Jump to content

45ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Τρόμος, Θέμα: Κληρονομιά


DinMacXanthi
 Share

Επιλέξτε το θέμα  

23 members have voted

  1. 1. Επιλέξτε το θέμα

    • Κληρονομιά
      8
    • "Ζει μέσα στο σπίτι"
      7
    • "Ένα αστείο ήταν..."
      8


Recommended Posts

Μπα. Τελικά όλα τα μυρωδικά της Αραβίας δε φτάνουν για να σκεπάσουν τη μπόχα της τεμπελιάς μου... Για να μη μιλήσω για το στρίμωγμα στη δουλειά. Γι;aννη, μου δυστυχώς θα περιμένεις κι άλλο. :(

Link to comment
Share on other sites

Η ώρα ειναι 10:15 εδώ, οπότε απομένουν μια ώρα και 45 λεπτά για τη λήξη της διαδικασίας. Ο διοργανωτής λειτουργεί σε ώρα Σουηδίας όπως καταλαβαίνετε, 105' και κάτι ψηλά απομένουν!

Ο τερματισμός έχει φανεί μπροστά, πόσοι τρέχουν ακόμη άραγε;

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Είμαι έτοιμη, πάω να ανεβάσω!

 

Εδίτιον, το τελευταίον:

 

Η ιστορία:

 

Η Μοίρα στα Χέρια σου

 

Και οι κριτικές:

 

http://community.sff.gr/topic/17104-η-τελευταία-ευχή-του-μελάγχθωνα/?p=307679

http://community.sff.gr/topic/17105-ροζ-θόρυβος/?p=307680

http://community.sff.gr/topic/17101-ο-σούπερ-βαλάντης/?p=307678

 

Καλό διαγωνισμό να έχουμε, καλή επιτυχία σε όλους!

Edited by elgalla
προσθήκη links
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Και τώρα λίγη  υπομονή προτού αρχίσει το ανελέητο κράξιμο :)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ξεκλείδωσα τις ιστορίες, θα κάνω unhide το σχόλιο στην ιστορία του Σύμφονυ και θα προσθέσω τις ιστορίες στο αρχικό post του topic. Have fun, happy reading!

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Και τώρα λίγη  υπομονή προτού αρχίσει το ανελέητο κράξιμο :)

 

Γιατί κράξιμο βρε; Δεν είμαστε εμείς ευχάριστοι άνθρωποι και καλοπροαίρετοι αναγνώστες;

 

 

 

Ξεκλείδωσα τις ιστορίες, θα κάνω unhide το σχόλιο στην ιστορία του Σύμφονυ και θα προσθέσω τις ιστορίες στο αρχικό post του topic. Have fun, happy reading!

 

Έκανα ήδη το γιουτιουμπικό "1st!" σχόλιό μου, περισσότερο σαν reaction στο δικό σου, κυρίως επειδή στον προηγούμενο διαγωνισμό σε διάβασα πολύ μετά το τέλος του και ούτε σε σχολιάσα, elgalla, και το χρωστούσα.

 

Καλή ανάγνωση σε όλους!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σας διάβασα όλους! Σχόλια δεν θα κάνω ακόμα, αλλά σας απόλαυσα, αυτό θα το πω. :)

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Φοβάσαι μη χάσεις τον τίτλο του πιο γρήγορου αναγνωστη; Σε λίγο θα τις διαβάζεις πριν ανέβουν καν!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει τα περισσότερα αλλά τα σχόλια θα αργήσουν λίγο καθώς η επόμενη βδομάδα είναι υπερπλήρης ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ βρήκα τρομερή εξήγηση για τον τίτλο 'Άτιτλο' που έβαλα οπότε μην πάει κανείς να το παίξει εξυπνάκιας γιατί θα φάει τάπα :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι έχουμε τρεις βδομάδες;

 

Σωστά, 6 βδομάδες είναι μαζί με την ανάγνωση και την ψηφοφορία, mea culpa. 3 βδομάδες, λοιπόν!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

[Έχει κάπου poll ακόμη και το έχασα; Ή δεν έχει φτιαχτεί ακόμα;]

Link to comment
Share on other sites

[Έχει κάπου poll ακόμη και το έχασα; Ή δεν έχει φτιαχτεί ακόμα;]

Στους διαγωνισμούς (όχι παιχνίδια, αυτό είναι άλλο) δεν έχουμε poll. Στέλνουμε μία λίστα με όλες τις ιστορίες σε σειρά φθίνουσα (από αυτή που μας άρεσε περισσότερο, σε αυτή που μας άρεσε λιγότερο, με τελευταία αναγκαστικά τη δική μας, αν συμμετέχουμε) σε προσωπικό μήνυμα στον διοργανωτή και ταυτόχρονα στον συνδιοργανωτή (στην περίπτωσή μας, δεν ξέρω ακόμα ποιος είναι ο συνδιοργανωτής).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συνδιοργανωτής είναι η Naroualis, οπότε στέλνετε τις ιστορίες, όπως εξήγησε ακριβώς απο επάνω η Cassandra, και στους δυο μας. :friends:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω ότι οι συγγραφείς δεν απαντούν σε σχόλια στις ιστορίες τους μέχρι τη λήξη της ψηφοφορίας. Love and kisses!

