Jump to content

:construction: To FACEBOOK LOGIN είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας για τεχνικούς λόγους. Χρησιμοποιείστε το Sign In κάνοντας νέα εγγραφή και το σύστημα βρίσκοντας το ίδιο email θα σας εισάγει. Όποιος έχει θέμα ας στείλει μήνυμα στη σελίδα του Facebook να τον βοηθήσουμε. Συγνώμη για την αναστάτωση.

Photo

Ο τελευταίος κληρονόμος

HORROR CONTEST Lovecraftian

• Please log in to reply
10 replies to this topic

#1 Glokta

Glokta
  • Members
  • 46 posts
  • Όνομα:Vasileios
  • Currently reading:The First Law Trilogy

Posted 11 Μάιος 2017 - 23:58

Όνομα Συγγραφέα: Ησαϊάδης Βασίλειος
Είδος: Τρόμου 
Βία; Ναι
Σεξ; Όχι 
Αριθμός Λέξεων: 3228
Αυτοτελής; Ναι
Σχόλια: Είναι η συμμετοχή μου για τον 45ο διαγωνισμό σύντομης ιστορίας Τρόμου με θέμα "Κληρονομιά".

Attached Files

• elgalla, Ballerond, jjohn and 2 others like this

#2 Solonor

Solonor
  • Members
  • 729 posts
  • Όνομα:Αντώνης
  • Currently reading:Παπανούτσους

Posted 14 Μάιος 2017 - 15:29

Ωραία πρώτη παράγραφος. Θα ήθελα να το ξαναπώ, διότι έχω παρατηρήσει πως σε αρκετά διηγήματα, οι συγγραφείς όχι απλά αδιαφορούν για το ξεκίνημα, αλλά συχνά καταλήγουν να μπούνε με την πιο άγαρμπη πρόταση. Εσύ εδώ ξεκινάς βάζοντας ένα ερωτηματικό, υπονοώντας πράγματα και γενικά δίνοντας λόγους να διαβάσει ο άλλος. Μπράβο.

Η πρόζα τώρα δουλεύει, αλλά αγγλίζει αρκετά, ειδικά στην αρχή. Υποθέτω πως διαβάζεις πολλές μεταφράσεις. Η φωνή ήταν συμπαθητική αν και περιορίστηκε στον σχολιασμό των ζώων.

Επίσης έπρεπε να προσπαθήσεις ένα κλικ παραπάνω στον τρόπο που θα εισάγεις τους χαρακτήρες. Στην περίπτωσή σου θα πρότεινα απλώς να ομαδοποιήσεις τις περιγραφές τους, π.χ. απ’ τη μια μεριά είναι ο Α κι ο Β κι απ’ την άλλη ο Γ κι ο Δ, ξεκάθαρα.

Άλλος τρόπος, που όμως σου τρώει λέξεις, είναι να ξεκινήσεις έξω από το γραφείο, με 2 από τους 5 χαρακτήρες ν’ ανταλλάσουν 1-2 κουβέντες, ή έστω να μπαίνουν. Γενικά είναι ένα σημείο που θέλει σκέψη.

Η εισαγωγή που μιλάει ο δικηγόρος, ηχεί κάπως. Γενικά οι διάλογοι χωρούν βελτίωση. Και νομίζω πως δεν χρειάζονται τόσοι πολλοί, εκεί που βρίζονται για τον πατέρα τους ειδικά.

Το κείμενο έχει λίγες επαναλήψεις και μερικά λαθάκια, κυρίως έκφρασης. Υποθέτω πως του έκανες έναν ορθογραφικό έλεγχο δίχως επόμενο χέρι, ενώ το χρειαζόταν.

Επίσης καλό θα ήταν να ξεκαθαρίσεις νωρίς πως ο δικηγόρος δεν είναι ο πατέρας.

Τώρα το challenge, αν και αρκετά κλισέ (κληρονομιά σπιτιού), είναι ενδιαφέρον.

Ωστόσο οι διάλογοι δεν καταφέρνουν να σηκώσουν το (μεγάλο) βάρος της ιστορίας (πληροφορία, σύγκρουση, χαρακτήρες, σχέσεις).

Η φάση που ο Γιάννης παίρνει το πάνω χέρι, μου ήρθε ξαφνική αλλά δεν με ταρακούνησε όσο θα μπορούσε. Κι αυτό και το τέλος θα μπορούσε να δουλέψει αν το είχες προοικονομήσει κατάλληλα. Π.χ. πώς γράφτηκε αυτό το πράγμα, ότι μπορεί να γίνει αυτό (δηλαδή όχι μόνο με ζωγραφιές).

Είναι ένα κείμενο που θέλει δουλειά αλλά μπορεί να λάμψει.

Καλή επιτυχία!

