Jump to content
Sign in to follow this  
Blacksword

Dark (2017)

Recommended Posts

Blacksword

Η εξαφάνιση δύο παιδιών σε μια γερμανική μικρή πόλη του Βίντεν ανοίγει αβύσσους που γυρίζουν την έννοια του χρόνου κόντρα της. Το ερώτημα δεν είναι ποιος απήγαγε τα παιδιά... αλλά πότε.

Η νέα, πολυαναμενόμενη σειρά του Netflix υπόσχεται να προσφέρει κάτι σκοτεινό και μυστηριώδες. Βασισμένη στο μυθιστόρημα της Agatha Cristie "And Then There Were None" το Neflix επιχειρεί για πρώτη φόρα να φτιάξει μια μη-αγγλόφωνη σειρά - γερμανικής γλώσσας μάλιστα - αλλάζοντας έτσι τελείως το κλίμα από αυτά που έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε, και φέρνοντας κάτι φρέσκο που δείχνει ότι θα δώσει αρκετές δόσεις τρόμου και, ίσως, να καταφέρει να μας συναρπάσει. Έρχεται 1η Δεκεμβρίου.

Edited by Dreamer
Προστέθηκε το έτος που κυκλοφόρησε η σειρά στον τίτλο του topic
  • Like 3

Blacksword

Τελείωσα την πρώτη σεζόν και μπορώ να πω πως με άφησε πολύ ικανοποιημένο. Και ιδιαίτερα το ότι είναι τοποθετημένη στην Γερμανία δίνει, πραγματικά, έναν άλλο αέρα.

Αυτό που ξεχωρίζει, φυσικά, από την αρχή είναι η ιστορία των εξαφανισμένων παιδιών, μπλέκοντας τους χαρακτήρες όχι σε μία, αλλά τρεις εποχές, αλλάζοντας έτσι όλα τα δεδομένα για το παρελθόν- παρών-μέλλον και τις επιπτώσεις που μπορεί να έχει αυτό για τους ίδιους. Βέβαια, αν και έχει αρκετές σκοτεινές στιγμές δεν πέφτει ακριβώς στην κατηγορία του Τρόμου, αλλά κάπου ενδιάμεσα καθώς έχει μπόλικο μυστήριο και μια αλλόκοτη υπόθεση που αναμιγνύεται δυνατά, και πολύ ανατρεπτικά με την ΕΦ.

Γενικά, παρ' όλο που έχει μερικά προβληματάκια - κάποιες φορές πιο προφανή, και άλλες όχι και τόσο - είναι μια αρκετά καλοδουλεμένη πρώτη σεζόν, με καλές ερμηνείες και δυνατή πλοκή που φέρνει κυριολεκτικά τα πάνω κάτω, αφήνοντας σε έτσι, στο τέλος, να ανυπομονείς για τη συνέχεια.

Ballerond

Είμαι στο 8ο επεισόδιο, σε αναμμένα κάρβουνα και θα επανέλθω άμεσα αφού δω τα υπόλοιπα δύο ;)

Mesmer

Την τέλειωσα κι εγώ τη σειρά πριν από μερικές μέρες. Ήμουν λίγο διστακτικός στο να την ξεκινήσω επειδή πίστευα ότι τα Γερμανικά θα με ενοχλούσαν, αλλά καμία σχέση.

Παίζει ωραία με τα χρονικά παράδοξα που επηρεάζουν τρεις διαφορετικές εποχές. Όχι τίποτα το συνταρακτικό, αλλά έχει αρκετό ψωμί και μυστήριο η υπόθεση που σε κάνει να θέλεις να μάθεις τι θα γίνει. Βοηθάνε πολύ η σκοτεινή ατμόσφαιρα, η πολύ καλή σκηνοθεσία και οι ερμηνείες. Το μόνο που βρήκα κάπως ενοχλητικό ήταν εκείνο το δυσοίωνο βουητό που κάποιες φορές έμοιαζε να κρατάει για ώρες.

Αρκετά ικανοποιημένος από τη σειρά, αλλά ομολογώ ότι περίμενα διαφορετικό κλείσιμο και ξενέρωσα με το τέλος.

Spoiler

Δηλαδή, ενώ περίμενα έναν τρόπο για να κλείσει ομαλά αυτός ο κύκλος των τριών εποχών, μας πετάει ξαφνικά σε ένα δυστοπικό μέλλον. Από σκοτεινό και μυστηριώδες έγινε military sci-fi. Δεν ξέρω αν θα πάει για δεύτερο κύκλο, αλλά δεν ανυπομονώ.

Κι αυτό που με προβλημάτισε περισσότερο: πώς άνοιξε η Γκρέτσελ την χρονόπορτα;

Blacksword
9 hours ago, Mesmer said:

Hide contents

Δηλαδή, ενώ περίμενα έναν τρόπο για να κλείσει ομαλά αυτός ο κύκλος των τριών εποχών, μας πετάει ξαφνικά σε ένα δυστοπικό μέλλον. Από σκοτεινό και μυστηριώδες έγινε military sci-fi. Δεν ξέρω αν θα πάει για δεύτερο κύκλο, αλλά δεν ανυπομονώ.

Κι αυτό που με προβλημάτισε περισσότερο: πώς άνοιξε η Γκρέτσελ την χρονόπορτα;

Αν θυμηθείς, στο τέλος ο Noah είπε κάτι για τον Jonas - εκεί που, νομίζει, ότι πάει να τα φτιάξει, τελικά μάλλον τα καταστρέφει όλα.

Στη δεύτερη σεζόν, που έχει πάρει ήδη πράσινο φως από το Netflix, λογικά θα δούμε πώς έγινε αυτός ο βλοσυρός τύπος που είδαμε να έρχεται από το μέλλον (αν και δε νομίζω να κάτσει πολύ εκεί).

Edited by Blacksword

Mesmer

Ναι, εντάξει, τα κατάλαβα όλα αυτά. Απλά λέω ότι αλλάζει το ύφος της σειράς. Απ' την άλλη, θα φανεί, μπορεί να κάνω λάθος και ο δεύτερος κύκλος να με διαψεύσει. Που το ελπίζω.

wordsmith

Πολύ καλό και ήταν μια τεράστια ανακούφιση για μένα η παντελής έλλειψη αμερικανιάς: εδώ, επιτέλους, επιτρέπεται να υπάρχουν εντελώς χάλια μαλλιά, ρούχα, μακιγιάζ και επίσης εντελώς παλιά, βρώμικα και φθαρμένα έπιπλα, αντικείμενα και δωμάτια - όχι μόνο ντιζάιν χάλια και στυλάτα χάλια και κομμωτηρίου χάλια όπως στις αμερικάνικες σειρές. Δε με είχε ενοχλήσει αυτό σε άλλα, όπως το Stranger Things, αλλά εδώ με ξεκούρασε απίστευτα.

Για όσους μπερδεύουν, όπως εγώ, τα ονόματα και τις σχέσεις, ρίξτε μια ματιά σε αυτό.

Κατά τα άλλα υπάρχουν μερικά περίεργα πραγματάκια που ακόμα δεν έχουν εξηγηθεί, αλλά καλύτερα, να έχει ψωμί η 2η σεζόν (αν και ανησυχώ ότι δε θα εξηγηθούν αυτά που θέλω εγώ).

Spoiler