Jump to content

Συγγραφικοί Στόχοι 2017


WILLIAM
 Share

Recommended Posts

Έχω πει πολλές φορές ότι δεν πρέπει να βάζω στόχους, αλλά για πάμε (με κάνω χάζι) :

 

Να διορθώσω το φετινό νανορίμο (εντάξει, αυτό γίνεται ήδη).

Να γράψω άλλο ένα βιβλίο, (με γυροφέρνει μια ιδέα από το καλοκαίρι αλλά ακόμα είναι... τίποτα).

Να γράψω ένα διήγημα σε διαγωνισμό/παιχνίδι του σφφ (δηλαδή, πλέον το θέτω στόχο χρονιάς, έτσι; Είναι αστείο).

 

Αλλά, το πιο σημαντικό: Να μην ασχοληθώ καθόλου με προηγούμενα κείμενά μου, νανόριμα ή διηγήματα. Χρειάζομαι, θέλω, μια φρέσκια συγγραφική αρχή, και την ξεκίνησα στο τέλος του 2016.

 

Άντε, καλή μας χρονιά. :sorcerer:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Α σχετικά με το στόχο υπ' αριθμόν ένα έχω και εγώ μια εκκρεμότητα, υπόσχομαι σύντομα να έχεις νέα μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας πω κι εγώ τον δικό μου στόχο: να ξεμπερδέψω με τις διορθώσεις στο flashάκι 320.000 λέξεων (and growing) και να το κρατήσω κάτω από τις 400.000 κατά την τελική διόρθωση. 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Στόχος φέτος είναι

 

α) δύο ή τρία να εκδώσω (κάτι παλιό, έναν Κόμπες κι ένα ακόμα, ίσως το ποντιακό)

 

β) δύο να διορθώσω (το δεύτερο ποντιακό κι αν έχω κότσια και το τρίτο)

 

γ) ένα να ολοκληρώσω (τους Ετρούσκους μου ή τους Δωδωναίους μου ή τους Άραβές μου, πάντα στην Πικρή Στροφή)

 

Νέα διηγήματα δεν προβλέπονται, αλλά υπάρχουν πολλά παλιά. Πολλά. ;)

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Ήτανε να μην πάρω φόρα. :p Επίσης, όπως θα παρατηρήσατε με το προηγούμενο, συνήθως δε λέω τέτοια πράμματα πριν είμαι χίιιιλια τα εκατό σίγουρη ότι θα συμβούν. :ph34r:

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ήτανε να μην πάρω φόρα. :p Επίσης, όπως θα παρατηρήσατε με το προηγούμενο, συνήθως δε λέω τέτοια πράμματα πριν είμαι χίιιιλια τα εκατό σίγουρη ότι θα συμβούν. :ph34r:

 

Την Πικρή Στροφή δεν τη τίμησα ακόμα, αλλά οσονούπω θα διαβαστεί μονορούφι ;) Και φυσικά αναμένουμε τα επόμενα!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμείς οι κοινοί θνητοί σε φθονούμε να ξέρεις!

 

Ρε συ, Γουίλλιαμ, συγκεντρώσου, ρε, με ποιον μιλάς, με τον Αύγουστο Κορτώ ή με την που-δεν-πρέπει-να-ονομαστεί-γιατί-θα-λέει-ότι-της-κάνουμε-μπούλ(λι)ινγκ; Εγώ ακόμα είμαι σε αυτό το στάδιο ωριμότητας  :focus:  και το ξέρετε όλοι.  :tomatoes:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 ή με την που-δεν-πρέπει-να-ονομαστεί-γιατί-θα-λέει-ότι-της-κάνουμε-μπούλ(λι)ινγκ; 

 

Τι θέλει να πει η ποιήτρια;

 

Μιλάω για εμάς τους κοινούς θνητούς δεσποσύνη που ακόμα οι εκδοτικές μας απόπειρες έχουν καταλήξει στα Τάρταρα.

Link to comment
Share on other sites

 

 ή με την που-δεν-πρέπει-να-ονομαστεί-γιατί-θα-λέει-ότι-της-κάνουμε-μπούλ(λι)ινγκ; 

 

Τι θέλει να πει η ποιήτρια;

 

http://luben.tv/stream/62267

---

εγώ έχω τους ίδιους στόχους με πέρυσι

Ναγιουργιες και ό,τι άλλο λάχει..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 ή με την που-δεν-πρέπει-να-ονομαστεί-γιατί-θα-λέει-ότι-της-κάνουμε-μπούλ(λι)ινγκ; 

 

Τι θέλει να πει η ποιήτρια;

 

Μιλάω για εμάς τους κοινούς θνητούς δεσποσύνη που ακόμα οι εκδοτικές μας απόπειρες έχουν καταλήξει στα Τάρταρα.

 

What jjonh said. :p

 

O.T.

Τρώω πόρτες από το 2008, μετά το πρώτο βιβλίο που βγήκε για λόγους λιγότερο λογοτεχνικούς απ' όσο θα 'θελα.

 

Keep going, καλέ μου, έχω να πω.Εδώ θα είμαι εγώ, προσωπικά για το έι-ωπ, όταν έρθει εκείνη η ώρα, με το καλό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

 ή με την που-δεν-πρέπει-να-ονομαστεί-γιατί-θα-λέει-ότι-της-κάνουμε-μπούλ(λι)ινγκ; 

 

Τι θέλει να πει η ποιήτρια;

 

http://luben.tv/stream/62267

---

εγώ έχω τους ίδιους στόχους με πέρυσι

Ναγιουργιες και ό,τι άλλο λάχει..

