Jump to content

Sci-Fight: WILLIAM VS Disco_Volante


Recommended Posts

Μια σημείωση, ίσως σχολαστική αλλά θα την κάνω. έκανες μια ατυχή αναφορά στα παιδικά. Σον το πρόβατο και Μπομπ βλέπει η ανηψιά μου που είναι οκτώ, Είναι λίγο μικρή για να βλεπει διαστρικές μάχες και καταστροφές, στο κάτω κάτω της γραφής δε θέλω να βλέπει εφιάλτες τη νύχτα, Κάθε ηλικία έχει τα ανάλογα ερεθίσματα, αυτά που ανέφερες είναι όλα για τις πρωτοσχολικές ηλικίες και γι' αυτό είναι και μεταγλωττισμένα. 

 

Σου έκανα μια πρόταση, αν θες απάντησε.

 

 

 

[Mesmer: Split posts από το τόπικ Περί αντικειμενικότητας στην αξιολόγηση ιστοριών

 

ΥΓ: Αν δεν σας αρέσει ο τίτλος, πείτε μου να τον αλλάξω.]

Edited by Mesmer
Split από «Περί αντικειμενικότητας στην αξιολόγηση ιστοριών»
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια σημείωση, ίσως σχολαστική αλλά θα την κάνω. έκανες μια ατυχή αναφορά στα παιδικά. Σον το πρόβατο και Μπομπ βλέπει η ανηψιά μου που είναι οκτώ, Είναι λίγο μικρή για να βλεπει διαστρικές μάχες και καταστροφές, στο κάτω κάτω της γραφής δε θέλω να βλέπει εφιάλτες τη νύχτα, Κάθε ηλικία έχει τα ανάλογα ερεθίσματα, αυτά που ανέφερες είναι όλα για τις πρωτοσχολικές ηλικίες και γι' αυτό είναι και μεταγλωττισμένα. 

 

Σου έκανα μια πρόταση, αν θες απάντησε.

 

Τι σύμπτωση! Και εγώ στα 8 ήμουν όταν είδα την παραπάνω ταινία.

 

Όσοι μεγάλωσαν στη δεκαετία του 90 (ειδικά στο πρώτο μισό) δεν μπορεί παρά να μην θυμούνται όλα εκείνα τα παιδικά που έπαιζαν κάθε πρωί τα Σαββατοκύριακα. Ένα από αυτά ήταν τα Transformers G1. Στην ηλικία των 9 λοιπόν είχα δει ένα επεισόδιο στο οποίο πεθαίνει ο Optimus Prime (δείτε απόσπασμα παρακάτω). [Άραγε ο τρόμπακας ο Bay έχει δει τις αρχικές σειρές προτού φτιάξει τις εκτρωματικές του ταινίες;]

 

https://www.youtube.com/watch?v=dRoFdv1NDpM

 

Και το πεθαίνει είναι πολύ ήπιος και συμπαθητικός όρος!

 

 

Στην πραγματικότητα βλέπουμε τον κεντρικό ήρωα αρχικά να διαμελίζεται και στη συνέχεια το σώμα του σιγά, σιγά να καταστρέφεται μέχρι το τέλος.

 

 

Παραδέχομαι ότι οι σκηνές αυτές με είχαν στοιχειώσει για πολύ καιρό τότε αλλά δε θα άλλαζα με τίποτα όλες αυτές τις εμπειρίες των παιδικών μου χρόνων. Τα ερεθίσματα που λαμβάνουν τα σημερινά παιδιά είναι απείρως πιο φτωχά και καταλυτικά προς την ανάπτυξη της φαντασίας τους.

 

 

Φίλε William, είμαι στη διάθεσή σου για ό,τι θέλεις :)

Edited by Disco_Volante
Link to comment
Share on other sites

'Αντε ρε παλικάρια. Κρύφτε τα φωτόσπαθα και ασχοληθείτε με κάτι πιο εποικοδομητικό.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Φίλε αστροφυσικέ πρέπει να έχουμε κάπου δέκα και χρόνια διαφορά αφού εκείνη την εποχή εγώ τελείωνα το σχολείο κάτι σειρές της έβλεπα στρατιώτης σε πρωινά που δε βόλευε να κάνω κάτι άλλο σε περίεργες υπηρεσίες (όταν βόλευε έγραφα). Όσο για τον Bay είσαι ο μυριοστός που ακούω να έχει παράπονα από την κινηματογραφική μεταφορά!

