Jump to content

45ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Τρόμος, Θέμα: Κληρονομιά


DinMacXanthi
 Share

Επιλέξτε το θέμα  

23 members have voted

  1. 1. Επιλέξτε το θέμα

    • Κληρονομιά
      8
    • "Ζει μέσα στο σπίτι"
      7
    • "Ένα αστείο ήταν..."
      8


Recommended Posts

ΜΑ ΤΙ ΕΚΠΛΗΞΗ

ΤΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ

ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΚΑΝΕΙΣ

 

Η ΑΤΑΛΑΝΤΗ;; ΜΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ! :p

 

Μπράβο ρε elgalla, μας πήρες διαγωνισμους, write off, write in, write out, ffl, σώβρακα, φανέλες, τα πάντα.
Άντε διοργάνωσε τπτ να κερδίσει και κάνας άλλος :p

  • Like 4
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, μπράβο Άτα! :air_kiss:

 

Συγχαρητήρια στην τριάδα και σε όλους όσους διάβασαν, σχολίασαν, ξέρετε τώρα τα γνωστά. Συγχαρήκια στον διοργανωτή και στους καταμετρητές ψήφων κι ας μας -δεν το λέω- απόψε.

 

Η Αταλάντη χρωστάει κέρασμα (τουλάχιστον ένα) και να δω μαρή πόσους διαγωνισμούς θα οργανώσεις του χρόνου. :man_in_love:

 

Και πάλι μπράβο! :mf_sonne: :mf_sonne: :mf_sonne:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

ΜΑ ΤΙ ΕΚΠΛΗΞΗ

ΤΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ

ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΚΑΝΕΙΣ

 

Η ΑΤΑΛΑΝΤΗ;; ΜΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ! :p

 

Μπράβο ρε elgalla, μας πήρες διαγωνισμους, write off, write in, write out, ffl, σώβρακα, φανέλες, τα πάντα.

Άντε διοργάνωσε τπτ να κερδίσει και κάνας άλλος :p

Ναι ρε συ είδες αναπάντεχο. Κι ας την είχα ψηφίσει πρώτη δεν της το 'χα.

ΚΕΡΑΣΜΑ!!!!!!!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σταμάτα εσύ μαρή με το κέρασμα, θα μας κεράσει. Στο τέλος θα νομίζουν *γκουχ γκουχ* ότι κάνουμε διαγωνισμούς για να * γκουχ γκουχ * κερδίζει η Αταλάντη και να κερνάει * γκουχ γκουχ *

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ουαου,δεν το περιμενα, ρε παιδια, μετα τους προηγουμενους δυο. Ειλικρινα, ευχαριστω παρα παρα πολυ, δεν ξερετε ποση ορεξη για γραψιμο μου εχετε δωσει. Ξερω βεβαια οτι καποιοι με ψηφισαν για να μη γραφω εναν χρονο σε διαγωνισμους και να τελειωσω το Αερικο. Δεν πειραζει, ας ειναι, σας αγαπω ετσι κι αλλιως

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Αταλάντη!  Τρομερό σερί!

 

Μπράβο και στους υπόλοιπους συμμετέχοντες  :mf_sonne:

 

Για την ιστορία μου θα πω ότι αυτό που άρεσε σε μένα δεν άρεσε σ'εσάς και αυτό που άρεσε σ'εσάς δεν άρεσε σ'εμένα.

Τρέχα  γύρευε :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια σε όλους τους διαγωνιζόμενους!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολλά συγχαρητήρια στην Αταλάντη για την νίκη της, στα άλλα δύο παιδιά που συμπληρώνουν το βάθρο( με χαροποιεί ιδιαίτερα το γεγονός ότι βρήκα ακριβώς τις δυο πρώτες θέσεις :) ) αλλά και σε όλους ανεξαιρέτως τους συμμετέχοντες. Συγχαρητήρια επίσης και σε όσους ψήφισαν, διάβασαν και σχολίασαν κάποια από τις ιστορίες του διαγωνισμού. Ακόμα περισσότερα στον Γρηγόρη (Μοurnblade) που ήταν ο μοναδικός μη συμμετέχων συμφορουμίτης που σχολίασε όλες ανεξαιρέτως τις ιστορίες! :hi:

 

Υ.Γ. Θα είναι ανέφικτο αν  ζητήσουμε μερικά σταστιστικά, όπως πόσοι ψήφισαν συνολικά ή ποιες ήταν οι καλύτερες και χειρότερες θέσεις που πήραν οι ιστορίες;

Edited by SymphonyX13
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ο Βρουκόλακας και η Λάχεση δυάδα!  Μπράβο, παιδιά!

