Jump to content

45ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Τρόμος, Θέμα: Κληρονομιά


DinMacXanthi
 Share

Επιλέξτε το θέμα  

23 members have voted

  1. 1. Επιλέξτε το θέμα

    • Κληρονομιά
      8
    • "Ζει μέσα στο σπίτι"
      7
    • "Ένα αστείο ήταν..."
      8


Recommended Posts

A δεν ξέρω αν η παράταση στην συγγραφή, έδωσε αυτόματα παράταση και στην ψηφοφορία. Το ημερολόγιο δείχνει τρεις μέρες ακόμα ότι διαρκεί ο διαγωνισμός με τέλος τα μεσάνυχτα της Κυριακής!

Edited by SymphonyX13
Link to comment
Share on other sites

Πάντως όντως, πρέπει να είναι μέχρι στιγμής ο διαγωνισμός με τους λίγοτερους σχολιασμούς ever... ας ελπίσουμε ότι θα αυξηθούν στην πορεία γιατί είναι κρίμα οι περισσότεροι να μείνουμε χωρίς κανένα σχόλιο, μιας κι αυτά παίζουν τον μεγαλύτερο ρόλο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, νομίζω, τα λέει ο Ballerond. Θα μας πει και ο υπέροχος διοργανωτής μας, βέβαια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, νομίζω, τα λέει ο Ballerond. Θα μας πει και ο υπέροχος διοργανωτής μας, βέβαια.

Ε ναι φυσιολογικά, η παράταση συγγραφής φέρνει παράταση και στην ανάγνωση και την ψηφοφορία :)

Πιστεύω πάντως, τώρα που έρχεται ΠΣΚ θα έχουμε και περισσότερες αναγνώσεις απο το φόρουμ.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πίστευα ότι θα τα διάβαζα όλα σήμερα, αλλά δεν γίνεται. Οπότε, αύριο ευελπιστώ να διαβάσω και το τελευταίο και να ψηφίσω.

Ωραίος διαγωνισμός, πάντως. Για 'μένα, κιόλας, που δεν αντέχω πολύ-πολύ την καφρίλα, ήταν ο πιο κουλ διαγωνισμός τρόμου του σφφ και καταγούσταρα. Και χάρηκα που συμμετείχα, κιόλας, δηλαδή, αυτό θα 'χω να το λέω... :lmao:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Έίμαι ξαπλωμένος στο κρεβάτι, είμαι κουλουριασμένος με μία κουβερτούλα,  φοράω ακουστικά στο αυτί, ακούω αυτό και σας διαβάζω.

Μόνο καρδούλες <3 <3 <3

 

Δύο ακόμα!

Αργότερα!

Edited by jjohn
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Με τρομάξατε με τις τρεις μέρες, εγώ νόμιζα ότι είχα μιάμιση βδομάδα τουλάχιστον ακόμα (πώς περνάει ο καιρός στα ελληνικά στρατά...). Λογικά μέχρι και την Κυριακή θα έχω ολοκληρώσει με τα σχόλια κι από βδομάδα το αργότερο ελπίζω να ψηφίσω κιόλας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άχου το, μωλε το τρομάξαμε το μπέμπη...

 

Μόνο η ιστορία της Αταλάντης μου έχει απομείνει και να γράψω σχόλια για την ιστορία του Glokta. We can do it

 

εδιτ: Το έριξα κιόλας. Χωρίς πολλές πολλές σκέψεις πυροβόλησα έτσι απλά!

Μπράβο σε όλους & καλή τύχη

Edited by jjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τώρα πρέπει να ψηφίσω, λέει...

Ναι, καλά. Ξέρετε τι ζόρια τραβάω; Ε;

 

Αναμένετε edit να σας πω. :tease:

 

edit Ε, ναι, αποφάσισα! Τι να σας πω; Μόνο ότι χάρηκα τα διηγήματά σας και ψήφισα με το χέρι στην καρδιά. :hi:

 

Κάτι που παρατήρησα: συχνότερα, ο πατέρας παίρνει τον αρνητικό ρόλο στο θέμα κληρονομιά. Κάτι άλλο που παρατήρησα: το σπίτι είναι πολύ βαθιά ριζωμένο στο μυαλό μας, αντιπροσωπεύει όχι μόνο την παιδική μας ηλικία, αλλά και το παρελθόν πριν από τη γέννησή μας, όπως και το μέλλον (μας, και όχι μόνο).

Edited by Cassandra Gotha
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ε συνήθως σπίτι κληρονομούν συνήθως οι άνθρωποι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε συνήθως σπίτι κληρονομούν συνήθως οι άνθρωποι.

