Jump to content

Recommended Posts

Disco_Volante

Όνομα Συγγραφέα: Discο_Volante
Είδος: Επική επιστημονική φαντασία - Space Opera.
Βία; Ναι
Σεξ; Όχι
Αριθμός Λέξεων: 3848

Αυτοτελής; Φυσικά.

Αρχείο: Επισυνάπτεται σε μορφή PDF.

Σχόλια: Η συμμετοχή μου στον 47ο Διαγωνισμό Σύντομης Ιστορίας στην κατηγορία Ε.Φ. με θέμα: "Εθισμοί".

Στη συγκεκριμένη ιστορία προσπάθησα να δημιουργήσω μια ολοκληρωμένη και χορταστική πλοκή μέσα στο συγκεκριμένο όριο λέξεων. Ο αντικειμενικός μου σκοπός μου δεν ήταν να γράψω κάποιο «βαθυστόχαστο λογοτεχνικό πόνημα», αλλά να δημιουργήσω ένα εύπεπτο ανάγνωσμα που θα ταξιδέψει το μυαλό του αναγνώστη μακριά από τη βαρετή και συνηθισμένη καθημερινότητα.

Ο τρόπος γραφής παραμένει ο κλασσικός κινηματογραφικός που στηρίζεται στη γρήγορη ροή, την κλιμακούμενη εξέλιξη και φυσικά τη συνεχή δράση. Για παράδειγμα, αν θα ήθελα να παρομοιάσω την ιστορία μου με κάποια ταινία Ε.Φ., θα έφερνα στο μυαλό μου το 2012 και γενικότερα το στυλ block-buster ταινιών του Roland Emmerich. Τώρα αν κάποιος προτιμά ταινίες Ε.Φ. τύπου Interstellar, Blade Runner, Arrival, μάλλον θα απογοητευτεί...

Εν ολίγοις, εφοδιαστείτε με μπόλικο ποπ-κορν και ξεκινήστε το ταξίδι!

Σημείωση: Το word count του MS Word υπολογίζει λάθος το συνολικό αριθμό των λέξεων σε 3866, καθώς προσμετρά, εσφαλμένα, και τα σύμβολα *** (που χρησιμοποιούνται για το διαχωρισμό των ενοτήτων) ως ξεχωριστές λέξεις.

Origin.pdf

• Like 7

Mournblade

Καλημέρα Βαγγέλη!:)

Κλασσικά, την ευχαριστήθηκα την ιστορία σου. Έδωσες ακριβώς αυτό που υποσχέθηκες: ένα φαντασμαγορικό Space Opera ταξίδι που τα είχε όλα μέσα. Εκρήξεις, μαύρες τρύπες, ένα 

Spoiler

μάγκνατρον --- αλήθεια υπάρχει στα αλήθεια τέτοια θεωρία;

, ασταμάτητη δράση, και όμορφες εικόνες. Γράφεις στην εισαγωγή σου πως δεν επιθυμείς να δώσεις κάτι βαθυστόχαστο, και εγώ θα πω το εξής: προσωπικά προτιμώ ιστορίες σαν το Interstellar, Ιστορίες της Ζωής μου, Κατάλαβε, Blade Runner κτλ αλλά απολαμβάνω εξίσου και ΕΦ σαν το Mass Effect, Armaggedon, Independence day, Robotech κτλ, για να αναφέρω ορισμένα. Είναι κι αυτό ένα είδος, και μάλιστα, για να είμαστε ακριβείς, είναι και ένα είδος που πουλάει. Επομένως καλά κάνεις που γράφεις τέτοιες ιστορίες και προσπάθησε να γίνεσαι καλύτερος.

Στο Origin τώρα το μόνο σημείο που με ξένισε ήταν ο χώρος. Δεν σου ταιριάζει η φόρμα των 3850 ΄λέξεων. Συμβαίνουν πάρα πολλά πράγματα και είχα διαρκώς την αίσθηση από τη μέση και μετά πως το έτρεχες.Στις άλλες ιστορίες των 10000 λέξεων που έχω διαβάσει, δεν μου βγήκε αυτό το συναίσθημα, επομένως, καταλαβαίνεις πως ουσιαστικά μιλάω για την κλίμακα της ιστορίας, και για ορισμένες πληροφορίες που δεν παρουσιάστηκαν (πχ περισσότερα για τους Δημιουργούς και τις γνώσεις τους).

