Jump to content

ΣΑ #5 (Fairy Tales Retold)


Ιρμάντα
 Share

Recommended Posts

το πακετάκι Νο8, που 'ναι ορφανό και κλαίει, μπορώ να το πάρω εγώ, s'il vous plaît?

Με μεγάλη μου χαρά! Καλοφάγωτο!

Εγώ σκέφτηκα να βάλω τη πεντάμορφη να ζηλεύει το γάμο της πριγκήπισσας και του πρίγκηπα απ' το παραμύθι του πιστού Ιωάννη, καθώς η ίδια έχει παντρευτεί ένα τέρας, και αυτά τα περιέργα (φτερωτό άλογο, ρούχα από φωτιά, το πέτρωμα του Ιωάννη) να είναι ξόρκια παραίσθησης από την αντίζηλο πεντάμορφη. Δεν μπορώ όμως ν' αποφασίσω τι απ' όλα αυτά θα είναι ξόρκι. Επειδή έχω μπλέξει με αυτό, μήπως θα ήταν καλύτερα να βάλω να είναι ο πιστός Ιωάννης υπηρέτης της Πεντάμορφης και του Τέρατος και να έχει υποστεί και αυτός ξόρκι ώστε να έχει τερατώδη μορφή αλλά το δικό του να είναι ξόρκι παραίσθησης και να μην είναι τέρας.

Τι λέτε;

Νομίζω το δεύτερο μου αρέσει...αλλά βέβαια μπορεί να σου προκύψει κάτι τελείως διαφορετικό όπως θα γράφεις! Edited by Ιρμάντα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ανεβαζεις κανα καινουριο πακετο για μενα που βιαστηκα και τωρα με τρωει ο πωπος μου;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ανεβαζεις κανα καινουριο πακετο για μενα που βιαστηκα και τωρα με τρωει ο πωπος μου;

Ελήφθη. Τσέκαρε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οποιος θέλει παίρνει και δεύτερο πακετάκι βεβαίως - βεβαίως!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χαχ κάτσε να φέρουμε βόλτα πρώτα το πρώτο μας :)

εγώ μετά από αυτό που μου είπες, ότι καλό θα ήταν να είναι παραμυθικός λόγος

(όχι πως δεν ήταν και καθόλου δηλαδή :p)

εγκατέλειψα τελείως την πρότερή μου ιδέα (επί του παρόντος)

και μόλις πριν ολίγα λεπτά ξεκίνησα το (η μούσα ας το κάνει!) παραμύθι...

έδωσα κλώτσο να γυρίσει, κατά το σχετικά λεγόμενο :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εγώ θα ήθελα το πακετάκι numero 9 :) αν δεν το χει τσιμπήσει κανείς...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εγώ θα ήθελα το πακετάκι numero 9 :) αν δεν το χει τσιμπήσει κανείς...

Ζήτησε και θα λάβεις! Καλά γραψίματα εύχομαι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρήκαν ευκαιρία που έτυχε δουλίτσα στη δασκάλα και είναι πνιγμένη....Παιδάκια;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! :) μπήκα για να γράψω ακριβώς εδώ...

νομίζω ότι πρέπει να αποδεσμεύσω το πακέτο, αν και είναι αργά και ζητώ συγγνώμη για αυτό.

Έπιασα δεύτερη δουλειά και μου απομένει μηδέν ελεύθερος χρόνος!

είναι και οι μέρες τέτοιες που δυστυχώς δεν το βλέπω...

ήταν όμως δύσκολο έτσι κι αλλιώς, δεν το κατάφερα...

μου έδωσε ένα κείμενο στην αρχή, που δεν είναι παραμύθι...

ύστερα όντως προσπάθησα να γράψω παραμύθι, σκέφτηκα δύο μάλιστα πλοκές, τη μία να πατάει στο κείμενο που είχα

και την άλλη εντελώς καινούρια, έκανα δύο εκκινήσεις

αλλά και πάλι ήταν πολύ σαπουνοπερέ για τα γούστα μου έτσι όπως έπρεπε να τα φέρω βόλτα και να σμίξω

κοκκινοσκουφίτσα με μικρή γοργόνα...

και το παραμύθι πρέπει να είναι λιτό... αβίαστο... και από άποψη όγκου όσο γίνεται μαζεμένο...

σίγουρα υπάρχει τρόπος, αλλά εγώ στον χρόνο που είχα, δεν τον βρήκα :D

αν προκύψει κάποια στιγμή εκτός χρονικού ορίου, εδώ θα είμαστε

αν πάλι έχει κάποιος κάποια ιδέα και θέλει να τη μοιραστεί, ή και να την γράψει, εννοείται, πολύ θα χαρώ :)

Εύχομαι καλό Πάσχα σε όλους!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λογικά Μ. Πέμπτη ή Μ.Παρασκευή θα ανεβάσω το δικό μου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λογικά Μ. Πέμπτη ή Μ.Παρασκευή θα ανεβάσω το δικό μου...

