Jump to content

Write off #87 (SymphonyX13 vs Zaratoth)


Ballerond
 Share

  

7 members have voted

  1. 1. Ποια ιστορία σας άρεσε περισσότερο;

    • Σπαθί και Μαγεία - Zaratoth
      6
    • Η καρδιά του δαίμονα - SymphonX13
      1

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Πάνω από τα μαυρισμένα σύννεφα τα οποία, μουγκρίζοντας, προμήνυαν μία μεγάλη καταιγίδα, ο κακός και τρομερός Μπαλερόντιους, έγραφε.

Το τι έγραφε δεν μας αφορά, γιατί πάλι τελευταίος θα έβγαινε.

Σημασία έχει ΠΟΙΟΥΣ είχε καλέσει για να γράψουν παρέα μαζί του.

ΠΟΙΟΙ ήταν οι εκλεκτοί οι οποίοι θα αψηφήσουν βροχές, κεραυνούς, αστραπές και χαλάζι για να συγγράψουν το ανυπέρβλητο έπος τους.

 

Απόψε λοιπόν φιλοξενούμε την elgalla (ή αλλιώς γνωστή σαν νικάω-κάθε-διαγωνισμό-μέχρι-και-τα-αυτοκόλλητα-πανίνι), τον jjohn(ή αλλιώς γνωστός σαν τρέχω-δεν-γράφω-μόνο-κάτι-μπάτσους-σε-γιούργια-και-νάνους) και τον zaratoth (ή αλλιώς γνωστός σαν δεν-τον-ξερω-καλά-για-να-πω-ένα-ηλίθιο-αστείο).

 

Το θέμα μας; Sword and Sorcery (ουυυ, μακριά, εκρήξεις δεν έχει;;)

 

Η εισαγωγή μας; μουαχαχααχ

 

 

 

Η μπίρα μου είναι ζεστή, μοιάζει με κάτουρο άρρωστου γέροντα. Τα πόδια μου είναι μούσκεμα κι οι μπότες μου κολυμπάνε στην λάσπη. Η φασαρία του πανδοχείου με εμποδίζει να σκεφτώ καθαρά κι ο καιρός έξω ετοιμάζεται να ρίξει την οργή των Θεών. Τουλάχιστον, δεν κατάλαβε κανείς το λάφυρο που κρύβω στο σακάκι μου.

Κανένα νέο ακόμα από το παλάτι. Όπου να ναι, πρέπει να βγει ο αγγελιοφόρος και να ανακυρήξει τον νικητή των Μονομαχιών. Πρώτη φορά τραβάει τόσο η τελική μάχη, τόσο πολύ που τα στοιχήματα ξεπέρασαν τα 100 χρυσά νομίσματα.

Οι πόρτες του πανδοχείου ανοίγουν και μία σκιά απλώνεται στο έδαφος, υπό το χλωμό φως των πυρσών. Όλοι στρέφουν το βλέμμα τους κατά εκεί. Μία πελώρια φιγούρα, το κεφάλι του πρέπει να ακουμπάει στο ταβάνι, εμφανίζεται και κοιτάει απαξιωτικά τους πάντες.

Κάθεται στο πρώτο τραπέζι που βρίσκει ελεύθερο και χτυπάει με δύναμη το χέρι του στο τραπέζι. Το σπαθί του φαίνεται μεγαλύτερο από την σερβιτόρα και η ασπίδα του γδαρμένη και χτυπημένη από εκατοντάδες τσεκούρια. Δεν φαίνεται να τον ξέρει κανείς, εγώ όμως νιώθω την καρδιά μου να τρέμει.

Κάτι μου θυμίζει, κάτι φρικιαστικό...

«Φέρε μου την καλύτερη σου μπίρα! Απόψε ο κόσμος αλλάζει και το φεγγάρι θα γίνει μάρτυρας της μεγαλύτερης αποκάλυψης της ιστορίας!»

Η φωνή του στεντόρεια, δυνατή. Το γέλιο του θυμίζει βρυχηθμό δράκου. Με το δεξί του χέρι, βγάζει ένα χρυσό νόμισμα και το πετάει στον αέρα.

«Τρέξτε γρήγορα...»

Η φωνή του αγγελιοφόρου έξω από το πανδοχείο κάνει τους πάντες να γυρίσουν προς τα εκεί. Εγώ έχω το βλέμμα μου καρφωμένο στο νόμισμα που είναι ακόμα στον άερα.

«... Ο πρίγκηπας Ιγκόριον... είναι νεκρός!»

Το νόμισμα πέφτει στο τραπέζι κι η λάμψη του με τυφλώνει. Δεν είναι δικό μας. Δεν είναι από τα μέρη μας.

