Jump to content
MadnJim

Όταν παγώσει η Κόλαση

Recommended Posts

MadnJim

Όνομα Συγγραφέα: MadnJim

Είδος: Θα έλεγα κάτι σε σουρεάλ "δυστοπική" μοντέρνα φαντασία με ολίγη από χιούμορ

Βία: Όχι

Σεξ: Χμ

Αριθμός λέξεων: Περίπου 3500 λέξεις κομπλέ με την εισαγωγή.

Αυτοτελής: ΝΑΙ!

Σχόλια: Για το WriteOff #90 με εισαγωγή της Elgalla. Ελπίζω να περάσετε ωραία. :)

Όταν παγώσει η Κόλαση.pdf        

Edited by MadnJim
  • Like 4
  • Thanks 1
  • Haha 1

jjohn

Το διάβασα ενώ περιμένω το τρένο. Καλή παρεούλα είστε δεν λέω...

Αυτό μου άφησε πάνω κάτω τις ίδιες εντυπώσεις με την ιστορία του μοδερατορα.  Κοινώς διαβάστηκε ευχάριστα αν και δεν μπορώ να πω ότι γέλασα (εκτίμησα τα Ελληνο-Αμερικανικα προς το τέλος αλλά κυρίως επειδή μου έφεραν στο νου αλλά πράματα). Επίσης ένιωσα   και λιγουλακι άβολα με το λγβτ   περιεχόμενο  και ώρες ώρες η ανάγνωση  πατούσε σε πιο χορρορ μονοπάτια😱 

Το Τουίστ στο τέλος χαριτωμένο.

Εν ολίγοις έχοντας διαβάσει από τις ιστορίες , σκέφτομαι  πως ενώ από μόνη  της  εισαγωγή είναι γαμάτη,  ίσως είναι λίγο δύσκολη  να βγάλει καλή (= αστεία) ιστορία . Είναι αυτό που λέμε ότι το τραβάμε το αστείο από τα μαλλιά.

Αυτά! Ευχαριστώ για την όμορφη παρέα.

Καλή επιτυχία!

• Thanks 1

Mournblade

Λοιπόν Σπύρο, εγώ το μόνο που εύχομαι, φίλε μου, ειλικρινά, και με το χέρι στην καρδιά, είναι να μην παγώσει ποτέ μα ποτέ αυτή η κόλαση! 😂

Το τέλος (και η αρχή) όλα τα λεφτά!

Μπρρρρ...

• Like 1
  • Thanks 1

Ιρμάντα

Φίλε Σπυράκο

Χιούμορ και ξερό ψωμί. Πολύ ωραία χειρίστηκες την εισαγωγή, και επειδή ο στόχος, το ζητούμενο, το δισκοπότηρό μας εδώ είναι το χιούμορ (και το βρήκες αυτό το δισκοπότηρο, βασικά δεν ξέρω αν το έχεις αφήσει ποτέ να πέσει από το βάρβαρο χέρι σου) λέω πως η ιστορία είναι σούπερ ΟΚ. Μου θύμισε κείνη την ταινία, straight story ή κάπως έτσι, όπου η ετεροφυλοφιλία θεωρείται έσχατη ντροπή. (Ο γιος μας είναι από κείνους, Χαράλαμπε. Βρήκα περιοδικά με γυναίκες στο κρεβάτι του. Τι μου είπες τώρα, βρε Γιακουμή. Τι μαχαίρι μου μπήγεις στην καρδιά.)

Απορία λογική: Γιατί οι δαίμονες δεν γουστάρουν άντρες; Μία χαρά θα περνούσαν, αφού ήταν τόσο sex maniacs. Επίσης. Όταν είναι ο «από κάτω» φαντασιώνεται πως κρατάει τον κώλο της Τζωρτζίνας. Εδώ φίλε μπερδεύτηκα. Λογικά πρέπει να είναι ο από πάνω για να το σκεφτεί αυτό, έτσι;

Καλά, ξέχνα την τελευταία απορία. Γενικώς μία χαρά ιστορία είναι. Να γράφεις συχνότερα αν δεν θέλεις να σου πάρουν οι δαίμονες όλες τις γυναίκες. Έτοιμη στην έχω την επίκληση.

Άλλη απορία (μία μία μου έρχονται). Οι ηλικιωμένοι τι θέση να είχαν σε ένα τέτοιο περιβάλλον; Καλά, εξυπακούεται ότι δεν είναι το ζητούμενο αυτό, σε αυτή την ιστορία. Απλώς αναρωτήθηκα.