Μου άρεσε πάντως και η χρήση του εθισμού: 

Spoiler

Η εξουσία. Λίγο επιδερμικά το έπιασες, αλλά ήταν καλή η σκέψη.

Anyway. Αυτά από μενα. Well done!

• Like 3

Ballerond

Καλησπέρα, Βαγγέλη.

Χαίρομαι που μας τίμησες με την ιστορία σου και χαίρομαι για την ακούραστη σου επιμονή στις ιστορίες αυτές.
Το πρόβλημα βρε συ Βαγγέλη μου όμως, είναι το εξής (και δεν το λέω καθόλου ειρωνικά):
Κι εμένα μου αρέσει το Deep Impact, το 2012, το Independence Day (το οποίο το θεωρώ το καλύτερο απ' όλα) αλλά αυτό δε σημαίνει ότι οποιαδήποτε ιστορία/ταινία/ζωγραφιά/μουσική/whatever που "μοιάζει" στα παραπάνω είναι αυτόματα και καλή.

Θες να γράψεις για εκρήξεις, σύμπαντα, διαστημόπλοια, όπλα, μαζικές καταστροφές; Κάνε το. Αλλά πρέπει να βάλεις και 2-3 σπιρτόζικα υλικά μέσα να νοστιμήσει η φάση. Έναν χαρακτήρα που θα πετάει ατάκες, μία ανατρεπτική ιδέα, λίγο καυστικό χιούμορ, ηρωισμό αλλά με το απαραίτητο μελό, γενικά να δώσεις πράγματα που θα κάνουν την, κατά τα άλλα "μπαμ μπουμ ρουκέτες" ιστορία, σε κάτι διαφορετικό.

Εδώ, έχεις πάλι τα ίδια: Ανύπαρκτους χαρακτήρες, καθόλου ανάπτυξη, βιαστικό γράψιμο, πολλά αυγά κάτω από τη μασχάλη κι είσαι εντελώς εκτός θέματος. Δεν είναι επιδερμικό όπως αναφέρει ο Γρηγόρης, είσαι εκτός. Το να αναφέρεις τον εθισμό σε δύο προτάσεις δε σε κάνει εντός θέματος σε καμία περίπτωση.

Ίσως, όντως, να μη σου ταιριάζει αυτή η μικρή φόρμα. Σε μεγαλύτερης έκτασης ιστορίες να μπορείς να τα πεις πιο άνετα αυτά που θες και χωρίς να σε ζορίζει το όριο.

Όπως και να χει, μπράβο για την προσπάθεια απλά εμένα δεν είναι καθόλου του γούστου μου.

Καλή σου επιτυχία!

• Like 2

alinana

Καλημέραααα... καλά ε; όπως είναι και πρωί Κυριακής, νιώθω σαν να ήμουν δωδεκάχρονη και μόλις να παρακολούθησα παιδικό στο πάλαι ποτέ mega ή στην ερτ1... και αυτό είναι μόνο καλό για πρωινό Κυριακής όπως καταλαβαίνεις! αν ήταν απόγευμα Δευτέρας ειλικρινά δεν θα ήξερα... αλλά είναι πρωινό Κυριακής και τα πρωινά Κυριακής, όπως και άλλες ανάλογες υπεροχότατες στιγμές ανάπαυλας, με το χέρι στην καρδιά στο λέω, προσωπικά, ψοφάω για τέτοια!!! αλλά ψοφάω όμως :) όμως, και για τις καραμέλες ψοφάω... οι καραμέλες είναι πολύ ουάου το λέω και το δηλώνω και δεν θέλω κανένας να μου φέρει αντιρρήσεις. απλώς, οι καραμέλες δεν είναι μπριζόλες... ούτε και μπρόκολα... έχουν ένα σωρό δικούς τους λόγους να είναι ανώτερες από τις μπριζόλες και τα μπρόκολα, αλλά και σίγουρα άλλους τουλάχιστον τόσους να μην είναι, να μην υπάρχει καν σύγκριση... πχ δεν μπορώ να σου κάνω το τραπέζι με καραμέλες, δεν μπορώ να σε ψήσω ότι θα σε θρέψω με καραμέλες, ούτε καν πως θα σε χορτάσω γιατί αν το προσπαθήσω θα κοιλοπονέσεις... ούτε καν τον εαυτό μου δεν μπορώ να πείσω ότι πρόκειται για πατέ πάπιας με μανιτάρια σωτέ από τότε που έκλεισα τα εφτά μου χρόνια... άσε, μεγάλη πίκρα, που την πνίγω στις καραμέλες.