Και βέβαια, αλλά αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι, ενώ έχουμε άπειρες επιλογές, (μιλάμε για φαντασία/τρόμο, θα μπορούσε να είναι οτιδήποτε κουλό), πάλι ασχολούμαστε με το πατρικό, συνήθως, (σπάνια μητρικό) σπίτι.

Δεν το λέω για κακό, ότι είναι κλισέ, απλά μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τα σπίτια στοιχειώνουν τους ανθρώπους ακόμα κι όταν τα εγκαταλείπουν ;)

Edited by Ballerond
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα κι εγώ μια βόλτα από την κάλπη και σας σταύρωσα. Τώρα θα αράξω και θα περιμένω τα αποτελέσματα του ντέρμπυ.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Πάει κι η ψήφος - καταλαβαίνεις ότι ο διαγωνισμός είναι ενδιαφέρων όταν δυσκολεύεσαι τόσο για την πρωτιά όσο και για τις ενδιάμεσες θέσεις στην κατάταξη. Οπότε περιμένω με προσμονή τα αποτελέσματα.

Μπράβο πάλι, και του χρόνου επόμενου τετραμήνου. :)

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα και ψήφισα. Σχόλια on the way σήμερα αύριο.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, εγώ έχω μπερδευτεί, όλο τρεις μερούλες μένουν. Τρεις Μαιρούλες, μήπως; Μαίρη, μερούλα, το μεράκι μας... :french_blank:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Η ψηφοφορία λήγει την Παρασκευή, 2 Ιουνίου (μεσάνυχτα προς 3). :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οκ, ψήφισα κι εγώ, σχολίασα επίσης. Από άποψη γραφής (το τεχνικό κομμάτι) τα κείμενα - όλα - ήταν σε πολύ καλό επίπεδο. Συγχαρητήρια στους συμμετέχοντες! Επομένως, για να ξεπεράσω το δίλημμα στο οποίο βρέθηκα, το βασικό κριτήριο που εφάρμοσα σ' αυτό τον διαγωνισμό προκειμένου να διαλέξω την καλύτερη ιστορία ήταν ο τρόμος και ποιός τον απέδωσε καλύτερα. Εύχομαι σε όλους καλή επιτυχία! Keep writing!

Edited by Mournblade
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

H πρώτη, εκ των δύο,. φωτεινή εξαίρεση που ανέφερα σε προηγούμενο ποστ. Σε αναμονή της δεύτερης, και μακάρι να κάνω τελείως λάθος και να ακολουθήσουν πολλές ακόμα! Σε ευχαριστούμε για τις αναγνώσεις και τα σχόλια,Γρηγόρη! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, ίσως είναι τυχαίο γεγονός η μικρή συμμετοχή, ή οφείλεται στις δύσκολες εποχές που ζούμε (και που δεν βλέπω να γίνονται καλύτερες σύντομα), όπου οι πιο πολλοί από εμάς προσπαθούν να επιβιώσουν ή τουλάχιστον να τα βγάλουν πέρα. Μην ξεχνάμε επίσης πως οι πιο πολλοί έχουν και τα προσωπικά projects να δουλέψουν. Όμως, όπως και να 'χει, εγώ το είπα και παλιότερα: πιστεύω πως πρέπει να γίνει πιο ελκυστική η όλη διαδικασία.

 

Σίγουρα θα πρότεινα να συμμετέχει και το κοινό (ακόμα και οι περαστικοί) μέσω ενός συμπληρωματικού poll ώστε να υπάρχει διαδραστικότητα με τον επισκέπτη, για να ψηφίσει κάποιο μέλος να μην χρειάζεται να συμπληρώσει 30 ποστ, να είναι πιο γρήγορη η διαδικασία ώστε να γίνει κάποιος μέλος (εγώ και η γυναίκα μου κάναμε 3 μέρες για να λάβουμε το οκ), η κοινότητα να αγκαλιάζει με ευαισθησία τα νέα μέλη (και ειδικά τους νεώτερους σε ηλικία), να τους δίνει ίσως boost στις βαθμολογίες έτσι ώστε να μην αποθαρρύνονται (κάτι σαν άγραφος νόμος ένα πράγμα ή ασυλία όπως λένε και στο Σουρβιβορ :stinker: !), τα σχόλια να είναι αυστηρώς μετριοπαθή με έμφαση στη βελτίωση, να κοινοποιεί το κάθε μέλος τον διαγωνισμό στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, να καλεί κόσμο, να εκλαμβάνουμε δηλαδή τον διαγωνισμό σαν festival και όχι σαν ένα πυρήνα 10-15 ταλαντούχων ατόμων που προσπαθούν να βελτιωθούν μέσω της κριτικής που ανταλλάσουν μεταξύ τους. Είναι λογικό και επακόλουθο, κάποια στιγμή η φθορά θα επέλθει αν δεν αγκαλιάζεις με θέρμη την ανανέωση.

