Jump to content

44ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ε.φ, Θέμα: Ο κόσμος που γνωρίζαμε, άλλαξε για πάντα


Tiessa
 Share

Recommended Posts

Ε βέβαια, να τηρούμε τις παραδόσεις!

Εγώ δεν ξέρω ακριβώς τι θα προκύψει αλλά μάλλον θα το ανεβάσω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3850 λέξεις έτοιμες από τις 14 του μηνός. :D
 

Ο άγνωστος άνδρας με οδήγησε, υπό την απειλή του όπλου, στην ανατολική πτέρυγα. Αν και περάσαμε από πολλούς διαδρόμους δεν συναντήσαμε κανέναν. Ήταν λες και όλοι οι υπάλληλοι του Λευκού Οίκου είχαν εξαφανιστεί, δια μαγείας. Σταθήκαμε στο τέλος του διαδρόμου και τότε ο άνδρας έβγαλε ένα περίτεχνο τηλεχειριστήριο από την τσέπη. Για μια στιγμή κοίταξα έξω από το παράθυρο. Η κυκλοφορία των αυτοκινήτων, στη λεωφόρο Πενσυλβάνια, φαινόταν αρκετά φυσιολογική. Αφού πάτησε πρώτα μερικά κουμπιά μου ζήτησε να προχωρήσω. Τον κοίταξα με απορία, καθώς μπροστά μου υπήρχε μόνο ένας τοίχος. Ο άνδρας όμως επέμενε. Ήμουν σίγουρος ότι ήταν κάποιος τρελός αλλά και πάλι είχα άδικο. Κάνοντας δύο βήματα, πρώτα το δεξί πόδι μου, και εν συνεχεία ολόκληρο το σώμα μου, πέρασαν μέσα από τον τοίχο.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

3850 λέξεις έτοιμες από τις 14 του μηνός. :D

 

 

Ο άγνωστος άνδρας με οδήγησε, υπό την απειλή του όπλου, στην ανατολική πτέρυγα. Αν και περάσαμε από πολλούς διαδρόμους δεν συναντήσαμε κανέναν. Ήταν λες και όλοι οι υπάλληλοι του Λευκού Οίκου είχαν εξαφανιστεί, δια μαγείας. Σταθήκαμε στο τέλος του διαδρόμου και τότε ο άνδρας έβγαλε ένα περίτεχνο τηλεχειριστήριο από την τσέπη. Για μια στιγμή κοίταξα έξω από το παράθυρο. Η κυκλοφορία των αυτοκινήτων, στη λεωφόρο Πενσυλβάνια, φαινόταν αρκετά φυσιολογική. Αφού πάτησε πρώτα μερικά κουμπιά μου ζήτησε να προχωρήσω. Τον κοίταξα με απορία, καθώς μπροστά μου υπήρχε μόνο ένας τοίχος. Ο άνδρας όμως επέμενε. Ήμουν σίγουρος ότι ήταν κάποιος τρελός αλλά και πάλι είχα άδικο. Κάνοντας δύο βήματα, πρώτα το δεξί πόδι μου, και εν συνεχεία ολόκληρο το σώμα μου, πέρασαν μέσα από τον τοίχο.

 

Μου άρεσε αυτό, αν και έχει Λευκό Οίκο...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν έχω μόνο μια παράγραφο αλλά λέω να το παλέψω.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μείνει σε μια εισαγωγή 200 λέξεων. Ελπίζω σε μια σαββατοκυριακάτικη έμπνευση, αλλιώς δεν...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3849… Απλά πράγματα: Μου μένει μια λέξη για να βάλω όσα ξέχασα (σίγουρα πολλά), να βρω ένα καλύτερο τέλος, και μετά να το ξαναγράψω σαν διήγημα γιατί τώρα είναι ένα απλό χρονικό…
Υ.Γ. RSV δεν κάνω, δεν θέλω να σας τρομάξω…

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρέπει να ανεβάζουμε και καμιά ιστορία, σιγά-σιγά; :search:

Εκείνες οι δυο που ανέβηκαν στην αρχή κάθονται ολομόναχες και περιμένουν παρέα...   :(

Edited by Tiessa
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν, τελείωσα την ιστορία. Της περνάω διορθωσούλες, μικρο-αφαιρέσεις κτλ. και την ανεβάζω αύριο βράδυ.

Τώρα αν βγει κάποιο νόημα απ' όλο αυτό, η νεκροψία θα δείξει :p

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κ εγώ έτοιμος, περιμένω να βρω χρόνο για 3 σχολιασμούς και αφού τους κάνω θα ανεβάσω..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, κλασικά πλέον, πάλι δεν πρόλαβα. Αρρώστησε ο μικρός και πού χρόνος ανάμεσα σε κλάματα, μύξες και αϋπνίες. Λογικά, θα μ' έχετε να γκρινιάζω για το ότι δεν πρόλαβα να γράψω κάτι μέχρι να φύγει για σπουδές το παιδί. 17 χρόνια είναι, θα περάσουν.