Σκέφτομαι λοιπόν την εισαγωγή που έχεις κάνει και λέω ότι ναι, κατά κάποιο τρόπο το ξέρεις πως είναι καραμέλες... αλλά γιατί λες πως είναι για αυτούς που τις προτιμούν σε σχέση με την μεσογειακή κουζίνα; όλοι  μας γευόμαστε κάποια στιγμή όλες τις γεύσεις, δεν είναι ή αυτό ή το άλλο το θέμα... το θέμα είναι καθετί να μπαίνει στο σωστό του πλαίσιο και στη σωστή του ώρα... είμαστε στο σινεμά και με κερνάς καραμέλα; με ακούς να βήχω; λέω θέλω κάτι γλυκό να γυρίσω στα παιδικά μου χρόνια και να ξεχαστώ γιατί νιώθω αδυναμία, σωματική και ψυχική; ε τότε και σε όλες αυτές και σε άλλες περιπτώσεις, είναι η τέλεια ιδέα μια καραμέλα...

μαλιστα κατά την ανάγνωση είναι ανώτερη και από ποπ κορν! δεν μπορώ να διαβάζω και να τρώω ποπ κορν...... υπάρχουν βιβλία που έχουν γίνει ταινια... αλλά να προσπαθείς την ταινία που έχεις στον νου, όσο φαντασμαγορική, να την κάνεις λόγο γραπτό, χωρίς να ενσωματώσεις και επιπλέον λογοτεχνικά χαρίσματα από τα τόσα σε αυτόν, είναι κάτι που αδικεί τον λόγο σου και εσένα τον ίδιο. Ενώ πιστεύω ότι θα μπορούσες κάλλιστα να νοιαστείς λιγάκι και για αυτό το θέμα... ένα τραπέζωμα με καραμελωμένα μελιτζάνες, κρεμμύδια, και μπανόφι για επιδόρπιο θα ήταν ένα πολύ ωραίο τραπέζωμα! με περισσότερες αρετές από τις μπριζόλες με τα μπρόκολα... σκέψου το , αν θέλεις... Βέβαια μπορούμε να απολαύσουμε και σκέτη την καραμέλα και να είναι σούπερ σαν κάτι με γεύση σοκολάτα που δοκίμασα πρόσφατα, απλώς και μόνο να είναι στο σωστό πλαίσιο, μετά το φαγητό... και το απόλαυσα αυτό που διάβασα, αλήθεια!

Δεν μπορώ όμως να μην συμφωνήσω ότι δεν έχει θέμα τον εθισμό... δεν λέω ότι δεν στέκει στον διαγωνισμό, οριακά αλλά στέκει... άλλωστε οι ιστορίες είναι εδώ για να κριθούνε, κανένα πρόβλημα ως προς αυτό. Αρκει να το βλέπεις και εσύ... το ότι σε κάποια ιστορία γίνεται αναφορά στο παγωτό δεν σημαίνει πως η ιστορία έχει για θέμα της το παγωτό... Θα μπορούσες να το δουλέψεις καλύτερα ώστε να είναι όντως ο άξονάς σου ο εθισμός.