• Glokta likes this

#3 SymphonyX13

SymphonyX13
  • Members
  • 508 posts
  • Όνομα:Δημήτρης
  • Currently reading:"To βιβλίο των χαμένων πραγμάτων" - John Connolly

Posted 18 Μάιος 2017 - 20:44

Ενδιαφέρουσα ιστορία που χωρίζεται σε δύο μέρη. Το πρώτο που γνωρίζουμε τους χαρακτήρες, στήνεται η πλοκή και έχει αργή ανάπτυξη και το δεύτερο που τα γεγονότα τρέχουν τόσο γρήγορα, που ο αναγνώστης δεν προλαβαίνει να αφομοιώσει το ένα και αμέσως έρχεται αντιμέτωπος με άλλο. Οι διάλογοι, αφού η ιστορία και πολύ περισσότερο, η διαμόρφωση των χαρακτήρων, στηρίζεται σε μεγάλο βαθμό πάνω τους, νομίζω ότι ήθελαν αρκετή δουλειά παραπάνω, όπως και διάφορες λέξεις( “τσιλάρισε” ) ή προτάσεις ( “...τεράστια πληγή στο κούτελο... “ )που δεν ταιριάζουν. Σίγουρα χρειάζεται και μια προσεκτική επιμέλεια αφού υπάρχουν αρκετά ορθογραφικά λάθη. Φανατικός με τον Lovecraft, μου άρεσε που χρησιμοποίησες το μοτίβο των όντων που ζουν μακριά από τις δικές μας διαστάσεις, αν και θα ήθελα λίγες παραπάνω επεξηγήσεις για την φύση του πατέρα, που αναφέρεται σε τόσα γεγονότα της ιστορίας και το πως περνάει από σώμα σε σώμα ανά τους αιώνες. Το τέλος (που κάπου αλλού έχω συναντήσει κάτι ανάλογο, αλλά σπάω το κεφάλι μου και δεν μπορώ να θυμηθώ που- και όχι, δεν αναφέρομαι σε καταραμένες βιντεοκασσέτες  :) ) είναι σίγουρα έξυπνο, αλλά όπως ήδη σου ανέφερε ο Αντώνης, έπρεπε να το προετοιμάσεις κάπως, γιατί έτσι πετάγεται τελείως ξεξάρφωτα. Καλή προσπάθεια που σίγουρα χρειάζεται αρκετό γυάλισμα.

Καλή επιτυχία!

• Glokta likes this

But i have promises to keep

And miles to go before i sleep...

#4 Ballerond

Ballerond

Ο Πωλητής Shadwell

• Moderators
  • 896 posts
  • Όνομα:Γιάννης
  • Currently reading:Exquisite Corpse

Posted 25 Μάιος 2017 - 08:41

Καλημέρα Βασίλη!

Κι εγώ θα συμφωνήσω σε αρκετά πράγματα με τα παιδιά παραπάνω. Το κείμενο θα μπορούσε να είναι μία ωραία καλοδουλεμένη, κινηματογραφικά δοσμένη, ιστορία τρόμου. Παρ' όλα αυτά χάνει πολύ γιατί έχεις πολλά εκφραστικά και ορθογραφικά λάθη, σε σημείο που δεν δικαιολογείται γιατί δεν έριξες μία δεύτερη ματιά. Μου φάνηκε πολύ πρόχειρα ανεβασμένο, και μην το πάρεις στραβά, αλλά αυτό μειώνει την προηγούμενη σου δουλειά που είχα διαβάσει με τα μπουζούκια και τον Ωρίωνα.

Οι διάλογοι είναι κλισέ και έχουν εκφράσεις που δεν ταιριάζουν, η πλοκή την μία κυλάει αργά προσπαθώντας να χτίσει ατμόσφαιρα, ενώ μετά πάει τόσο γρήγορα που χάνεται ο έλεγχος των σκηνών και κόσμος πεθαίνει χωρίς να καταλάβουμε το πώς και το γιατί.

Η μεταστροφή των χαρακτήρων δεν δικαιολογείται, το τέλος δεν διαφαίνεται από κάπου, ενώ θα μπορούσες να μην δώσεις καμία εξήγηση για το υπερφυσικό κομμάτι.

Ενώ είσαι εντός θέματος και με ενδιαφέρουσες σκηνές τρόμου, χάνεις δυστυχώς πολύ στα τεχνικά κομμάτια. Σε μερικά σημεία δυσκολευόμουν να το παρακολουθήσω.

Θα σου πρότεινα να το περάσεις ένα πολύ καλό γυάλισμα μετά τον διαγωνισμό και να ξανασκεφτείς την απόδοση των χαρακτήρων και το πώς ρέουν στο διήγημα.

Καλή επιτυχία! 

• Glokta likes this
- Tell me Starbuck, what do you hear?
- Nothing but the rain, sir...