 

Ειρήνη μου δεν είπα να μονομαχήσουμε με φωτόσπαθα. Να συμφωνήσουμε μια πλοκή και να την γράψουμε ο καθένας με τον τρόπο του και να αφήσουμε το εκλεκτό μας κοινό, μεταξύ των οποίων και εσύ, να μας κρίνει.

Edited by WILLIAM
Link to comment
Share on other sites

Φίλε αστροφυσικέ πρέπει να έχουμε κάπου δέκα και χρόνια διαφορά αφού εκείνη την εποχή εγώ τελείωνα το σχολείο κάτι σειρές της έβλεπα στρατιώτης σε πρωινά που δε βόλευε να κάνω κάτι άλλο σε περίεργες υπηρεσίες (όταν βόλευε έγραφα). Όσο για τον Bay είσαι ο μυριοστός που ακούω να έχει παράπονα από την κινηματογραφική μεταφορά!

 

Ειρήνη μου δεν είπα να μονομαχήσουμε με φωτόσπαθα. Να συμφωνήσουμε μια πλοκή και να την γράψουμε ο καθένας με τον τρόπο του και να αφήσουμε το εκλεκτό μας κοινό, μεταξύ των οποίων και εσύ, να μας κρίνει.

Αυτό εννοώ. Αφήστε κατά μέρος τις αντιπαραθέσεις (από όπου και όποιους) και πιάστε τις πένες.

pen_vs_sword_vs_laptop_white_by_jrweinma

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ε θα το κάνουμε, κάτσε να φτιάξουμε την πλοκή με τον Βαγγέλη και θα το φροντίσουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε θα το κάνουμε, κάτσε να φτιάξουμε την πλοκή με τον Βαγγέλη και θα το φροντίσουμε.

 

Νομίζω πως αυτό που θα είχε πραγματικό ενδιαφέρον θα ήταν το εξής: να συμφωνήσουμε σε μια ιδέα ως κοινή αρχή της ιστορίας (κάτι σαν Write-Off αλλά χωρίς κείμενο, παρά μόνο μια βασική ιδέα) και μετά ο καθένας να ακολουθήσει το δρόμο του. Αν είναι κοινή ολόκληρη η πλοκή της ιστορίας τότε δε θα έχει ενδιαφέρον. Το νόημα είναι να δούμε, ξεκινώντας από μια κοινή αφετηρία, πόσο πολύ αποκλίνουσες θα είναι οι ιστορίες.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι δεν εννοούσα σκηνή προς σκηνή την ίδια ιδέα, φίλε μου, εννοούσα μια γενική ίδια ιδέα για να υπάρχει και ένα είδος σύγκρισης.

Λοιπόν, στείλε ένα μήνυμα να οργανωθούμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι δεν εννοούσα σκηνή προς σκηνή την ίδια ιδέα, φίλε μου, εννοούσα μια γενική ίδια ιδέα για να υπάρχει και ένα είδος σύγκρισης.

Λοιπόν, στείλε ένα μήνυμα να οργανωθούμε.

 

Νομίζω καλύτερο και πιο σωστό θα είναι να ακουστούν μερικές αρχικές ιδέες από τρίτους και μετά αποφασίζουμε από κοινού ποια θέλουμε. Τι λες κι εσύ William; Το είδος το καθορίσαμε; Πάμε γενικά για Ε.Φ. ή συγκεκριμένα για space opera;

Link to comment
Share on other sites

Οριστε μια πρόταση απο μένα: "Η υπέρβαση".

Είτε space opera, είτε όχι, θα ήθελα να διάβαζα ένα απελπισμένο, τραγικό ταξίδι ως τις εσχατιές του σύμπαντος, εκεί που κανείς άνθρωπος δεν πήγε ποτέ ξανά, και ούτε πρόκειται να πάει στο μέλλον, απο μια ομάδα 3- 4 ανθρώπων, εκ των οποίων ενας ειναι... τυφλός.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε και ένα σκοπό για να το κάνουν αυτό.