Αυτό που μου άρεσε περισσότερο στην ιστορία σου (πέρα από το ότι ξεχάστηκα και γύρισα στα παιδικά μου χρόνια και απολαμβάνω όντως το είδος που δούλεψες, το αγαπημένο μου παιδιόθεν από εφ) ήταν η τελευταία πρόταση... "Ο κόσμος των Ζόρινολς είχε σωθεί. Η κιβωτός της γνώσης των αρχαίων Δημιουργών όμως είχε χαθεί για πάντα..." τα ηθικά ζητήματα που ανακύπτουν από αυτή την κατακλείδα, παρέα με τα πολύ σημαντικά και πάντα, προαιώνια και διαχρονικά, διλλήματα και ερωτήματα σχετικά με τη φύση της δημιουργίας και την γνώσης θα ήταν πολύ ωραίο να βρίσκονται τρόποι να εντάσσονται σε ιστορίες σαν και αυτή, που άλλωστε σε αυτά χρωστούν την ύπαρξή τους...

Αντίθετα υπήρχε μιαν αφέλεια όταν ακροθιγώς πήγε κάτι πιο ανθρώπινο και ηθικό να θιχτεί, αναφέρομαι στο σημείο που του αποκαλύπτεται πως η οικογένειά του ζει και απαντά "όχι... μα τι έκανα" πως μετάνιωσε για την οικογένειά του εκείνος που είχε προκαλέσει την καταστροφή του γαλαξία του και του είδους του και αντιδράει έτσι; τι φάση; :) 

ένα άλλο σημείο ήταν εκεί που λες πως ένιωσε έντονα τη γη να τρέμει κάτω από τα πόδια του... τη γή;

σημείο που μπερδεύτηκα κάπως επίσης... "Όλη η ιστορία της εξωγήινης φυλής ήταν καταγεγραμμένη εκεί. Πως πριν από δισεκατομμύρια χρόνια ήρθαν στο σύμπαν μας από τον υπερχώρο έξω από αυτό, πως έφτιαξαν τις πρώτες αποικίες και πως δημιούργησαν όλη τη ζωή στον κόσμο μας. Όλα ήταν εκεί." εδώ, αν δεν κάνω λάθος, μιλάει ο αφηγητής... γιατί στο α πληθυντικό; γιατί λέει ο κόσμος μας; επειδή είναι γήινος; είναι; ο αφηγητής είναι υπερ πάντων :) σε μια διαστημική ιστορία, φαντάζομαι, ιδιαιτέρως... και από τη στιγμή μάλιστα που δεν έχεις χρησιμοποιήσει νομίζω πουθενά αλλού το α πληθυντικό ώστε να διατηρείται μία συνέπεια...

εκτός πάντως από παιδικό πρόγραμμα, η ιστορία σου με ταξίδεψε και στα παιδικά βιβλία, της άγκυρας πχ, που το χαρτί τους είχε πάρει να κιτρινίζει και μύριζε Χαρτί! και μελάνι... η γραφή σου έχει κάτι από παλαιότητα... αυτό στο αναγνωρίζω, η αρχή σου πχ που βάζεις πρώτα την εισαγωγική σκηνή και έπειτα λες "Γύρω από τον Βελόριαν 2 λάμβανε χώρα μια επική διαστημική μάχη" (που μόλις είχες περιγράψει) κτλ κτλ  μου δίνεις την αίσθηση μιας προσέγγισης κάπως ξεπερασμένης... αυτό μπορεί να φαίνεται πως το λέω μόνο για αρνητικό, αλλά έχει και μία νοσταλγικότητα, ομολογώ.

Κατά τα άλλα, ως προς το θέμα του ρυθμού, δεν μου φάνηκε πως το έτρεξες προς το τέλος εμένα... ήταν κινηματογραφικός όπως λες ο ρυθμός καθ΄όλη τη διάρκεια και αυτό ταιριάζει σε μια ιστορία με σασπένς που ο κύριος στόχος της με αυτό το τρικ και τους διαλόγους είναι να δείχνει ζωντανή... ζωντανή ήταν και αν αυτό ήθελες, το πετυχαίνεις.

Κατά τα άλλα ήταν πλούσια ανατροπών και σαφώς χορταστική και ευφάνταστη ως προς τα υπόλοιπα εφ στοιχεία.

(ένα κάτι που παρατήρησα και μου κλώτσησε ήταν η χρήση του όρου "κανόνια" αλλά τεσπα, δεν είμαι και ειδική :) )

Χάρηκα που διάβασα μια ιστορία σου με αφορμή τον διαγωνισμό και πιθανά θα το επαναλάβω...

