Jump to content

Write off #8 (Atrelegis vs Nihilio)


Atrelegis
 Share

Recommended Posts

edit 7/1/09: Ενδείξεις Poll Atrelegis 6 Nihilio 6

 

 

Ζητείται πρόλογος για μία συγγραφική μονομαχία μεταξύ εμένα και του Nihilio! Παρακαλείται ο όποιος ενδιαφέρεται να γράψει έναν πρόλογο!

May the best me win! (Πλάκα κάνω)

Edited by Nienor
Link to comment
Share on other sites

Έτρεχε μέσα στους δρόμους της μισοκατεστραμμένης πόλης, ενώ ο βρόντος της Μηχανής τράνταζε τα πάντα συθέμελα. Νόμιζε ότι μπορούσε ν’ακούσει ακόμα και το ίδιο του το κρανίο να τρίζει από τον δαιμονισμένο θόρυβο.

 

Ο Κάρθαμ πηδούσε πάνω από ρωγμές, καθώς άνοιγαν στους δρόμους και δεν είχαν ακόμα πλατύνει αρκετά, περνούσε δίπλα από ετοιμόρροπους τοίχους (οι οποίοι, ύστερα από το πέρασμά του, σωριάζονταν), κατέβαινε σκάλες, προτού τα σκαλοπάτια τους μετατραπούν σε σωρούς πέτρας… Έτρεχε, έτρεχε, έτρεχε, ενώ η Μηχανή κατέστρεφε τα πάντα, την πόλη του, το σπίτι του, τον κόσμο του.

 

Φωτιές είχαν ανάψει σε αρκετά σημεία, και ο Κάρθαμ μπορούσε να μυρίσει την καπνίλα. Ορισμένες φορές, μάλιστα, αναγκαζόταν να διασχίσει κι ολόκληρα τετράγωνα πνιγμένα στον καπνό· κι όταν, τελικά, κατάφερνε να βγει απ’την άλλη μεριά, έβηχε, φτύνοντας αίμα από τον γδαρμένο του λαιμό, νομίζοντας ότι θα πεθάνει.

 

Και η Μηχανή βούιζε…

 

Το βουητό της κάλυπτε τα ουρλιαχτά των ανθρώπων. Ο Κάρθαμ τούς έβλεπε να προσπαθούν, μάταια, να ξεφύγουν, προτού κάτι αποτρόπαιο τους συμβεί· μα δεν μπορούσε ν’ακούσει τις φωνές τους. Ήταν σαν ένα κακό, διαβολικό όνειρο.

 

Ένας εφιάλτης θορύβου, αίματος, και πέτρας.

 

Ο Κάρθαμ είδε ένα μπαλκόνι να πέφτει πάνω σε μια γυναίκα: είδε το σώμα της να τσακίζεται κάτω από το βάρος και τα ζωτικά της υγρά ν’απλώνονται τριγύρω. Ω Θεοί, νόμιζε πως είδε ακόμα και τα μυαλά της να πετάγονται έξω. Αλλά δεν ήταν σίγουρος, γιατί απέστρεψε, αμέσως, το βλέμμα… και έτρεξε, έτρεξε, έτρεξε.

 

Στο δεξί του χέρι κρατούσε το πολύτιμο αντικείμενο που ήταν φορτισμένο με Δύναμη. Το μόνο πράγμα που μπορούσε να φέρει κάποια σωτηρία. Κάποια σωτηρία· γιατί ήδη η ζημιά ήταν ανυπολόγιστη, καταστροφική, απάνθρωπη.

 

Ο Κάρθαμ πέρασε δίπλα από έναν σωριασμένο τοίχο, από τα άκρα του οποίου ξεπρόβαλλαν χέρια και πόδια, και… ήταν κεφάλι αυτό; Απέστρεψε το βλέμμα.

 

Έτρεξε.

Link to comment
Share on other sites

Συμπαθητικό... Κάτι ανάμεσα σε Μάτριξ και κάτι που είχα διαβάσει από την Ερωβιάνα στο sadness.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η ψηφοφορία αρχίζει. Ας κερδίσει η καλύτερη ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβηκε η Ατρελεγική συμμετοχή; Γιατί μου βγάζει "έρρορ - δις ποστ νταζ νοτ εγκζιστ" ορ σάμθιγκ.

