Jump to content

Συγγραφικοί Στόχοι 2018


Ιρμάντα
 Share

Recommended Posts

Το ανοίγω για να έχετε να παίζετε. Καλή χρονιά να έχουμε -και με πολλές εμπνεύσεις.

Δεν θα πω τους στόχους μου, διότι εδώ και κάτι μήνες τους έχω θέσει και κάτι μήνες επίσης τους κυνηγάω (τους λογοτεχνικούς, γιατί οι υπόλοιποι μπαίνουν ευτυχώς σε μία σειρά).

Άντε, πού είναι ο Prince William να μας κάνει ποδαρικό....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Ballerond said:

Να γράψω κείμενο που να έχει περισσότερο σεξ από τα κείμενα της @elgalla

Εξακολουθείς να καφρίζεις...

Εγώ είπα ο Πρίγκιπας Γουίλιαμ να κάνει ποδαρικό, πώς βρέθηκε ο ιπποκόμος....:bleh:

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Ballerond said:

Να γράψω κείμενο που να έχει περισσότερο σεξ από τα κείμενα της @elgalla

Is that a challenge?

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή δεσποσύνη, πάντα στις διαταγές σας.

Κατευθείαν από το ημερολόγιο συγγραφέα:

 

   Καινούρια χρονιά, άλλοι δίνουν υποσχέσεις, άλλοι παίρνουν αποφάσεις. Εγώ σκέφτομαι τι θα γράψω και τι ιστορίες θα πω.

   Το 2017, που μας άφησε πια, ήταν μια χρονιά αρκετά γεμάτη, δύο μεγάλα μυθιστορήματα, δύο πιο μικρά, δύο διηγήματα και ένας σημαντικός αριθμός ποιητικών έργων. Καθόλου άσχημα, το νέο έτος ελπίζω και θέλω να έχει ακόμα πιο πολλά να επιδείξει.

   Οι στόχοι μου για το 2018 λοιπόν:

   1. Οι τελευταίες πινελιές του Πύργου, και ο μακρύς δρόμος φτάνει στο τέλος του (αλλά μην ανησυχείτε κάτι νέο ετοιμάζεται σε φαντασίας, μπορεί και μέσα στη χρονιά)

   2. Μια κοινωνική κατά βάση ιστορία, παρότι έχει μέσα και φόνους και έναν θησαυρό των Ναζί με τίτλο Θύελλα

   3. Μια περιπέτεια που αφορά ένα κρουαζιερόπλοιο κλάσεως Quantum, το πλήρωμα και τους επιβάτες του. Ο τίτλος ακόμα αγνοείται, ο σχετικός φάκελος λέει απλά Πλοίο.

   4. Μια ιστορία με ένα αρχαίο κακό και εξορκισμούς, επίσης άνευ τίτλου.

   5. Να ολοκληρώσω την Επιχείρηση.

   6. Έναν αριθμό ποιητικών έργων, το πρώτο ξεκίνησε ήδη να εκτελείται.

   Ελάτε μαζί μου να κάνουμε τη χρονιά γεμάτη δημιουργία και έμπνευση.

 

Δεν ήξερα ότι η Πυργοδέσποινα έχει πολύ σεξ στις ιστορίες της, γώ θυμάμαι έντονη σεξουαλικότητα μόνο στα Παλάτια της Μεγάλης Υφάντρας.

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ο βασικός στόχος είναι να γράψω κάνα ρισερτς πέιπερ μην πάρουμε δρόμο

Στα της  πιο σφφ συγγραφής,

Ο στόχος είναι να γράψουμε μερικές ωραίες ιστορίες μυστηρίου κτλπ:

Έχω μία  ιδέα για  χουντανάκι που την θεωρώ εξαιρετική, μία ιδέα για  κάτι πιο νουαρίζον και έχω και μια παλιά ιδέα που την τυραννάω ενάμιση χρόνο και. Καιρός είναι να γραφτεί...

Εγώ σεξ και τέτοια δε βάζω στις ιστορίες μου. Είμαστε για όλες τις ηλικίες σαν το κόναν :p

 

 

  • Like 2
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, jjohn said:

Έχω μία  ιδέα για  χουντανάκι που την θεωρώ εξαιρετική, μία ιδέα για  κάτι πιο νουαρίζον και έχω και μια παλιά ιδέα που την τυραννάω ενάμιση χρόνο και. Καιρός είναι να γραφτεί...

