Jump to content

:construction: To FACEBOOK LOGIN είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας για τεχνικούς λόγους. Χρησιμοποιείστε το Sign In κάνοντας νέα εγγραφή και το σύστημα βρίσκοντας το ίδιο email θα σας εισάγει. Όποιος έχει θέμα ας στείλει μήνυμα στη σελίδα του Facebook να τον βοηθήσουμε. Συγνώμη για την αναστάτωση.

Photo

Μια ταρίφα, από τα μπουζούκια στον Ωρίωνα

HORROR Lovecraftian Urban Fantasy

• Please log in to reply
5 replies to this topic

#1 Glokta

Glokta
  • Members
  • 27 posts
  • Όνομα:Vasileios
  • Currently reading:The First Law Trilogy

Posted 11 Ιανουάριος 2017 - 20:06

Όνομα Συγγραφέα: Ησαϊάδης Βασίλειος (Glokta)

Είδος: weird ή new weird...νομίζω..

Βία; Ναι (λεκτική και σωματική)

Σεξ; Περίπου (Σκηνή μετά από Σεξ)

Αριθμός Λέξεων≈ 6600

Αυτοτελής; Ναι

Σχόλια :  Αν και σχεδόν ανενεργός, είμαι αρκετό καιρό μέλος του Forum. Όταν είχα γραφτεί έτρεχε διαγωνισμός με θέμα "φοβία". Ήθελα να πάρω μέρος και γενικά έπαιζα στο κεφάλι μου ιδέες για το θέμα. Ένα βράδυ (πρωί βασικά) που γυρνούσα μεθυσμένος από νυχτερινή έξοδο πείρα ταξί. Οι ιστορίες του ταξιτζή, μου εκσφενδόνιζαν "εμπνευσόνια" . Είχα βρει τι ήθελα να γράψω, αλλά το παίδευα...και ένιωθα πως η ιστορία μου πιεζόταν.  Έτσι αποφάσισα να αφήσω τον διαγωνισμό και να το γράψω με ηρεμία.Τελικά δεν κράτησα το θέμα του διαγωνισμού, παρά ταύτα για αυτόν ξεκίνησα το κείμενο. Είναι το πρώτο κείμενο που ανεβάζω στο φόρουμ. Ήθελα να γίνω πιο ενεργό μέλος και επιτέλους ξεκινάω!                    

Η Ιστορία διαδραματίζεται σε δύο εποχές την Ελλάδα του 2016 και την Ελλάδα στις αρχές των 90ss. 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας.

Αρχείο:

• Γιώργος77 likes this

#2 Γιώργος77

Γιώργος77
  • Members
  • 91 posts
  • Όνομα:Γιώργος

Posted 02 Φεβρουάριος 2017 - 16:36

Glokta, σίγουρα δεν είναι το πρώτο διήγημα που γράφεις, φαίνεται ότι έχεις εξασκηθεί στη συγγραφή, πιθανόν περισσότερο από μένα.

Τα θετικά σημεία:

• Η γραφή που εστιάζει στις λεπτομέρειες

• Ο ταρίφας – πολύ γουστάρω τέτοιες λαϊκές προσωπικότητες. Και το βρίσιμο στον γιατρό του δίνει πολλούς πόντους.

• Οι ζωντανοί διάλογοι

• Οι αναφορές στην ελληνική πραγματικότητα. Στα χρόνια των παχιών αγελάδων και στα χρόνια της Κρίσης.

• Το Johnnie Walker Black Label, το μαύρο φλάιτ, το σεξ και τα ναρκωτικά.

• Οι επιγραφές πάνω στα νομίσματα.

Τα αρνητικά σημεία:

• Δεν μου άρεσε το τέλος. Μου φάνηκε λίγο κοινότοπο, λίγο άνευρο και μετριοπαθές. Σε συμβουλεύω να το αλλάξεις.

Πάρα πολύ καλή προσπάθεια. Περιμένω να διαβάσω κι άλλες ιστορίες σου – και δεν στο λέω από ευγένεια.

• Glokta likes this

#3 Glokta

Glokta
  • Members
  • 27 posts

Posted 02 Φεβρουάριος 2017 - 23:31

Γιώργο σε ευχαριστώ! αρχικά που διάβασες την ιστορία μου και εν συνεχεία  για το feedback σου!

Η αλήθεια είναι πως δεν είναι το πρώτο κείμενο που γράφω και σίγουρα όχι η πρώτη φορά που πιάνω ιδέες και τις βάζω στο χαρτί. Για την ακρίβεια είναι το τρίτο ολοκληρωμένο (αν και θέλω να κάνω edit και κάποιες αλλαγές) που έχω γράψει. Επίσης είναι και το μεγαλύτερο. 

Χάρηκα ιδιαίτερα που σου άρεσε το setting της ιστορίας! Όταν μου είχε έρθει η ιδέα δίσταζα στην αρχή. Lovecraft και μπουζούκια; Οπότε με χαροποιεί το γεγονός πως αρέσει αυτό το πάντρεμα. Η παράνοια της Ελληνικής Decadance μέσα από έναν Lovecraftian φακό. 

Για το τέλος μου έβαλες ιδέες...κάποια στιγμή θα προσπαθήσω να γράψω ένα alt-end. Θα με βοηθούσες πάρα πολύ αν μου έδινες κάποιες ιδέες.

