Jump to content

ΣΑ #5 (Fairy Tales Retold)


Ιρμάντα
 Share

Recommended Posts

Oh Mon Dieu!!!!!!! Merci mademoiselle!!!

---

Καπαρώνω το 5  με την σταχτοπούτα και τον βατραχο.

Edited by Ιρμάντα
Άλλαξα από 4 σε 5. Το πακέτο με τη Σταχτοπούτα και το Βάτραχο είναι το 5
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, μπράβο, εύγε jjohn! Άντε, να παραδειγματίζεστε και οι υπόλοιποι!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η Λιμνη των Κυκνων δεν ειναι παραμυθι, το ξερεις, ε;

 

That said, το παιρνω.

Edited by elgalla
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με γκουστα!!

Καπαρώνω το δύο με την Χιονάνη και οι 7 Βαρβάτοι...εεε... οι 7 νάνοι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με γκουστα!!

Καπαρώνω το δύο με την Χιονάνη και οι 7 Βαρβάτοι...εεε... οι 7 νάνοι

Και μετα λες για μενα, ρε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η Λιμνη των Κυκνων δεν ειναι παραμυθι, το ξερεις, ε;

 

That said, το παιρνω.

Έχω βρει αυτό http://ithaque.gr/swan_lake/ αλλά δεν ξέρω αν είναι πριν ή μετά το μπαλέτο.

Link to comment
Share on other sites

Μετά, το μπαλέτο είναι εμπνευσμένο απο πολλά διαφορετικά ρωσικά παραμύθια, αλλά κατά βάση πρωτότυπη ιστορία, όπως τα κόκκινα παπούτσια ή η μικρή γοργόνα του άντερσεν. Ασχέτως, πάντως, να διαβάσεις το Black Swan της Mercedes Lackey, θα το λατρεψεις πιστεύω!

Edited by elgalla
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μου αρέσουν τα δύο πρώτα, οπότε μπορώ να έχω το Πακέτο 1 εγώ;

από τα υπόλοιπα σε κανένα δεν γνωρίζω και τα δύο παραμύθια,

όχι πως είμαι απολύτως βέβαιη και για την μικρή γοργόνα,

αλλά θα το ψάξω. :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

...Μπράβο καλοί μου φίλοι!

Αν συνεχίσουμε έτσι, με βλέπω να ανεβάζω καινούρια πακέτα από αύριο....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, με αφορμή το ομολογουμένως όμορφο παραμύθι της Αταλάντης: Θα πρέπει να είναι γραμμένες οι ιστορίες σε στυλ παραμυθιού; Με κάποια γλώσσα συγκεκριμένη, με στυλ συγκεκριμένο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν νομιζω, το θεμα ειναι fairy tale retold κι αυτα μπορουν να ειναι τοσο συγχρονα ή τοσο κλασικα οσο θέλουμε. Π.χ. της Ειρηνης ο Πετρος και ο Πανας είναι πολυ διαφορετικό απο αυτο που εγραψα εγω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αχ, τι ωραία άσκηση! Θέλω να προσπαθήσω κι εγώ! Δεν ξέρω ποιο να διαλέξω όμως:  μου αρέσουν και το 8 και το 6 (ερώτηση: τα κόκκινα παπούτσια είναι αυτό το φοβερά τρομαχτικό παραμύθι του Άντερσεν με

το κορίτσι που πήγε στην εκκλησία και στην κηδεία της προστάτιδάς της με
κάτι
κόκκινα παπούτσια και μετά τιμωρήθηκε χορεύοντας χωρίς να μπορεί να
σταματήσει

; Το 8 πάλι μου φαίνεται πολύ δύσκολο!

 

Άντε, θα διαλέξω το 6 με την πεντάμορφη και το τέρας και τον Πιστό Ιωάννη (το οποίο λιγουρεύτηκα και πρώτο) κι όποιον πάρει ο Χάρος! Εξάλλου, αν τα κόκκινα παπούτσια είναι αυτό του Άντερσεν δεν το πολυσυμπαθώ το συγκεκριμένο παραμύθι.

Edited by Νίκη
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Ιρμάντα, καλή μας δασκάλα,

δεν είχα καθόλου χρόνο αυτές τις μέρες και χθες βράδυ πρωτοσκέφτηκα για την άσκηση...

θέλω λοιπόν να καταθέσω έναν προβληματισμό.

φαντάζομαι πως οι περισσότεροι σκέφτονται για το πακετάκι τους ότι τους δυσκολεύει τη ζωή

εκτός Ballerond από σένα, δεν θα είχες δικαιολογία, το λυχνάρι του Αλλαντίν είναι εκ φύσεως πασπαρτού :D

και την elgalla, που έχει ήδη γράψει :)

τελοσπαντων εγώ έχω το εξής θέμα

η κοκκινοσκουφίτσα στα μάτια μου είναι ένα παραμύθι παιδικό

ενώ η μικρή γοργόνα από την άλλη είναι ένα παραμύθι τραγικό με εντελώς ενήλικες προεκτάσεις...

