Jump to content

Συγγραφικοί Στόχοι 2017


WILLIAM
 Share

Recommended Posts

Ναι, το φλασάκι μου θα μείνει σίγουρα κάτω από 400.000 λέξεις, μάλλον για 350.000 πάει.

Σε τι είδος ανήκει; Φάντασυ; Αστυνομικό; Λαβραφτικό; Όλα μαζί, τύπου ο Κόναν κι ο Κθούλου χεράκι χεράκι πλοκαμάκι κυνηγάνε σωματέμπορους στο Μεταξουργείο; (σόρι, αλλά θα είχε πολλή πλάκα)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Ναι, το φλασάκι μου θα μείνει σίγουρα κάτω από 400.000 λέξεις, μάλλον για 350.000 πάει.

Σε τι είδος ανήκει; Φάντασυ; Αστυνομικό; Λαβραφτικό; Όλα μαζί, τύπου ο Κόναν κι ο Κθούλου χεράκι χεράκι πλοκαμάκι κυνηγάνε σωματέμπορους στο Μεταξουργείο; (σόρι, αλλά θα είχε πολλή πλάκα)

 

fantasy με πολύ αίμα

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσουν οι λίστες, μου αρέσουν και οι στόχοι: πώς και δεν έγραψα εδώ πιο πριν;

 

Φέτος έγραψα 2 διηγήματα. Θα ήθελα να συνεχίσω έτσι και στο τέλος του χρόνου να έχω:

 

1. 5 διηγήματα καλού επιπέδου, χτενισμένα.

 

2. Ένα μυθιστόρημα, (δυο νανώριμα μου φτάνουν, πρέπει να μάθω να γράφω χωρίς ρολόι), έστω και ραφ ντραφτ.

 

3. Πολλά άρθρα στο ΣΚΡΑ-punk περί τρόμου με καλό υλικό.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το φλασάκι μου θα μείνει σίγουρα κάτω από 400.000 λέξεις, μάλλον για 350.000 πάει.

 

Α τίποτα ένα μικρούλι! Και μετά μου λένε μεγάλο το Δάκρυ με τις 205000! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας πω και εγώ αφού πρώτη φορά έχω συγκεκριμένους συγγραφικούς στόχους. (Δεν έχει ξανασυμβεί, παγκόσμια πρώτη)

 

  • Να γράφω ένα διήγημα κάθε μήνα και να το διορθώνω τον επόμενο και φυσικά μετά να το στέλνω. Έτσι θα έχω τουλάχιστον έντεκα διηγήματα και πέντε φλασάκια στο τέλος της χρονιάς. Προς το παρόν ολοκλήρωσα ένα τρόμου το Φεβρουάριο και είμαι σε φάση διορθώσεων. Ακολουθεί ένα φάνταζυ που δεν έχω σκεφτεί ακόμα αλλά θα αρχίσω να το σκέφτομαι μόλις ολοκληρώσω τις διορθώσεις.
  • Να διορθώσω και να στείλω κάπου και τα πέντε φλασάκια που έγραψα τον Ιανουάριο για το WW.

Αυτά πάνω κάτω. Το ξέρω είναι ταπεινοί στόχοι άλλα άμα τους αγγίξω νομίζω θα είμαι ικανοποιημένη και επίσης μάλλον θα βελτιωθεί και το γράψιμο μου.

Edited by Eugenia Rose
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά στόχοι είναι, έχεις κάμποσο γράψιμο να κάνεις!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Από στόχους άλλο τίποτα. Πέρισι η ντροπή δεν δούλεψε πολύ καλά και φέτος δεν ξέρω κατά πόσο θα πάει καλύτερα, αλλά γουάτ δε χελλ.

 

1) Να παίξω Νανόριμο φέτος (αν δεν υπηρετώ τη μαμά πατρίδα), αλλιώς να ασχοληθώ γενικά με το κείμενό μου

2) Να ολοκληρώσω το Project Moon (κωδική ονομασία fantasy μουφο-βαβυλωνιακού διηγήματος που μου ήρθε σαν έμπνευση σήμερα)

3) Να ολοκληρώσω ένα κείμενο μυθολογία/κοσμογονία ενός σύμπαντος που σκέφτηκα στα πλαίσια ενός παιχνιδιού

4) Να δουλέψω καθόλου στο Project Dark (κωδική ονομασία διηγήματος dark fantasy στα όρια του steampunk)

5) Να ασχοληθώ καθόλου με το warhammer 40k fanfiction μου.

