Jump to content

Είναι υποχρεωτικό να αναγράφεται ο τόπος που διαδραματίζεται μια ιστορία;


Κουτάβι
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Εάν έχουν αναφερθεί οι ερωτήσεις που θέλω να ρωτήσω, παρακαλώ διαγράψτε το θέμα μου.

Είναι κακό που στις ιστορίες που έχω γράψει δεν διαδραματίζεται κάποια χώρα ή πόλη; Δεν θέλω να σκέφτομαι ότι η ιστορία μου συμβαίνει στην Ελλάδα ή σε κάποιο μέρος του εξωτερικού. Αφήστε που είμαι αναποφάσιστος στο να διαλέξω. Θα μου πείτε δημιούργησε ένα ψεύτικο μέρος...:wacko:Ούτε αυτό μου αρέσει. Παρότι έχω δημιουργήσει ψεύτικα τοπία και μέρη δεν αναφέρω που βρίσκονται. Θέλω η ιστορία που περιγράφω να μοιάζει αληθινή και ότι μπορεί να συμβεί στον καθένα, οπουδήποτε. Έχω ρωτήσει κάποιους φίλους μου και μου έχουν πει ότι δεν τους ενοχλεί, αλλά κάποιοι άλλοι υποστηρίζουν το αντίθετο. Εσείς τι πιστεύετε; 

Και κάτι τελευταίο. Προτιμάτε ελληνικά επίθετα ή ξένα; Εάν δεν αναφέρω πουθενά στην ιστορία το επώνυμο του πρωταγωνιστή θα υπάρχει πρόβλημα; Φοβάμαι ότι εάν δώσω παραπάνω από ένα ελληνικό επίθετο η ιστορία θα φαίνεται ότι παίρνει μέρος στην Ελλάδα.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σωστό το βρίσκω και έχει συμβεί πολλές φορές. Αν η ιστορία είναι διήγημα, είναι πιο εύκολο. Στο μυθιστόρημα είναι λίγο δυσκολότερο να μην αναφέρεις το όνομα της πόλης γιατί είναι μεγάλο το μέγεθος...

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Και εάν σου πω ότι το έχω κάνει και σε μυθιστόρημα...:unsure:

Γίνονται τόσα στην πλοκή της ιστορίας που κανείς πιστεύω δεν θα καταλάβει που γίνονται...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όλα πιστεύω έχουν να κάνουν στο πού θες να εστιάσεις. Εάν οι κανόνες κι η κοινωνία που υπάρχουν στην πόλη σου δε διαφέρουν σημαντικά από "οποιαδήποτε" πόλη που γνωρίζουμε, τότε μπορείς να παραλείψεις το όνομα. Αυτό σημαίνει ότι αφήνεις εκτός κι ονόματα δρόμων, γειτονικών πόλεων κτλ. 

Το σημαντικό είναι να κάνεις τους αναγνώστες να μην αναρωτηθούν πού συμβαίνουν όλα αυτά αλλά γιατί συμβαίνουν και πού θα καταλήξουν.

Δύσκολο σε μυθιστόρημα αλλά όχι ακατόρθωτο :)

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο αυτή η ουδετερότητα είναι δύσκολο εγχείρημα, Δεν είναι μόνο η πόλη και το όνομα ή οι γειτονικές, δεν μπορείς να αναφέρεις οδούς, όπως ήδη ειπώθηκε, μνημεία, ήθη και έθιμα αν είναι χαρακτηριστικά, ακόμα και πράγματα που από πρώτης απόψεως δεν φαίνονται ότι προδίδουν, από το χρώμα των λεωφορείων και των ταξί μέχρι τις στολές των αστυνομικών! Και τα ονόματα είναι χαρακτηριστικά τις πιο πολλές φορές.

Σίγουρα μπορείς να το κάνεις αλλά πρέπει να αναρωτηθείς αν αξίζει τον κόπο. Και προσωπικα πιστεύω ότι αφαιρεί από την ιστορία τον αέρα που είναι τα ιδιαίτερα αυτά στοιχεία, τα μνημεία μιας πόλης, το παλιό παραδοσιακό της μέρος, κάποια ήθη και έθιμα, μια άλλη ατμόσφαιρα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Κουτάβι said:

Και εάν σου πω ότι το έχω κάνει και σε μυθιστόρημα...:unsure:

 

Κι εγώ το έχω κάνει σε μυθιστόρημα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να παραλείψεις οτιδήποτε δεν θεωρείς αναγκαίο, από ονόματα, επώνυμα, πόλεις, τοποθεσίες κλπ. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει συχνότατα. Επίσης φτιάχνει κανείς φανταστικά μέρη, χωριά, πολιτείες κ.λπ.. Ακόμη και όταν δεν γράφει φανταστικό δηλαδή. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις φαμταστικούς τόπους, που να μοιάζουν ωστόσο αληθινοί. Που να μπορούσαν να είναι αληθινοί.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όχι, δεν είναι απαραίτητο, εκτός κι αν η ιστορία χρειάζεται τον τόπο ως κομμάτι της (πλοκή, ατμόσφαιρα κλπ).

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με όσους είπαν πως δεν είναι απαραίτητο, φυσικά δεν είναι

(ίσα ίσα μοιάζει και πιο ενδιαφέρον, με τις κατάλληλες προϋποθέσεις βέβαια)

όσο για τα ονόματα, η απάντηση είναι: τα κατάλληλα

για τα επίθετα συγκεκριμένα, νομίζω ότι απαιτούνται πολύ πιο σπάνια σε σχέση με τα μικρά ονόματα

και στις δύο περιπτώσεις εσύ είσαι ο δημιουργός και εσύ αποφασίζεις τι λειτουργεί καλύτερα και όπως το θέλεις :) 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..