενο διαγωνισμό.

 

 

Μιλάμε πολύ μέλι αυτή η τελευταία θέση! :excl:

 

Είναι που είμαστε και μετριόφρονες εκτός από μεγάλες πένες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1o draft τέλος. 3800 λέξεις. Είναι λιιιιιγο weird η ιδέα μου, αλλά τι να κάνω, με συνεπήρε. :D  Πειράζει που μου βγήκε πιο κοντά στο "φαντασία" από το "επιστημονική"; Κακές συνήθειες βλέπετε..! :wub:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1o draft τέλος. 3800 λέξεις. Είναι λιιιιιγο weird η ιδέα μου, αλλά τι να κάνω, με συνεπήρε. :D Πειράζει που μου βγήκε πιο κοντά στο "φαντασία" από το "επιστημονική"; Κακές συνήθειες βλέπετε..! :wub:

Ε, κοίτα, διαγωνισμός ΕΦ είναι, καλό είναι να έχει Ε

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εριστικότητα; Ειρωνία; Επιδερμικά σοκ; Επικάλυψη σοκολάτας; Ε για μόλα Ε για λέσα;

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Η συγγραφή ολοκληρώθηκε. ;-)

3850 λέξεις.

 

Τώρα απομένει να του δώσω λίγο χρόνο και να το ξαναδω για τις τελικές διορθώσεις!

Χμμμμ... για να ξεσκονίσω λίγο τους beta readers μου..! :D

Varda, MadnJim, κι όποιος άλλος ενδιαφέρεται ας προσέλθει! Ελάτε, ελάτε να σας ξεκεφαλιάσω με το ανοσιούργημα μου! :B):

Μην... σκιάζεστε!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ γρήγορος είσαι εσύ! Εγώ λογικά ξεκινάω Κυριακή.

Πολύ γρήγορος είσαι εσύ! Εγώ λογικά ξεκινάω Κυριακή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..