 

Bonus στόχος εάν και εφόσον μου γίνει το σωστό κλικ: Να γράψω sequel στο fanfiction μου για την Πικρή Στροφή.

 

Πολλοί "στόχοι", λίγος χρόνος και ακόμα λιγότερη όρεξη, ας όψονται δουλειά και πτυχιακή. Θα είμαι χαρούμενος αν πετύχω το φρέσκο νούμερο 2 και το κοντά στην ολοκλήρωση νούμερο 3.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αυτό το υπ' αριθμόν 5 το περιμένουμε και εδώ να το δούμε ε!

 

Στους στόχους του έτους μπορώ να πω ότι προσετέθηκαν δύο ακόμα έργα. Ένα μαίνστρημ, με αστυνομικές προεκτάσεις και οικονομικές ίντριγκες και ένα επιστημονικής φαντασίας με διαστημική περιπέτεια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δε θυμάμαι αν έγραψα στόχου 2017, αν ναι τους ξαναγράφω :p

 

1) Άλλα 5-6 διηγήματα τουλάχιστον τα οποία θα συμμετέχουν σε διάφορους διαγωνισμούς (εδώ π.χ.) αλλά και αλλού.

2) Να συνεχίσω την ανύπαρκτη μου προσπάθεια για nanowrimo που έκανα τον Νοέμβριο του '16 με κάτι πιο ουσιαστικό.

3) Να γράψω στο Νανορίμο του 17, κάτι καινούργιο από το μηδέν και να το πετύχω

4) Άρθρα και κριτικές μετράνε φαντάζομαι έτσι; Ωραία

5) Να ετοιμάσω επιτέλους το rpg campaign μου. 

 

Καλά είναι. Ας κάνω τα μισά και βλέπουμε :p

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το ένα τρίτο του χρόνου έφυγε, πως τα πάτε με τους στόχους που θέσατε; έχετε προχωρήσει; Έχετε εγκαταλείψει ή αναθεωρήσει κάποιους;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στόχος φέτος είναι

 

α) δύο ή τρία να εκδώσω (κάτι παλιό, έναν Κόμπες κι ένα ακόμα, ίσως το ποντιακό) On my way :)

 

β) δύο να διορθώσω (το δεύτερο ποντιακό κι αν έχω κότσια και το τρίτο) Το δεύτερο πάει καλύτερα, αλλά όχι όσο καλά θα ήθελα, κάνω κοιλιές ρε γαμώτι. Ελπίζω και παλεύω εντός του μήνα να ολοκληρωθεί για να αποσταλεί στους beta readers.

 

γ) ένα να ολοκληρώσω (τους Ετρούσκους μου ή τους Δωδωναίους μου ή τους Άραβές μου, πάντα στην Πικρή Στροφή) Νοέμβρη, αυτά. Και πρέπει να προηγηθεί διάβασμα. :p

 

Νέα διηγήματα δεν προβλέπονται, αλλά υπάρχουν πολλά παλιά. Πολλά. ;)

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Ανυπομονώ για έκδοση σχετικά με το Ποντιακό και για νέα ιστορία στον κόσμο της Πικρής στροφής (ιδιαίτερα αν είναι με 'Άραβες)... 

 

Εγώ για συγγραφικούς στόχους για φέτος έχω θέση μόνο ένα ο οποίος μάλλον θα ολοκληρωθεί (πτυχιακής και στρατού επιτρέποντος).

 

1) Να ολοκληρώσω με το πρώτο κομμάτι του Μυκηναϊκού μου φάνταζυ... (ελπίζω να έχω κάποιο update σχετικά με αυτό σύντομα) 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχω πει πολλές φορές ότι δεν πρέπει να βάζω στόχους, αλλά για πάμε (με κάνω χάζι) :

 

Να διορθώσω το φετινό νανορίμο (εντάξει, αυτό γίνεται ήδη).

Να γράψω άλλο ένα βιβλίο, (με γυροφέρνει μια ιδέα από το καλοκαίρι αλλά ακόμα είναι... τίποτα).