Ο άνδρας χαμογελάει και ξεθηκαρώνει το σπαθί του...

 

 

 

Τα αγαπητά μου θύμ...εεε... συγγραφικά ταλέντα, θα έχουν στην διάθεση τους 10 ημέρες για να ολοκληρώσουν την ιστορία (παράταση θα δοθεί εφόσον χρειαστεί).

 

Ημ. παράδοσης: 17/03/2017, ώρα 23:59

Όριο λέξεων: 4200

 

Ελπίζω να σας αρέσει, ελπίζω να την απολαύσετε, ελπίζω να βασανιστείτε στα χεράκαι του τιποτένιου Μπαλερόντιους.
Μέι δε μπεστ γουίν!

Edited by Ballerond
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ετοιμαζόμουν να φύγω και  βλέπω  μπαλλεροντ συνδεδεμένο. 

 

Λοιπόν τα πράματα είναι απλά. Νικολή σκοπός μας είναι να μαζέψουμε  κάναν πόντο για την τιμή των όπλων.

Οι λέξεις είναι λίγες, αλλά τέσπα. Θα κάνουμε ό,τι μπορούμε.

 

Καλές εμπνεύσεις λεπόν.

 

Υ.Γ Πάμε στοίχημα ότι κι αυτό άμα θέλω σε Ναγιούργια το στρέφω; :devil2:

 

7+10=17 monsieur  fix da dates

 

edit: Τώρα το αντιλήφθηκα. Ενεστώτα; Μας γάμησες!!!

Edited by jjohn
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Είχα δυο αντιδράσεις με το που διάβασα το αρχικό ποστ και θα ήθελα να τις καταγράψω αναλυτικά:

 

1) Ξεκινάω το διάβασμα του ποστ.

 

Πάνω από τα μαυρισμένα σύννεφα τα οποία, μουγκρίζοντας, προμήνυαν μία μεγάλη καταιγίδα, ο κακός και τρομερός Μπαλερόντιους, έγραφε.

 

"Καλά ξεκινήσαμε. Αλλά έβαλε τον εαυτό του σαν χαρακτήρα; Παράξενο."

 

Το τι έγραφε δεν μας αφορά, γιατί πάλι τελευταίος θα έβγαινε.

 

"Χμ. Περίεργη συνέχεια. Το πάει προς το χιουμοριστικό;"

 

Σημασία έχει ΠΟΙΟΥΣ είχε καλέσει για να γράψουν παρέα μαζί του.

ΠΟΙΟΙ ήταν οι εκλεκτοί οι οποίοι θα αψηφήσουν βροχές, κεραυνούς, αστραπές και χαλάζι για να συγγράψουν το ανυπέρβλητο έπος τους.

 

"Έχει γούστο..."

 

Απόψε λοιπόν φιλοξενούμε την elgalla...

 

"Ρε μαλάκα Νικολή, δεν είναι η εισαγωγή του κειμένου αυτή...."  :ph34r:

 

2) Στα της κανονικής εισαγωγής, έχεις επηρεαστεί από Berserk ή μου φάνηκε;  :p

 

 

Ωραία εισαγωγή, δίνει τροφή για σκέψη και μπορεί να πάει σε πολλά σημεία. Δυστυχώς τώρα δεν μπορώ να σκεφτώ, αλλά από αύριο θα το πιάσω σοβαρά.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα χαίρομαι που σε σκάλωσα με την αρχή :p

Ήθελα να σας δώσει πολλές επιλογές, ελπίζω να το πέτυχα ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ο ενεστώτας θα δυσκολέψει, αλλά θα το παλέψουμε. Μερσί, σατανικέ Μπαλερόντιους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι  όντως εχει πάάρα πολλά πράγματα η εισαγώγη για να πιαστείς. Άντε να δούμε πώςθα συνδιαστούν αυτά σε 4.200 λέξεις (και ναι αυτό ήταν μπηχτή :p

Έχω κάτι που πάει να θυμίσει ψείγμα ιδέας, αλλά έχουμε πολύ-πολύ δρόμο μπροστά μας!

 

Καλή επιτυχία συνοδοιπόροι!