Τεσπα. Καλή επιτυχία, καλό (συγγραφικό και μη) ξεσάλωμα και ευχαριστούμε από καρδιάς για τη συμμετοχή σου.

• Thanks 1

MadnJim

Με τσάκωσες, Ειρήνη, αυτήν ακριβώς την ταινία θυμήθηκα κι εγώ όταν έστιβα το μυαλό μου για να βρω έναν τρόπο να συνεχίσω την εισαγωγή (μεγάλο ζόρι λέμε!). Ήθελα μάλιστα να βάλω και το τραγούδι της ταινίας στον πρόλογό μου για μουσικό χαλί όταν ανέβασα την ιστορία, αλλά δίστασα φοβούμενος ότι θα μπορούσε να χαλάσει έτσι το πρώτο "σοκ". :)

Γγιάννη, δεν κατάλαβα, φίλε, τι εννοείς εδώ: "Επίσης ένιωσα   και λιγουλακι άβολα με το λγβτ   περιεχόμενο  και ώρες ώρες η ανάγνωση  πατούσε σε πιο χορρορ μονοπάτια", δηλαδή κατάλαβα τι εννοείς με τα "χόρρορ μονοπάτια" (το ίδιο ένιωθα κι εγώ όταν το έγραφα) αλλά δεν έπιασα αυτό το "λγβτ". Χαίρομαι που πέρασες όμορφα την ώρα σου. :)

Γρηγόρη, μαζί σου, φίλε, ούτε κι εγώ τολμώ να φανταστώ μια τέτοια περίπτωση. Μάλλον, προφανώς τόλμησα και τη φαντάστηκα, αλλά ας όψεται η Αταλάντη γι' αυτό. :D 

• Like 1

Ιρμάντα

Τώρα που το σκέφτομαι. Δεν θα έπρεπε οι δαίμονες να χτυπήσουν Ισημερινό, για ακόμη περισσότερη ζέστη;

Και πώς στην ευχή τόσο με τόσο γρήγορα, με το που σκάσανε οι δαίμονες μεταλλάχτηκε στο τσακ μπαμ ο σεξουαλικός προσανατολισμός μίας ολόκληρης κοινωνίας;

Σπύρο, είναι δεύτερες σκέψεις αυτά που καταθέτω. Εσύ απλά γράφε ιστορίες.

• Thanks 1

elgalla
Just now, MadnJim said:

αλλά δεν έπιασα αυτό το "λγβτ". Χαίρομαι που πέρασες όμορφα την ώρα σου. :)

LGBT (lesbian, gay, bisexual, transgender σημαίνει το ακρωνύμιο, ΛΟΑΤ στα ελληνικά). 

• Like 1
  • Thanks 1

jjohn
7 minutes ago, MadnJim said:

Γγιάννη, δεν κατάλαβα, φίλε, τι εννοείς εδώ: "Επίσης ένιωσα   και λιγουλακι άβολα με το λγβτ   περιεχόμενο  και ώρες ώρες η ανάγνωση  πατούσε σε πιο χορρορ μονοπάτια", δηλαδή κατάλαβα τι εννοείς με τα "χόρρορ μονοπάτια" (το ίδιο ένιωθα κι εγώ όταν το έγραφα) αλλά δεν έπιασα αυτό το "λγβτ". Χαίρομαι που πέρασες όμορφα την ώρα σου. :)

Εννοώ οτι δεν  παίζει να με δεις ποτέ σε κάνα πράιντ όπως αυτό που έγινε τις προάλλες :lol:(αισθάνομαι γενικότερα άβολα με όλο το κόσμο οπότε ας μην το πάρει κανείς τοις μετρητοίς  )

• Like 1
  • Haha 1

MadnJim

Ειρήνη, ναι, εκεί λογικά θα έπρεπε να μαζευτούν όλοι οι δαίμονες αφού έψαχναν για ζέστη. Με προβλημάτισε κι εμένα αυτό, γι' αυτό και προσπάθησα να το τριπλάρω αναφερόμενος στα τηλεπάνελ και τους τηλεειδικούς που κουβεντιάζανε για περίεργα φαινόμενα στον κόσμο με τη γη να παγώνει, κλπ. 😉 Α! Και η όλη φάση δεν έγινε αμέσως, πέρασαν μήνες από το πρώτο μπαμ πριν αρχίσει να αχνοφαίνεται ο "νέος ρατσισμός" (το αναφέρω) και χρόνια μέχρι να παιχτεί η συγκεκριμένη περίπτωση της ιστορίας (επίσης αναφέρεται σε κάνα δυο σημεία συμπεριλαμβανομένου και της εισαγωγής). :)

Αταλάντη, thx, πρώτη φορά το ακούω. :) 

Γγιάννη, αυτό το κατάλαβα, το ακρωνύμιο δεν είχα καταλάβει. :) 

Μου δίνεις κι ωραία πάσα για να πω ότι προσωπικά δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα με τις σεξουαλικές προτιμήσεις του καθενός, τι κάνει ο καθένας στο κρεβάτι του είναι δική του δουλειά αρκεί να μιλάμε πάντα για ενήλικα άτομα που συναινούν, με την προϋπόθεση βέβαια ότι δεν μου το τρίβει στα μούτρα (προκλητικές δημόσιες συμπεριφορές, κλπ). 