Συμπάθα με για το σεντόνι και Καλή σου επιτυχία!

Edited by alinana
  • Like 1

Ιρμάντα

Καλησπέρα κι από μένα.

Διάβασα την ιστορία και πρέπει να πω πως άλλες που έχεις γράψει μου άρεσαν περισσότερο. Έχεις μία τάση, έναν εθισμό να το πούμε κι έτσι, ένα γούστο στις ιστορίες όπου η ασταμάτητη δράση δεν σταματά ποτέ και ρέει ασταμάτητα. Εδώ βρε πουλάκι μου το παράκανες. Λες κι έβαλες κάτω την ιστορία σου κι ό,τι σου είχε ξεφύγει από χαρακτήρες, συναίσθημα, υπόβαθρο, έπιασες και το πετσόκοψες. Γιατί τόσο πολύ; Δεν μπορούσα σχεδόν να παρακολουθήσω τη δράση από το τόσο αδιάκοπο ντάπα -ντούπα. Τι σφυροκόπημα ήταν αυτό. Ούτε εισαγωγή, να νιώσουμε λίγο, ούτε τίποτα. Μας πιάνεις από το λαιμό που λένε.

Ειπώθηκε παραπάνω, πολλά καρπούζια κάτω από την ίδια μασχάλη. Ισχύει. Κι έτσι κατρακυλάνε όλα και σκάνε (αν μιλάμε για καρπούζια), ή πάντως δεν εκτιμάμε σωστά καμία από τις ιδέες σου. Είναι σαν να διαβάζω περίληψη νουβέλας, αλλά ουκ εν τω πολλώ το ευ. Δεν σημαίνει πως όσο περισσότερες ιδέες τόσο πιο καλά. Δεν σημαίνει πως όσο περισσότερες σκηνές δράσης τόσο πιο ενδιαφέρουσα είναι η ιστορία. Μια ιστορία φίλε Βαγγέλη είναι πενήντα πράγματα μαζί. Είναι ιδέα, είναι χαρακτήρες, είναι σύγκρουση μεταξύ των χαρακτήρων αυτών, είναι συναίσθημα, είναι διάλογοι (αχ βρε παλικάρι μου οι διάλογοί σου) είναι ρυθμός αφήγησης ούτε πολύ σφιχτός ούτε πολύ χαλαρός, είναι να χωράνε όσα γράφεις στον αριθμό λέξεων που ορίζει το περιθώρειό σου. Εσύ τα πάντα όλα τα θυσιάζεις στο βωμό της δράσης. Παρακολουθούμε έναν άνθρωπο που διπλώνει ολόκληρη την γκαρνταρόμπα του μέσα σε ένα τόσο δα βαλιτσάκι. Ευφυές αν θες να πας ταξίδι με μια μονάχα αποσκευή. Αλλά μία ιστορία, όπως και κάθε έργο τέχνης, πρέπει να αναπνέει.

Επίσης, ενώ το έχεις ξανακάνει και μου φάνηκε ΟΚ, εδώ δεν συμφώνησα με τις εικόνες. Ο λόγος ποιος; Να το κάνεις πιο ζωντανό; Αν σκιαγραφήσεις χαρακτήρες έχεις ιδέα πόσο πιο ζωντανό θα γίνει; Αυτό είναι το μυστικό. Όχι η εικονογράφηση. (Έχεις σκεφτεί να ασχοληθείς με κόμικς; Εκεί θα στο 'χα πιο χαλαρά.)

Ο Κέναν επίσης. Πολύ Νταρθ Βέηντερ, καλή του ώρα. Γιατί;

Ο εθισμός. Ελάχιστα σε απασχολεί αυτό. Δεν είδα μεγάλη σχέση με το θέμα του διαγωνισμού, ειλικρινά. Γενικά το θέμα ενός διαγωνισμού έχει να κάνει με το να χειρίζεσαι το ζητούμενο (εθισμός, φοβία, τεχνολογία, φόνος, ξέρω γω τι) με έναν τρόπο που η ιστορία να μην υφίσταται χωρίς το στοιχείο αυτό. Εδώ ο εθισμός γίνεται απλώς μία φράση που λέγεται, και που θα μπορούσε να αντικατασταθεί με κάτι παρόμοιο, όπως Μανία για εξουσία ή Μανία για γνώση. Και θα ήταν και καλύτερο.