Edited by elgalla
διευκρίνιση
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα, απόλαυσα, σχολίασα και μόλις ψήφισα. Καλή ανάγνωση στους αναγνώστες και καλή επιτυχία σε όλες και όλους τους συγγραφείς.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σας διάβασα κι απόλαυσα κι εγώ. Πολύ καλές οι ιστορίες, το θέμα αν και γενικό είχε τις δυσκολίες του (π.χ. σε πάει στο κλισέ του σπιτιού που κληρονομήθηκε) και σε αρκετές κατ’ εμέ ιστορίες δεν ήταν κεντρικό του θέμα, όσο η αφορμή για να γραφτεί το διήγημα (θα μπορούσε να αλλάξει η κληρονομιά σε αγοραπωλησία και να μην είχαμε καμιά ουσιαστική διαφορά). Καλογραμμένες γενικά, θα κρατήσω αρκετές εικόνες. Ακόμη δεν έχω καταλήξει στη σειρά - δυο ιστορίες μου φάνηκαν άρτιες και θα τις φανταζόμουν άνετα τυπωμένες, ενώ γενικά παρατηρώ βελτίωση σε πολλά μέλη, όπως σχεδόν κάθε φορά βέβαια.

Συγχαρητήρια, λοιπόν, για την προσπάθεια αλλά και για το αποτέλεσμα!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από εμένα.

 

(Ξανα)διάβασα όλες τις ιστορίες, σχολίασα, ψήφισα, ηρέμησα, πίνω καφέ.

 

Καλή επιτυχία σε όλους!

 

(Και πείτε καμιά κουβέντα βρε, νεκρώσαμε πολύ και δεν φταίει το νεκρό διήγημα του μορφέα)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από εμένα.

 

(Ξανα)διάβασα όλες τις ιστορίες, σχολίασα, ψήφισα, ηρέμησα, πίνω καφέ.

 

Καλή επιτυχία σε όλους!

 

(Και πείτε καμιά κουβέντα βρε, νεκρώσαμε πολύ και δεν φταίει το νεκρό διήγημα του μορφέα)

 

Ελπίζοντας(αλλά όχι περιμένοντας) σε βροχή σχολίων και ψήφων των ιστοριών του διαγωνισμού, τις τελευταίες τρεις ημέρες που απέμειναν, δεν μπορώ παρά να δηλώσω λίγο μουδιασμένος με την μικρή συμμετοχή της κοινότητας σε αυτόν τον διαγωνισμό. Προσωπικά έτσι όπως πάει το πράγμα, δεν βλέπω να υπάρξει (πλην ίσως μιας ή δύο φωτεινών εξαιρέσεων)συμφορουμίτης που δεν συμμετέχει στον διαγωνισμό  και να σχολιάσει όλες τις ιστορίες. :(

Edited by SymphonyX13
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε, τι  τρεις μέρες μόνο; Σόρρυ Θα επανορθώσω.

 

Με πετύχατε σε δύσκολη εποχή  από άποψη άλλων υποχρεώσων, αλλά κάτι θα κάνουμε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, δεν έχουν όλοι οι διαγωνισμοί την ίδια συμμετοχή, αυτό είναι απόλυτα λογικό και δεδομένων των απαιτήσεων της καθημερινότητάς μας. Παρ'όλα αυτά, μη στενοχωριέσαι, συμβαίνουν αυτά και, τέλος πάντων, δέκα σχόλια είναι σαφώς καλύτερα από μηδέν σχόλια :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, δεν έχουν όλοι οι διαγωνισμοί την ίδια συμμετοχή, αυτό είναι απόλυτα λογικό και δεδομένων των απαιτήσεων της καθημερινότητάς μας. Παρ'όλα αυτά, μη στενοχωριέσαι, συμβαίνουν αυτά και, τέλος πάντων, δέκα σχόλια είναι σαφώς καλύτερα από μηδέν σχόλια :)

 

To ξέρω Αταλάντη και γι`αυτό ακριβώς δεν αναφέρθηκα σε σχόλια της δικής μου ιστορίας(που δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο) αλλά των ιστοριών του διαγωνισμού στο σύνολο τους. Άσε που την τελική κατάταξη βλέπω να την καθορίζουν σχεδόν αποκλειστικά οι ψήφοι των συμμετεχόντων! :)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, έχουμε ακόμα μία εβδομάδα μιας και επίσημα η ημερομηνία που έληξε η διορία για να ανεβάσουμε ιστορίες, ήταν Παρασκευή στις 12 του μήνα. Άρα, βάσει αυτού, μπορούμε να ψηφίζουμε μέχρι και Παρασκευή 02/06.

 

Σωστά;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..