Jump to content
nena

ΕΝΑ ΞΕΦΡΕΝΟ ΠΑΡΤΥ

Recommended Posts

nena

«   Όταν σηκώθηκα ήμουν πιο ανάλαφρος από ποτέ. Αναρωτήθηκα πως είχα πέσει στο έδαφος.  Ξεσκόνισα τα ρούχα μου και πήγα να δέσω τα κορδόνια μου. Τότε κοίταξα καλά τα χέρια μου. Ήταν αέρινα. Άνοιξα την παλάμη μου και την έφερα στα μάτια μου διαπιστώνοντας πως μπορούσα να δω το δέντρο που έστεκε απέναντι μου μέσα από αυτή.

Πανικοβλήθηκα περισσότερο όταν έπεσε έναν άντρας πάνω μου και σχεδόν πέρασε μέσα από μένα. Τότε γύρισα το κεφάλι μου και σε λίγα μετρά πιο πέρα είδα τον εαυτό μου πεσμένο στο έδαφος. Κόσμος είχε μαζευτεί γύρω μου και έλεγαν «Είναι νεκρός». Πλησίασα και κοίταξα καλυτέρα.

Τότε κατάλαβα πως μόλις είχα ανακαλύψει ένα πτώμα και συγκεκριμένα ήταν το δικό μου.

Είχα ακόμα στο λαιμό μου περασμένες σερπαντίνες και πάνω στα ρούχα μου χαρτοπόλεμο που τώρα είχε βαφτεί κόκκινος από τις πιτσιλιές αίματος μου. Το πρόσωπο μου είχε μια έκφραση ξαφνιάσματος με τα μάτια γουρλωμένα  που το στραβό μου στόμα και το έντονο κιτρινοπράσινο χρώμα του δέρματος μου το έκαναν να μοιάζει σαν αποκριάτικη μάσκα, τέτοιες που είχα δει πολλές το προηγούμενο βράδυ στο πάρτι που ήμουν καλεσμένος. Το αποκριάτικο καπέλο με σχήμα αρλεκίνου είχε κατρακυλήσει από το κεφάλι μου ενώ στις σφιγμένες μου γροθιές κρατούσα ακόμα ένα μπουκάλι Μαυροδάφνη .

Γύρισα τα μάτια μου και κοίταξα όλους αυτούς τους ανθρώπους που είχαν μαζευτεί γύρω μου . Τότε είδα ξεκάθαρα ένα κλόουν, έναν cowboy , μια χορεύτρια καμπαρέ και έναν αστυνομικό. Μα όχι , ήταν αληθινός αστυνομικός που εκείνη την ώρα σημείωνε τα στοιχεία ενός οδηγού αυτοκίνητου που προφανώς ήταν αυτός η αίτια να κόψει την νύχτα τρελού καρναβαλιού μου στη μέση.

Μεμιάς θυμήθηκα καλυτέρα . Μέσα στο μυαλό μου που άρχιζε να γίνεται αχνός οι εικόνες έρχονταν στα μάτια μου μια μια.

Με είχε καλέσει ο γείτονας μου σε ένα αποκριάτικο πάρτι που θα έκανε σπίτι του. Προς το απόγευμα συνειδητοποίησα πως δεν είχα στολή και έτσι αγόρασα από το συνοικιακό παντοπωλείο ένα φτηνό καπέλο αρλεκίνου . Η επόμενη επιλογή ήταν το καπέλο με  έναν πιγκουίνο από πάνω οπότε διάλεξα το πιο καθωσπρέπει για την περίσταση. Αγόρασα κρασί και σερπαντίνες και πήγα το βράδυ στο κέντρο συνάντησης και άλλων μεταμφιεσμένων. Θυμάμαι να κάθομαι μόνος και να πίνω πολύ κρασί όταν είδα μια παρέα ντυμένων ινδιάνων να χορεύει το χορό της βροχής. Με τράβηξαν κι εμένα και άρχισα να χορεύω ξέφρενα μαζί τους.

Ανάμεσά τους ήταν και μια κοπέλα που μου άρεσε. Με κοίταξε και αυτή. Με πλησίασε και μου είπε το όνομα της . Μιλήσαμε για λίγη ώρα ώσπου μου είπε να ανταλλάξουμε τηλέφωνα. «Γράψε το κινητό μου» μου είπε.

Το κινητό μου. Που ήταν όμως το κινητό μου; Έψαξα τις τσέπες μου και τότε διαπίστωσα πως το είχα ξεχάσει στο αυτοκίνητο. Βγήκα τρέχοντας έξω χωρίς να προσέξω το αμάξι που έτρεχε σα τρελό πάνω μου. Το μόνο που θυμάμαι είναι τα κίτρινα φώτα και την κόρνα. Κι υστέρα όλα χάθηκαν . Και η ινδιάνα και η νύχτα τρελού καρναβαλιού. Είμαι ένας νεκρός αρλεκίνος , Άγγελε, και δεν το αξίζω. Είχα πολλά να κάνω ακόμα. Βοήθησε με.»

Ο Άγγελος έξυσε το κεφάλι του και σήκωσε τους ώμους του σαν να ήθελε να ξεφορτωθεί τα φτερά του. Μετα από μια παύση.

«Ξέρεις, δεν είμαι Άγγελος;»

«Και τι είσαι; Αφού βλέπω τα φτερά σου.»

«Ένας μασκαράς που πνίγηκε από μισό μπιφτέκι είμαι και τίποτε άλλο» είπε μέσα από τα δόντια του.

Πήρα στροφή και έφυγα…

• Like 3
  • Haha 4

WILLIAM

Πλάκα είχε αυτό το αεράτο κομματάκι. Μου άρεσε το ανάλαφρο στυλ και οι πινελιές με τις λεπτομέρειες.

Dreamer

Μου άρεσε -πέρα από το υπερφυσικό στοιχείο-  και το μελαγχολικό ύφος (τουλάχιστον, έτσι το είδα) που είναι γραμμένη η ιστορία σου.

Silvertooth

Ρεε... Πολύ μ' άρεσε το τέλος έχω να πω.

• Haha 1

Ιρμάντα

Καλό. Ανάλαφρο. Καλώς όρισες στο Φόρουμ, Νένα/ αεράκι!

Τον καημένο....:( Πάνω στο καλύτερο τον έκοψε...

(Όχι Άγγελος, αλλά μασκαράς που πνίγηκε με μισό μπιφτέκι. Τι θεολογικό σοκ.)