(Μία φράση, καθαρά τεχνικό κομμάτι: λες κάπου Οι ριπές την διαπέρασαν εύκολα και έφτασαν μέχρι την πόλη ανατινάζοντας διάφορα σημεία αυτής. Είναι άσχημο. Μπορείς να πεις Οι ριπές την διαπέρασαν εύκολα και έφτασαν μέχρι την πόλη ανατινάζοντας διάφορα σημεία της.)

Γενικά εγώ θα πρότεινα να το κάνεις μία ωραία νουβελίτσα όλο αυτό. Έχεις ιδέες, έχεις ένα στυλ που γράφεις και ΟΚ θέμα γούστου. Συντάσσομαι με την Αλίνα σε αυτό, οι ιστορίες σου δεν είναι για όλες τις ώρες ούτε για περιδιαγραμμάτου προβληματισμό. Όμως. Ακόμη και μία ιστορία της κατηγορίας Pizza movie μπορεί να βελτιωθεί κατά πολύ. Εσύ δείχνεις να θέλεις δουλειά ακόμη. Και εννοώ, δουλειά, στο είδος που θέλεις να υπηρετήσεις.

• Μην στριμώχνεις εκατό ιδέες σε ιστορία δέκα σελίδων. Δεν προφταίνουμε να τις αφομοιώσουμε.
  • Βάλε χαρακτήρες. Εδώ δεν ένοιωσα τίποτα για κανέναν από τους ήρωες. Άσε που ήταν μηχανικοί, οι μισοί.
  • Δούλεψε διαλόγους. Είναι εξουθενωτικά διεκπεραιωτικοί οι διάλογοί σου.
  • Κούλαρε λίγο με τις υπερκαταστροφές, τα υπερόπλα, τα υπερδιαστήματα. Όταν τα πάντα είναι μονίμως και ακατάπαυστα σε μάξιμουμ κλίμακα δεν μπορείς πλέον να τα παρακολουθήσεις. Δεν μπορεί ο αναγνώστης να είναι διαρκώς στην πρίζα, πώς να το κάνουμε. Μου έδωσες την εντύπωση ότι υπήρχε μία ιστορία από κάτω, αλλά γινόταν πολύ φασαρία για να την ακούσω.
  • Έχεις αισθητική κόμικς τελικά, θα το ξαναπώ, οπότε σκέψου το αυτό το κομμάτι.

Γενικά η ιστορία θεωρώ ότι ήταν από τις πιο αδύναμές σου. Σου αναγνωρίζω ότι έχεις γνώσεις και ιδέες. Αυτά είναι τα πρωτογενή υλικά σου. Κατά την άποψή μου θέλουν πάρα πολύ σμίλεμα για να αναδειχθούν.

Καλό σου βράδυ και καλή επιτυχία.

Edited by Ιρμάντα
  • Like 2

Solonor

Το γράψιμο τσουλάει. Έχει αρχή μέση και τέλος, στέκει ως διήγημα. Για μένα είναι η καλύτερη ιστορία σου, όμως και πάλι οι χαρακτήρες είναι μονοδιάστατοι, η ιδέα, η πλοκή και η εκτέλεση είναι κλισέ. Αν ήταν σενάριο ταινίας δε θα λειτουργούσε καθώς θα ήταν χιλιοειπωμένο.

Μου κάνει εντύπωση που στις χολιγουντιανές παραγωγές τις οποίες επιχειρείς να μιμηθείς, δεν έχεις παρατηρήσει ότι έχουν ένα μίνιμουμ ιστορίας, χαρακτήρων, διαλόγων. Μου θυμίζεις την παρέα μου στο δημοτικό που αξιολογούσαμε τις ταινίες του Τσάκι Τσαν ανάλογα με το πόσα λεπτά κλωτσομπούνια είχε.

Το ότι είναι εκτός θέματος δε με ενοχλεί. Ωστόσο βρήκα διασκεδαστικό τον τρόπο που προσπάθησες να βάλεις την ιστορία εντός θέματος με τη στιχομυθία.