Είμαι σίγουρη ότι διάβασα τη φράση τουλάχιστον τέσσερις φορές για να καταλάβω τι είναι το who-dunn-άκι.  :flirt:   :acute: 

Στόχοι, χμου.

1) Να καταφέρω μία έκδοση.

2) Να ολοκληρώσω τις διορθώσεις στην Κόρη μου (το δεύτερο ποντιακό).

3) Να ξεκινήσω τις διορθώσεις στην Δόσα μου (το τρίτο ποντιακό).

4) Να τελειώσω (όπως πάντα) ένα από αυτά που μου έχουν μείνει στη μέση (Ετρούσκικο, Δωδωναίϊκο, Αραβικό).

5) Χωρίς να το θέλω πολύ, αν χωρέσει, να ξεκινήσω κάτι νέο, πιθανόν με μικρασιατική εσσάνς. Αυτό θέλει καλό σχεδιασμό κι ίσως και να πρέπει να δω τι παίζει με τους θεούς της Πικρής Στροφής εκείιιιινα τα χρόνια.

6) Να τελειώσω μια σειρά άρθρων που έχω ξεκινήσει εδώ και χρόνια σε τούτο το φόρουμ και λιμνάσανε, και να καταφέρω να ολοκληρώσω την άλλη σειρά άρθρων που γράφω μαζί με τον Λευτέρη

7) Να θέσω τις βάσεις, με διάβασμα και γαστριμαγική έμπνευση για κάτι που το ονειρεύομαι εδώ και πολλά-πολλά χρόνια και που θα μας κάνει λίγο γνωστότερους ως κοινότητα του φανταστικού στο ευρύ νοικοκυρικό κοινό.

8) Να μην (χλωμό το βλέπω) πέσω στα πατώματα από την κούραση, εάν είναι δυνατόν, σιλ βου πλε.

 

Αυτά. Καλή χρονιά. :cow:

  • Like 6
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Ας πω κι εγώ τους δικούς μου

1. Να φύγει από πάνω μου το φλασάκι 340.000 λέξεων και να μείνει κάτω από 300.000

2. Να βρω στέγη με πράσσινο φως για το μυθιστόρημα ενηλικίωσης

3. Να συμμετέχω στους δυο επόμενους διαγωνισμούς

4. Να δοκιμάσω την τύχη μου με μερικά μεταφρασμένα διηγήματα

5. Να γράψω ένα ακόμα μυθιστόρημα.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά!:)

Εγώ έχω τρεις στόχους για φέτος.

1. Να ολοκληρώσω την αναθεώρηση του 3ου και τελευταίου μέρους της τριλογίας μου, Η Χαμένη Γνώση.

2. Να γράψω κι άλλα διηγήματα, και γιατί όχι, να δοκιμάσω την τύχη μου στον τρόμο.

3. Να ολοκληρώσω τον κορμό του επόμενου μυθιστορήματος μου.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Naroualis said:

Είμαι σίγουρη ότι διάβασα τη φράση τουλάχιστον τέσσερις φορές για να καταλάβω τι είναι το who-dunn-άκι.  :flirt:   

Αυτά. Καλή χρονιά. :cow:

όχι, γούτσου-γούτσου ιστορία στην χούντα θέλω να γράψω, με παρεξήγησες :p

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες Μικρασιατική εσάνς τι εννοείς Ναρού; Σε φάντασι ή κάτι πιο μέηνστρημ;

Θέλω να γράψω και εγώ ένα μυθιστόρημα για την ανεξάρτητη μεραρχία αλλά αυτό δεν θα γίνει φέτος μιας και πρέπει να διαβάσω την ιστορία της, (τώρα που κατάφερα να βρω το βιβλίο είναι εκπληκτικό) και στρατιωτική ιστορία, να δω και γενικές πληροφορίες. Άντε να τιμήσω και τον παππού.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, WILLIAM said:

Όταν λες Μικρασιατική εσάνς τι εννοείς Ναρού; Σε φάντασι ή κάτι πιο μέηνστρημ;

Θέλω να γράψω και εγώ ένα μυθιστόρημα για την ανεξάρτητη μεραρχία αλλά αυτό δεν θα γίνει φέτος μιας και πρέπει να διαβάσω την ιστορία της, (τώρα που κατάφερα να βρω το βιβλίο είναι εκπληκτικό) και στρατιωτική ιστορία, να δω και γενικές πληροφορίες. Άντε να τιμήσω και τον παππού.

Τέρμα φάνταζι, στην Πικρή Στροφή, 1000+ χρόνια μετά τα γεγονότα των Πνευμάτων. Αλλά θα είναι σμυρνέικο, όσο ήταν τα Πνεύματα αλεξανδρινά.

