Jump to content

45ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Τρόμος, Θέμα: Κληρονομιά


DinMacXanthi
 Share

Επιλέξτε το θέμα  

23 members have voted

  1. 1. Επιλέξτε το θέμα

    • Κληρονομιά
      8
    • "Ζει μέσα στο σπίτι"
      7
    • "Ένα αστείο ήταν..."
      8


Recommended Posts

Εγώ πάλι νομίζω πως είναι η Κλωθώ :p

 

Πράγματι, αλλά στην αρχή δεν είχα προσέξει που είναι η αρχή του κουβαριού και είχα υποθέσει ότι ήταν η άλλη η Κλωθώ, ότι πήγαιναν με τη σειρά που τις αναφέρουμε δηλαδή.

 

Φυσικά ο αγαπητός Γγιάννης δεν ασχολήθηκε καθόλου με τέτοια θέματα όπως το νήμα. Είναι νέος και βράζει το αίμα του!

Link to comment
Share on other sites

Τηζέριον, το εισαγωγικόν.

 

Πού και πού πήγαινα και κόλλαγα το αφτί μου στο ξύλο κι αφουγκραζόμουν - ορκιζόμουν, τότε, πως άκουγα βήματα και λυγμούς από το δωματιάκι κι έτρεχα γρήγορα μακριά, μην τυχόν και με πιάσει το φάντασμα της σοφίτας, όπως το αποκαλούσα. Άλλοτε σκαρφάλωνα στη μεγάλη αμυγδαλιά στον κήπο και παρατηρούσα με τις ώρες το παραθυράκι στην κορυφή του σπιτιού, διψώντας για μια φευγαλέα εμφάνιση του φαντάσματος. Σπάνια, η περιέργειά μου ικανοποιούνταν και μπορούσα να διακρίνω μια ακαθόριστη μορφή πίσω απ’ τις κουρτίνες. Αυτές οι αραιές και από μακριά επαφές με το ντροπαλό μας φάντασμα μου προκαλούσαν, από τη μία, ανείπωτο τρόμο και, από την άλλη, φούντωναν την ανάγκη μου να επικοινωνήσω μαζί του.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εγώ ψηφίζω καναν τρελό θα κρύβουν εκεί πάνω....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εγώ ψηφίζω καναν τρελό θα κρύβουν εκεί πάνω....

 

Κάποια έχει διαβάσει πολλές φορές τη Τζέην Έυρ. :p

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν ξέρω εγώ ψηφίζω καναν τρελό θα κρύβουν εκεί πάνω....

 

Κάποια έχει διαβάσει πολλές φορές τη Τζέην Έυρ. :p

 

Κάποιας είναι από τα αγαπημένα της μωρέ, I can't help it....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σε τι φάση είστε; Ποιος γράφει; ποιος το σκέφτεται; Παρακαλούνται οι μονομάχοι να μας προσφέρουν πληροφορίες :) ουτε 10 μέρες δεν έμειναν!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ γράφω, αλλά έχω πορεία ακόμα, αφού είμαι στις 1000 μόλις λέξεις...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω κατι ξεκινησα, ενω με το που επεσε το θεμα κληρονομια μου σκασε τρελη ιδεα, σκαλωσα στην υλοποιηση.

 

Θα ανεβασω εννοειται αλλα τελευταιες στιγμες

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την τέλειωσα την ιστορία μου! :mf_trombone:  Πόσα χρόνια έχω να το πω αυτό, σε διαγωνισμό; Δηλαδή, δεν το πιστεύω κι εγώ η ίδια. Γι' αυτό δεν έλεγα τίποτα "γράφω" και τέτοια, γιατί έχω βαρεθεί -κι εσείς, μάλλον, το ίδιο- τις τζούφιες δηλώσεις.

Είναι μικρούλα, απλή. Κάπως παλιομοδίτικος τρόμος. Σειρά έχουν οι διορθώσεις τώρα.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, Άννα! Μου φαίνεται δεν σε έχω ξαναδιαβάσει σε τρόμο κιόλας, ευκαιρία :)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την τέλειωσα την ιστορία μου! :mf_trombone:  Πόσα χρόνια έχω να το πω αυτό, σε διαγωνισμό; Δηλαδή, δεν το πιστεύω κι εγώ η ίδια. Γι' αυτό δεν έλεγα τίποτα "γράφω" και τέτοια, γιατί έχω βαρεθεί -κι εσείς, μάλλον, το ίδιο- τις τζούφιες δηλώσεις.