• Like 1

Old man & SiFi

Disclaimer: Μεγάλωσα και ζω στην Ελλάδα, οπότε ΔΕΝ βλέπω ταινίες μασουλώντας ποπ-κορν και πίνοντας Coca-Cola.Είναι επίσης σίγουρο ότι δεν ανήκω στο κοινό που απευθύνεσαι.

Είναι γνωστό ότι ανήκω σε εκείνους που δεν ασπάζονται την άποψή σου ως προς το τι είναι ΕΦ, και δεν είμαι καν σίγουρος αν (τουλάχιστον) συμφωνούμε στο τι είναι ΛΟΓΟ-τεχνία.

Θα ξεχάσω το επικό / προ-διαγωνισμού τόπικ σου και θα προσπαθήσω να μπω στη θέση σου για να σου πω (καλόπιστα πάντα) κάποια πράγματα. Ας πούμε λοιπόν ότι λέγομαι rock-volante (δεν τη βρίσκω με τη disco), συμφωνούμε απόλυτα σε όλα (εκτός από την μουσική) και σχολιάζω:

Βαγγέλη φίλε μου, ο κόσμος (και η τεχνολογία) δεν είναι ακόμα έτοιμοι για multimedia έργα με κείμενο, εικόνες και μουσική. Χάνεις τον καιρό σου αναζητώντας αναγνώριση τώρα. Κάποτε, αν ζούμε μέχρι τότε, ίσως την βρεις. Μέχρι εκείνη τη μέρα, μπορείς να στραφείς σε σενάρια για ταινίες ή στα κόμικς όπως είπε και η Ειρήνη. Ο ρόλος του μοναχικού πρωτοπόρου δεν θα σου προσφέρει τίποτα.

ΤΩΡΑ όμως, να τι κάνεις:

Κείμενο και εικόνες, τέσσερις πιθανές απόψεις διάφορων αναγνωστών:

Καλό κείμενο – καλή εικόνα. Αδικείς το κείμενο, αποσπάς με την εικόνα τον αναγνώστη σου που χάνει τον  ειρμό της ιστορίας σου.

Καλό κείμενο – κακή εικόνα. Πάλι αδικείς το κείμενο, ο αναγνώστης εκτός από το ότι αποσπάται, εκνευρίζεται.

Κακό κείμενο – καλή εικόνα. Το κείμενο ΔΕΝ βελτιώνεται με την εικόνα, παραμένει κακό.

Κακό κείμενο – κακή εικόνα. Το κείμενο όχι απλά δεν βελτιώνεται, αλλά όλο το εγχείρημα μοιάζει κάκιστο.

Συμπέρασμα; Οι εικόνες δεν βοηθάνε, ακόμα και αν είναι καταπληκτικές, το αντίθετο θα έλεγα.

Ούτε σε βοηθάει που θεωρείς αυτή τη μειοψηφία των 20-30 ατόμων εντελώς άσχετους. Αν δεν σου/μας κάνουν, ας στραφούμε σε άλλο, καλλίτερο κοινό. Δεν χρειάζεται να προσβάλεις τους αδαείς, ούτε να προσπαθείς να τους εκπαιδεύσεις, άστους.

Και ας γυρίσω σαν old man για να σχολιάσω:

Κουράστηκα να το διαβάσω αλλά τα κατάφερα. Ο στακάτος – κινηματογραφικός τρόπος γραφής δύσκολα να δουλέψει σε ξερό κείμενο και οι εικόνες μάλλον αφαιρούν παρά προσθέτουν κάτι. Είναι τόσο πολύ “tell” που (ακόμα κι εμένα) με ενόχλησε! Ο αγαπημένος μου Fredrick Brown δεν έγραφε  χαρακτήρες (Αν φυσικά παραδεχτούμε ότι έγραφε ΕΦ). Η διαφορά σας είναι ότι εκείνος έγραφε short-short- stories με μια punch line που σε άφηνε με το σαγόνι κρεμασμένο, ενώ εσύ γράφεις short stories με μια καλούτσικη punch line, σαν να γράφεις δοκίμιο. Θέλεις χαρακτήρες, θέλεις αντίθεση, θέλεις αλλαγή για να μας βάλεις μέσα στο κείμενο. Να μας δώσεις κάτι παραπάνω από «Σοκ και δέος», υπάρχουν κι άλλα συναισθήματα.

