Jump to content

Πόσο γράφετε;


Βάρδος
 Share

Λέξεις ανά ημέρα  

67 members have voted

  1. 1. Λέξεις ανά ημέρα

    • 10.000
      2
    • 6.000
      5
    • 3.000
      3
    • 2.000
      10
    • 1.000
      13
    • 500
      19
    • 100
      15


Recommended Posts

Και μιας και το ανέφερε η Ευγενία στο πόσο αξίζει να γράφετε είπα να το βρω από τις πιο πίσω σελίδες (ευτυχώς δεν χρειάστηκε να πάω μακριά ) για να δούμε αφού αξίζει σίγουρα να γράφουμε πόσο γράφουμε;

 

Πόσο γράφετε λοιπόν; 

 

Αν μια μέρα είναι χωρίς δουλειά σαν σήμερα που είναι Σάββατο κάπου 2000 λέξεις τις έχω ( σήμερα έχω ήδη περάσει τις 1500 ) τις άλλες μέρες όσο προλάβω, εσείς τι κάνετε;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω κάποιο στάνταρ. Συνηθίζω να γράφω μια κι έξω τις ιστορίες μου οπότε γράφω όποτε θέλω να γράψω. Δεν βλέπω κανένα λόγο γιατί να υποχρεώσω τον εαυτό μου σε μια κατάσταση "πρέπει να γράψω" προκειμένου να γράφω κάθε μέρα, που όμως θα μου αφαιρέσει ένα κομμάτι από την ευχαρίστησή μου καθώς θα το μετατρέψει κατά μεγάλο μέρος σε υποχρέωση. Έχει τύχει να γράψω μέχρι και τρεις ιστορίες σε μία μέρα, έχει τύχει να περάσει και δεκαπενθήμερο χωρίς να ασχοληθώ καν. Έτσι το "πόσο γράφω" για μένα μπορεί να απαντηθεί μόνο με το "όσο θέλω". Έχουν υπάρξει όμως κάποιες σπάνιες περιπτώσεις που έχω γράψει χωρίς να το θέλω επειδή έπρεπε, ευτυχώς λίγες, και στάθηκα φυσικά στο ύψος των περιστάσεων αλλά δεν το διασκέδασα καθόλου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά μιλάμε εφόσον θέλεις να γράψεις, αλλά εγώ θέλω κάθε μέρα, άσε που δε με αφήνουν!

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα 1000 (ακριβέστερο θα ήταν το 1500). Στην πραγματικότητα ισχύει το εξής: έρχονται μέρες που δεν γράφω μήτε λέξη και μέρες όπου δεν κάνω τίποτα άλλο εκτός από το να γράφω. Νομίζω το 1500 αντιπροσωπεύει κάπως τον μέσο όρο, τέσσερις με πέντε σελίδες την ημέρα.

Αυτούς που είναι σταθεροί, που γράφουν κάθε μέρα, τους επαινώ βεβαίως!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον τόπικ. Αρκετές φορές έχω προβληματιστεί σχετικά με το πόσο αποδοτικός είμαι σε άποψη ποσότητας. 

 

Έβαλα 1000, καθαρά τυπικά, σαν μέσο όρο. 

 

Η αλήθεια είναι ότι γράφω περίπου τριχίλιαρο κάθε φορά που θα καταφέρω να στρώσω τον κώλο μου να γράψει. Πράγμα που συμβαίνει εξαιρετικά ακανόνιστα λόγω οικογένειας, δουλειάς, παιδιών κλπ

 

Περίπου δυο φορές την εβδομάδα θα κάτσω να γράψω, συχνότερα μια και κάμποσες σπαστές που η κάθε μια τους πιάνεται για το 1/2 ή το 1/3 ενός κανονικού writing session. Γενικά, θα έλεγα ότι καθαρίζω περίπου 5000-6000 λέξεις την εβδομάδα, περισσότερες σε μια καλή εβδομάδα. Ένα writing log βοηθάει πολύ, χρησιμοποιώ πρώτη φορά τώρα που γράφω το μυθιστόρημα και νομίζω θα το χρησιμοποιώ για όσο γράφω. Δεν ξέρω γιατί, αλλά είναι το πρώτο πράγμα που κοιτάζω πριν ξεκινήσω και το τελευταίο αφού τελειώσω. Δεν είναι κάτι σπουδαίο, δυο στήλες. Στη μια σημειώνεις την ημερομηνία και στην άλλη τον αριθμό λέξεων. 

 

Πολύ πιο γρήγορα γράφω αν έχω φτιάξει ένα προσχέδιο από την αρχή. Σε κείμενα που προηγήθηκε κάποιο σκαρίφημα (σε φάση που ήμουν ελεύθερος ώστε να κάνω ένα brainstorming, αλλά όχι ήσυχος αρκετά ώστε να γράψω πχ στον προαστιακό) Σε τέτοιες φάσεις έχω φτάσει και στο πεντοχίλιαρο ημερησίως, με άνεση. 