Ναι πάμε για ΕΦ και πιθανότατα για space opera, να δούμε και τι θα μας προτείνουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γρηγόρη, ξέρεις πόσο αγαπώ το είδος αλλά υπάρχει ένα θέμα! Η τελευταία μου ιστορία (αυτή που προοριζόταν για το διαγωνισμό) είχε ακριβώς το ίδιο θέμα – ταξίδι στα βάθη του σύμπαντος. Νομίζω πως χρειάζομαι ένα μικρό διάστημα έτσι ώστε να επανέλθω στο σημείο ισορροπίας μου! Με άλλα λόγια πρέπει να ασχοληθώ με λίγο διαφορετικές ιδέες, έτσι για αλλαγή.

 

Όπως έγραψα σε προηγούμενο post δε χρειάζεται να είναι κοινή όλη η πλοκή της ιστορίας. Αλίμονο αν οι αναγνώστες αλλά και οι συγγραφείς ήξεραν εκ των προτέρων το τι ακριβώς πρόκειται να συμβεί. Προτείνω να υπάρχει μια ιδέα ως κοινή αρχή αλλά μετά ο καθένας να μπορεί να ακολουθήσει το δικό του μονοπάτι. 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γρηγόρη, ξέρεις πόσο αγαπώ το είδος αλλά υπάρχει ένα θέμα! Η τελευταία μου ιστορία (αυτή που προοριζόταν για το διαγωνισμό) είχε ακριβώς το ίδιο θέμα – ταξίδι στα βάθη του σύμπαντος. Νομίζω πως χρειάζομαι ένα μικρό διάστημα έτσι ώστε να επανέλθω στο σημείο ισορροπίας μου! Με άλλα λόγια πρέπει να ασχοληθώ με λίγο διαφορετικές ιδέες, έτσι για αλλαγή.

 

Όπως έγραψα σε προηγούμενο post δε χρειάζεται να είναι κοινή όλη η πλοκή της ιστορίας. Αλίμονο αν οι αναγνώστες αλλά και οι συγγραφείς ήξεραν εκ των προτέρων το τι ακριβώς πρόκειται να συμβεί. Προτείνω να υπάρχει μια ιδέα ως κοινή αρχή αλλά μετά ο καθένας να μπορεί να ακολουθήσει το δικό του μονοπάτι. 

Νομίζω ότι η πρόκληση είναι να γράψετε πάνω στον ίδιο σκελετό πλοκής. Αρχή-μέση-τέλος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε ακόμη ενα: το αίνιγμα.

Ενα σκοτεινό ταξίδι προς το κέντρο ενος τιτανιου σφαιρικού λαβύρινθου που ταξιδεύει στο διάστημα με άγνωστο σκοπό για τους ελαχιστους φυλακισμενους, όπου και θα τους αποκαλυφθεί η αλήθεια

Link to comment
Share on other sites

Οι απολύτως σοβαρές ιδέες μου:

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1.Γιγαντιαία τέρατα  ξερνάνε από τα τεράστια  στόματα τους παράλληλα σύμπαντα τα οποία   μπερδεύονται με τα παράλληλα σύμπαντα στα οποία ακουμπάνε και δημιουργούν νέα παράλληλα σύμπαντα (epic space opera)

 

2. Εξερευνητής του διαστήματος δεν έχει λεφτά για καύσιμα για το διαστημόπλοιο του  και για να τα βρει γίνεται ζιγκολό  ( βαρετή-κοινωνική Ε.Φ)

 

3.  Ένας στρατιωτικός τα βάζει   με μία πόλη όπου  πάσχει από την επιδημία  ζόμποκοπ η οποία   κάνει τα ρομποτ-αστυνόμους άμυαλα όντα που σκοτώνουν, σκοτώνουν και σκοτώνουν. (Ε.Φ + Χόρρορ)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

Υ.Γ Ωραίος τίτλος 

 

Και συμφωνώ με Νιχίλιο. Να δούμε κατά πόσο η καλή γραφή(σκιαγράφιση χαρκτήρων κι έτς)   μπορεί ή όχι να επηρεάσει  όταν η ιδέα είναι το ίδιο επική... 

