Jump to content
Sign in to follow this  
Solonor

Ένα βρέφος 'ννια χειμώνες, το δικό σου μια ζωή

Recommended Posts

Solonor

Όνομα Συγγραφέα: Babylinor
Είδος: Softcore
Βία; ε
Σεξ; ε
Αριθμός Λέξεων: 3844
Αυτοτελής; ναι
Αρχείο

εναβρεφοςfinal.docx

• Like 5

John Ernst

Αντώνη, δε χορταίνω να διαβάζω τις ιστορίες σου. αυτή μου προκάλεσε κάτι παραπάνω από τις άλλες, έντονη ανατριχίλα! Μπράβο σου! Καλή επιτυχία!

ΥΓ επειδή μου άρεσε πολύ θεωρώ ότι τα πολλά λόγια δε χρειάζονται

• Like 1

Mournblade

Καλησπέρα Αντώνη:)

Η γνωστή, ιδιαίτερη γραφη σου. Στα εχω ξαναπει, για μενα δικοπο μαχαίρι. Γεματη δυνατες εικόνες, με πλουσιο λεξιλογιο, αντισυμβατικη και προκλητικη. Σίγουρα αποκαλύπτει τις (φοβερες) δυνατότητες σου, μα εμένα με κουράζει απο ενα σημειο και μετά. Δεν ξερω πως εκφραζεσαι στα μυθιστορήματα σου, αλλά θα ηθελα να διαβασω απο εσένα μια ιστορια περισσότερο κοντά σ αυτο που εχουμε συνηθισει. Προσοχη: δεν λεω να απαρνηθεις το στυλ σου. Απλώς να το πλασαρεις με περισσότερη φινετσα. Στα αρνητικά επίσης θα εβαζα την αποτομη μεταστροφή στα συναισθηματα της πρωταγωνιστριας, αλλα και την υπερβολική εμφαση στην βρωμιά... οκ, το καταλαβαμε, δεν πλενόντουσαν καθολου!:lol:

Στα θετικά το δυνατό τέλος, η ωραία χρηση του θέματος που μου θυμισε Witcher III, αν το ξέρεις, και η αξιολογη πλοκή.

Ballerond

Καλησπέρα Αντώνη κι από μένα.

Ξέρεις πώς νιώθω τώρα; Σαν να  βρέθηκα μπροστά στo Resident Evil, να το έχω τερματίσει και να μου λένε "Τερμάτισέ το πάλι, μόνο με μαχαίρι και χωρίς βότανα. Δύο αν φας από ζόμπι, πέθανες".
Πέρασα μέσα από θύελλα για να καταφέρω να αποκωδικοποιήσω και εν τέλει να διαβάσω το διήγημά σου. Έχεις μία μοναδική ικανότητα να μπορείς να αλλάξεις τελείως τα δεδομένα και τους "κανόνες" της συγγραφής. Να το πλάσεις όπως θες εσύ, σε ό,τι σχήμα θες, όπου το θες και με όποιο αποτέλεσμα γουστάρεις.
Το συναντήσαμε και στο Πεύκο του Kjin (που με είχε μπερδέψει πολύ), στη Πευκόφλουδη (πού έβγαλες ένα υπέροχο αποτέλεσμα), στο Παραμύθι για τη Σοφία κ.ο.κ.

Εδώ πιστεύω, ότι για κάποιον λόγο που δε μπορώ εύκολα να καταλάβω, το πήγες πολλά βήματα παραπάνω. Δυσκόλεψες την αφήγησή σου, τη δομή, τον τρόπο που συντάσσεις προτάσεις, τα πάντα. Διάβασα τρεις φορές την αρχή για να μπορέσω να προχωρήσω, τρεις φορές το τέλος και χρειάστηκα τη βοήθεια του κοινού για να βγάλω άκρη.
Η ιστορία σου είναι πολύ όμορφη, πολύ ατμοσφαιρική, φρικαλέα όσο πρέπει, πονεμένη επίσης όσο πρέπει. Είναι μία ιστορία όμως που πνίγηκε κάτω από την υπερβολική πειραματική γραφή.