Υ.Γ. Οριακά εντός θέματος.

Καλή επιτυχία!

• Like 1

John Ernst

καταρχάς θα μιλήσω για την αρχική σου πρόθεση. δεν είναι ανάγκη να γράφουμε βαθυστόχαστα πράγματα για να είναι καλά τα κείμενα, εξάλλου σε μικρή ιστορία (κι εδώ κάνω κριτική στον εαυτό μου) είναι σχεδόν απαγορευτικό να γράψεις κάτι βαθυστόχαστο γιατί μετά δεν έχεις το χώρο να το εξηγήσεις. η πρόθεσή σου να μας παρουσιάσεις μια περιπέτεια ήταν καταρχάς καλή.

η εκτέλεση με προβλημάτισε. κι αυτό επειδή παρουσιάζεις πολλά στοιχεία σε σύντομο διάστημα. έτσι, που δε βγαίνει συχνά νόημα, οι περιγραφές είναι βεβιασμένες και περιορίζονται σε εκρήξεις και εντυπωσιακές εικόνες. τελικά, με τον τρόπο που παραθέτονται δεν εντυπωσιάζουν. 

τέλος οριακά εντός θέματος, φαίνεται σαν να έχεις προσθέσει τους εθισμούς στην ιστορία που θέλεις να γράψεις κι όχι να γράφεις πάνω στο θέμα 

• Like 3

Γιώργος77

Καλησπέρα κι από μένα,

Spoiler

Σέβομαι την επιλογή σου να επιμένεις να γράφεις διαστημική όπερα. Οι εικόνες και τα διαστημικά αντικείμενα που περιγράφεις κρατούν το ενδιαφέρον του αναγνώστη. Οι χαρακτήρες όμως, είναι μονοδιάστατοι και η σύνδεση με το θέμα του διαγωνισμού δεν πρέπει να εξαντλείται σε δύο ατάκες. Αναγνωρίζω, όμως, τον ασφυκτικό περιορισμό των 3850 λέξεων για το είδος που γράφεις.

Καλή επιτυχία!

Elli Sketo

Βαγγέλη καλησπέρα,

Νομίζω ότι όλα έχουν ειπωθεί αλλά ήθελα να πω και εγώ ότι με “χάλασαν” οι εικόνες που έβαλες μέσα στην ιστορία σου. Δε θα το κουράσω (και μπορώ να το κουράσω, believe me). Μόνο αυτό. Γιατί εικόνες;

Δε σε βρήκα πολύ εντός θέματος.

Όλα τα άλλα στα επίπεδα που μας έχεις συνηθίσει.

Καλή σου επιτυχία!

edit και ΥΓ. Χρησιμοποίησες εικόνα από το Mass Effect 2 όπου καταστρέφεται το Normandy. Αν δεν ξέρεις τι είναι αυτό, ο Θεός να σε συγχωρέσει γιατί εγώ δεν μπορώ. Αν πάλι ξέρεις τι είναι δε πιστεύω ότι έχεις το θράσος να το τοποθετήσεις αυθαίρετα σε μία ιστορία τόσο άσχετη. Αυτό το game είναι το space opera που δε θα μπορέσεις να γράψεις ποτέ.

You can fight like a Krogan, run like a leopard but you'll never be better than Commander Shepard.

Ντροπή Βαγγέλη. :thumbdown:

Edited by Elli Sketo

elgalla

Καλησπέρα, Βαγγέλη.

Spoiler

Σκέφτηκα πολύ τι σχόλια να γράψω στην ιστορία σου. Τελικά, θα περιοριστώ στα εξής:

Το διήγημά σου το βρήκα εντελώς εκτός θέματος. Για οτιδήποτε άλλο, μπορείς να κοιτάξεις παλιά μου σχόλια σε οποιαδήποτε από τις παλιότερες ιστορίες σου. Είναι ακριβώς τα ίδια, μιας και τίποτα δεν έχει αλλάξει.

Καλή σου επιτυχία!

• Like 1