 

Το αυτό και σε ιστορίες που τις έχω μέσα μου τόσο έντονες που σχεδόν γράφονται μόνες τους. Το κείμενο που έφερα στο προηγούμενο εργαστήρι της ΑΛΕΦ (Το αχόρταγο πνεύμα) γράφτηκε (η πρώτη γραφή) σε μόλις ένα τρίωρο. Το αυτό ισχύει και στο "Γέλιο της γάτας" με το οποίο είχα συμμετάσχει στον προηγούμενο διαγωνισμό, αλλά και που συμπεριλήφθηκε στο βιβλίο μου. Βέβαια ακολούθησε διψήφιος κύκλος διορθώσεων και ξαναγραψιμάτων, σε δεύτερο χρόνο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτούς που είναι σταθεροί, που γράφουν κάθε μέρα, τους επαινώ βεβαίως!

 

Εκ μέρους αυτών που γράφουμε κάθε μέρα σε ευχαριστώ Ειρήνη!

 

Κρατώ και' γω ημερολόγιο με την πρόοδό μου, με ενθαρρύνει στις μέρες που όλα πάνε στραβά και δεν προλαβαίνω παρά να γράψω λίγες γραμμές και με παροτρύνει να ξεπεράσω τις επιδόσεις μου όταν έχω χρόνο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού αναβίωσε που αναβίωσε για τα καλά το εν λόγω topic, ας παραθέσω και εγώ τις συνήθειές μου.

 

Από τον Αύγουστο του 2012 και μετά, από τότε δηλαδή που αποφάσισα/ένιωσα την ανάγκη να ασχοληθώ πιο εντατικά με το γράψιμο, το κάνω πλέον καθημερινά και συστηματικά.

 

Οι ημερήσιες υποχρεώσεις ενός οικογενειάρχη/εργαζόμενου είναι φυσικά πάμπολλες, αλλά πλην ελαχίστων εξαιρέσεων φροντίζω να βρίσκω πάντα τον χρόνο και για τη γραφή. Την λατρεύω εξάλλου. Θεωρώ ότι με εξελίσσει συνεχώς σαν άνθρωπο, καθώς και ότι μου προσφέρει δωρεάν την κορυφαία μορφή ψυχοθεραπείας, (Η οποία και έρχεται είτε γράφω σκηνές αγάπης και στοργής είτε για κομμένα κεφάλια και παραμορφωμένα πτώματα!)

 

Ο μέσος ημερήσιος χρόνος που αφιερώνω πρέπει να είναι κοντά στα 100 λεπτά. Κάτι λιγότερο από 2 ώρες. Τώρα τι καταφέρνω σε αυτόν:

 

Ετησίως, οι πρώτες γραφές ιστοριών πιάνουν περίπου τους 7 μήνες  ενώ οι διορθώσεις, (οι 2ες 3ες και 4ες γραφές δηλαδή), πιάνουν τους υπόλοιπους 5.  

Κάτι που ως τώρα έχει επιφέρει: 6 μυθιστορήματα διαφόρων μεγεθών, (από 85000 ως 250000 λέξεις) με τα 4 να θεωρούνται πια έτοιμα και τα 2 να είναι ακόμη στην 1η γραφή. Καθώς και 6 διηγήματα.

 

Ή όπως λέει και το excel: 

Σύνολο λέξεων πρώτης γραφής: περίπου 900000. Μέσος όρος στους μήνες που τις γράφω για πρώτη φορά: 1400. Κατά τη διόρθωση, σαφώς περισσότερες!

 

Εικάζω φυσικά ότι από τον Οκτώβρη και μετά που θα έχω πια και εγώ βιβλίο στα ράφια των βιβλιοπωλείων, ο χρόνος αυτός θα ελαττωθεί κάπως, αφού, εκ των πραγμάτων, θα μου τρώει και αυτό λίγη ώρα. Ας είναι όμως! .

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αφού αναβίωσε που αναβίωσε για τα καλά το εν λόγω topic, ας παραθέσω και εγώ τις συνήθειές μου.

 

Από τον Αύγουστο του 2012 και μετά, από τότε δηλαδή που αποφάσισα/ένιωσα την ανάγκη να ασχοληθώ πιο εντατικά με το γράψιμο, το κάνω πλέον καθημερινά και συστηματικά.

 

Οι ημερήσιες υποχρεώσεις ενός οικογενειάρχη/εργαζόμενου είναι φυσικά πάμπολλες, αλλά πλην ελαχίστων εξαιρέσεων φροντίζω να βρίσκω πάντα τον χρόνο και για τη γραφή. Την λατρεύω εξάλλου. Θεωρώ ότι με εξελίσσει συνεχώς σαν άνθρωπο, καθώς και ότι μου προσφέρει δωρεάν την κορυφαία μορφή ψυχοθεραπείας, (Η οποία και έρχεται είτε γράφω σκηνές αγάπης και στοργής είτε για κομμένα κεφάλια και παραμορφωμένα πτώματα!)