 

Anyway, αυτές είναι καθαρά δικές μου σκέψεις, και εκπροσωπούν αποκλειστικά το πως αντιλαμβάνομαι εγώ τα πράγματα. Ίσως είναι πέρα για πέρα λάθος, μα μετά τον προβληματισμό που εξέφρασες, είπα να τις μοιραστώ μαζί σας για όσους θα έχουν διάθεση να τις ακούσουν. 

 

ΥΓ: Κοινοποιώντας τις ιστορίες μου στο fb (με το οποίο by the way δεν ασχολήθηκα ποτέ σοβαρά και δεν έχω πάνω από 500 "φίλους") στους 43, 44 διαγωνισμούς είχα τα υψηλότερα views απ' όλους κι ας είχε βγει τελευταία η ιστορία μου, κι ας ήμουν σχετικά άγνωστος εδώ μέσα. Το Ύβρις στάθηκε η αφορμή να σταλεί το βιβλίο μου στη Θεσσαλονίκη (με άκρως εγκωμιαστικά σχόλια, από αναγνώστριες μη λάτρεις του φάνταζυ), ενώ για το Δυστυχία φίλοι μου ακόμη με σταματάνε στον δρόμο για να μου μεταφέρουν τον ενθουσιασμό τους. Μέσω του word of mouth κέρδισα αρκετούς αναγνώστες. Ήταν τέλεια διηγήματα; Μήπως την είδα ξαφνικά; Όχι, απλώς διαπίστωσα πως συμμετέχοντας γίνομαι και καλύτερος διαβάζοντας το δικό σας feedback αλλά και με μαθαίνει κόσμος όταν το κοινοποιώ. Από εκεί που ελάχιστοι ήξεραν πως γράφω, τώρα πια αρκετός κόσμος ενδιαφέρθηκε για τα γραπτά μου, μπήκε στον κόπο να ασχοληθεί. Δεν είναι κρίμα να απορρίπτουμε την επαφή με τον "έξω'' κόσμο; Πως θα ανέβει το φάνταζυ στην Ελλάδα αν εμείς είμαστε κλεισμένοι στο καβούκι μας; Άλλωστε, κι έναν μονάχα αναγνώστη αν κερδίσεις από την αλλαγή, και πάλι κέρδος θα είναι. Θετικό επίσης θα είναι αν δεν κερδίσεις εσύ έναν αναγνώστη, αλλά ένα μέλος του φόρουμ που έγραψε καλύτερα από εσένα, γιατί τότε κερδίζει η κοινότητα. Δεν χρειάζεται φυσικά να γίνει πανηγύρι, μπορείς να βρεις την χρυσή τομή χωρίς να ρίξεις το επίπεδο. Αρκεί να το θελήσεις βέβαια.

ΥΓ2: Για όσους θα σκεφτούν το λογικό και αυτονόητο "κι να χάσεις αναγνώστες γιατί δεν έχεις φτάσει ακόμη στο βέλτιστο επίπεδο συγγραφής" θα απαντήσω με το εξής ρητό: "η τύχη ευνοεί τους τολμηρούς" και θα συμπληρώσω με το δικό μου "ίσως ποτέ δεν φτάσεις". Αν δεν τριφτείς με τον αληθινό αναγνώστη εκεί έξω, δεν θα μάθεις ποτέ τι απιδια πιάνει ο σάκος, και σίγουρα θα κρατάς μια πτυχή του εαυτού σου δέσμια στην αφάνεια.

Edited by Mournblade
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αλλά εγώ δεν κατάλαβα τι προτείνεις... Πώς "είμαστε κλεισμένοι στο καβούκι μας"; Εδώ είναι ένα site, φυσικό δεν είναι να λειτουργεί με μέλη; Όχι, δεν θα ήθελα επισκέπτες να μπορούν να αφήσουν σχόλια, ευτυχώς δεν είναι facebook εδώ (ελπίζω να μην πήρες τα λόγια μου άσχημα, απλά συζητάω, λέω τις σκέψεις μου πάνω στις δικές σου).

Το ότι έχει πέσει η κίνηση στο sff εγώ το αποδίδω ακριβώς στο facebook, όπου είναι όλα πιο "εύκολα" ( δηλαδή, τελείως επιφανειακά), όπου δεν μπαίνει ο κόσμος στον κόπο να ασχοληθεί πολύ, οπότε, όλο και περισσότεροι αρκούνται στο facebook εις βάρος των forums, όπως αυτό.

