Jump to content

Photo

44ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ε.φ, Θέμα: Ο κόσμος που γνωρίζαμε, άλλαξε για πάντα

SCIFI

• Please log in to reply
137 replies to this topic

#21 tzaspy

tzaspy
  • Members
  • 43 posts
  • Όνομα:Σπύρος
  • Currently reading:The Martian, ANDY WEIR

Posted 03 Ιανουάριος 2017 - 20:28

WILLIAM αν αυτοί που βλέπουμε στην εικόνα είχαν πυκνότητα οστικής μάζας δέκα φορές την δική μας, τότε σίγουρα θα "την είχαν κάτσει". Κυριολεκτικά. Η οικολογία υποθετικών όντων σε κόσμους με διαφορετική ιδιοβαρύτητα, (διάμετρος πλανήτη, μάζα, κλπ), είναι ολόκληρη επιστήμη, με την οποία είχε ασχοληθεί πολύ ο Carl Sagan. Για τα έμβια όντα, το σωστό μέγεθος είναι ένα εξαιρετικά κρίσιμο ζήτημα. Τα μεγάλα ζώα δεν αποτελούν απλώς μεγεθύνσεις των μικρών. Έχουν εντελώς διαφορετικές αναλογίες - έχουν παχύτερα πόδια σε σχέση με το ύψος τους. Αν για παράδειγμα υποθετικά διπλασιάσουμε τις διαστάσεις ενός ζώου κρατώντας το σχήμα του ακριβώς το ίδιο, ο όγκος και το βάρος του θα γίνουν οκτώ φορές μεγαλύτερα ( 23 ) και όχι δύο μόνο φορές. Η διατομή όμως των ποδιών του θα αυξηθεί κατά ένα παράγοντα τέσσερα ( 2). Τέτοια πόδια είναι πολύ αδύνατα για να το συγκρατήσουν. Τα όρια αυτά είναι λιγότερο αυστηρά για οργανισμούς που επιπλέουν στο νερό, γι' αυτό και στους ωκεανούς υπάρχουν όντα τόσο μεγάλα. Όταν όμως για παράδειγμα μια φάλαινα ξεπέσει στη στεριά, καταρρέει και πεθαίνει από το ίδιο της το βάρος μιας και λείπει η άνωση του νερού για να αντισταθμίσει τη βαρύτητα.

Όσον αφορά τις δύο σημερινές φωτογραφίες, (sorry Tiessa) είναι από εδώ:  

Παρεπιπτόντως, το Horizon Discovery έχει εξαιρετικά βίντεο για όσους γνωρίζουν την αγγλική και σε μερικά υπάρχουν και ελληνικοί υπότιτλοι. Μερικοί θα φρικάρουν από τους στόχους που έχουν βάλει για να πετύχουν οι γενετιστές. Εμείς βέβαια στο διαγωνισμό θα πετύχουμε περισσότερα από αυτούς. 

• Tiessa likes this

#22 Man_from_Earth

Man_from_Earth

* i m a g i n e *

• Members
  • 288 posts
  • Όνομα:Σπύρος

Posted 03 Ιανουάριος 2017 - 21:48

:D όταν οι συμμετέχοντες διασταυρώνουν τα επιστημονικά τους ξίφη πριν ακόμη δοθεί το θέμα, ο διαγωνισμός προμηνύεται καυτός... :D

• Tiessa, Ballerond and tzaspy like this
Εφόσον ο πλανήτης μου γυρίζει, θα γυρίζω.

#23 Ιρμάντα

Ιρμάντα

Back on Boogie Street

• Moderators
  • 1.980 posts
  • Όνομα:Ειρήνη
  • Currently reading:The Golem and the Jinni, Helene Wecker

Posted 04 Ιανουάριος 2017 - 01:54

Το μόνο που ξέρω είναι ότι πολύ θα ήθελα να δοκιμάσω την τύχη μου. Θα δω και το θέμα...
  • Tiessa and Ballerond like this
'The cave you fear to enter holds the treasure you seek.' — Joseph Campbell

#24 Tiessa

Tiessa

Midpoint Reveller

• Members
  • 3.693 posts
  • Όνομα:Βάσω

Posted 04 Ιανουάριος 2017 - 09:26

Καλημέρες σε όλους! Για να μαζευόμαστε! :)

Άλλο ένα πακετάκι για να κατεβαίνουν ιδέες:

Attached File  3-α.jpg   297,7KB   1 downloads

Attached File  3-β.jpg   72,13KB   1 downloads

Όλο και κάτι φέρνουν στο νου μας κι αυτά, έτσι;

Αύριο θα δώσω κι ένα hint για το πώς πρέπει να συνδυαστούν όλα αυτά...