(για να μη θίξω το ασύμβατο των δυο σκηνικών, πυκνό δάσος-βυθός της θάλασσας :p )

ο προβληματισμός  μου λοιπόν αφορά το κροσοβερ των δυο

ή που θα τρολάρω και υπάρχουν άνθρωποι με καλύτερο χιούμορ από το δικό μου εδώ μέσα

ή που δεν θα μου βγει ακριβώς παραμύθι... παιδικό...

και ερωτώ, από τα πράγματα που έχω στο νου μου έως τώρα,

θα μπορούσε πρώτον να είναι διήγημα, όχι παραμύθι απαραίτητα;

και δεύτερον, θα μπορούσε η έννοια του λύκου για παράδειγμα, να είναι υπονοούμενη μονάχα;

να είναι εσωτερικοί φόβοι που κατατρέχουν της ηρωιδα ας πούμε;

αλλά και γενικώς, πολλά από τα στοιχεία να είναι υπονοούμενα;

θα θεωρείτο κάτι τέτοιο retold;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χεχ, ψαξε να βρεις την εκδοχη του Perault, ελιζα, και θα αλλαξεις γνωμη για την κοκκινοσκουφιτσα! Να πω την αληθεια, εμενα καποια πακετα μου φαινονται πανδυσκολα, οπως το δικο σου, και αλλα οτι γραφονται απο μονα τους, πχ δωδεκα μηνες και βασιλισσα του χιονιου, πιστος ιωαννης και πενταμορφη. Αλλα η ιδεα της ασκησης δεν ειναι να γραψουμε παραμυθια, τοσο, οσο να ανασκευασουμε με εφευρετικο τροπο ηδη γνωστες ιστοριες. Και η Ιρμαντα κι εγω και αλλοι συγγραφεις, καλυτεροι κι απο τις δυο μας, εχουμε γραψει fairy tales retold σε συγχρονο σεττινγκ, για παραδειγμα. Οποτε μη σκας και let yourself go crazy.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

εκδοχή του Perault λοιπόν... θα το ψάξω και αυτό :)

 

ο πιστός Ιωάννης με την πεντάμορφη μου φαίνεται κι εμένα εύκολο παρόλο

που δεν ξέρω την ιστορία του πιστού Ιωάννη... λόγω του μαγικού αντικειμένου (ξόρκι παραίσθησης) θαρρώ...

 

αυτό ακριβώς που μου προτείνεις λέω να κάνω κι εγώ,

άλλωστε για άσκηση γράφω ;)

 

Σ΄ευχαριστώ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπονζούρ

 

 

ή που θα τρολάρω και υπάρχουν άνθρωποι με καλύτερο χιούμορ από το δικό μου εδώ μέσα

 

Επιδοκιμάζουμε το τρολλάρισμα απ'όπου και αν προέρχερται

Γράψε εσύ  Λίζα και ό,τι σου βγει βγήκε 

---

Επίσης με τούτα και με  'κείνα και το πόσο νταρκ είναι η κοκκινοσκουφίσα μου θυμήσατε μια τετραλογία τραγουδιών από μία Γιαπωνέζικη  extreme progressive/symphonic   μπάντα  kadenzza 

 

 Έχουμε  κάτι σαν κοκκινοσκουφίτσα αλλά ο λύκος είναι λες και έχει βγει από τα criminal minds.  Τέλος πάντων, ταϊζει στη μικρούλα την σάρκα της μάνας της, της δίνει για νερό αίμα από την  μάνα της και άλλα τέτοια.  Πολύ ωραία ατμόσφαιρα, σωστή δόση θεατρικότητας, θα σας πιάσει ρίγος  σε σημεία, αλλά   στο τρίτο  τραγούδι στο τέλος πετάγεται αυτό το παρακάτω  τρίστιχο και    καταστρέφει τα πάντα...

 

I can suck the cock of your god

I can fuck your sacred god...

And then the wolf ate up little red riding hood... 

 

woot?da faq?  :dazzled:  :dazzled:  :dazzled:  :dazzled:
 
---
Τέσπα άρχισα  κι εγώ εψές να σκέφτομαι τι μπορεί να γράψω όταν και το πήρα απόφαση ότι  ιστορία για write-off γιοκ
Νομίζω έχω εύκολο  πακέτο, αλλά θα δούμε!
Edited by jjohn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Ιρμάντα, καλή μας δασκάλα,

δεν είχα καθόλου χρόνο αυτές τις μέρες και χθες βράδυ πρωτοσκέφτηκα για την άσκηση...

θέλω λοιπόν να καταθέσω έναν προβληματισμό.