• Thanks 1

Ιρμάντα
8 minutes ago, MadnJim said:

Ειρήνη, ναι, εκεί λογικά θα έπρεπε να μαζευτούν όλοι οι δαίμονες αφού έψαχναν για ζέστη. Με προβλημάτισε κι εμένα αυτό, γι' αυτό και προσπάθησα να το τριπλάρω αναφερόμενος στα τηλεπάνελ και τους τηλεειδικούς που κουβεντιάζανε για περίεργα φαινόμενα στον κόσμο με τη γη να παγώνει, κλπ. 😉 Α! Και η όλη φάση δεν έγινε αμέσως, πέρασαν μήνες από το πρώτο μπαμ πριν αρχίσει να αχνοφαίνεται ο "νέος ρατσισμός" (το αναφέρω) και χρόνια μέχρι να παιχτεί η συγκεκριμένη περίπτωση της ιστορίας (επίσης αναφέρεται σε κάνα δυο σημεία συμπεριλαμβανομένου και της εισαγωγής). :)

Οκ τώρα είδα την απάντηση.

• Like 1

Ballerond

Φίλε Σπύρο, την απόλαυσα την ιστορία σου. Είχες ωραία πρόζα, χαρούμενη, προκλητική ή χαλαρή όταν έπρεπε καθώς και ωραία φωνή χαρακτήρα. Βλέπω ότι κι οι 3 κινηθήκαμε προς το ίδιο τελείωμα (όπου δεν υπήρχε τελείωμα :P). Κανείς δεν πήδηξε την Τζωρτζίνα!

Η κοσμοπλασία έξυπνη, αν και να πω την αλήθεια θα ήθελα να δω λίγο το μεταβατικό στάδιο πως από εκεί που ήταν όλοι straight έγιναν gay καθώς δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Έιχες έξυπνες ιδέες, χιούμορ το οποίο ήταν αρκετά υπόγειο σε κάποια σημεία (θα ήθελα να πάρεις τον εαυτό σου λίγοτερο σοβαρά σε κάποιες σκηνές - νομίζω θα ταίριαζε με το σουρεάλ του πράγματος).

Ωραια προσθήκη ο Γιάννης, έξυπνος χαρακτήρας ο Τόλης όπως κι οι σχέσεις που είχε μαζί τους. Η προφορά της Τζωρτζίνας σε σένα νομίζω ήταν κι η πιο πετυχημένη.

Στο σύνολο, έξυπνη, χιουμοριστική, καυστική, ό,τι έπρεπε δηλαδή 😉

• Thanks 1

MadnJim

Σ' ευχαριστώ, Γιάννη, χαίρομαι που διασκέδασες, φίλε, διαβάζοντας την ιστορία μου. :) 

Ήθελες να δεις και το... μεταβατικό στάδιο; Γιατί ρε φίλε, τι σου 'κανα; Όταν γράφω "βλέπω" στο μυαλό μου σαν ταινία αυτά που φαντάζομαι κι ακόμα προσπαθώ να συνέρθω από την πάλη που έκανα για να καταφέρω να γράψω από την πλευρά ενός γκέι σε πρώτο πρόσωπο. :shok: :D 