Είναι μικρούλα, απλή. Κάπως παλιομοδίτικος τρόμος. Σειρά έχουν οι διορθώσεις τώρα.

Τέλεια!  Δεν μπορείς να φανβαστείς πόσο χαίρομαι γι' αυτό.  Πάει και τελείωσε θα συμμετάσχω σίγουρα!  'Ίσως να'μαι και γουρλής. Την μία και μοναδική  φορά που  παίξαμε  μαζί σε διαγωνισμό τον είχες κερδίσει (με το επικό βρέχει σκατά ρεεε)

 

Προσωπικά, έχω μείνει  στάσιμος στα της προηγούμενης Δευτέρας  αφού είχα διακοπές και έκανα δυο εκδρομές, ενώ φρόντισα να θυμηθώ και το πάθος μου για το competitive programming μες το ΠΣΚ :p

 

Θα επανορθώσω άμεσα(δηλαδή αργότερα ^_^)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Άννα!

 

Εσύ ο από πάνω κανόνισε γιατί τώα τελευταία έχεις περίεργες αντιδράσεις, έχεις αφήσει τις Ναγιούργιες και ούτε φωνή ούτε ακρόαση από κει, σου δίνουμε παραμύθια και μας τα βγάζεις σοφτ πορνό, έχεις κάνει έμβλημα το ουδέν μονιμότερο του προσωρινού. (και όχι το ότι είχες άδεια δεν είναι επαρκής δικαιολογία! )

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Σε λίγες μέρες... έρχεται...

 

post-1837-0-65561000-1493722773_thumb.jpg

 

Το Δόντι.

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Alpha Draft Ready! ...ελπίζω να μην απογοητεύσω...βάζω και εγώ το teaser μου λοιπόν :yessir: 

 

 

Ο τελευταίος κληρονόμος

 

2012-05-11-pickman-b-2-700x918.gif

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Το τελείωσα στις 1.963 λέξεις μεν  αλλά το δεύτερο μισό του διηγήματος είναι  απίστευτα πρόχειρα γραμένο και γενικά   θέλει πολύ επιμέλεια. Σίγουρα θα προστεθούν άλλες 500-600 λέξεις, αν και τις 3.000 πολύ δύσκολα να τις ξεπεράσω. Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν έλεγαν κάποτε και οὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ, ἀλλ᾿ ἐν τῷ εὖ τὸ πολύ

 

 

Αυτό πάντως που μπορώ να πω με βεβαιότητα είναι ότι η τρομομεζούρα της Κιάρας  θα πιάσει αρνητικά χάι-σκορ και   ότι παίζει να παίξουμε μποξ για το αν η ιστορία είναι εκτός  θέματος, είδους ή και φόρουμ.  :mf_sonne:

 

 

good night

Edited by jjohn
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2700 λέξεις μέχρι τώρα και είμαι πλέον στην τελική ευθεία. Ωρα για τηζέριον φωτογραφικό...

 

Η χαραμάδα

 

9c0da-light2.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία επιτέλους ξεμπλόκαρε και το μυαλό πήρε μπρος. Έφαγα τρελό άκυρο, 10 μέρες τώρα.

Θα χρειαστώ παρατασούλα όμως για να τελειώσω και να ρίξω διορθώσεις.

 

Κωνσταντίνε??? Παρατασούλα??? ^_^

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω περί της παρατάσεως καθότι μου έτυχε λίγη δουλίτσα για σήμερα-αύριο που περιλαμβάνει γράψιμο και δεν μπορώ να την αναβάλλω γιατί είναι για καλό μου

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όταν τελειώσει ο διαγωνισμός κανείς δεν θα θυμάται την παράταση... όλοι όμως θα θυμούνται τις ιστοριες!

Έγινε. Δίνεται παράταση (μοντερατορες, λίγη βοήθεια με τη διάρκεια; 48 ωρες;)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ναι, δυο μέρες προσθέτονται στη διορία συγγραφής άμεσα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..