Jump to content

ΣΑ #6 (Τα Χριστούγεννα ενός παρία)


Ιρμάντα
 Share

Recommended Posts

1625524-bigthumbnail.jpg.5564306ad3451a1f53369691072a1c8b.jpg  Καλά μου ζωάκια, γειά σας!

Ελπίζω να μπήκατε σε κλίμα εορταστικό (αν όχι, θα φροντίσουμε άμεσα)

Κάτι δεντράκια βλέπω, κάτι στολίδια, κάτι προσφορές σε χρωματιστά λαμπιόνια, κάτι μυρωδιές από χριστουγεννιάτικες λιχουδιές….Τα νυχτόφιλα κουκουβαγικά μου μάτια δεν μπορεί να γελιούνται.

Οι γιορτές πλησιάζουν.

Κάτι απλό; Κάτι περίπλοκο;

Κάτι παραμυθένιο, σίγουρα.

Και επειδή τα παραμύθια συχνά –πυκνά περιέχουν μάγισσες, σκουπόξυλα, τέρατα, λογής –λογής μαγικά πλάσματα, αναρωτιέμαι.

  1. Πώς θα περνούσε τα δικά του Χριστούγεννα ένα από τα παρακάτω μαγικά πλάσματα;
  2. ·         Μία μάγισσα; (Χαριτωμένη ή με κρεατοελιές και σουβλερή μύτη, αδιάφορο)
  3. ·         Ένας γνώμος ή κάποιος ξεχασμένος μοναχικός κάτοικος του δάσους, μακριά από τους υπόλοιπους του είδους του;
  4. ·         Μία νεράιδα;
  5. ·         Ένα τζίνι μέσα στο μπουκάλι του;
  6. ·         Ένας λυκάνθρωπος;
  7. ·         Ένας βρικόλακας;
  8. ·         Ένας σάτυρος;
  9. ·         Μια λάμια;
  10. ·         Ένα φάντασμα που στοιχειώνει κάποιο σπίτι όπου κατοικούν άνθρωποι με παιδιά(και άρα υπάρχουν στολίδια, δέντρα, δώρα κ.λπ)

 

 

Το ζήτημά μας λοιπόν είναι να δούμε αν μπορούμε να χωρέσουμε σε μία –δυο παραγράφους (ή ένα φλασάκι, αν προτιμάτε) τα γιορτινά αισθήματα ενός τέτοιου εξωπραγματικού όντος, που μπορεί να νιώθει μόνο του, κατατρεγμένο, αδικημένο ή τρισευτυχισμένο, συγκινημένο ή τέρμα αδιάφορο. Αν σας βγει να εξελιχθεί κάποια πλοκή στην παράγραφο/ φλασάκι σας, ακόμη πιο καλά. Είτε παράγραφοι, είτε μονοσέλιδο, είτε διήγημα είναι αποδεκτά. Με ενδιαφέρει κυρίως η συναισθηματική κατάσταση ενός τέτοιου αλλόκοτου και «παραμυθικού/ παγανιστικού» πλάσματος μέσα στα πλαίσια μίας από τις μεγαλύτερες χριστιανικές γιορτές. Πώς την αντιλαμβάνεται; Τι σκέψεις του /της γεννάει; Σημαίνει κάτι, οτιδήποτε, για αυτόν/ αυτή, τα Χριστούγεννα; Νοσταλγεί κάτι; Θυμάται κάτι; Αναρωτιέται προς τι ο στολισμός και οι αλλαγές; Προξενεί καταστροφές ή συμμετέχει στη διασκέδαση, με το δικό του/ της ιδιαίτερο τρόπο;

Ορίστε, λοιπόν, το θέμα σας...Πιάστε χηνόφτερα και ξεκινήστε να γράφετε με μελάνι από αίμα δράκου! (ή μήπως, αίμα περιστεριού;)

Κανόνες:

Γράφουμε από τώρα μέχρι 31/12/2017.

Σκουπίζουμε  ζαχαρίτσες από κουραμπιεδάκια για να μην λερώσουμε το πληκτρολόγιό μας όσο γράφουμε τα χριστουγεννιάτικα και το κάνουμε χιονισμένο και αυτό

Ανεβάζουμε εδώ:

Και σχολιάζουμε τα κείμενα των άλλων.