Αναμένομεν παραμυθάδες μου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δυστυχώς μάλλον πρέπει να το αποδεσμεύσω :sorry:  Δεν κατάφερα να βρω καιρό, καθώς είχα να παραδώσω υλικό για ένα συνέδριο. Επίσης, δεν μπορούσα να αποφασίσω ποια υπόθεση να βάλω. Θα ήθελα όμως να προσπαθήσω κάποια στιγμή, έστω και ανεπίσημα (χωρίς βέβαια να το ανεβάσω εδώ αλλά στη βιβλιοθήκη) αν επιτρέπεται.

Εδιτ: αν ισχύει η παράταση θέλω να ελπίζω ότι κάτι θα γίνει! Δώσε μια παράταση, καλή μας δασκάλα, παρακαλούμε! :oops:

Edited by Νίκη
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δυστυχώς μάλλον πρέπει να το αποδεσμεύσω :sorry:  Δεν κατάφερα να βρω καιρό, καθώς είχα να παραδώσω υλικό για ένα συνέδριο. Επίσης, δεν μπορούσα να αποφασίσω ποια υπόθεση να βάλω. Θα ήθελα όμως να προσπαθήσω κάποια στιγμή, έστω και ανεπίσημα (χωρίς βέβαια να το ανεβάσω εδώ αλλά στη βιβλιοθήκη) αν επιτρέπεται.

Εδιτ: αν ισχύει η παράταση θέλω να ελπίζω ότι κάτι θα γίνει! Δώσε μια παράταση, καλή μας δασκάλα, παρακαλούμε! :oops:

Αύριο θα αποφασίσω....

Άντε, κακά παιδιά! Πάτε να με τουμπάρετε!

Συνεχίζω σε αγωνιστικό μεμε-κλίμα από το πρωί

 

smart-black-guy-2017-.jpg

Καλά μην νομίζεις. Σε σχολιάζουμε έτσι κι αλλιώς..... :rtfm: :rtfm: :rtfm:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κυρά Δασκάλα, έπεσαν πολλά και βαριά (σαν τον μουσακά ένα πράμα).

Δώκε παραταθούλα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...ακούστε λοιπόν πώς το σκέφτηκα.

Τρεις ημέρες παράταση.

Μ. Σάββατο, Κυριακή του Πάσχα και ολόκληρη την επόμενη εβδομάδα.

Διότι ως γνωστόν, στην ορθόδοξη εκκλησία η Διακαινήσιμος εβδομάδα μετριέται για μία ημέρα!

 

Πάμε λοιπόν ως Κυριακή 30 Απριλίου....επωφεληθείτε της καλοσύνης μου!

 

9Tp66LXEc.jpg......αυγουλάκι, κανείς;

Edited by Ιρμάντα
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Άντε καλά.

 

Έτσι και αλλιώς   είχα υποσχεθεί ότι θα γράψω την  μαστουρωμένη σταχτοπουτανίτσα  που φιλάει σούγκαρ-ντάντι πρίγκηπες στο δάσος και  δεν  είχε πολύ συνοχή με το Πάσχα!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Άντε καλά.

 

Έτσι και αλλιώς   είχα υποσχεθεί ότι θα γράψω την  μαστουρωμένη σταχτοπουτανίτσα  που φιλάει σούγκαρ-ντάντι πρίγκηπες στο δάσος και  δεν  είχε πολύ συνοχή με το Πάσχα!

Ιιιιιιιιιιι πώ πω λόγια!!!!! Τέτοια σας μαθαίνει η δασκάλα σας;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστούμε πολύ κυρά δασκάλα Ιρμάντα! Είσαι πολύ καλή!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μα παιδάκια: μία μέρα έμεινε! Αν συνεχιστεί αυτό θα ανεβάσω το δικό μου κείμενο αύριο στο παρά πέντε - αλλά αυτή η ωραία άσκηση θα ξαναπαιχτεί!

...Κάτι μου λέει όμως πως ασκησούλες μικρές, μία παράγραφος, μία σελίδα, θα διευκόλυναν περισσότερο....

Link to comment
Share on other sites

Φάε την γλώσσα σου που μας έμεινε μια μέρα. 30 Απριλίου νταν ετελειώνει η άδεια μου. Ούτε αυτή δεν θα μ' αφήσεις να χαρώ :p

 

εδιτ: ξεκινάω να γράφω το δικό μου. Μόλις γύρισα από μία συναυλία και έχω πιει και κάνα δυο μπίρες.  Θα το κρατήσω μικρό.

 

νταξ  έγραψα μια μαλακία 

Edited by jjohn
Link to comment
Share on other sites

Μα παιδάκια: μία μέρα έμεινε! Αν συνεχιστεί αυτό θα ανεβάσω το δικό μου κείμενο αύριο στο παρά πέντε - αλλά αυτή η ωραία άσκηση θα ξαναπαιχτεί!

...Κάτι μου λέει όμως πως ασκησούλες μικρές, μία παράγραφος, μία σελίδα, θα διευκόλυναν περισσότερο....

 Μα, μας είχες πει ότι θα ισχύει μέχρι τις 30 του μηνός, λάθος κατάλαβα; Αύριο (νταξ, σήμερα) είναι μόλις 23 Απριλίου!!

Link to comment
Share on other sites

Οκ τριάντα...το θυμάστε βλέπω....πω πω πανικός....ούτε ένα απροειδοποίητο διαγώνισμα δεν αντέχετε! Γράφτε! Γράφτε παιδάκια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to ΣΑ #5 (Fairy Tales Retold)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..