Να γράψω ένα διήγημα σε διαγωνισμό/παιχνίδι του σφφ (δηλαδή, πλέον το θέτω στόχο χρονιάς, έτσι; Είναι αστείο).

 

:)

 

Τώρα μένει να ολοκληρώσω ακόμη ένα βιβλίο μέσα στο 2017. :yessir:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ε δε θα το γράψεις; Αν μη τι άλλο όλο το Νοέμβρη τι θα κάνεις;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από στόχους τίποτα που λέτε όλη την χρονιά.  

 

Τώρα  -χθες δηλαδή- άρχισα να μαζεύω υλικό για μία μικρή νουβελίτσα 30.000-50.000 που θα γραφτεί στα πλαίσια του καλοκαιρινού μας παιχνιδιού, όχι ολόκληρη λογικά. Θα  ολοκληρωθεί/διορθωθεί το Φθινόπωρο (εξαρτάται βέβαια και από τι θα κάνω με την ζωή μου. Αν δουλεύω σε εταιρία, οκ το έχουμε. Αν  πάλι ξεκινήσω το διδακτορικό μου, που είναι επίσης αρκετά πιθανό   ξεκινάω!!!, ε, μπλέκουμε ελαφρώς...) και από εκεί και πέρα  βλέπουμε τι κάνουμε. 

 

Για ένα τίζερ:

 

Ναι Ναγιούργια

Όχι ίδιος πρωταγωνιστής

Όχι μαγικά γουρούνια(για να προφτάσω τον Γουίλ)

Edited by jjohn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο χρόνος έφτασε στη μέση του, πως πάτε με τους στόχους σας; Προχωράτε; Κολλήσατε ή μήπως αναθεωρήσατε; (κάνει και ρίμα αυτό)

 

Προσωπικά προχωρώ ακάθεκτος. Συνεχίζω με τον Πύργο ενώ αναδιοργανώνω την Επιχείρηση εμπλουτίζοντας την πλοκή.

 

Σαν να μην έφταναν αυτά έβαλα στα σχέδια και μια νουβέλα και δύο διηγήματα, σύντομα κοντά σας με αυτά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@william η νουβέλα ειναι αυτή που γράφουμε μαζί ή ειναι έξτρα; :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι έξτρα για να εξασκηθώ και με τα αγγλικά μου λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Ας το αποτολμήσω, μιας και έβαλα πρόγραμμα στον εαυτό μου.

 

1. Γράψιμο και διόρθωση διηγημάτων (έχει επιτευχθεί ως έναν βαθμό, με την έννοια ότι έχω γράψει κάποια) μέσα στον Ιούλιο

2. Ανώνυμο για την ώρα παιδικό βιβλίο τον Αύγουστο - Σεπτέμβρη

3. Ολοκλήρωση του ρημαδομυθιστορήματος από φθινόπωρο και, ελπίζω, μέχρι το τέλος του 2017

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ρημαδομυθιστόρημα εννοείς το Αερικό;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό, μπας και γράψουμε και κάνα επόμενο κάποτε :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο Αύγουστος σιγά σιγά πάει προς το τέλος του και αυτό σημαίνει ότι έχουμε πλέον φτάσει στα τρία τέταρτα του χρόνου, με τον συγγραφικότερο μήνα του χρόνου να είναι ακόμα μπροστά (βλέπε Νοέμβριος) έχουμε χρόνο για πολλά συγγραφικά επιτεύγματα ακόμα αλλά είναι και ένα κλό σημείο για έναν μερικό απολογισμό. τι κάνατε από αυτά που είχατε σχεδιάσει; Προχωρήσατε; Ολοκληρώσατε; Εγκαταλείψατε μήπως; Αρχίσατε νέα έργα;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ο χρόνοςπλησιάζει στο τέλοςτου και ήταν ένας ωραίος συγγραφικός χρόνος (αλλά αυτά θα τα πούμε στο τέλοςαποτιμώντας το χρόνο) πωςτα πάτε ή τα πήγατε με τους στόχους σας; Τους πραγματοποιήσατε ή θα τους ολοκληρώσετε μέσα στις προσεχείς μέρες (έχουν και το καλό ότι από τις 16 που μένουν οι οκτώ είναι αργίες!); Ή θα μείνει και κληρονομιά τίποτα στο 2018;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..