Η αλήθεια είναι ότι το τελειώνω έτσι γιατί οι δύο πρωταγωνιστές θα εμφανιστούν (και εμφανίζονται ήδη, από πριν γράψω αυτό το διήγημα) σε άλλες ιστορίες.

Και πάλι χίλια ευχαριστώ για το, πρώτο, feedback που παίρνω στο forum!!! :D

• Γιώργος77 likes this

#4 teorf

teorf
  • Members
  • 5 posts
  • Όνομα:Θεοδόσης
  • Currently reading:Joe Abercrombie

Posted 03 Μάρτιος 2017 - 22:41

Glokta, απόλαυσα την ανάγνωση από την αρχή μέχρι το τέλος! Αν και θα συμφωνήσω με τον Γιώργο οτι το τέλος είναι λίγο αναντίστοιχο σε ένταση με το υπόλοιπο κείμενο...

Πιο συγκεκριμένα, ο κόσμος στον οποίο τοποθετείς την ιστορία σου, είναι πρωτότυπος και εισάγεις μια νέα νότα στην ελληνική λογοτεχνία του φανταστικού. Η πτυχή της ελληνικής πραγματικότητας που διάλεξες παντρεύεται ωραία με τον τρόμο, βγάζει μια νταρκίλα και μια σήψη που ταιριάζει με την πλοκή.

Ο λόγος γρήγορος και έντονος δεν βαρέθηκα σε κανένα σημείο της ανάγνωσης.

Οι χαρακτήρες δυνατοί, αν και ο Τζόνης ο ημίψηλος κερδίζει την παράσταση απο τον ταρίφα, τον έκνα πολύ καλή εικόνα και μου άρεσε η περιγραφή του.

Στα αρνητικά το τέλος, ήθελα κάτι παραπάνω, μου δημιουργήθηκαν προσδοκίες που δεν ικανοποιήθηκαν πλήρως.

Spoiler

Τέλος, πολύ καλό περιμένω συνέχεια!!!

• Glokta likes this

#5 Ballerond

Ballerond

Ο Πωλητής Shadwell

• Moderators
  • 723 posts
  • Όνομα:Γιάννης
  • Currently reading:Exquisite Corpse

Posted 04 Μάρτιος 2017 - 21:50

Καλησπέρα Βασίλη ;) ομολογώ ότι στο κείμενο σου με τράβηξε ο τίτλος αρχικά.

Είναι όντως καλογραμμένο κι αρκετά ρεαλιστικό. Οι διάλογοι ζωντανοί, οι χαρακτήρες άμεσοι. Βέβαια μου έβγαλε μία υπερβολή ο Μπάμπης αλλά λόγω του background του, το δέχομαι.

Έχεις κάποια λαθάκια επιμέλειας, τυπογραφικά, ορθογραφικά κτλ. αλλά αυτά φεύγουν με ένα πρώτο πέρασμα.

Κι εμένα το τέλος μου φάνηκε αταίριαστο για να κλείσεις μία τέτοια ιστορία. Επισης η σκηνή σουρεάλ με το διάστημα στα μπουζούκια ήθελε καλύτερο άπλωμα, σκάει απότομα.

Κατά τα άλλα πολύ καλή δουλειά, συνέχισε έτσι ;)
  • Glokta likes this
- Tell me Starbuck, what do you hear?
- Nothing but the rain, sir...

#6 Glokta

Glokta
  • Members
  • 27 posts

Posted 05 Μάρτιος 2017 - 21:50

Teorf και Ballerond, σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Αναγνωρίζω πως το κείμενο είναι μεγάλο και με χαροποιεί ιδιαιτέρα που μαζεύει σχολιασμούς. Με βοηθάτε πάρα πολύ και σας ευχαριστώ. 

Ας αρχίσω απαντώντας στον Teorf.

Η πτυχή της ελληνικής πραγματικότητας που διάλεξες παντρεύεται ωραία με τον τρόμο, βγάζει μια νταρκίλα και μια σήψη που ταιριάζει με την πλοκή.

Όπως είχα πει και στον Γιώργο αυτό ήταν το μεγαλύτερο άγχος μου. Αν θα ταιριάξει το όλο σκηνικό. Χαίρομαι που μάλλον δεν είμαι τρελός και ταιριάζει  ^_^ .

Τώρα για το ερώτημά σου στο τέλος. 

Spoiler

Φυσικά το τέλος θέλει rework...βέβαια αυτήν την στιγμή είμαι εντελώς καινός από ιδέες αλλά κάτι θα σκεφτώ  :D

Ballerond  :D

Σε ευχαριστώ που σχολίασες ΚΑΙ σε αυτό το κείμενό μου. Χαίρομαι που σου άρεσε ο τίτλος γιατί ομολογώ πως όταν τον σκέφτηκα μου άρεσε και μένα  :p

H σκηνή στα μπουζούκια....χμμμ... με προβλημάτισε ιδιαιτέρα αυτή η σκηνή. Ήθελα να μπορέσω να γίνει κατανοητή αλλά να τις δώσω ένταση. Συμφωνώ πώς ίσως να ήθελε λίγο λυρικότητα παραπάνω απλά φοβάμαι μην χάσει την ένταση. Θα τη επανεξετάσω πάντως, καθώς με προβλημάτισες. 

Όπως είπα και πάνω το τέλος θέλει rework. 3/3 σχόλια το λένε. Τώρα μου λείπει η ιδέα  :D

Και πάλι σας ευχαριστώ  για τον χρόνο σας!

Also tagged with one or more of these keywords: HORROR, Lovecraftian, Urban Fantasy

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users