Jump to content

Altered Carbon (2018, 2020)


Blacksword
 Share

Recommended Posts

Για όσους ξέρουν τον Takeshi Kovacs θα γνωρίζουν πολύ καλά και τις περιπέτειές του. Για όσους πάλι δεν τον ξέρουν πάρτε μια ματιά από το teaser της σειράς, βασισμένη στο ομώνυμο βιβλίο του Richard Morgan που έρχεται τον Φεβρουάριο από το Netflix. Let the hype start!

 

Edited by Dreamer
Προστέθηκε το έτος που θα κυκλοφορήσει η σειρά στον τίτλο του topic
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έλεος. Δεν μας λυπούνται λίγο. Δεν έχουμε χρόνο ρε! Θα το δω όπως και να 'χει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Altered Carbon (2018)

Νέο teaser! Πολύ δυνατό casting φαίνονται οι Joel Kinnaman και James Purefoy στους ρόλους Kovacs & Bancroft αντιστοίχως.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Είδα όλο τον πρώτο κύκλο. Μάλλον μέτριες προς θετικές εντυπώσεις, αλλά σίγουρα όχι τίποτα το ιδιαίτερο. Ειδικά τα 3 τελευταία επεισόδια είναι αρκετά αδύναμα.
Από πλευράς εφέ, σκηνικών, κουστουμιών κ.τ.λ. έχει γίνει εξαιρετική δουλειά, αλλά οι ηθοποιοί είναι ψιλομέτριοι και υπάρχουν, ειδικά προς το τέλος, αρκετά λογικά κενά.
Σε όσους άρεσε το βιβλίο (και δεν περιμένουν μια πολύ πιστή μεταφορά) και σε όσους γενικά απολαμβάνουν  την cyberpunk επιστημονική φαντασία μάλλον θα αρέσει, οι υπόλοιποι ας προσπεράσουν άφοβα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω, νομίζω. Πολύ καλά εφέ, σκηνικά κλπ και δυνατή παραγωγή. Όμως από πλευράς σεναρίου φάνηκε πολύ βιαστική, επικεντρώνοντας περισσότερο στο παρελθόν και το όλο θέμα με τις αλλαγές των θηκών. Και ειδικά οι μεγάλες σκηνές όπως πχ η πρώτη μάχη στο ξενοδοχείο, ή η "σχέση" του με την Μύριαμ φύγαν πολύ γρήγορα.

Επίσης, είχε υπερβολικά αχρείαστο γυμνό και πολλές, μα πάρα πολλές αλλαγές/αντικαταστήσεις με το μεγαλύτερο να είναι ο ρόλος της Κουέλ (ή Κελλ, όπως μάθαμε πλέον τη σωστή προφορά) να τον παίρνει η "αδερφή" του, και η Σάρα (η κοπέλα στην πρώτη σκηνή) να παίρνει ουσιαστικά διαγραφή από το lovestory.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εμένα με χάλασε το τέλος. Πολύ χαζοχαρούμενο με το "καλό" να νικάει. 

Το setting είναι αρκετά δυστοπικό με τους "meths" να παρουσιάζονται πρακτικά σαν θεοί επί της γης για να δικαιολογήσει αυτή την κατάληξη.

Δεν έχω διαβάσει τα βιβλία, μου έχουν πει τι διαφορές έχουν όμως (πχ, ότι οι envoys είναι στρατιωτική elite force και όχι tree-hugger τρομοκράτες), οπότε δε ξέρω αν το σενάριο έκλεινε με τον ίδιο τρόπο και εκεί ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, χρόνια πολλά .

Είδα και τα 10 επεισόδια του πρώτου κύκλου και χωρίς να έχω ιδέα για τα βιβλία θα πω χωρίς κανένα δισταγμό ότι πρόκειται για μια εκπληκτική σειρά και μάλιστα από τις καλύτερες που έχω δει.

Τώρα σχετικά με το γυμνό ,έ δεν είδα και κανένα να διαμαρτύρεται για την τσόντα που βλέπαμε στο Game of Thrones.