• Cassandra Gotha, Lady Nina, Ιρμάντα and 1 other like this

Please, be honest with me. The truth can hurt me only once.

#25 WILLIAM

WILLIAM

Imagination is the key/ into lands of fantasy

• Members
  • 2.475 posts
  • Όνομα:WILLIAM
  • Currently reading:Ο Αιώνιος Πόλεμος - Τζο Χάλντεμαν

Posted 04 Ιανουάριος 2017 - 13:44

Χμ η πρώτη εικόνα θα μπορούσε να είναι η στιγμή που ένα αστρόπλοιο βγαίνει από ταχύτητα δίνης (όλοι γνωρίζουμε πόσο φαν του Star Trek είναι η διοργανώτρια) και η δεύτερη είναι φυσικά μια αστροπύλη από το Stargate. Χμμ υπ' αυτό την οπτική θα μπορούσε και η πρώτη να είναι το ταξίδι δια μέσω πύλης.

Συμπέρασμα; έλα μου ντε!

• tzaspy likes this
Υπηρετώντας Ο Ένας Τον Άλλο Είμαστε Ελεύθεροι

#26 wordsmith

wordsmith

άτημι κενονία

• Members
  • 4.198 posts
  • Όνομα:Κέλλυ

Posted 04 Ιανουάριος 2017 - 16:30

Συμφωνώ με τον Mesmer ότι πρέπει να έχει σχέση με βιοτεχνολογία (το οποίο με ενδιαφέρει), αλλά ελπίζω να μην έχει σχέση με εξωγήινους (για τους οποίους όταν ακούω κάτι σχετικό, αλλάζω πεζοδρόμιο). Λαμβάνοντας υπόψη όμως επίσης το στοιχείο ότι η διοργανώτρια είναι φαν όχι μόνο του Σταρ Τρεκ αλλά και της ταινίας Arrival, τολμάω την πρόβλεψη ότι το θέμα θα είναι "Πρώτη επαφή".

Στην οποία περίπτωση εμένα να με ξεχάσετε ως συγγραφέα :(, αλλά μπορεί να δοκιμάσω ως αναγνώστρια-ψηφοφόρος.

• Ballerond likes this
"Why have I so little control? It is the case of much waste and pain in my life" Virginia Woolf

#27 Ιρμάντα

Ιρμάντα

Back on Boogie Street

• Moderators
  • 1.980 posts
  • Όνομα:Ειρήνη
  • Currently reading:The Golem and the Jinni, Helene Wecker

Posted 04 Ιανουάριος 2017 - 18:32

Εμένα κάτι σε άλλες πραγματικότητες μου κάνει. Και επίσης του πώς βλέπει ο ένας κόσμος, ή η μια διάσταση, τον κόσμο της άλλης. (Πώς βλέπουν οι κάτοικοι του Flatworld ένα τρισδιάστατο σώμα για παράδειγμα.)

Καλά αν πέσει κάτι τόσο εξεζητημένο και αποφασίσω να συμμετέχω θα γελάσει κάθε πικραμένος.

• Ballerond likes this
'The cave you fear to enter holds the treasure you seek.' — Joseph Campbell

#28 Old man & SiFi

Old man & SiFi

Refugee

• Members
  • 365 posts
  • Όνομα:Τώνης

Posted 04 Ιανουάριος 2017 - 18:40

Κάμποσους συγγραφείς βλέπω, να δω τι καλούδια θα μου ετοιμάσετε. Αν γράψετε όλοι εδώ πιθανόν να είναι η πρώτη φορά που θα ζητήσει παράταση κάποιος αναγνώστης και όχι ένας συγγραφέας!

"West is where all days will someday end..." (Peter Hammill)

#29 Ballerond

Ballerond

Ο Πωλητής Shadwell

• Moderators
  • 585 posts
  • Όνομα:Γιάννης
  • Currently reading:Exquisite Corpse

Posted 04 Ιανουάριος 2017 - 20:49

Δεν νομίζω να μας πάει σε κάτι εξεζητημένο η Βάσω, απλά μας βάζει ψαγμένες εικόνες για να ψαρώσουμε :p

Έλα δε θέλω ηττοπάθειες ακόμα δεν ξεκινήσαμε! Όλοι να γράψουμε!

• Old man & SiFi likes this
- Tell me Starbuck, what do you hear?
- Nothing but the rain, sir...

