Jump to content

Πόσο γράφετε;


Βάρδος
 Share

Λέξεις ανά ημέρα  

67 members have voted

  1. 1. Λέξεις ανά ημέρα

    • 10.000
      2
    • 6.000
      5
    • 3.000
      3
    • 2.000
      10
    • 1.000
      13
    • 500
      19
    • 100
      15


Recommended Posts

Πόσες λέξεις περίπου γράφετε την ημέρα; (Πληροφοριακά, 300 λέξεις είναι περίπου μια σελίδα.) Το εξασκείτε τακτικά το άθλημα, ή όποτε κάτσει;

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν γράφω καθημερινά, μόνο όταν έχω κάτι να γράψω. Αλλά σχεδόν καθημερινά σκέφτομαι για πράγματα που ίσως γράψω... Και όταν κάτσω να γράψω γράφω αρκετά, δεν ξεκολάω εύκολα...

 

Βέβαια μπορεί να μου έρθει να γράψω και την πιο άσχετη και ξεκάρφωτη στιγμή. Χθές έγραψα ένα σκοτεινό ποίημα για επικλήσεις δαιμόνων, μέσα στο αμφιθέατρο, ενώ παραδίδονταν μαθηματικά... :Ρ

Edited by Μελδόκιος
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πάνω κάτω όπως ο Μελδόκιος. Δεν γράφω καθημερινά και πολλές φορές μπορεί να περάσει π.χ. μια βδομάδα χωρίς να έχω γράψει λέξη. Αν έχω αρχίσει να γράφω κάτι τότε του δίνω και καταλαβαίνει (μέχρι φυσικά να κολλήσω και πάλι <_< ).

Γι'αυτό και δε ψηφίζω στο poll :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

ego pali...tzifos.me pianoun katy dry spells teleytaia, oute misi grammi den mporo na grapso.Kyrios to pa8aino an exo afisei mia istoria gia poly kairo.telos panton...prepei na arxiso na grafo giati allios...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν γράφω αλλά στο Poll ψήφισα.... Έτσι για να γουστάρω..... :ph34r:

 

*Γκουχ γκουχ*SPAM!*γκουχ γκουχ*

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχετε αρχίσει να γράφετε, εννοώ κι εγώ, βρε καλοί μου άνθρωποι, όχι όταν έχετε κολλήσει. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

analoga opos katsei sthn arxh mporei na koliso kai mhn exo ti na grapso alla meta einai na mhn arxiso ama arxiso kai me piasoun oi kales idees grafo katevata.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μπορεί να γράφω όλη μέρα και να παραμελήσω όλα μου τα μαθήματα, υποχρεώσεις κ.λ.π. Αλλά μπορεί και την επόμενη μέρα να τα παρατήσω εντελώς... Θα ψηφίσω πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Σαν τον Μελδόκιο κι εγώ... Όποτε ξεκινάω να γράφω δε σταματάω εύκολα οτιδήποτε κι αν γράφω. Σε αμφιθέατρα έχω γράψει αρκετά ποιηματάκια, αλλά όχι βέβαια κάποιο μεγάλο κείμενο.

 

Αλλά τελευταία έχω να γράψω πολύ καιρό. Μου την έχει δώσει γιατί για να ανέβω Ζωγράφου θέλω κανά μιαμισάωρο και άλλο τόσο να κατέβω. Κατά τις 6 το απόγευμα επιστρέφω σπίτι μου κάθε μέρα και έτσι όχι μόνο χάνω όλη τη μέρα, αλλά έτσι όπως είμαι μέσα στην κούραση δεν μπορώ να γράψω με τίποτα... :(

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γράφω όταν και οπου μου 'ρθει έμπνευση.Αν αρχισω και γραφω κι εχω καμια καλή ιδεα, γραφω πολλές σελίδες(πχ. σημερα στο μάθημα).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνήθως μία σελίδα και κάτι.Μετά νυστάζω και με παίρνει ο ύπνος.(Βαμπίρι γαρ)Μία φορά με είχε χτυπήσει τέτοια έμνευση που είχα γράψει περίπου 2000-2500 λέξεις σε μια νύχτα.Το άλλο πρωι ήμουν σαν ancient lich!Συνήθως καθημερινά ή μέρα παρά μέρα(αν δεν πεθαίνω από την κούραση)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα... άλλες μέρες πολλά, άλλες λίγα. Ποτέ μέτρια. Μάλλον ή καθόλου ή πολύ. Ποίηση κυρίως βλέπεις...

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, όταν ξεκινήσω να γράφω, πράγμα σπάνιο, μπορώ να γράψω κατά μέσο όρο 3000 λέξεις προτού "στραγγίξει" ο νους μου, για λίγο.

Το κακό είναι πως πιο πολύ σκέφτομαι παρά γράφω.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ, ανάλογα τα κέφια, από καθόλου εώς πολύ. (Βάρδε, μου φαίνεται δεν το προέβλεψες αυτό :p)

 

Αυτόν τον καιρό πάντως που έχω αρχίσει να γράφω κάτι πιο..."συστηματικά" (τρόπος του λέγειν βέβαια, αλλά τέλος πάντων...) γράφω 4-5 σελήδες την εβδομάδα. Δηλαδί 0,64 σελίδες ανά ημέρα, δηλαδί 192 λέξεις κάθε μέρα. Πες 200. :D

 

Αυτά...

