Jump to content

45ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Τρόμος, Θέμα: Κληρονομιά


DinMacXanthi
 Share

Επιλέξτε το θέμα  

23 members have voted

  1. 1. Επιλέξτε το θέμα

    • Κληρονομιά
      8
    • "Ζει μέσα στο σπίτι"
      7
    • "Ένα αστείο ήταν..."
      8


Recommended Posts

Είναι ένα από τα αρκετά hints του ποστ κι αυτό, Νικολή ;-) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Oh boy! Oh Boy!

 

Άλλος ένας διαγωνισμός πλησιάζει...άλλη μια αποτυχία να προλάβω deadline  :boo:

 

Εάν, πάντως, το θέμα έχει να κάνει με HPL σίγουρα τα αστέρια θα ευθυγραμμιστούν και θα με βοηθήσουν να συμμετάσχω! 

 

+δεν θέλω να απογοητεύσω τον DinmacXanthi. Mε περιμένει με ακονισμένα μαχαίρια άλλωστε  :yessir:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το πόσο ανυπόμονα περιμένω αυτόν τον διαγωνισμό δεν λέγεται! Σε αναμονή του θέματος λοιπόν,ελπίζοντας να μου έρθει κάποια καλή ιδέα που θα προλάβω να αναπτύξω μέσα στα προβλεπόμενα χρονικά όρια! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

[...] Σε αναμονή του θέματος λοιπόν [...]

 

Νομίζετε ότι έτσι απλά θα λάβετε θέμα;

 

Νομίζετε ότι οτιδήποτε ειπώθηκε παραπάνω είναι αλήθεια;

 

Ότι, ας πούμε, οι διαγωνισμοί τρόμου ως τώρα ήταν εννιά;

 

Χα. Χα.

 

:blackcat: Κοιτάξτε καλύτερα. :blackcat:

 

John_Henry_Fuseli_-_The_Nightmare-500x50

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Οι διαγωνισμοί ήταν οχτώ, όχι εννιά. Στο λινκ του μούφα διαγωνισμού υπάρχει μια γάτα.

 

Ο ΜακΞάνθη πάιζει μαζί μας. Σαν τη γάτα με το ποντίκι.

 

Το πρώτο του ποστ μου φέρνει στο νου : "Αλλαγή" ή κάτι που μεταμορφώνεται.

 

Το τρίτο ποστ είναι : old hag. Νυχτερινός τρόμος. Και ζώα στο μπακγκράουντ.

 

Μεταμόρφωση σε ζώο; Λυκάνθρωπος;;;

 

Για να δούμε...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Οι διαγωνισμοί ήταν οχτώ, όχι εννιά. Στο λινκ του μούφα διαγωνισμού υπάρχει μια γάτα.

 

Ο ΜακΞάνθη πάιζει μαζί μας. Σαν τη γάτα με το ποντίκι.

 

Το πρώτο του ποστ μου φέρνει στο νου : "Αλλαγή" ή κάτι που μεταμορφώνεται.

 

Το τρίτο ποστ είναι : old hag. Νυχτερινός τρόμος. Και ζώα στο μπακγκράουντ.

 

Μεταμόρφωση σε ζώο; Λυκάνθρωπος;;;

 

Για να δούμε...

Ποια γάτα καλέ; εγώ είδα ένα χέρι! Το μακρύ χέρι του τρόμου.

 

(Όπως του νόμου)

Edited by Natasha
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

είναι τρία τα λινκς στο ε δ ω 

 

Ρε, πώς το τσίμπησες αυτό; Αστυνομικό δαιμόνιο, ε;

 

Λοιπόν, το πρώτο gifάκι μού κάνει κάτι σε Απρόσκλητος Επισκέπτης...

Το δεύτερο, μαζί με τις μαύρες γάτες του αρχικού ποστ και το τυχαία λανθασμένο Παρασκευή και 13, μου κάνει για Δεισιδαιμονίες.

Το τρίτο, μαζί με το «Ας παίξουμε», μου κάνει για Παιχνίδι.

 

Τώρα, αν τα βάλουμε όλα αυτά μαζί, μόνο κάτι σε Μπαμπούλας μού βγαίνει... Εύκολος θα είναι ο Μπαμπούλας...  :p

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αν το θέμα είναι "μπαμπούλας", προβλέπω να μας κερδίζει πάλι πανηγυρικά ο Άγγελος με τρόμο του χωριού πάντως. :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι και εφιάλτης το θέμα αν υπολογίσουμε την εικόνα από τον πίνακα :

 

 

[...] Σε αναμονή του θέματος λοιπόν [...]

 

Νομίζετε ότι έτσι απλά θα λάβετε θέμα;

Νομίζετε ότι οτιδήποτε ειπώθηκε παραπάνω είναι αλήθεια;

Ότι, ας πούμε, οι διαγωνισμοί τρόμου ως τώρα ήταν εννιά;

Χα. Χα.