Διαβάζω ότι δεν έχει σχέση με τα βιβλία και καλά κάνει. Θέλω να ρωτήσω τα παιδιά που έχουν διαβάσει τα βιβλία τι νόημα θα είχε να δείτε μια σειρά που θα ξέρατε ακριβώς τι θα γίνει στο επόμενο λεπτό ;

Προσωπικά πιστεύω και θέλω μια σειρά να βασίζετε σε ένα βιβλίο και όχι να το ακολουθεί και θυμάμαι τον εαυτό μου όταν τυχαία από την hol tv είχα παρακολουθήσει την σειρά Legend of the Seeker που είχε βασιστεί στον κόσμο του Sword of Truth του Terry Goodkind. Μου είχε αρέσει τόσο πολύ ο κόσμος της που αποφάσισα μιας και δεν υπήρχε τρίτος κύκλος να αγοράσω το τρίτο βιβλίο της σειράς ώστε να μάθω την συνέχεια της ιστορίας, όταν είδα ότι το βιβλίο ήταν πραγματικά χιλιάδες φορές ανώτερο από την σειρά χάρηκα και αποφάσισα ότι έπρεπε να διαβάσω και τα 2 πρώτα βιβλία τα οποία ήταν εκπληκτικά και αν η σειρά είχε ακολουθήσει την ιστορία τους δεν θα τα διάβαζα ποτέ μιας και θα ήξερα τι θα συμβεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, komhs said:

Θέλω να ρωτήσω τα παιδιά που έχουν διαβάσει τα βιβλία τι νόημα θα είχε να δείτε μια σειρά που θα ξέρατε ακριβώς τι θα γίνει στο επόμενο λεπτό ;

Το ίδιο νόημα που έχει να βλέπεις σειρές που δεν είναι τόσο χειρότερες από τα βιβλία. Ή να ξαναδιαβάζεις ένα βιβλίο. Ή να ξαναβλέπεις μια ταινία/σειρά. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Quote

Καλησπέρα, χρόνια πολλά .

Είδα και τα 10 επεισόδια του πρώτου κύκλου και χωρίς να έχω ιδέα για τα βιβλία θα πω χωρίς κανένα δισταγμό ότι πρόκειται για μια εκπληκτική σειρά και μάλιστα από τις καλύτερες που έχω δει.

Τώρα σχετικά με το γυμνό ,έ δεν είδα και κανένα να διαμαρτύρεται για την τσόντα που βλέπαμε στο Game of Thrones.

Διαβάζω ότι δεν έχει σχέση με τα βιβλία και καλά κάνει. Θέλω να ρωτήσω τα παιδιά που έχουν διαβάσει τα βιβλία τι νόημα θα είχε να δείτε μια σειρά που θα ξέρατε ακριβώς τι θα γίνει στο επόμενο λεπτό ;

Προσωπικά πιστεύω και θέλω μια σειρά να βασίζετε σε ένα βιβλίο και όχι να το ακολουθεί και θυμάμαι τον εαυτό μου όταν τυχαία από την hol tv είχα παρακολουθήσει την σειρά Legend of the Seeker που είχε βασιστεί στον κόσμο τουSword of Truth του Terry Goodkind. Μου είχε αρέσει τόσο πολύ ο κόσμος της που αποφάσισα μιας και δεν υπήρχε τρίτος κύκλος να αγοράσω το τρίτο βιβλίο της σειράς ώστε να μάθω την συνέχεια της ιστορίας, όταν είδα ότι το βιβλίο ήταν πραγματικά χιλιάδες φορές ανώτερο από την σειρά χάρηκα και αποφάσισα ότι έπρεπε να διαβάσω και τα 2 πρώτα βιβλία τα οποία ήταν εκπληκτικά και αν η σειρά είχε ακολουθήσει την ιστορία τους δεν θα τα διάβαζα ποτέ μιας και θα ήξερα τι θα συμβεί.

Κι εγώ είμαι της άποψης ότι καλό είναι να κρίνονται ως τελείως ξεχωριστά έργα τέχνης ένα βιβλίο και η μεταφορά του στην μικρή/μεγάλη οθόνη και ότι όποιες αλλαγές δεν αναγκαστικά κάτι κακό. Όμως πολλές φορές (όπως και εδώ) γίνονται αλλαγές που και δεν εξυπηρετούν απολύτως κανένα σκοπό και κάνουν το καινούργιο υλικό πιο αδύναμο από το αρχικό.
Τώρα γιατί μπορεί να θέλει κάποιος μια πιστή μεταφορά νομίζω απάντησε καλά ο Solonor, παραπάνω.