 

[emendatio: Αφού δεν έχεις 200 θα βάλοω 100...]

Edited by Deodonus
Link to comment
Share on other sites

Μπα, σπάνια γράφω. Πολύ σπάνια. Δεν μετριέται σε λέξεις ανά μέρα με τίποτα. Λέξεις ανά μήνα και αν...

 

Αν βάλεις βέβαια μεταφράσεις/κώδικα κλπ χάνεται η μπάλα. Όπως και το αν βάλεις τις ιστορίες για το session και τα stat blocks.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Ηρθε η ωρα να ψηφισω κι εγω εδω,αφου ενα χρονο τωρα εχω γραψει καμποσο.

Λοιπον,ψηφισα 500 με το εξης σκεπτικο:

Συνηθως δεν γραφω τιποτα.Οταν ομως κατσω να γραψω θελω να γραψω καμια σελιδα.Αλλιως νιωθω οτι τσαμπα ανοιξα το γουορντ...

Εξαρταται απο την ιστορια βασικα.Αν ξερω οτι θα ειναι μεγαλη γραφω καμια σελιδα-μια σκηνουλα αν θελετε-και συνεχιζω αλλη μερα.Αν ειναι πιο μικρη ιστορια παιζει να την γραψω μονοκοματη.Ε,δε λεει να παιδευεσαι μερες με μια ιστορια 1000-2000 λεξεων!Ξεφτιλα.

Πχ ενα απο τα διηγηματα στη βιβλιοθηκη το εγραψα σε 1-2 ωρες που βαριομουν.Μια αλλη την εγραψα σε 10 λεπτα μεχρι να κρυωσει το φαγητο στην κουζινα και να παω να φαω...

 

Ποιος ψηφισε τι;Ελατε,μην κρυβεστε!

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχω μια ιστορία και χρόνο για να κάτσω να τη γράψω (βασικό) συνήθως μπορώ να γράψω μέχρι μέχρι και 3000 ή 4000 μονοκόμματα μέχρι να τα παίξω, από κει και μετά αρχίζει το κείμενο να γίνεται σούπα οπότε πρέπει να το αφήσω. Όμως το nanowrimo με διέψευσε, αφού μια μέρα, προς το τέλος, έγραψα 7000 σε μια μέρα (σε συνεχόμενες ώρες) οι οποίες μάλιστα, διαβάζονταν κιολας μετά. Υποθέτω πως τα όρια είναι κάτι πολύ σχετικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ego pali...tzifos.me pianoun katy dry spells teleytaia, oute misi grammi den mporo na grapso.Kyrios to pa8aino an exo afisei mia istoria gia poly kairo.telos panton...prepei na arxiso na grafo giati allios...

Εγώ είμαι το αντίθετο: μπορεί να το πάθω να γράψω κάποτε. :rofl2:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πράγματι τα όρια που λεει η Κιάρα είναι κάτι σχετικό. Έχει τύχει σε φάσεις έμπνευσης (ή αν υπάρχει κάποιο deadline) να ξεπεράσω το όριο των 3000 λέξεων. Αν και μάλλον θα έλεγα πως γράφω ανά ¨φάση". Μπορεί να περάσουν βδομάδες και να μη γράψω τίποτα και ξαφνικά να γράφω 3-4 διαφορετικά πράγματα κάθε μέρα σταθερά ώσπου να τα τελειώσω (ή να στραγγίξω εντελώς).

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα 100, παρόλο που δεν είναι αντιπροσωπευτικό. Καθημερινά σίγουρα θα κρατήσω σημειώσεις, που συνήθως ξεπερνούν τις 100 λέξεις. Κατά τα άλλα λειτουργώ όπως κι οι περισσότεροι άλλοι. Είτε γράφω(πολύ) είτε καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Άνετα τις πιάνω τις 1000 σε ένα σεβαστό freetime. Έρχονται όμως μέρες που αρκούμαι στις 100 λόγο χρόνου. Έστω να πάρω τη δόση μου.

Link to comment
Share on other sites

Αν μετρήσω ό,τι έχω συσσωρεύσει ανά τα χρόνια στον υπολογιστή μου και το διπλασιάσω, λαμβάνοντας υπόψη τα πισωγυρίσματα και τις αμέτρητες διορθώσεις και διαιρέσω με τις μέρες που αναλογούν στα χρόνια της συγκομιδής, μετά βίας φτάνω στις 100 λέξεις την ημέρα.

Αλλά, φυσικά, δεν γράφω έτσι!

Έχω καταφέρει 50000 λέξεις (και με μηδενικές σχεδόν διορθώσεις) μέσα σε δεκαπέντε μέρες κι έχω περάσει ολόκληρο χρόνο χωρίς να γράψω λέξη. Συνήθως αυτές οι απόλυτα στείρες φάσεις συνοδεύουν κακές στιγμές της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..