:blackcat: Κοιτάξτε καλύτερα. :blackcat:

John_Henry_Fuseli_-_The_Nightmare-500x50

:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόρα. Ίνκουμπους/ Σούκουμπους. Δαιμονισμός.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ το Μπαμπούλας εχει να κανει με τη λέξη "μπαμπάς";

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Διαγωνισμόοοοοςςς!!! ΜακΞάνθη μην μας ιντριγκάρεις με γάτες και σατανισμούς(ώπα).

 

Εγώ μετά από τόσο φαί και ποτό αυτό το τριήμερο, το μοναδικό θέμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι "Ο κθούλου βγαίνει από το αρνί και τρώει ολόκληρη Ελληνική Οικογένεια"

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Α δεν ξέρεις τι τρόμος μπορεί να βγει από Ελληνική οικογένεια και χωριό, ρώτα τον Mesmer να σου πει!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Θα αλλάξω λίγο την οπτική γωνία  και θα προτείνω τα εξής τέσσερα

 

Προσδοκίες/Δεισιδαιμονίες/Έκπληξη/Προκατάληψη

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ε λοιπόν είχα καιρό να το κάνω αυτό, έλεγα ότι έχω ξεχάσει πώς τρέχουμε διαγωνισμούς. Αλλά νιώθω σαν στο σπίτι μου και πάλι :friends: Το είχα μέσα μου.

Από την άλλη, μ'αρέσουν οι μαντεψιές σας ως τώρα. Όλο και γυροφέρνετε... άλλοτε πλησιάζετε... άλλοτε απομακρύνεστε...

 

Νομίζω ότι το λίνκ εδώ θα ξεμπερδέψει λίγο την κατάσταση. Χωρίς σπόιλερ φυσικά ;-)

 

 

 

220px-NKS_1867_4to%2C_93r%2C_Lowkey.jpg

 



Φυσικά, έρχεται η Αποκάλυψη αύριο, όταν η σφραγίδα θα σπάσει και οι παρευρισκόμενοι θα μάθετε τι σας έχω ετοιμάσει. Αν όλα τα παραπάνω μοιάζουν με ασυναρτησίες, ας πούμε ενός γεροπερίεργου έγκλειστου στα τελευταία του, σας διαβεβαιώ ότι οι φρένες μου είναι σώες :-) 

 

2015-03-06_00001-1200x520.jpg

"Τι λέγαμε; Α ναι... Αύριο".

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη. Τα πράγματα σε αυτόν τον διαγωνισμό αλλάζουν.

 

Αυτή τη φορά δεν έχει θέμα.

 

Έχει θέματα.

 

Ένα poll θα ανοίξει άμεσα στο πρώτο ποστ του διαγωνισμού, όπου μπορεί οποιοδήποτε μέλος να επιλέξει ποιά από τις 3 επιλογές θα είναι και το θέμα του διαγωνισμού τρόμου για το 2017. Το poll θα κλείσει σε 24 ώρες, και το θέμα του διαγωνισμού θα είναι η επιλογή με τις περισσότερες ψήφους. (Σε περίπτωση ισοψηφίας, θα επιλεχτεί το θέμα που ψηφίστηκε χρονικά πρώτο ανάμεσα σε όσα ισοψήφισαν ή με την επιστημονική μέθοδο του abe b' ablom).
Δεν έχει σημασία αν σκοπεύετε να γράψετε ή μόνο να διαβάσετε ή απλά είστε μακρόθεν φίλοι του φόρουμ και των διαγωνισμών, καθαρά για τους δικούς σας nefarious λόγους. Μπορεί να ψηφίσει οποιοσδήποτε μια φορά.

 

DISCLAIMER: Για να σιγουρευτούμε πως το παραπάνω είναι ξεκάθαρο, το θέμα θα αποφασιστεί αύριο, έπειτα από τις ψήφους σας. ΔΕΝ θα γράψει ο καθένας όποιο από τα τρία θέλει!

 

Τα θέματά σας λοιπόν!

 

 

Α) Κληρονομιά
 

Μαζευτείτε παιδιά, καθίστε γύρω από τη φωτιά... ελάτε να σας πω την ιστορία του κυρίου Γαβριήλ Νικολάου... ο Κύριος Νικολάου κληρονόμησε την παλιά έπαυλη του γέρου θείου του... όλα έμοιαζαν αγγελικά μέχρι που μπήκε μέσα και αντίκρισε τον φάκελο επάνω στο τραπέζι. Ο φάκελος έγραφε "φόρος κληρονομιάς και ΕΝΦΙΑ!!!" dun dun duuuuhhhnn!!!!" *παιδάκια ουρλιάζουν*

 

Είναι κομμάτι της ύπαρξής μας, να ζούμε τις ζωές μας, να μαζεύουμε υλικό πλούτο, εμπειρίες, εχθρούς, υποχρεώσεις και αμαρτίες, κι όταν το δικό μας καντήλι σβήσει, όλα αυτά πρέπει να φορτωθούν στον επόμενο... θέλει δεν θέλει. Ώρα για λίγο αταβιστικό τρόμο, τι λέτε; Η κληρονομιά μπορεί να είναι κυριολεκτική ή μεταφορική, η ιστορία μπορεί να είναι από οποιαδήποτε πλευρά, είτε από αυτού που δίνει είτε από εκείνου που λαμβάνει... είτε και του εξωτερικού παρατηρητή.
 