Link to comment
Share on other sites

1. Να αναθεωρήσω, διορθώσω, αναπτύξω και γράψω τη συνέχεια του μυθιστορήματος που ξεκίνησα το 2017.

2. Να γράψω και κανένα διήγημα, που το έχω κόψει το άθλημα.

3. Να μη γράφω σαν να με κυνηγάνε. Ποτέ ξανά, αν γίνεται.

4. Να γράψω κάτι mainstream:shok: Πραγματικά έχω την περιέργεια να δω αν μπορώ να ολοκληρώσω μία τέτοια ιστορία.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

On 4/1/2018 at 5:23 AM, WILLIAM said:

Δεν το έχεις δοκιμάσει ποτε; Είσαι καθαρά του φάντασι;

Όχι, δεν έχω καταφέρει να γράψω κάτι χωρίς φανταστικό στοιχείο, όποιο κι αν είναι αυτό, ποτέ. Δεν είμαι καλή στο να ζω mainstream, πώς να το γράψω;

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Καλά σε αυτό και εγώ αποτυγχάνω οικτρά αλλά γράφω και μερικά χωρίς φανταστικό, από την άλλη καθημερινά ακριβώς δεν τα λες... Όπως και να' χει εμείς περιμένουμε να διαβάσουμε.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Cassandra Gotha said:

Όχι, δεν έχω καταφέρει να γράψω κάτι χωρίς φανταστικό στοιχείο, όποιο κι αν είναι αυτό, ποτέ. Δεν είμαι καλή στο να ζω mainstream, πώς να το γράψω;

Σαν πρόκληση ακούγεται ενδιαφέρον. Αναμένουμε.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά εκδοτικούς στόχους έχω για το 2018, κυρίως. Εχω φτιάξει μια δουλειά που αναζητά εκδοτική στέγη και έρχομαι σε σύγγρουση με την ανυπομονησία που με χαρακτηρίζει ως άνθρωπο... όσον αφορά τις απαντήσεις που αργούν.

Σε συγγραφικό επίπεδο, προσπαθώ να καταπολεμήσω τη χαμηλή συγγραφική αυτοπεποίθηση που με πιάνει κατά καιρούς. Υπενθυμίζω συχνά στον εαυτό μου ότι δεν πρέπει να είμαι τόσο πολύ αυστηρός με αυτό που κάνω, γιατί είναι χόμπι και γιατί εφόσον έχω διακριθεί σε περισσότερους από 5 διαγωνισμούς του φανταστικού, όλο και κάτι αξίζω σαν συγγραφέας. Αλλά πολλές φορές είμαι αυστηρός σε σημείο που να προσβάλλω τον εαυτό μου . Η έννοια του "συγγραφικού υπερεγώ" που την έχω δει να λέγεται είναι κάτι άγνωστο για μένα. Μακάρι να είχα αναπτύξει κάτι τέτοιο.

Επίσης πρέπει να καταλήξω αν θα γράψω φέτος νουβέλες ή μυθιστόρημα. Μπορώ πολύ εύκολα να στρωθώ και να γράψω νουβέλες, ενώ το μυθιστόρημα που έχω στα σκαριά είναι πολύ μεγάλο και το αναμενόμενο μέγεθός του με αποθαρρύνει.

Και όσο οι απαντήσεις από τις εκδοτικές αργούν, άλλο τόσο εγώ αμελώ την συγγραφή και δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να γράψω την ιδέα που έχω για νουβέλα ή την ιδέα που έχω για μυθιστόρημα

 

 

Edited by AlienBill
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μην το βλέπεις σαν ένα μεγάλο εγχείρημα γιατί μπορεί να σε πάρει από κάτω, δες το σαν ένα ταξίδι με πολλά βήματα, θα κάνεις ένα βήμα τη φορά.

Το πρώτο μου μυθιστόρημα πάνω από 1000 (χειρόγραφες) σελίδες βγήκε χωρίς να το περιμένω και δεν το είχα προσχεδιάσει για να με αγχώσει οπότε μετά έλεγα, το έχω ξανακάνει, θα το ξανακάνω.