Ωραία ήταν, λίγο περίεργα, αλλά τι τρόμος θα ήταν χωρίς τα παράξενά του;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το ότι κέρδισε η Αταλάντη μάλλον δεν αποτελεί έκπληξη, το αντίθετο πλέον θα είναι περίεργο, αλλά τώρα θα αλλάξει πόστο και θα πάει στη θέση του διοργανωτή οπότε άνοιξε λίγο ο χώρος για το πρώτο σκαλί για την πρωτιά αλλά οι πιο κάτω μην ελπίζετε γιατί έχει και άλλα ιερά τέρατα για το βάθρο, Ιρμάντα, Σολονορ, Μορφέα και πάει λέγοντας.

 

Και αφού γκρίνιαξα σαν γεροπαράξενος, να συγχαρώ νικητές αλλά και συμμετέχοντες (και το να γράψεις μια ιστορία νίκη είναι αφού το σύμπαν κάνει συνήθως ότι μπορεί για να μας εμποδίσει από το γράψιμο).

 

Άντε και στον επόμενο με πιο πολλές ιστορίες.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη γι' αυτό, αλλά έσβησα το σχόλιο που είχα κάνει. Έχω λόγο, (μια σύμπτωση που μπορεί να οδηγήσει σε παρεξηγήσεις) δεν είναι ότι μετάνιωσα για το σχόλιο.

Edited by Cassandra Gotha
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Θα είναι ανέφικτο αν  ζητήσουμε μερικά σταστιστικά, όπως πόσοι ψήφισαν συνολικά ή ποιες ήταν οι καλύτερες και χειρότερες θέσεις που πήραν οι ιστορίες;

Μέσα στο Σαββατοκύριακο θα γίνει κι αυτό.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το ότι κέρδισε η Αταλάντη μάλλον δεν αποτελεί έκπληξη, το αντίθετο πλέον θα είναι περίεργο, αλλά τώρα θα αλλάξει πόστο και θα πάει στη θέση του διοργανωτή οπότε άνοιξε λίγο ο χώρος για το πρώτο σκαλί για την πρωτιά αλλά οι πιο κάτω μην ελπίζετε γιατί έχει και άλλα ιερά τέρατα για το βάθρο, Ιρμάντα, Σολονορ, Μορφέα και πάει λέγοντας.

 

Και αφού γκρίνιαξα σαν γεροπαράξενος, να συγχαρώ νικητές αλλά και συμμετέχοντες (και το να γράψεις μια ιστορία νίκη είναι αφού το σύμπαν κάνει συνήθως ότι μπορεί για να μας εμποδίσει από το γράψιμο).

 

Άντε και στον επόμενο με πιο πολλές ιστορίες.

Πάντως αποποιούμαι τον τίτλο του τέρατος, είτε ιερού, είτε ανίερου!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Και να προσθεσω, βεβαια, πως για κανεναν δεν ειναι ευχαριστο να του λενε, λιγο-πολυ: "ωχου, θα γραψεις κι εσυ, νταξει, εχουμε χασει απο χερι". Δεν ειναι κολακευτικο, δεν ειναι ενθαρρυντικο και δεν ειναι και τοσο αστειο, πραγματικα.

Θα επρεπε να θελουμε πολλες καλες ιστοριες σε εναν διαγωνισμο. Μια πεμπτη θεση αναμεσα σε δεκα πολυ δυνατες ιστοριες ειναι καλυτερη απο μια πρωτη αναμεσα σε μετριες.

Ιερα τερατα δεν υπαρχουν και οπως η ιδια ιστορια του φορουμ εχει δειξει, σημερα ερχεσαι πρωτος, αυριο τεταρτος, σιγα, συμβαινουν αυτα. Το ζητημα, στο τελος της μερας, ειναι να δινουμε την ψυχη μας σε αυτο που κανουμε και να το κανουμε με τον καλυτερο τροπο που μπορουμε. Και με επιμονη και δουλεια ερχονται και οι τριτες και οι δευτερες και οι πρωτες θεσεις.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

[Μαρή elgalla έφαγες τους τόνους;]

 

Τεσπα εγώ ξαναλέω δεν νιώθω κανενός είδους τέρας. Χαίρομαι να παίρνω μέρος σε διαγωνισμούς (όταν έχω χρόνο/ έμπνευση/ διάθεση) και περνώ το ίδιο καλά με όποια θέση κάτσει. Ψήνομαι να λάβω μέρος στον επόμενο που θα είναι και fantasy και όσο να πεις έχω μία συμπάθεια. Σε κάθε περίπτωση ευχαριστήθηκα που διάβασα ιστορίες τρόμου, κάποιες μου άρεσαν περισσότερο από άλλες αλλά ΟΚ. Δεν έχουμε όλοι τα ίδια γούστα. Το νόημα είναι το ταξίδι για την Ιθάκη, μην ξεχνάμε.