 

 

Κάπως έτσι το πήγαινε και ο Ντόιλ με τον Σέρλοκ και όλοι ξέρουμε που κατέληξε! 

Η δημοσιευμένη ιστορία πάντως είναι στα προσεχή μου διαβάσματα.

 

edit: επισκέφθηκα και το λινκ που μου έβαλες και έχω λιώσει στα γέλια.

Edited by WILLIAM
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μερσί μποκού. Ελπίσω να  σ'αρέσει να το διαβάσεις τελικά :)

 

Υ.Γ Ναι, το λούμπεν έχει μερικά εκνευριστικά κωλύματα σε κάποια ζητήματα, αλλά  ανά καιρούς βγάζει  και μερικά εξαιρετικά άρθρα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Φέτος θα ολοκληρωθεί ο "Ανθρωπος Πυραμίδα" και ο "Κλέφτης των Σπαθιών". Είναι δέσμευση!

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δύο μήνες περάσανε, το ένα έκτο του έτους έφυγε.

Πως τα πάτε με τους στόχους σας; Πραγματοποιήσατε κάποιον ή κάποιους; Αλλάξατε μήπως στόχους;

 

Προσωπικά πρόσθεσα ακόμα δύο στόχους, ένα διήγημα που θα είναι καρπός του παιχνιδιού με τον Disco Volante, καθώς και κάτι μεγαλύτερο επιστημονικής φαντασίας που θέλω να γράψω. Ολοκλήρωσα κάποια από τα ποιητικά που είχαν κατά νου αλλά τίποτα από τα πεζά μου ακόμη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω πει πολλές φορές ότι δεν πρέπει να βάζω στόχους, αλλά για πάμε (με κάνω χάζι) :

 

1) Να διορθώσω το φετινό νανορίμο (εντάξει, αυτό γίνεται ήδη).

2) Να γράψω άλλο ένα βιβλίο, (με γυροφέρνει μια ιδέα από το καλοκαίρι αλλά ακόμα είναι... τίποτα).

3) Να γράψω ένα διήγημα σε διαγωνισμό/παιχνίδι του σφφ (δηλαδή, πλέον το θέτω στόχο χρονιάς, έτσι; Είναι αστείο).

 

 

1) Έγινε.

2) Έχει αρχίσει να ζυμώνεται, σιγά-σιγά.

3) Αμήχανο βηχαλάκι εδώ. (Πού πήγαν τα διηγήματα; )

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1.Συγχαρητήρια με το καλό και το επόμενο βήμα.

2. Εύγε με το καλό να το αρχίσεις και αυτό, δε φαντάζομαι να περιμένεις το Νοέμβρη!

3. Έχουμε τρομοδιαγωνισμό τον άλλο μήνα, αν δεν σε εμπνέει πάντα υπάρχουν τα παιχνίδια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Έχω πει πολλές φορές ότι δεν πρέπει να βάζω στόχους, αλλά για πάμε (με κάνω χάζι) :

 

1) Να διορθώσω το φετινό νανορίμο (εντάξει, αυτό γίνεται ήδη).

2) Να γράψω άλλο ένα βιβλίο, (με γυροφέρνει μια ιδέα από το καλοκαίρι αλλά ακόμα είναι... τίποτα).

3) Να γράψω ένα διήγημα σε διαγωνισμό/παιχνίδι του σφφ (δηλαδή, πλέον το θέτω στόχο χρονιάς, έτσι; Είναι αστείο).

 

 

1) Έγινε.

2) Έχει αρχίσει να ζυμώνεται, σιγά-σιγά.

3) Αμήχανο βηχαλάκι εδώ. (Πού πήγαν τα διηγήματα; )

 

 

1. Μπράβο και καλή  τύχη τώρα :)

2.  Καλή έμπνευση

3. Λοιπόν  μετά το ffl, λέμε να διοργανώσουμε  κάνα σουόρντ-σορσεράκι. Ψήσου να παίξεις :)  :)  :)

Edited by jjohn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, δεν ξέρω, κάτι έχω πάθει με τα διηγήματα, ενώ μου αρέσει ακόμα να τα διαβάζω, να τα γράφω δεν μου κάθεται. Φάση είναι, μπορεί να περάσει. :crazy:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, νέος στο φόρουμ θα βάλω και εγώ τους συγγραφικούς μου στόχους για το 2017, την πρώτη χρονιά που το κάνω, μιας και ξεκίνησα να γράφω κάπου στην αρχή του 2016.

Ο βασικός στόχος είναι απλός ~25.000 λέξεις σε ~ 6 ολοκληρωμένα διηγήματα. Οι ασκήσεις που κάνω (~1.000 λέξεις ανά εβδομάδα μέχρι τον Ιούνη) εξαιρούνται απο το σύνολο των λέξεων, μόνο οι ολοκληρωμένες ιστορίες μετράνε.
Μέχρι τώρα έχω ολοκληρώσει ένα διήγημα 2.500 λέξεων.

Ο δευτερεύων στόχος είναι, στο τέλος του χρόνου, να έχω βρει την κεντρική ιδέα πάνω στην οποία θα δουλέψω για το πρώτο μου βιβλίο.

Ελπίζω όλοι να ξεπεράσουμε ότι στόχο βάλαμε για φέτος!!! :D  

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το φλασάκι μου θα μείνει σίγουρα κάτω από 400.000 λέξεις, μάλλον για 350.000 πάει.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..