Σχολιάζουμε για να σχολιαστούμε, δεν ξεχνάμε.

Σας περιμένουμε!!!!!

 

Edited by Ιρμάντα
Διευκρύνιση για τις απαντήσεις
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

  • Ιρμάντα pinned this topic

Πολύ ωραία! Θα προτιμήσω (και θα προσπαθήσω να τιμήσω!) το τζίνι και το μπουκάλι του!^_^

 

Edited by jjohn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, WILLIAM said:

Όπου γνώμοι μας κάνουν και οι καλικάτζαροι;

Ναι θα το πάρω. Πρίγκιπα Γουίλιαμ θα μας τιμήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Γνώμος, τσεκ

Καλικάτζαρος, τσεκ

Μικρό διήγημα, τσεκ

Πρίγκιπας Γουίλιαμ, τσεκ.

Εντάξει, αναμένουμε το πλήρες πακέτο!

Link to comment
Share on other sites

Ένας βρικόλακας με ριζότο στον alucardos. Καλώς όρισες στην παρέα!

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινίσω εδώ ότι μπορείτε να επιλέξετε περισσότερα από ένα θέματα, είτε σε συνδυασμό είτε ξεχωριστά. Επίσης εννοείται πως ένα θέμα μπορεί να επιλεγεί από περισσότερα από ένα μέλη. Ευχαριστώ και καλές σας ασκησούλες!

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Ballerond said:

Λογικά θα πάρω το genie in a bottle :)

Λυσάξατε με το τζίνι στο μπουκάλι...Ούτε αυτό να είχατε στο μυαλό σας!!!

 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Ballerond said:

Αχ Christina, έρωτας...

Κουλουράκια, λιχουδίτσες, μουσικούλες, ό,τι σας εμπνέει παιδάκια μου. Αλλά όχι και μέσα στην τάξη, ε; Λιγάκι σεβασμός!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι αναμεσα σε βρικολακα και σατυρο. Αναλογα, αν θα βαλω σεξ ή οχι :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, elgalla said:

Ειμαι αναμεσα σε βρικολακα και σατυρο. Αναλογα, αν θα βαλω σεξ ή οχι :p

Ένας συνδυασμός δεν σε βάζει σε πειρασμό; Με σεξ κιόλας, αν πιάνεις το νόημα;:bleh:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί; εύκολο είναι.
"Μια φορά κι έναν καιρό ήταν ένας βρικόλακας κι ένας σάτυρος. Και πηδιόσαντο"

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, elgalla said:

Σε δυο παραγραφους; Δυσκολακι, ρε φιλεναδα.

Και φλασάκι επιτρέπεται. Αλλά θα βγάλουμε τα μικρά από την τάξη για να μας το διαβάσεις! (PG-13)

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Όταν λέμε "φλασάκι επιτρέπεται" τι εννοούμε;  Εννοώ πως δεν καταλαβαίνω τη διαδικασία που θα ακολουθήσουμε (προφανώς και ξέρω τι είναι το φλασάκι). Θα τα στείλουμε πουθενά;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια!! Εγώ θέλω το φάντασμα! Μου αρέσει όμως και η μάγισσα (αν και με μάγισσα υπάρχει χριστουγεννιάτικο παραμύθι, η Σουμουτού που μισούσε τα κάλαντα). Θα δω...

Αρχικά κατοχυρώνω το φάντασμα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, alucardos said:

Ερώτηση. Όταν λέμε "φλασάκι επιτρέπεται" τι εννοούμε;  Εννοώ πως δεν καταλαβαίνω τη διαδικασία που θα ακολουθήσουμε (προφανώς και ξέρω τι είναι το φλασάκι). Θα τα στείλουμε πουθενά;

Όχι, τα ανεβάζεις στο ποστ των απαντήσεων. Εννοώ πως δεν πειράζει αν είναι λίγο πιο μεγάλο. Από μια δυο παραγράφους μέχρι διήγημα, όσο εμπνέεσαι!

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to ΣΑ #6 (Τα Χριστούγεννα ενός παρία)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..