Σαν μέλος μιλάω, δεν ξέρω από διαχείριση τι γίνεται, δεν ξέρω δηλαδή γιατί έκανες τρεις μέρες να γίνεις μέλος, όπως λες. Αλλά σαν λειτουγία, (επειδή ένα forum είναι οι άνθρωποί του), κάνουμε ό,τι μπορούμε. Νομίζω πως ο κόσμος έχει βαρεθεί να διαβάζει μεγάλα κείμενα στο ίντερνετ. Ό,τι πιο μικρό. Είμαστε στην εποχή της ατάκας. Οι άνθρωποι μιλάνε με ατάκες και διαβάζουν ατάκες (σε λίγο θα τρώνε και ατάκες, κάτι σαν τα λούπινα στους μόντι παίθονς ένα πράμα).

 

Αυτά. Πιστεύω ότι για όλα φταίει το facebook. :p  (Πόσους έχεις; Πεντακόσιους; :wacko: Και είναι λίγοι; Τζίσους).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν πήρα άσχημα τα λόγια σου Άννα, άλλωστε, όπως είπα δεν ασχολήθηκα ποτέ σοβαρά με το Fb πέρα από κανα δυο φορές που έγραψα την άποψη μου για την κατάσταση της χώρας ή ανέβασα κανένα τραγούδι ή προώθησα τους διαγωνισμούς. (Και για να πω την πάσα αλήθεια, καρφί δεν μου καίγεται τι γίνεται εκεί μέσα. Συμμετείχα μόνο από περιέργεια και για να βρω κανένα παλιό συμφοιτητή).

 

Δεν λέω τίποτα άλλο πέρα από το εξής απλό: να προσελκύσουμε (προσκαλέσουμε) κι άλλους αναγνώστες, κι άλλους εν δυνάμει συγγραφείς. Να προστατέψουμε τα νέα παιδιά που γράφουν. Πρότεινα τα παραπάνω, αφιερώνοντας 5 λεπτά σκέψης, χωρίς να ισχυρίζομαι ντε και καλά πως είναι η βέλτιστη λύση' αν δεν συμφωνείτε, εε, τι να κάνουμε, δεν πειράζει, ο καθένας έχει την άποψη του, και για να πούμε και την αλήθεια ίσως υπάρξουν πραγματι καλύτερες προτάσεις από τους παλαιότερους. Στην τελική εμείς διαμορφώνουμε το περιβάλλον που θέλουμε να ζούμε. Αν είμαστε άνθρωποι της ησυχίας, και ωχού, δεν θέλουμε να σκοτιζόμαστε με ρηχούς και περαστικούς επισκέπτες, ε, τοτε θα ζούμε σ' ένα ήσυχο και χαμηλών τόνων περιβάλλον. Είναι κρίμα όμως να είμαστε μια μικρή κοινότητα, και ουσιαστικά τις ιστορίες ενός διαγωνισμού να σχολιάζουν - ψηφίζουν μόνο 10 με 15 άτομα.

 

Αυτά, δεν νομίζω πως έχω κάτι άλλο να πω, ούτε να προσθέσω, και ούτε φυσικά να επιμείνω, καθώς να μην ξεχνάμε πως είμαι νέο μέλος και όσο κι αν εκφράζω μια σεβαστή - ελπίζω - άποψη, είμαι από τους τελευταίους που θα έπρεπε να του πέφτει λόγος. Η οπτική μου γωνία όμως, ποιός ξέρει, ίσως είναι ενδεικτική του τι σκέφτεται ένας άνθρωπος που ενδιαφέρεται να γίνει ενεργό μέλος και να βοηθήσει τον χώρο να μεγαλώσει.

 

Υγ: Σόρρυ για το off topic!

Edited by Mournblade
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή όμως εγώ ξεκίνησα την κουβέντα με την καλύτερη διάθεση (και ακόμα δεν έχω καταλάβει τι προτείνεις να κάνουμε, πώς δηλαδή να προσελκύσουμε αναγνώστες, γιατί το να έχει περισσότερη κίνηση το forum είναι αυτονόητο ότι το θέλουμε) αλλά εσύ το γύρισες στην ειρωνία αντί να μου εξηγήσεις αυτό που ειλικρινά σε ρώτησα, λέω να σταματήσουμε.

 

"Ρηχοί και περαστικοί επισκέπτες" και "αν είμαστε άνθρωποι της ησυχίας". Κρίμα, και νόμιζα ότι συζητούσαμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άντε σήμερα τα καλά!

Ελπίζω να μην βγω τελευταίος :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..