#5 elgalla

elgalla

Πυργοδέσποινα

• Moderators
  • 2.220 posts
  • Όνομα:Αταλάντη
  • Currently reading:The Magicians - Lev Grossman

Posted 25 Μάιος 2017 - 22:06

Καλησπέρα, Βασίλη.

Spoiler

Καλή επιτυχία!

• Glokta likes this
I'm not the spirit of any age. I am at odds with everything and always have been.

#6 Cassandra Gotha

Cassandra Gotha

κάτοικος σπηλιάς

• Members
  • 4.315 posts
  • Όνομα:Άννα

Posted 26 Μάιος 2017 - 09:16

Όχι, δυστυχώς δεν τα κατάφερε να με πείσει. Κι αυτό γιατί διάλεξες λάθος τρόπο αφήγησης. Ήταν σαν θεατρικό, μόνο διάλογος, άρα, όχι φτιαγμένο για να διαβάζεται. Αν το έβλεπα σε μίνι ταινία ή θεατρικό, τότε ναι, θα με κέρδιζε η ατμόσφαιρά του. Αν και υπάρχει ένα θέμα κατανόησης της φύσης του τέρατος, και πιστεύω ότι αυτό αξίζει να το δουλέψεις λίγο, γιατί η ιδέα δεν είναι κακή. Δεν είναι πρωτότυπη, αλλά αν την ανέπτυσσες σωστά θα είχες ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα.

• Glokta likes this
.

#7 jjohn

jjohn

Tantei-san

• Members
  • 2.157 posts
  • Όνομα:Γιάννης
  • Currently reading:something

Posted 26 Μάιος 2017 - 16:04

Καλησπέρα  Βασίλη,

Αυτή είναι  μια ιστορία με προοπτικές. Καλές μάλιστα. Αλλά δεν με κέρδισε όσο θα ήθελα. Τα προβλήματα μου τα εξήγησαν και οι προηγούμενοι. Η γραφή μοιάζει  πολύ προχείρη, σαν να μην είχες χρόνο να την διορθώσεις(ίσως και να μην είχες αφού την ανέβασες σχεδόν τελευταία στιγμή)  και λίγο άγουρη. Δηλαδή πάρα πολύς διάλογος και  λίγη αφήγηση.  Τώρα στα της πλοκής,  το σετάκι των τεσσάρων χαρακτήρων  που

Spoiler
μου φάνηκε ελαφρώς  αδιάφορο γιατί δεν προλαβαίνειςνα τους αναπτύξεις παρά να τους αγγίξεις, αλλά ο τρόπος που το κάνεις είναι κάπως κλισέ π.χ τα κακομαθημένα πλουσιόπαιδα κτλπ. Επίσης χρειάζεσαι λίγες εξηγήσεις για το  τέλος, αφού ούτε σ'εμένα δούλεψε :)

Αυτά! Επαναλαμβάνω θέλει  πολλές διορθώσεις προτίστως  σε επίπεδο γραφής. Μόλις  αναπτύξεις ένα   δίκο σου ύφος και μαζέψεις εμπειρία, θα δεις ότι οι ιστορίες σου θα βγαίνουν αυτομάτως ένα-δύο επίπεδα πιο πάνω....

Καλή επιτυχία! 

• Glokta likes this
Ceas rău… rău ceas… În miăz de noapte, La răscruce se așează De cărare mi se agață....în cerc deschis... ...și-n mijloc șad...

#8 Morfeas

Morfeas
  • Members
  • 1.123 posts
  • Όνομα:Νικόλας

Posted 28 Μάιος 2017 - 10:50

Αυτό είναι ένα από τα πρώτα σου διηγήματα, αν θυμάμαι καλά, οπότε ως τέτοιο είναι αρκετά ενδιαφέρον: δείχνει άνθρωπο που έχει πράγματα να πει και θέλει να τα πει όλα, αλλά στο τεχνικό κομμάτι έχει ορισμένες ελλείψεις. Ο διάλογος πρέπει να κουβαλάει πληροφορία, αλλά ποτέ άγαρμπα, πάντα είναι λόγια κάποιου ανθρώπου, με κάποιο κίνητρο. Οι χαρακτήρες καλύτερα να είναι διακριτοί και σε ένα διήγημα με λίγες λέξεις όσο λιγότεροι γίνεται ώστε να μην μπερδεύουν τον αναγνώστη, αλλά ούτε και να αναγκάζουν τον συγγραφέα να πηδάει κομμάτια ιστορίας για να τους καλύψει όλους. Η πλοκή έχει ενδιαφέρον αλλά την ξεπετάς κι αυτή προς το τέλος, εμένα μου φάνηκαν όλα πολύ ξαφνικά κι απροοικονόμητα (sic) και δεν κατάφερες να κερδίσεις το ενδιαφέρον μου, ενώ ως ιστορία είχε όλα τα φόντα.

