Jump to content

Συγγραφικοί Στόχοι 2018


Ιρμάντα
 Share

Recommended Posts

Άρα ξέρουμε για το 2019 έναν στόχο!

 

Για το 4 σε καταλαβαίνω, εγώ επειδή γράφω και δράσης αν δεν είναι φάντασι θα έχει αστυνομικό μυστήριο ή κάποια συνωμοσία. Μη μου πεις όμως να ασχοληθώ με την καθημερινή "πραγματική ζωή¨όπως μου το θέτουν γιατί παθαίνω ένα κάτι που φέρνει σε σοκ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευπειθώς αναφέρω την ολοκλήρωση όλων των στόχων που είχα βάλει.

Για κάνετε και εσείς έναν απολογισμό του 2018 πριν πάμε στους στόχους του 2019!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Παραγωγική χρονιά για μένα, όσον αφορά το γράψιμο. Έγραψα τρία διηγήματα, τα δύο για τους διαγωνισμούς του sff. Ακόμη, δύο νουβέλες (23.000, 11.000) και δύο μικρά μυθιστορήματα (40.000 και 60.000). Τέλος, έδωσα για μετάφραση τρία κείμενα. 

Ωστόσο, ήταν σίγουρα μια αποτυχημένη χρονιά, εκδοτικά. Το μυθιστόρημα  που είχα γράψει, οδεύει με σιγουριά στο συρτάρι. Τα μεταφρασμένα διηγήματα συγκέντρωσαν κάμποσες χυλόπιτες. Το ένα πέρασε στην τελική φάση για μια συλλογή.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά παίδες, με υγεία και περισσότερα χαμόγελα για όλους! :)

Αντώνη, εύχομαι οσονούπω να τα εκδόσεις όλα φίλε μου, και να αφήσεις το συρτάρι σου... άδειο!

Για μένα το κοντέρ για το 2018 σταμάτησε στις 110.000 / 180.000 λέξεις όσον αφορά την αναθεώρηση του τρίτου μέρους της τριλογίας. Ήταν ένα εξαιρετικά δύσκολο φθινόπωρο στη δουλειά και δεδομένου πως βρίσκομαι σ' ένα σημείο που το κείμενο οφείλει να αλλαχθεί ολοσχερώς, προχωρώ με βραδείς ρυθμούς. 

Έγραψα δυο διηγήματα φανταζι και αναθεώρησα/εμπλούτισα το διήγημα τρόμου με το οποίο συμμετείχα στον προηγούμενο διαγωνισμό του sff. Δυστυχώς, δεν κατάφερα να παρακολουθήσω όσο θα ήθελα στα μαθήματα δημιουργικής γραφής που συμμετείχα, αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα επανέλθω. Επίσης, γνώρισα αρκετό κόσμο ελεω fantasmagoria, και προσπαθούμε δειλα δειλά με τα παιδιά στη Λέσχη Φανταστικής Λογοτεχνίας της Καρδίτσας να συσπειρωθούμε με κόσμο που αγαπά το φάνταζι.

Στόχους για το 2019, χμμμ...

Βασικά, έχω έναν μόνο: να γίνω καλύτερος. Αυτό τριβελίζει στο μυαλό μου διαρκώς. 

Κατά τα άλλα, εύχομαι (ελπίζω) το πρώτο μέρος της τριλογίας που θα εκδοθεί φέτος να ικανοποιήσει όσους θα αποφασίσουν να του δώσουν μια ευκαιρία. Και φαντάζομαι πως αφού ολοκληρώσω την αναθεώρηση του τρίτου μέρους, θα καταπιαστώ ξανά με το δεύτερο μέρος για ένα τελικό πέρασμα. Από κει και ύστερα, ίσως γράψω κανένα διήγημα πάλι, ίσως δεήσω να στήσω τον κορμό του επόμενου μυθιστορήματός μου, που παρεπιμπτόντως, δεν θα είναι τριλογία. Όχι, όχι, ποτέ ξανά κάτι παραπάνω από 150.000 λέξεις. Ποτέ ξανά. (Λέω εγώ τώρα). 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Solonor said:

Ωστόσο, ήταν σίγουρα μια αποτυχημένη χρονιά, εκδοτικά. Το μυθιστόρημα  που είχα γράψει, οδεύει με σιγουριά στο συρτάρι. Τα μεταφρασμένα διηγήματα συγκέντρωσαν κάμποσες χυλόπιτες. Το ένα πέρασε στην τελική φάση για μια συλλογή.

 

Καλά από αυτό μια από τα ίδια και δώ.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Για να δούμε τι κάναμε φέτος. (με κόκκινο αφήνω τα middle of the year σχόλια. Με πράσινο είναι τα τελικά)

1) Να καταφέρω μία έκδοση.