φαντάζομαι πως οι περισσότεροι σκέφτονται για το πακετάκι τους ότι τους δυσκολεύει τη ζωή

εκτός Ballerond από σένα, δεν θα είχες δικαιολογία, το λυχνάρι του Αλλαντίν είναι εκ φύσεως πασπαρτού :D

και την elgalla, που έχει ήδη γράψει :)

τελοσπαντων εγώ έχω το εξής θέμα

η κοκκινοσκουφίτσα στα μάτια μου είναι ένα παραμύθι παιδικό

ενώ η μικρή γοργόνα από την άλλη είναι ένα παραμύθι τραγικό με εντελώς ενήλικες προεκτάσεις...

(για να μη θίξω το ασύμβατο των δυο σκηνικών, πυκνό δάσος-βυθός της θάλασσας :p )

ο προβληματισμός  μου λοιπόν αφορά το κροσοβερ των δυο

ή που θα τρολάρω και υπάρχουν άνθρωποι με καλύτερο χιούμορ από το δικό μου εδώ μέσα

ή που δεν θα μου βγει ακριβώς παραμύθι... παιδικό...

και ερωτώ, από τα πράγματα που έχω στο νου μου έως τώρα,

θα μπορούσε πρώτον να είναι διήγημα, όχι παραμύθι απαραίτητα;

και δεύτερον, θα μπορούσε η έννοια του λύκου για παράδειγμα, να είναι υπονοούμενη μονάχα;

να είναι εσωτερικοί φόβοι που κατατρέχουν της ηρωιδα ας πούμε;

αλλά και γενικώς, πολλά από τα στοιχεία να είναι υπονοούμενα;

θα θεωρείτο κάτι τέτοιο retold;

Στη θέση σου θα δοκίμαζα να το κανω μεν παραμυθένιο αλλά να ρίξω το βάρος στις ψυχολογικές προεκτάσεις των ηρώων. Εννοώ, ας πούμε, η Κοκκινοσκουφίτσα είναι σε μεγάλη πόλη, έχεις φόβους, ανασφάλειες κ.λπ. αλλά για κάποιο λόγο (που καλά θα είναι να είναι παραμυθικός λόγος) φοράει κόκκινα. Αν έχει κακή ψυχολογία βλέπει λύκους, γύρω της, ας είναι και φανταστικοί τελικά.

Για σκέψου το και έτσι....γενικά, προσπαθούμε να μην ξεφύγουμε από το πνεύμα του παραμυθιού...

Να πάρω το πακέτο #4;

Όχι άστο κάτω.

Πάρτο. Θα μαι καλή.

....έμεινε το όγδοο πακέτο. Ψήνομαι να το πάρω εγώ....χμχμχμχμχμ.....

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιον περίεργο λόγο μου έχει έρθει η  όρεξη να γράψω  ιστορία όπου το σταχτοπουτανάκι γίνεται ντίρλα από το αμπσέντι που βρίσκει στο ντουλάπι απ'τη μητριά της, αρχίζει να βλέπει νεράϊδες και  πιστεύει ότι  έχει πάει σε κάποια δεξίωση, όπου βρήκε κάποιον sugar daddy   που στο τέλος γίνεται βράχος. Και την επόμενη μερα   πάει στο δάσος και ξεκινά να φιλά   ό,τι βάτραχο βρίσκει μπροστά της. Μόνο το  γκριμόριο δεν ξέρω πού κολλάε σε όλα αυτά...

Edited by jjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

jjohn....
Βρίσκει μαγικά βιβλία στο ντουλάπι της μητριάς της; Φαντάζεται ότι η νεράιδα κάνει ξόρκια κρατώντας κάποιο γριμόριο; Και πιο ευφάνταστος μπορείς να γίνεις...

Edited by Ιρμάντα
ορθογραφικά
Link to comment
Share on other sites

το πακετάκι Νο8, που 'ναι ορφανό και κλαίει, μπορώ να το πάρω εγώ, s'il vous plaît?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκέφτηκα να βάλω τη πεντάμορφη να ζηλεύει το γάμο της πριγκήπισσας και του πρίγκηπα απ' το παραμύθι του πιστού Ιωάννη, καθώς η ίδια έχει παντρευτεί ένα τέρας, και αυτά τα περιέργα (φτερωτό άλογο, ρούχα από φωτιά, το πέτρωμα του Ιωάννη) να είναι ξόρκια παραίσθησης από την αντίζηλο πεντάμορφη.  Δεν μπορώ όμως ν' αποφασίσω τι απ' όλα αυτά θα είναι ξόρκι. Επειδή έχω μπλέξει με αυτό, μήπως θα ήταν καλύτερα να βάλω να είναι ο πιστός Ιωάννης υπηρέτης της Πεντάμορφης και του Τέρατος και να έχει υποστεί και αυτός ξόρκι ώστε να έχει τερατώδη μορφή αλλά το δικό του να είναι ξόρκι παραίσθησης και να μην είναι τέρας.

Τι λέτε;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to ΣΑ #5 (Fairy Tales Retold)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..