#30 jjohn

jjohn

Tantei-san

• Members
  • 1.802 posts
  • Currently reading:something

Posted 04 Ιανουάριος 2017 - 20:58

Ζω για την μέρα που κάποιος διοργανωτής θα βάλει δέκα άκυρες μεταξύ τους  φωτογραφίες και σαν τελικό θέμα θα μας ανακοινώσει το τρολλάρισμα.

Πίσω στα δικά μας τώρα, οι τελευταίες δύο φωτογραφίες με μπερδεύουν πάρα πολύ μιας και καταρρίπτουν το όλο κόνσεπτ έτσι όπως το είχα στο μυαλό μου.

Oh well, κι αυτά μες στην ζωή είναι. Θα περιμένω μέχρι αύριο. Και στο Κιντάιτσι άλλωστε άμα δεν πεθάνουν πρώτα τρία άτομα η υπόθεση δεν λύνεται :) 

• Tiessa, Ballerond, Lady Nina and 2 others like this
Ceas rău… rău ceas… În miăz de noapte, La răscruce se așează De cărare mi se agață....în cerc deschis... ...și-n mijloc șad...

#31 Tiessa

Tiessa

Midpoint Reveller

• Members
  • 3.693 posts

Posted 04 Ιανουάριος 2017 - 22:43

1. Ζω για την μέρα που κάποιος διοργανωτής θα βάλει δέκα άκυρες μεταξύ τους  φωτογραφίες και σαν τελικό θέμα θα μας ανακοινώσει το τρολλάρισμα.

2. Πίσω στα δικά μας τώρα, οι τελευταίες δύο φωτογραφίες με μπερδεύουν πάρα πολύ μιας και καταρρίπτουν το όλο κόνσεπτ έτσι όπως το είχα στο μυαλό μου.

1. Μα, ναι! Το θέμα είναι "Τα Τρολλ στην ε.φ." :p

2. Κρατείστε ό,τι έχετε στο μυαλό σας. :Lighten: Κάτι μου λέει ότι μπορεί και να μην πάει χαμένο. 

• Ballerond and jjohn like this

#32 Mesmer

Mesmer

Achievement unlocked

• Global Moderators
  • 2.864 posts
  • Όνομα:Άγγελος

Posted 05 Ιανουάριος 2017 - 00:02

Κάτι σε «ζωή από άλλες διαστάσεις» ή «επαφή με άλλες διαστάσεις» μού κάνει όλο αυτό. Αν και νομίζω ότι αυτό είναι λίγο μακριά απ' το θέμα.

Σε άλλα, προσωπικά, θέματα, σήμερα με ενημέρωσαν ότι ο διάβολος έσπασε το ποδάρι του. Η μάνα πατρίδα με στέλνει για εκπαίδευση για ένα μήνα στην όμορφη Θεσσαλονίκη. Η συμμετοχή μου (ή η προσπάθεια συμμετοχής μου) εξαρτάται απ' το πού θα μείνω και κατά πόσο εύκολα θα έχω πρόσβαση σε υπολογιστή και ίντερνετ. Εκτός κι αν προλάβω να γράψω διήγημα μέσα σε τέσσερεις-πέντε μέρες, που είναι τόσο αδύνατο όσο ακούγεται  :p  Ελπίζω να καταφέρω να τη βολέψω την κατάσταση.

• Ballerond, wordsmith and Lady Nina like this
"If sacred places are spared the ravages of war, then make all places sacred. And if the holy people are to be kept harmless from war, then make all people holy" ~ The Silver Surfer

#33 elgalla

elgalla

Πυργοδέσποινα

• Moderators
  • 1.898 posts
  • Όνομα:Αταλάντη
  • Currently reading:The Bookman

Posted 05 Ιανουάριος 2017 - 08:44

Εκτός κι αν προλάβω να γράψω διήγημα μέσα σε τέσσερεις-πέντε μέρες, που είναι τόσο αδύνατο όσο ακούγεται :p Ελπίζω να καταφέρω να τη βολέψω την κατάσταση.

Αδυνατο; Σωπα καλε. Πιστευουμε σε σενα, μπορεις!
  • Tiessa, Mesmer and jjohn like this
I'm not the spirit of any age. I am at odds with everything and always have been.

#34 Tiessa

Tiessa

Midpoint Reveller

• Members
  • 3.693 posts

Posted 05 Ιανουάριος 2017 - 10:24

Καλημέρα!

Βασανιστήριο Ένδειξη νούμερο #4.