Αυτά και αγάπες ως την επόμενη φορά! :give_rose: :give_rose: :give_rose:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

(Γραφω απο κινητο και με εχει πεθανει το δεξι μου χερι στον πονο εδω και μερικες μερες, οποτε δεν εχω υπομονη για τονους, συγγνωμη guys :( )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα ναι, το ταξίδι είναι το θέμα εξάλλου όπως είπα και στο άλλο ποστ, το ότι γράφουμε μια ιστορία είναι από μόνο του νίκη μιας και κανείς μας δεν είναι επαγγελματίας συγγραφέας να μπορεί να ασχολείται ελεύθερα με το γράψιμο και προκύπτουν πολλά εμπόδια στο δρόμο του καθενός.

 

Αταλάντη περαστικά, τενοντίτιδα;

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στη νικήτρια με το φουσουφουχοσερί της (κι εμένα, αγαπημένη μου, αυτή ήταν μάλλον η αγαπημένη μου ιστορία σου εκ των 3 νικητριών), μπράβο σε όλα τα παιδιά, ευχαριστίες σε διοργανωτές, όσους διάβασαν, σχολίασαν και ψήφισαν! 

 

Για το θέμα της ανταπόκρισης του συγκεκριμένου διαγωνισμού δεν είμαι κι ο ενδεικτικότερος να εκφέρω γνώμη, καθώς κι εγώ είχα κάποια απόσταση (πότε πέρασαν οι 3 βδομάδες ψηφοφορίας ούτε που το κατάλαβα), αλλά στην περίπτωσή μου είναι πρώτα απ' όλα προσωπικοί οι λόγοι. Κι ακόμη κι αν δεν είχαμε τα μεγαλεία περασμένων διοργανώσεων, είχαμε άλλα θετικά: γράφτηκαν και διαβάστηκαν όμορφες ιστορίες και νομίζω ότι αυτό είναι που μένει στο τέλος.

 

Υ.Γ. Μόνο ένα παράπονο έχω: πάλι ποιοτικό τρόμο στείλατε ρε κερατάδες στο βάθρο; :p

[/flame]

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έλα τώρα, είχε τουλάχιστον έναν βίαιο θάνατο με πολύ αίμα η πρώτη ιστορία

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στην elgalla και σε όλα τα παιδιά! Όλες οι ιστορίες ήταν σε πολύ καλό επίπεδο και διαβάστηκαν ευχάριστα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μερικά στατιστικά για εμάς τους αριθμολάγνους :)

Στην τελική καταμέτρηση προσμετρήθηκαν 11 ψήφοι ( 9 συγγραφείς και 2 αναγνώστες)

Η νικήτρια ιστορία είχε 5 πρώτες και 4 δεύτερες θέσεις, πράγμα που σημαίνει πως μόλις μια ψήφος των υπολοίπων (μιας και η Elgalla δεν μπορεί να ψηφίσει την ιστορία της παρά μόνο τελευταία) δεν θεώρησε την ιστορία κορυφαία.

 

Η δεύτερη θέση με τον Βρικόλακα του Σόλονορ ήταν επίσης ψηλά στις προτιμήσεις σας με 2 πρώτες και 2 δεύτερες θέσεις. Το ίδιο και η ιστορία του Μορφέα με 2 πρωτιές και 2 δεύτερες θέσεις.

Άλλες ιστορίες με πρωτιές ήταν η Χαραμάδα (1 πρώτη θέση και καμία δεύτερη θέση) ενώ ενδιαφέρον προκαλεί ότι ο Ανηψιός της ζαβής μάλλον ήταν η πιο controversial ιστορία με 1 πρωτιά και 3 δεύτερες θέσεις ως υψηλότερες θέσεις.

Όσο για άλλες θέσεις, το Δόντι και το Άτιτλο είχαν 2 φορές την τρίτη θέση ως υψηλότερη, η ιστορία του Ballerond είχε 2 φορές την 4η θέση ως υψηλότερη, και ο τελευταίος κληρονόμος του Glokta είχε μια φορά την 4η θέση ως υψηλότερη.

Ως την επόμενη φορά λοιπόν, ακονίζετε πληκτρολόγια και μολύβια, και τα λέμε με τον 46ο! :friends:

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..