 

Θα προσπαθήσω να διαβάσω και να ψηφίσω. Άμα μπορέσω να γράψω και σχόλια, ακόμη καλύτερα.

 

Καλή επιτυχία στους διαγωνιζόμενους και συγχαρητήρια εκ των προτέρων για τη συμμετοχή.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ΔΕΝ είμαι έτοιμη, αλλά είμαι σίγουρη πως κανείς δεν εκπλήσσεται :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μέσμερ, υπομονή, πόσο είναι ο μικρός σου;

 

Ελγκαλα επίσης κανείς δεν θα εκπλαγεί όταν πάρει τη θέση σου βάθρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O.T.
Τέλη Οκτωβρίου έκλεισε χρόνο το Mesmerάκι, αν θυμάμαι καλά. Άγγελε, ως προσωρινή λύση,μέχρι να πάει φαντάρος φύγει για σπουδές, προτείνω να το στέλνετε κατασκήνωση όταν μεγαλώσει αρκετά. Μέχρι τότε κουράγιο κι εμείς συμπαραστεκόμαστε με τη σκέψη :)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την Πέμπτη αργά το βράδυ λήγει η διορία υποβολής;

 

 

 

Τα τελευταία είκοσι χρόνια μάθαμε περισσότερα απ’ ότι τις τελευταίες είκοσι χιλιετίες. Δεν υπάρχουν πια αναπάντητα ερωτήματα. Η γνώση υπάρχει για να γιατρευτούν όλες οι ασθένειες του κόσμου και να παραταθεί η ζωή του ανθρώπου κατά χιλιάδες χρόνια. Δεν υπάρχει μεταθανάτια ζωή. Είμαστε έμβιες μηχανές που λειτουργούμε με βάση τη χημεία και απλά κάποτε παύουμε να λειτουργούμε. Το ανθρώπινο σώμα δεν είναι τίποτε άλλο από ένα δερμάτινο σακί γεμάτο με χημικές ουσίες. Σε μια κόλλα χαρτί μπορούμε πια να γράψουμε τις εξισώσεις που περιγράφουν τη δημιουργία ενός σύμπαντος. Όλα όμως είναι πια μάταια.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, παιδιά. Αντί για 30 Ιανουαρίου, ας πάμε για 2 Φεβρουαρίου, 23.59, να δώσουμε κατ' αρχήν δυο μέρες χρόνο σε αυτούς που τον χρειάζονται.

Εγώ λέω να ανεβάσω 2 Φεβρουαρίου 23.58.

Γουέλ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μέσμερ, υπομονή, πόσο είναι ο μικρός σου;

 

Όπως είπε και η Κέλλυ, ο Mesmerάκος πριν από καναδυό μήνες έκλεισε τον ένα χρόνο.

 

Κέλλυ, έχουμε ακόμα αρκετά χρόνια μέχρι την κατασκήνωση. Προς το παρόν χαιρόμαστε όταν μένει καμιά ώρα με τους παππούδες.  :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Μέσμερ, υπομονή, πόσο είναι ο μικρός σου;

Όπως είπε και η Κέλλυ, ο Mesmerάκος πριν από καναδυό μήνες έκλεισε τον ένα χρόνο.

 

Κέλλυ, έχουμε ακόμα αρκετά χρόνια μέχρι την κατασκήνωση. Προς το παρόν χαιρόμαστε όταν μένει καμιά ώρα με τους παππούδες. :p

I' ve been there... Edited by Ιρμάντα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φανταστρουμφική διοργανώτρια, να δώκουμε και την Παρασκευή; Έχω ρεπό τότε και μισή ιστορία σήμερα. Pleaaaaaaaase? *blink bink*

Link to comment
Share on other sites

Φανταστρουμφική διοργανώτρια, να δώκουμε και την Παρασκευή; Έχω ρεπό τότε και μισή ιστορία σήμερα. Pleaaaaaaaase? *blink bink*

 

Από τη μεριά μου, δεν έχω πρόβλημα να δώσουμε παράταση. Αν δεν έχουν αντίρρηση οι moderatόροι, πάρτε και την Παρασκευή.

Οπότε, συζητείστε το και τα λέμε εδώ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγκρίνω για Παρασκευή αρκεί η elgalla να μας αποζημιώσει ΣΥΝΤΟΜΑ με τρουφάκια

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Damn! δεν προλαβαίνω! Πέσανε πολλά project μαζί :unsure:​ την επόμενη φορά! :mf_sonne:  υπόσχομαι πως όταν το τελειώσω θα το ανεβάσω στο Forum  :D

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Billandre χαίρομαι για την συμμετοχή σου αλλά θα πρέπει να κάνεις το εξής:

Να παε στο section της Βιβλιοθήκης που είναι για ΕΦ, να ανοίξεις νέο topic και να ανεβάσεις την ιστορία σου εκεί.

Μετά να ποστάρεις το link του topic που άνοιξες εδώ :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..