 

Ο μέσος ημερήσιος χρόνος που αφιερώνω πρέπει να είναι κοντά στα 100 λεπτά. Κάτι λιγότερο από 2 ώρες. Τώρα τι καταφέρνω σε αυτόν:

 

Ετησίως, οι πρώτες γραφές ιστοριών πιάνουν περίπου τους 7 μήνες ενώ οι διορθώσεις, (οι 2ες 3ες και 4ες γραφές δηλαδή), πιάνουν τους υπόλοιπους 5.

Κάτι που ως τώρα έχει επιφέρει: 6 μυθιστορήματα διαφόρων μεγεθών, (από 85000 ως 250000 λέξεις) με τα 4 να θεωρούνται πια έτοιμα και τα 2 να είναι ακόμη στην 1η γραφή. Καθώς και 6 διηγήματα.

 

Ή όπως λέει και το excel:

Σύνολο λέξεων πρώτης γραφής: περίπου 900000. Μέσος όρος στους μήνες που τις γράφω για πρώτη φορά: 1400. Κατά τη διόρθωση, σαφώς περισσότερες!

 

Εικάζω φυσικά ότι από τον Οκτώβρη και μετά που θα έχω πια και εγώ βιβλίο στα ράφια των βιβλιοπωλείων, ο χρόνος αυτός θα ελαττωθεί κάπως, αφού, εκ των πραγμάτων, θα μου τρώει και αυτό λίγη ώρα. Ας είναι όμως! .

Πω-πω οργάνωση!!!!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είδες; Για να μην λέει κανείς ότι οι συγγραφείς δεν είμαστε οργανωμένοι!

 

Και για να ενθαρρύνουμε ο ένας τον άλλο στην αύξηση αριθμού λέξεων έχουμε και τους συγγραφικούς αγώνες δρόμου!

 

Πάντως σήμερα άρχισα ζεστά και θα πάει έτσι το πιο μεγάλο με΄ρος της μέρας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι πως  όσο περισσότερο αφήνω το γράψιμο, τόσο δυσκολότερο είναι να να το ξαναπιάσω στη συνέχεια.

 

Αντίθετα, στις περιόδους που συγκεντρώνομαι και γράφω συστηματικά και σε καθημερινή βάση, τότε το μυαλό μου και τα χέρια μου "λύνονται" ολοένα και περισσότερο μέρα με τη μέρα και είναι όλο και πιο εύκολο να γράψω περισσότερες λέξεις και καλύτερα σε ποιότητα με την πάροδο του χρόνου.

 

Φαντάζομαι πως και οι περισσότεροι έχετε παρατηρήσει το ίδιο ακριβώς πράγμα στον εαυτό σας.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι πως  όσο περισσότερο αφήνω το γράψιμο, τόσο δυσκολότερο είναι να να το ξαναπιάσω στη συνέχεια.

 

Αντίθετα, στις περιόδους που συγκεντρώνομαι και γράφω συστηματικά και σε καθημερινή βάση, τότε το μυαλό μου και τα χέρια μου "λύνονται" ολοένα και περισσότερο μέρα με τη μέρα και είναι όλο και πιο εύκολο να γράψω περισσότερες λέξεις και καλύτερα σε ποιότητα με την πάροδο του χρόνου.

 

Φαντάζομαι πως και οι περισσότεροι έχετε παρατηρήσει το ίδιο ακριβώς πράγμα στον εαυτό σας.

Ναι, φυσικά. Αν το αφήσω για πολύ καιρό (πάνω από ένα μήνα), όταν το πιάνω μετά είναι λες και δεν το έχω ξανακάνει. Αλλά εμένα μου συμβαίνει και το άλλο, να γράφω πολύ κάθε μέρα, για καιρό, και μετά να μην μπορώ να γράψω ούτε παράγραφο. Εκεί θέλω ξεκούραση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το παθαίνω μόνο αν έχω γράψει τρομερά πολύ σε μια μέρα πάνω από 5 με 6 χιλιάδες λέξεις ας πούμε.

 

Στο γράψιμο γενικά έχει εφαρμογή το τρώγοντας έρχεται η όρεξη, όσο γράφεις τόσο θέλεις κι άλλο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα, δεν το παθαίνεις ποτέ και με το φαγητό αυτό; Για παράδειγμα, "ουφ, ένα μήνα τώρα όλο τρώγαμε, νιώθω σαν παραγεμισμένος γάλος, δεν θέλω να ξαναφάω ποτέ". Εκτός και αν είσαι εθισμένος, οπότε ξυπνάς με στέρηση κάθε μέρα, όσο μπουχτισμένος κι αν κοιμήθηκες. :p

Link to comment
Share on other sites

Με το φαγητό το παθαίνω πιο εύκολα από ότι με το γράψιμο!

Στο γράψιμο είναι σπάνιο, και ακόμα και μετά από μια μέρα υπερπαραγωγής θα γράψω πιο λίγο, όχι καθόλου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..