Είναι όλα θέμα προοπτικής, θα το πετύχεις λοιπόν. Απλά ξεκίνησέ το.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου στόχος είναι να γράψω το πρώτο μου βιβλίο (μυθιστόρημα φαντασίας). Από μικρός ήθελα να το κάνω (25 είμαι) αλλά δε ξέρω, τώρα το πήρα στα σοβαρά (ή έστω πιο σοβαρά). Νιώθω ότι έχω μια ωραία ιστορία να πω (τωρα θα μου πειτε ολοι αυτο δε λενε;). Ακόμα και να μην εκδοθει ποτε με έχει βάλει σε ένα τρυπάκι να ασχολούμαι μαζί του και το κάνω με μεράκι. Όλο τριγυρνάνε ιδέες στο μυαλό μου (δεν ξέρω αν είναι καλό αυτό) για το πως θα μπορούσαν να γίνουν στο βιβλίο τα διάφορα γεγονότα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Keravnoulhs said:

Ο δικός μου στόχος είναι να γράψω το πρώτο μου βιβλίο (μυθιστόρημα φαντασίας). Από μικρός ήθελα να το κάνω (25 είμαι) αλλά δε ξέρω, τώρα το πήρα στα σοβαρά (ή έστω πιο σοβαρά). Νιώθω ότι έχω μια ωραία ιστορία να πω (τωρα θα μου πειτε ολοι αυτο δε λενε;). Ακόμα και να μην εκδοθει ποτε με έχει βάλει σε ένα τρυπάκι να ασχολούμαι μαζί του και το κάνω με μεράκι. Όλο τριγυρνάνε ιδέες στο μυαλό μου (δεν ξέρω αν είναι καλό αυτό) για το πως θα μπορούσαν να γίνουν στο βιβλίο τα διάφορα γεγονότα.

Χαίρομαι που το πιστεύεις κι ελπίζω να το πετύχεις :) Αν χρειαστείς κάποια γνώμη ή βοήθεια, εδώ στο φόρουμ υπάρχουν πολλοί έμπειροι συγγραφείς που θα σε βοηθήσουν. Από εμάς τους απλούς αναγνώστες, μπορείς να δείξεις - αν θες - ένα δείγμα της δουλειάς σου και να σου πούμε την γνώμη μας

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Ballerond said:

Χαίρομαι που το πιστεύεις κι ελπίζω να το πετύχεις :) Αν χρειαστείς κάποια γνώμη ή βοήθεια, εδώ στο φόρουμ υπάρχουν πολλοί έμπειροι συγγραφείς που θα σε βοηθήσουν. Από εμάς τους απλούς αναγνώστες, μπορείς να δείξεις - αν θες - ένα δείγμα της δουλειάς σου και να σου πούμε την γνώμη μας

Αυτό που έχω γράψει είναι από μόνο του δείγμα γιατί είναι μόλις 15 σελίδες χαχα. Δεν ξέρω πόσο θα μου βγει στο τέλος υπολογίζω γύρω στις 300 πάντως. Ακόμα δεν του έχω κάνει διορθώσεις. Είχα σκοπό να γράψω μέχρι ένα συγκεκριμένο σημείο της ιστορίας και μετά να κάνω διορθώσεις αλλά μου βγαίνει λίγο διαφορετικό από ότι το υπολόγιζα. Με κάποιες ιδέες και τροποποιήσεις ενώ το σκεφτόμουν ότι θα έβγαινε ένα κεφάλαιο μου έχουν βγει 2 και πάω και για τρίτο. Δεν μπορώ γενικά να υπολογίσω πότε θα το τελειώσω.. γράφω 3 σελίδες την ημέρα από τότε που το άρχισα αλλά θα γράφω αρκετά λιγότερο λόγω δουλειάς πλέον. Με ψυχαγωγεί όμως. Ίσως και να ανεβάσω ένα απόσπασμα δε ξέρω. Ένας φίλος μου όλο μου ζητάει να διαβάσει τι έχω γράψει αλλά δεν τον αφήνω γιατί ντρέπομαι μη γελάει με αυτά που γράφω!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οι δικοί μου συγγραφικοί στόχοι για φέτος είναι πολύ απλοί: Να γράψω κάτι.

Επίσης, θα επιθυμούσα να βρω τουλάχιστον μία (πολύ) καλή ιδέα, που να μπορεί να γίνει μυθιστόρημα. Έχω που έχω ένα free-pass για έκδοση, μην πάει χαμένο. :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τι έχεις λέει; Υπάρχουν και τέτοια πράγματα;

Σίγουρα οι ιδέες δε σου λείπουν αν κάποια δε δείχνει μόνη της να έχει το δυναμικό μυθιστορήματος, μήπως μπορεί να το κάνει μαζί με κάποια άλλη;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..