Στα διηγήματα αυτού του διαγωνισμού δεν έχω κάνει αναλυτικά σχόλια (στρατός γαρ), οπότε δεν θα αποκλίνω από τη φιλοσοφία του το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν. Γενικά έχεις δυνατότητες και με δουλειά και μεράκι μπορείς να δώσεις πολύ ωραία πράγματα (δεν είναι γενικόλογο αυτό, άτομο που είχε από τις αγαπημένες μου ιστορίες στον περασμένο διαγωνισμό εφ, είχε ξεκινήσει από πολύ μέτριο επίπεδο και μέσα σε 5-6 κείμενα κατάφερε εξαιρετικό αποτέλεσμα - διάθεση να βελτιωθείς να έχεις κι όλα γίνονται). Καλή σου επιτυχία!

• Glokta likes this

#9 Mournblade

Mournblade

Thinker

• Members
  • 185 posts
  • Όνομα:Γρηγόρης
  • Currently reading:Ιστορία Χωρίς Τέλος, Μιχαήλ Εντέ

Posted 30 Μάιος 2017 - 19:21

Καλησπέρα! :)

Καλή προσπάθεια Βασίλη, ειδικά αν είναι από τις πρώτες σου ιστορίες όπως διάβασα στα παραπάνω σχόλια.

Κατ' αρχάς οφείλω να συγχαρώ την ιδέα. Μου κέντρισε το ενδιαφέρον, πράγματι.

Εγώ ίσως την αξιοποιούσα πιο προσεκτικά, πιο προσγειωμένα, με περισσότερο έμφαση στον τρόμο και όχι στο υπερφυσικό στοιχείο (σαν μια μαγγανεία βουντού ας πούμε, όχι τόσο ολοκληρωτικά και απότομα όσο τα γεγονότα που διαδραματίζονται μετά τον αρχικό διάλογο) αλλά νομίζω πως άνετα θα μπορούσες με δαύτη να στηρίξεις και μεγαλύτερο κείμενο.

Μου άρεσε πάντως κι έτσι, για να είμαι ακριβής.

Ο διάλογος, χμ, ναι, ήθελε λίγη δουλιτσα... επίσης ίσως να κέρδιζες και λίγο χώρο για το χτίσιμο της ατμόσφαιρας;

Σίγουρα, αν ξαναδεις το κείμενο μετά από καιρό θα εντοπίσεις και μόνος σου τι υπολείπεται στο τεχνικό κομμάτι, σε κάποια σημεία που αναφέρονται πιο πάνω. Και γράφοντας, θα γίνεσαι καλύτερος.

Όπως και να 'χει, συγχαρητήρια για την συμμετοχή και καλή επιτυχία!

• Ballerond and Glokta like this

#10 Ιρμάντα

Ιρμάντα

Back on Boogie Street

• Moderators
  • 2.239 posts
  • Όνομα:Ειρήνη
  • Currently reading:Η Λεγεώνα των Ψυχών, Γελωτοποιός

Posted 31 Μάιος 2017 - 22:20

Καλησπέρα και από μένα!

Βασίλη, η ιδέα σου είναι καλή στη βάση της αλλά ήθελε περισσότερη δουλίτσα στην εκτέλεσή της.

Προσωπικά θα ήθελα καλύτερη κλιμάκωση στην αλληλοεξόντωση των αδελφών, πιο αληθοφανείς διαλόγους κι ακόμη και στο τέλος η εξήγηση που δίνεται είναι περισσότερο σαν περίληψη της ιδέας σου παρά σαν πλήρης ανάπτυξή της.

Το διήγημα μου έφερε στο νου Ντόριαν Γκρέι, btw, λόγω των "ζωντανών" ζωγραφιών εννοώ.

Η κάθε σκηνή που περιγράφεις μοιάζει να "πηδάει" από το ένα θέμα στο άλλο χωρίς να υπάρχει ακριβής γεφύρωση. Για αυτό είπα ότι σε κάποιο βαθμό μου φάνηκε περίληψη της ιδέας σου παρά ιδέα πλήρως ανεπτυγμένη. Είναι σαν να λείπουν προτάσεις από δω κι από κει.

Πάντως είναι ιστορία που δεν πρέπει να την παρατήσεις και θα χαρώ να τη δω ξανά δουλεμένη.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία!

• Glokta likes this
'The cave you fear to enter holds the treasure you seek.' — Joseph Campbell

#11 Γιώργος77

Γιώργος77
  • Members
  • 107 posts
  • Όνομα:Γιώργος

Posted 02 Ιούνιος 2017 - 13:38

Spoiler

Καλή επιτυχία!

• Glokta likes this