Θα είναι ένα ενδιαφέρον πείραμα, θαρρώ. Ο ιστορικός τέχνης του μέλλοντος ίσως να κρατήσει μια σελίδα για όλους όσους αποτελέσουμε κομμάτι του. 

Edited by jjohn
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Δυο διαστημικοί ιππότες, από ανταγωνιστικά τάγματα, καταλήγουν αιχμάλωτοι του μεγάλου κακού και αναγκάζονται να αφήσουν στην άκρη τις διαφορές τους και να τον σταματήσουν, όσο το σχέδιό του για να υποτάξει το γνωστό σύμπαν πλησιάζει την ολοκλήρωσή του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι απολύτως σοβαρές ιδέες μου:

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1.Γιγαντιαία τέρατα  ξερνάνε από τα τεράστια  στόματα τους παράλληλα σύμπαντα τα οποία   μπερδεύονται με τα παράλληλα σύμπαντα στα οποία ακουμπάνε και δημιουργούν νέα παράλληλα σύμπαντα (epic space opera)

 

2. Εξερευνητής του διαστήματος δεν έχει λεφτά για καύσιμα για το διαστημόπλοιο του  και για να τα βρει γίνεται ζιγκολό  ( βαρετή-κοινωνική Ε.Φ)

:rofl2:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οι απολύτως σοβαρές ιδέες μου:

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1.Γιγαντιαία τέρατα  ξερνάνε από τα τεράστια  στόματα τους παράλληλα σύμπαντα τα οποία   μπερδεύονται με τα παράλληλα σύμπαντα στα οποία ακουμπάνε και δημιουργούν νέα παράλληλα σύμπαντα (epic space opera)

 

2. Εξερευνητής του διαστήματος δεν έχει λεφτά για καύσιμα για το διαστημόπλοιο του  και για να τα βρει γίνεται ζιγκολό  ( βαρετή-κοινωνική Ε.Φ)

 

3.  Ένας στρατιωτικός τα βάζει   με μία πόλη όπου  πάσχει από την επιδημία  ζόμποκοπ η οποία   κάνει τα ρομποτ-αστυνόμους άμυαλα όντα που σκοτώνουν, σκοτώνουν και σκοτώνουν. (Ε.Φ + Χόρρορ)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

Υ.Γ Ωραίος τίτλος 

 

Και συμφωνώ με Νιχίλιο. Να δούμε κατά πόσο η καλή γραφή(σκιαγράφιση χαρκτήρων κι έτς)   μπορεί ή όχι να επηρεάσει  όταν η ιδέα είναι το ίδιο επική... 

Θα είναι ένα ενδιαφέρον πείραμα, θαρρώ. Ο ιστορικός τέχνης του μέλλοντος ίσως να κρατήσει μια σελίδα για όλους όσους αποτελέσουμε κομμάτι του. 

 

Εγώ μόνο να πω ότι το Λάικ δεν είναι αρκετό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Γιάννη πνίγηκα με τον καφέ μου!

 

Νιχίλιε μου αρέσει η ιδέα σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ανακοινώνεται στο φιλοθεάμον κοινό ότι εγώ και ο φίλτατος αστροφυσικός ξεκινήσαμε την παραγωγή από μιας χορταστικής περιπέτειας (υποσχόμαστε υπερπαραγωγές). Καθώς αμφότεροι εργαζόμαστε μας δώσαμε λίγο χρόνο για να ετοιμάσουμε τα έργα μας αλλά σύντομα θα είναι έτοιμα για να διαβάσετε και να μας κρίνετε.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό, παιδιά, περιμένουμε με αγωνία. Θα μας πείτε τελικά ποιο είναι το θέμα/σκελετός που συμφωνήσατε; Να ξέρουμε από πριν δηλαδή ή θα το μάθουμε μπαμ και κάτω με τη λήξη της προθεσμίας;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Να τσικλίσω λίγο τους 2 μονομάχους; Τι έγινε βρε παιδιά, προχωρούν οι ιστορίες ή εγκαταλείφθηκε το πρότζεκτ; Πέρασε ένας μήνας...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μέρες έχουμε πει να δημοσιεύσουμε, θα σας δώσουμε αναγνώσματα για τις διακοπές του Πάσχα.

Μην το ρίξετε μόνο στο αρνί.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..