Τώρα όσον αφορά το γυμνό προσωπικά δεν με ενόχλησε και αν ήταν πιο πιστή μεταφορά μάλλον θα είχε περισσότερο, αλλά γενικά είναι εντελώς υποκειμενικό το θέμα. Ενδεικτικά αναφέρω ότι εγώ έχω ακούσει πολύ κόσμο να παραπονιέται για την "τσόντα" στο GOT.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να προτιμήσω μια σειρά και ένα βιβλίο που το ένα θα είναι αντίγραφο του άλλου και να έχω απλά μια μεταφορά στη οθόνη ενός κόσμου που τον έχω δει ήδη στο μυαλό μου, από το να έχω ένα βιβλίο και μια σειρά βασισμένη στον ίδιο κόσμο αλλά διαφορετικά μεταξύ τους που θα μπορέσω να τα χαρώ και τα δύο.

Συγχωρέστε με αλλά θα προτιμήσω το δεύτερο και δεν ξέρω πόσο διαφορετική είναι η σειρά από το βιβλίο που δεν έχω διαβάσει μιας και προτιμώ τα φάνταζυ με κυρίαρχο θέμα την μαγεία αλλά θα είναι η αφορμή για να διαβάσω το βιβλίο που διαφορετικά δεν θα το διάβαζα ποτέ.

Εκεί που θέλω να ακολουθείτε ένα βιβλίο κατά γράμμα είναι στις ταινίες.

(παρεμπιπτόντως το Game of thrones δεν μου άρεσε)

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το γυμνό, ο συγκάτοικός μου πέταξε μια ενδιαφέρουσα σκέψη όταν το βλέπαμε και νομίζω κιόλας ότι είναι πολύ πιθανό να έχει δίκιο. Η ιδέα του ήταν, ουσιαστικά, ότι το τόσο γυμνό στη σειρά (που δεν είναι κοινό σε άλλες σειρές του Νέτφλιξ, να σημειώσουμε, σε αντίθεση με το HBO όπου προβάλλεται το GoT που αναφέρθηκε πιο πάνω) ήταν για να απευαισθητοποιήσει τον θεατή απέναντι στο γυμνό σώμα και, άρα, να βλέπει και αυτός το ανθρώπινο κορμί όπως οι χαρακτήρες μέσα στον κόσμο της σειράς: ως ένα ακόμη κοστούμι. Κι ενώ αρχικά με ξένισε κι εμένα, ομολογώ ότι βλέποντάς το υπό αυτό το πρίσμα άλλαξα γνώμη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ήρθε και η 2η σεζόν και δεν ξέρω τι να πω. Η σειρά έχει παρεκκλίνει τόσο πολύ από τα βιβλία που είναι πραγματικά αγνώριστη. Υποδεέστερη της προηγούμενης.

Edited by Blacksword
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξεκίνησα τη δεύτερη σεζόν και με χάλασε το πρώτο επεισόδιο. Είχα μάλλον άλλες προσδοκίες. Δεν τη συνέχισα ακόμα. Κάτι με χαλάει στον πρωταγωνιστή - ηθοποιό δεν έχω καταλάβει ακόμα τι.

Link to comment
Share on other sites

Όλη η δεύτερη σεζόν είναι μια ιστορία αγάπης. Ο ήρωας ψάχνει την αγαπημένη του στο σύμπαν και στο χρόνο για να την ξαναβρεί και μετά ερωτεύονται πάλι από την αρχή. Και στα δύο τελευταία επεισόδια παίζει και μια δευτερεύουσα πλοκή με εξωγήινη τεχνολογία, που δεν είναι και πολύ πρωτότυπη.

8 επεισόδια μόνο με αυτό δεν γεμίζουν με τίποτα. Ηταν μια πολύ - πολύ μεγάλη επανάληψη όσων ήδη ξέρουμε από την πρώτη σεζόν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Altered Carbon (2018, 2020)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..