Μπα, όχι για φέτος.

Τίποτις, και δεν με πείραξε και καθόλου, να πω την αλήθεια. Με καίγανε άλλες προτεραιότητες.

2) Να ολοκληρώσω τις διορθώσεις στην Κόρη μου (το δεύτερο ποντιακό).

Μπα, γιατί βρήκαμε μεγάλο πρόβλημα στο πρώτο, οπότε πρέπει πρώτα να διορθωθεί εκείνο.

Βρήκα ευκαιρία, εκεί που πάλευα να διορθώσω το μεγάλο πρόβλημα του πρώτου βιβλίου, και πάλεψα λίγο με τον επίλογο και το κεφάλαιο της μάχης του δεύτερου, οπότε καλά ήταν, κάτι (τοσοδούλι) κάναμε.

3) Να ξεκινήσω τις διορθώσεις στην Δόσα μου (το τρίτο ποντιακό).

Μπα (βλ. παραπάνω εξήγηση)

Μένουμε στο "μπα", αλλά εφόσον καταφέρουμε κάτι ως το καλοκαίρι, πιθανόν να βρω τρόπο να γράψω κάτι και για τη Δόσα εντός του 19

4) Να τελειώσω (όπως πάντα) ένα από αυτά που μου έχουν μείνει στη μέση (Ετρούσκικο, Δωδωναίϊκο, Αραβικό).

Είδωμεν κατά Νοέμβρη.

Νάδα.

5) Χωρίς να το θέλω πολύ, αν χωρέσει, να ξεκινήσω κάτι νέο, πιθανόν με μικρασιατική εσσάνς. Αυτό θέλει καλό σχεδιασμό κι ίσως και να πρέπει να δω τι παίζει με τους θεούς της Πικρής Στροφής εκείιιιινα τα χρόνια.

Ξεκίνησε το καλοκαίρι, αλλά ακόμα έχει μείνει στα μισά του πρώτου κεφαλαίου. Είναι η δεύτερη επιλογή για το Νοέμβρη.

Εξακολουθούμε να είμαστε στα μισά του πρώτου κεφαλαίου, αλλά έχουμε και τρία χρόνια στη διάθεσή μας για να το ολοκληρώσουμε. Ένα βήμα τη φορά.

6) Να τελειώσω μια σειρά άρθρων που έχω ξεκινήσει εδώ και χρόνια σε τούτο το φόρουμ και λιμνάσανε, και να καταφέρω να ολοκληρώσω την άλλη σειρά άρθρων που γράφω μαζί με τον Λευτέρη

Αααααχ. Η ελπίς πεθαίνει πάντα τελευταία.

Κόλλησα στο τελευταίο, που δεν το κατέχω καλά και που θα είναι θηριώδες. Ελπίζω ως το καλοκαίρι να το έχω.

Ελπίζω, λέω.

7) Να θέσω τις βάσεις, με διάβασμα και γαστριμαγική έμπνευση για κάτι που το ονειρεύομαι εδώ και πολλά-πολλά χρόνια και που θα μας κάνει λίγο γνωστότερους ως κοινότητα του φανταστικού στο ευρύ νοικοκυρικό κοινό.

Άπαπα, πρέπει να περιμένει.

Έκανα ένα βηματάκι, προς τη σωστή κατεύθυνση, αλλά την καθεαυτή ιδέα δεν την έχω αγγίξει ακόμη. Θα δούμε.

? Να μην (χλωμό το βλέπω) πέσω στα πατώματα από την κούραση, εάν είναι δυνατόν, σιλ βου πλε.

Σιλ βου πλε, λέω.

Και σε παρακάλεσα, ρε ζωή, δύο φορές σε παρακάλεσα και πάλι με πήγες "σας αρέσει το σεξ, σας αρέσουν τα ταξίδια". Δε βαριέσαι.

 

Κοντολογίς, μάλλον μούσκεμα τα κάναμε φέτο. Δε βαριέσαι. Έχει ο θεός.

Κοντολογίς, μάλλον μούσκεμα τα κάναμε φέτο. Δε βαριέσαι. Έχει ο θεός. Άλλη μια φορά το λέμε, για να το πιστέψουμε.

  • Like 3
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@Naroualis(Τώρα το είδα, και συγγνώμη που γελάω με τον πόνο σου -όχι, βέβαια, δεν γελάω με τον πόνο σου. Γελάω με την ευφάνταστη διατύπωση του "με πήγε... χμ" - αλλά έγραψες πάλι. :flowers: )

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Spoiler

(μα δεν το ήξερες ότι αυτή είναι η κομψή έκφραση του  "πήγε γαμιώντας";) ?

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..