Attached File  4-α.png   862,74KB   0 downloads

Attached File  4-β.jpg   38,32KB   0 downloads

Και για να μην νομίζετε ότι θα γράψουμε για τρολ, να προσφέρω μια μικρή βοήθεια:

Το θέμα α) δεν είναι μια λέξη και β) εμπεριέχει κάποια κατάσταση, οπότε δεν έχω τρόπο να το παρουσιάσω με ένα μόνο σετάκι από εικόνες. Άρα, μην προσπαθείτε να τα συνδυάσετε όλα μαζί.

• Lady Nina and jjohn like this

#35 jjohn

jjohn

Tantei-san

• Members
  • 1.802 posts
  • Currently reading:something

Posted 05 Ιανουάριος 2017 - 11:51

I quit...

Θα το παλέψω να πάρω μέρος, αλλά για όνομα του Θεού δεν έχω ιδέα τι θέλει να πει η ποιήτρια
Ceas rău… rău ceas… În miăz de noapte, La răscruce se așează De cărare mi se agață....în cerc deschis... ...și-n mijloc șad...

#36 WILLIAM

WILLIAM

Imagination is the key/ into lands of fantasy

• Members
  • 2.475 posts
  • Όνομα:WILLIAM
  • Currently reading:Ο Αιώνιος Πόλεμος - Τζο Χάλντεμαν

Posted 05 Ιανουάριος 2017 - 11:56

Το θέμα είναι ψυχική - νοητική επικοινωνία.

Αν κρατήσω ότι έχω στο μυαλό μου, αγαπητή διοργανώτρια, θα γράψω κανα διήγημα 10000 λέξεων πάλι!

• jjohn likes this
Υπηρετώντας Ο Ένας Τον Άλλο Είμαστε Ελεύθεροι

#37 Tiessa

Tiessa

Midpoint Reveller

• Members
  • 3.693 posts

Posted 05 Ιανουάριος 2017 - 14:03

Κάτι μου λέει ότι η βοήθειά μου δεν ήταν και πολύ... βοηθητική. :dazzled:

Θα προσπαθήσω να προσφέρω κάτι καλύτερο αύριο.

Εκτός κι αν προλάβω να γράψω διήγημα μέσα σε τέσσερεις-πέντε μέρες, που είναι τόσο αδύνατο όσο ακούγεται  :p  Ελπίζω να καταφέρω να τη βολέψω την κατάσταση.

Άγγελε, σε θέλουμε! Και είμαστε σίγουροι ότι θα τα καταφέρεις! :)

• Ballerond and Mesmer like this

#38 Eugenia Rose

Eugenia Rose

Master Of Disaster

• Members
  • 1.806 posts
  • Όνομα:Eugenia

Posted 05 Ιανουάριος 2017 - 15:34

Κοιτάξτε εγώ νομίζω ότι έχουμε να κάνουμε με το παράδοξο του Fermi και πως μπορεί να επηρεάσει την ανθρωπότητα μελλοντικά.

• tzaspy likes this
Posted Image

#39 Πυθαρίων

Πυθαρίων

ατάκτως ερριμμένος, ουδέν χρήσιμος

• Members
  • 348 posts
  • Όνομα:Γιώργος
  • Currently reading:Ο παράδοξος διαφωτισμός του καθηγητή Καριτάτ (Στήβεν Λιουκς)

Posted 05 Ιανουάριος 2017 - 18:49

Η επαφή με προηγμένα εξωγήινα όντα και ο ρόλος της βιοτεχνολογικής –γενετικής παρέμβασής  τους στην εξέλιξη του ανθρώπινου όντος (και την επίτευξη της Μοναδικότητας;).

• kitsos and tzaspy like this
Είναι πλατιά η σκέψη μας. Όμως δε φτάνει να διοδέψει τον άπειρο ουρανό. Και το μέτρο της ύπαρξής μας της φωτεινής, είναι η γνώριμη πυγολαμπίδα μέσα στην ατελεύτητη λάμψη του ήλιου. (Γκέμμα, Δημήτρης Λιαντίνης)

#40 Ballerond

Ballerond

Ο Πωλητής Shadwell

• Moderators
  • 585 posts
  • Currently reading:Exquisite Corpse

Posted 05 Ιανουάριος 2017 - 19:14

Η επαφή με προηγμένα εξωγήινα όντα και ο ρόλος της βιοτεχνολογικής –γενετικής παρέμβασής  τους στην εξέλιξη του ανθρώπινου όντος (και την επίτευξη της Μοναδικότητας;).

Αν αυτό είναι το θέμα, θα γράψει ιστορία η Βάσω, ο απόγονος του Αινστάιν και ο ΕΤ.

• jjohn likes this
- Tell me Starbuck, what do you hear?
- Nothing but the rain, sir...

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users