 

Β) "Ζει μέσα στο σπίτι"

 

Σπίτι μου, σπιτάκι μου...ή μήπως όχι; Σας καλώ να πιαστείτε από την παραπάνω φράση και να βάλετε όλη σας τη νοσηρή φαντασία να λειτουργήσει. Πιάστε την ασφάλεια και τη θαλπωρή που προσφέρουν οι τέσσερις τοίχοι, το ταβάνι και το πάτωμα και φρικάρετέ μας με ό,τι ζει εκεί μέσα. Ο άγνωστος που κατοικεί στο πατάρι και κατεβαίνει και τρώει τα δημητριακά την ώρα που κοιμάστε; Το κατοικίδιο που γρατζουνάει την πόρτα και παρακαλάει κάθε βράδυ να το ταΐσετε αν και έχει πεθάνει εδώ και χρόνια; Οι σπαστικοί από πάνω γείτονες που περπατάνε με τα χοντροτάκουνά τους κάθε βράδυ, παρότι ζείτε στο ρετιρέ της πολυκατοικίας;
 

Γ) "Ένα αστείο ήταν..."


"Ξεκίνησε σαν πλάκα, σαν φάρσα! Δεν περίμενα ότι θα δούλευε! σε φάση, ποιος θα διάβαζε λατινικό κείμενο πάνω από κεριά που καίνε, διάολε;;;"
-Διάολος: "Α, μη με μπερδεύετε εμένα, εγώ είδα ανοιχτή πύλη και μπήκα".

 

Η κωμωδία από την τραγωδία απέχουν ελάχιστα. Δείτε σαν έμπνευση τη φράση του θέματος και ετοιμαστείτε να μας φρικάρετε με τη δική σας σειρά από ατυχή γεγονότα. Ποιος ξέρει τι μπορεί να πάει στραβά όταν οι αγνότερες των προθέσεων στρεβλώνονται από το άγγιγμα της Θεάς Ατυχίας ή όλων των δαιμόνιων που περιμένουν μια ευκαιρία να μετατρέψουν τη χαρά σε ουρλιαχτά; Εσείς, προφανώς. Δώστε μας μέσα από τα διηγήματά σας λόγους να μας κοπεί το γέλιο... μαχαίρι.

Αυτές, λοιπόν, είναι οι επιλογές σας. Θα υπάρξει άπλετος χρόνος έξι βδομάδων για τη συγγραφή των ιστοριών. Περισσότερες πληροφορίες στους κανονισμούς ΕΔΩ. Το πολλ ανοίγει άμεσα. (με τη βοήθεια των καλών μας mods).

Edited by DinMacXanthi
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

:irvine:  Ρίχ' το, ντε.

 

(Ωχ, αλλαγή σελίδας, σόρρυ. Περιμένουμε το θέμα του διαγωνισμού).

 

Ξαναγυρίστε στην προηγούμενη σελίδα, γιατί ο μάστορας έκανε edit.

Edited by Cassandra Gotha
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία θέματα! Αν και εγώ ήδη έχω σκεφτεί ποιο θα ήθελα να είναι το επίσημο ^^

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία θέματα! Αν και εγώ ήδη έχω σκεφτεί ποιο θα ήθελα να είναι το επίσημο ^^

Κιόλας;;; Τέλεια! Θα 'χε ενδιαφέρον να ακούσουμε απόψεις και γιατί επέλεξε ο καθένας ένα από τα τρία. Και τώρα μπήκε και το poll (cheers, Nihilio), οπότε σειρά σας ;-) 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Είχα σκεφτεί μία ιστορία τρόμου διαδραματιζόμενη σε μία συγκεκριμένη χρονική στιγμή και σε ένα συγκεκριμένο μέρος.

Θα το έγραψα, είτε για αυτόν τον διαγωνισμό είτε για το Φαντάστικον.

 

Τώρα που έκατσε και το θέμα Κληρονομιά ταίριαξε τέλεια, οπότε γι αυτό το επέλεξα ;) Μακάρι να βγει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ διάλεξα την κληρονομιά γιατί μου φαίνεται πως είναι το πιο ανοιχτό και αυτό που μπορεί να δώσει περισσότερες διαφορετικές ιστορίες. Όλα έχουν το ενδιαφέρον τους, όμως αυτό μου μοιάζει το πιο κατάλληλο για διαγωνισμό, προσωπικά. :D

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..