Δεν είναι ότι δε μου άρεσε. Και στο θέμα πατούσες (οριακά μεν, αλλά πατούσες), και τρόμο είχες, και χαρακτήρες είχες, και περιβάλλον και όλα.
Αλλά... ίδρωσα ρε φίλε. Πραγματικά. Και δεν ξέρω αν αυτό θες να είναι το αποτέλεσμα όσων την διαβάσουν (αν αυτό θες, πάσο, το πέτυχες).

Καλή σου επιτυχία!

Christos.Antonaros

Γειά σου φίλε, Αντώνη.

Είναι η πρώτη φορά που διαβάζω ιστορία σου, και πραγματικά, ο ιδιότροπος λόγος σου με δυσκόλεψε ως αναγνώστη, αλλά με ενθουσίασε ως συγγραφέα. Έχεις μελοποιημένη και ποιητική γραφή, αν και είμαι σίγουρος πως το έχεις ακούσει πολλές φορές.

Ωστόσο, κατά την προσωπική μου γνώμη, όταν έρχεται στον τρόμο, η ποιητική γραφή – πες το πρόζα – είναι δίκοπο μαχαίρι. Αυτό γιατί όταν το διάβασα πρώτη φορά, ως αναγνώστης, κατέληξα να ανατριχιάσω σε μερικές σκηνές, αλλά να χάσω το νόημα σε άλλες, ώσπου κουράστηκα. Μπορεί και να έφταιγα εγώ, δε λέω πως έκανες κάτι λάθος. Έτσι, έπρεπε να το διαβάσω δύο ακόμη φορές, αυτή την φορά ως συγγραφέας.

Η ιστορία σου είναι δυνατή, και η αφήγησή σου ημερολογιακή – αν κατάλαβα καλά. Η γέννηση του βρέφους, οι συνθήκες διαβίωσης και οι περιγραφές των σκηνικών είναι τα καλύτερα στοιχεία σου.

Μου άρεσε, αλλά θα ήθελα σε κάποια σημεία να προχωράει πιο «ωμά» η πλοκή.

Καλή επιτυχία σου εύχομαι.

Ιρμάντα

Καλησπέρα, Αντώνη.

Θα συμφωνήσω με τον Χρήστο σε πολλά σχόλια, ήθελα ίσως πιο ωμή γραφή κατά τόπους. Ήταν τόσο μα τόσο ποιητικό που η ένταση απονευρωνόταν αρκετά, τουλάχιστον για τα γούστα μου. Επι μέρους ήταν εξαιρετικό, γλώσσα; Γραφή; Ιδέα; Όλο μαζί όμως, σαν σύνολο, ήταν υπερβολικό. Δεν μπορείς να στολιστείς με πάρα πολλά κοσμήματα. Δεν μπορείς να φορέσεις υπερβολικά πολύ άρωμα, όσο λαμπρά κι αν είναι τα κοσμήματα, όσο ευωδιαστό και αν είναι το άρωμα. Πιστεύω καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

Η εναλλαγή των ψυχών και των σωμάτων επίσης θα μου άρεσε να γίνει σαφέστερη. Η απέχθεια που βγάζουν για το αρσενικό είναι πολύ πετυχημένη. Η χρήση του θέματος πολύ σωστή. Γενικά, μία άρτια ιστορία που βουλιάζει κάπως κάτω από το βάρος της ομορφιάς της.

Θέλω να τη δω πιο ξαλαφρωμένη. Λιγότερο πυκνή. Να την ξαναδιαβάσω και να την έχεις πλάσει διαυγέστερη.

Καλή επιτυχία στο διαγωνισμό!

• Like 1

Γιώργος77

Αντώνη καλησπέρα,

Μας στέλνεις σε μια ακόμη περιπλάνηση στην μοχθηρή ελληνική επαρχία. Με τη βοήθεια της γλώσσας που χρησιμοποιείς φυσικά. Μια γλώσσα φτιάχνει από μόνη της έναν κόσμο ολόκληρο. Μια γλώσσα όμορφη που πρέπει, όμως, να περιγράψει πράξεις αποτρόπαιες, μιαρές. Τρομακτικό παραμύθι πιο πολύ παρά τρόμος - τρόμος, αλλά εγώ δεν έχω  κανένα πρόβλημα με αυτό.

Καλή επιτυχία!

• Like 1