Ξέρω τι εννοείς λέγοντας ότι θα ήθελες λιγότερη "σοβαρότητα", βλέποντας τώρα την ιστορία βρίσκω πολλά σημεία που θα μπορούσα με μικρές προσθήκες να την κάνω εντελώς σπαρταριστή, αλλά, ρε παιδιά, όταν γράφω κάτι χιουμοριστικό το διασκεδάζω και τις περισσότερες φορές μάλλον -ελπίζω δηλαδή ότι- φαίνεται. Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν το διασκέδαζα καθόλου, αν δεν ήμουν μάλιστα εγώ αυτός που παρακίνησα το WriteOff ομολογώ ότι θα την έκανα διακριτικά με βαριά πηδηματάκια (τονίζω το "βαριά", με ελαφρά θα την έκανε ο πρωταγωνιστής μου), αλλά σ' αυτή την ιδέα μπόρεσα να στήσω μια πλοκή που κάπως να βλέπεται  και με το χρόνο να τελειώνει (την έγραψα την Κυριακή το πρωί) δεν είχα άλλες επιλογές. Είχα μάλιστα -και έχω ακόμα- μεγάλη ανησυχία γιατί "παίζω" με ένα θέμα που θα μπορούσε να σκανδαλίζει κάποιους κι επειδή το έχω ξαναδεί το έργο κι ήταν ένα πολύ καλό μάθημα (σιγά μη ξεχάσω ποτέ ότι έφτασα κάποτε να ζητήσω διαγραφή ποιήματός μου!), είπα να φροντίσω αυτή τη φορά (βασικά πάντα από τότε και μετά) να μην αφήσω κανένα περιθώριο να στραβώσει κάποιος. Αυτό βέβαια με τη σειρά του με ανάγκασε να κρατηθώ πολύ και το αποτέλεσμα πέρασε πια στην ιστορία. Οπότε, από μία εισαγωγή που (σόρυ Αταλάντη, ξέρεις πόσο σε εκτιμώ :rose: ) είναι πρακτικά αδύνατον να συνεχιστεί με κάποιον αληθινά αξιόλογο τρόπο (θα ήθελα να δω στην πράξη μια αντίθετη άποψη :) ) είμαι τελικά ευχαριστημένος που κατάφερα να φτιάξω έστω κι αυτό. :)

Αταλάντη, είχες καμιά εργασία-μελέτη-έρευνα σε εξέλιξη αυτές τις μέρες και χρειαζόσουν lab rats; :D :D Χεχεχε, αν ναι τότε ελπίζω να μη σε μπέρδεψα πολύ. :D :D 

• Like 1

elgalla
14 minutes ago, MadnJim said:

Οπότε, από μία εισαγωγή που (σόρυ Αταλάντη, ξέρεις πόσο σε εκτιμώ :rose: ) είναι πρακτικά αδύνατον να συνεχιστεί με κάποιον αληθινά αξιόλογο τρόπο (θα ήθελα να δω στην πράξη μια αντίθετη άποψη :) ) είμαι τελικά ευχαριστημένος που κατάφερα να φτιάξω έστω κι αυτό. :)

Φίλε Σπύρο, challenge accepted. :D

• Like 4

MadnJim
2 minutes ago, elgalla said:

Φίλε Σπύρο, challenge accepted. :D

Τέλεια! Ανυπομονώ ήδη. :D 

• Like 1

SymphonyX13

Είσαι κάφρος, ρε κάφρε, το ξέρεις; Φυσικά και το ξέρεις, τι ρωτάω τώρα! :lol: Και έλεγα ότι μου αρέσει εμένα να καφρίζω στις χιουμοριστικές ιστορίες που γράφω! Εσύ εδώ έδωσες ρέστα μιλάμε! Σε πρόλογο που βασικό ρόλο παίζει η κωλάρα της Τζωρτζίνας, έγραψες ιστορία που πρωταγωνιστούν άλλου είδους πισινοί! Μόνο εσύ θα μπορούσες να το σκεφτείς αυτό λέμε. Την απόλαυσα την ιστορία σου, κλασική MadnJim ιστορία με τα όλα της, με τους απίστευτους χαρακτήρες της, φοβερός ο Μάριος, τον "βλέπω" ήδη να γίνεται καλό φιλαράκι με τον Έντι, ο Έντι δεν ξέρω τι γνώμη θα έχει! :lol: Και αν και σε αυτή, όπως και στις άλλες δύο  η κωλάρα της Τζωρτζίνας μένει μακριά από τα...χέρια των πρωταγωνιστών, ο Μάριος είναι ο μόνος που δεν θα μείνει με την χαρά! :lol:

Είσαι κάφρος, στο είπα; :lol:

Καλή επιτυχία!

Edited by SymphonyX13
  • Like 1
  • Haha 2

MadnJim

Χαχαχαχα, αφού σκέφτομαι μάλιστα να βγάλω το "'Εντι Τζόουνς" από το ρανκ μου και να βάλω τον τίτλο "Κάφρος"! :D :D 

Και τι σκέφτηκα μόλις διάβασα αυτό που λες στο τέλος ότι ο Μάριος δεν θα μείνει μόνο με τη χαρά; Ένα τεράστιο κενό που δεν μου είχε περάσει από το μυαλό ως τώρα! Γιατί την κάνει στο φινάλε με τον Γιάννη αφού τα έχει με τον Τόλη; Χμμμ...

Edited by MadnJim
  • Haha 2