Edited by jjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχουν ήδη αρχίσει να δουλεύουν νωχέλικα κάποια γρανάζια του εγκεφάλου. Μια απορία όμως. Στα 4.200 συμπεριλαμβάνεται η εισαγωγή ή όχι;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπήκαν οι πρώτες 100 λέξεις μέσα στο κείμενο και, ενώ έχω κατασταλάξει στην σεναριακή ιδέα που θα δουλέψω, οι λέξεις βγαίνουν πιο αργά και από το θάνατο και με πολλή χρήση εγκεφαλικών κυττάρων. Ποτέ δεν είχα συνειδητοποιήσει πόσο έχω συνηθίσει να γράφω ιστορίες σε παρελθοντικό χρόνο όσο αυτή τη στιγμή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σύνολο ημέρας 307 λεξούλες. Δεν ξέρω αν θα συνεχίσω και πιο μετά. Με έχω πιάσει πολλές φορές να γράφω αυθόρμητα και να βρίσκω ρυθμό, μόνο και μόνο για να ανακαλύψω πως ξεκίνησα τους παρελθοντικούς χρόνους και δώστου να κόβω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι σχεδόν αυτόματη λειτουργία μιας και από τη φύση της γλώσσας διηγούμαστε συνήθως κάτι που έχει ήδη συμβεί.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν σας δυσκολεύει τόσο, να το γυρίσω σε παρελθοντικό χρόνο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το ήθελα, γιατί τότε θα πρέπει να μείνει "ζωντανός" (one way or another) ο αφηγητής γιατί τα αφηγείται. Προτιμώ το τωρινό σασπένς που δεν ξέρεις τι θα γίνει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νικολή μακάβριο αγόρι...

 

Εμένα μάλλον δεν με παίρνει να ζητήσει άλλη χάρη δεδομένου  ότι με τον έναν ή τον άλλον τρόπο σας επέβαλλα με πλήρως δημοκρατικό τρόπο το πρώτο πρόσωπο :p

 

Ακόμα, ζορίζομαι, αλλά no worries.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο θέμα που έχω εγώ, πέρα από το πρακτικό της συγγραφής, είναι ότι δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο η ιστορία που έχω στο μυαλό μου θεωρείται sword and sorcery. Έχει σπαθιά, έχει μαγεία, θα έχει και ξύλο, αλλά το ενδιάμεσο δεν ξέρω. :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεπέρασα το χιλιάρικο και σαν να προχωράω ολίγον πιο γρήγορα. Τι κάνουν οι φίλτατοι συμπαίκτες;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ρε Νικολή!

 

Ακόμα δεν έχω  ολοκληρωμένη ιδέα και ως εκ τούτο δεν έχω λέξη. Έχω όμως πολλές και ωραίες -θεωρώ- σκόρπιες φράσεις.

Ευελπιστώ μέχρι αύριο να έχω  δέσει τα πάντα στην πλοκή μου για να ξεκινήσω μέσα στο ΣΚ να γράφω.

 

Αυτό το ρημαδιασμένο σημείο με ταλαιπωρεί πολύ...

«Φέρε μου την καλύτερη σου μπίρα! Απόψε ο κόσμος αλλάζει και το φεγγάρι θα γίνει μάρτυρας της μεγαλύτερης αποκάλυψης της ιστορίας!»

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το άφησα πιο πολύ ως φανφαρολογία παρά ως fact. Δηλαδή υπάρχει ένα σοβαρό συμβάν στην πόλη, αλλά όχι στα επίπεδα της εισαγωγής του Berserk που το φεγγάρι γίνεται κόκκινο του αίματος και σκάνε δαίμονες παντού. :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θαρρώ πως την έχω  την ιδέα μου επιτέλους.  Θα ξεκινήσω προς το βράδυ αφού υπάρχουν  πολλά πράματα που πρέπει να ξεκαθαριστούν ακόμη!

 

Οι υπόλοιποι;

 

Νικολή; Αταλάντη; Ειδικά έσυ έχεις μείνει ανησυχικά σιωπηλή και φοβούμαι τι Αρμαγεδώνα θα  μας εξαπολύσεις  :blink:  :wacko:  :vava:

Edited by jjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πώς πάμε λοιπόν; Βλέπω δυναμικό ποστ από τζτζον οπότε τα πράγματα φαίνονται καλά (ελπίζω μόνο ο τίτλος της ιστορίας να μην είναι Δε ξέρω).
Ο Zaratoth επίσης προχωράει σταθερά μόνο η elgalla δεν απαντάει τίποτα.
Κλασικά τελευταία μέρα θα πει "τώρα ξεκινάω παιδιά, δεν ξέρω τι θα βγει, μία μικρή παράταση" :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι, η αληθεια ειναι οτι εχω γραψει μια παραγραφο ως τωρα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οχι, ρε καφρε. Καινουρια παραγραφο. Εχει και ονοματα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...

 

Όπως λέει και το λαϊκό άσμα           

 

Μια παράγραφος δική μου ολόκληρη η συγγραφή ιστορία  σου

Edited by jjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Write off #87 (SymphonyX13 vs Zaratoth)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..