 

Nihilio,

κάτι που μου χτύπησε άσχημα είναι ότι στην πρώτη παράγραφο ξεσπάς μια κοσμογονική μανία πάνω στο κοινό σου - μου φάνηκε σαν too much new vocabulary σε κάθε πρόταση (όχι νοητικά - δεν είναι ακατανόητο(!), αισθητικά - οι συνεχείς επεξηγήσεις κλπ. βαραίνουν την αρχή on the wrong side, νομίζω). Γενικά σαν να 'σνομπάρεις' κάπως τον πρόλογο. I could elaborate... just tell me so.

Διακρίνω θετικά στοιχεία, αλλά θα ξαναδιαβάσω και θα σου πω (αυτά δεν είναι τόσο μπιχλιμπιδέ, αν μου επιτρέπεις).

Ελπίζω αυτή η 'κριτική' να είναι valid εδώ; ακόμη κι αν δεν έχω επιλέξει ακόμη; γράφω σχολιάκια, αν δεν θα έπρεπε πείτε μου - και συγγνώμη!

 

 

Οι Μούσες μαζί σας,

-Ορφέας

Edited by Orpheus
Link to comment
Share on other sites

Ορφέα, ο πρόλογος είνα ιπάνω πάνω, γραμμένος από τον Βάρδο. Προς αποφυγή άλλων παρεξηγήσεων τον προσθέτω τώρα στο κείμενό μου.

Link to comment
Share on other sites

(Ναι, τον πρόλογο του Βάρδου εννοούσα!

ότι δηλαδή το κείμενό σου μου φάνηκε λίγο ασύνδετο μ'αυτόν)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εγώ είμαι που μόλις έδωσε την πρώτη ψήφο του write-off στον Ατρελέγκη. Και τα δύο γραπτά είναι ιδιαίτερα προσεγμένα, αλλά ο Ατρελέγκης με κέρδισε με τη σκοτεινή ιστορία του... Δυστυχώς το γραπτό του Νιχίλιο μου φάνηκε ελαφρώς ξέμπαρκο σε σχέση με τον πρόλογο, και αυτός είναι ο δεύτερος λόγος για τον οποίο ψήφισα τον Ατρελέγκη.

Link to comment
Share on other sites

Η δεύτερη ψήφος προς τον Atrelegis είναι από μένα. Το κείμενό του έδεσε πολύ καλά με τον πρόλογο και είχε μια ονειρική διάθεση που με συνεπαίρνει (Illidan κατάλαβα τι εννοείς για την ομιότητα αλλά δε θα το'βλεπα αν δεν το'χες αναφέρει πρώτα).

 

Nihilio, η ιστορία σου μου άρεσε πάρα πολύ αλλά χάλασες τη σύνδεση. Ο πρόλογος είναι έντονος με τρέξιμο και λοιπά, ενώ εσύ μείωσες το ρυθμό απότομα για να δώσεις πληροφορίες που δε μας ήταν απαραίτητες. Θα μπορούσες να τις δώσεις με τον τρόπο που έκανε ο Atrelegis, κατά την πορεία και λίγες κάθε φορά για να μην καταστρέφεται το κλίμα που θέλεις. Αν θέλεις, φτιάξε έναν νέο δικό σου πρόλογο, στρώσε λίγο την ιστορία και ανάρτησέ την στη βιβλιοθήκη για περαιτέρω κριτική. Πραγματικά αξίζει να μπεις στον κόπο γιατί είναι πολύ καλή ιστορία, αλλά δυστυχώς νομίζω ότι έχασες το write-off κατά τη γνώμη μου πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Η τρίτη ψήφος στον Atrelegis απο μένα: όμορφη ιστορία (και με κέρδισε παρ' ότι δε μου αρέσουν καθόλου τέτοιου είδους φουτουριστικοί κόσμοι!)

Για μένα ήταν κάτι ανάμεσα σε A.I. και Constantine, όμως ο κόσμος είχε όμορφη δομή και συνέχεια και η ιστορία έδενε υπέροχα με τον πρόλογο! Η, δε, λειτουργία της Μηχανής και ο τρόπος επεξεργασίας του χαρακτήρα ήταν αριστοτεχνικός!

 

Η ιστορία του Nihilio μου φάνηκε όμορφα δουλεμένη, λεξιλογικά άρτια όμως δεν ένιωσα να συνδέεται άμεσα με τον πρόλογο (όπως είπαν και οι προηγούμενοι) και ο κόσμος ήταν πιο ασαφής όσον αφορά στη δομή του.

 

Πολύ ωραίες ιστορίες, πάντως και οι δύο! Υπέροχη μονομαχία! :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ψηφίζω τώρα. Θα ψηφίσω σε κάποια ανυποψίαστη στιγμή, όταν έχω αποφασίσει.

 

Για την ώρα, θα σας πω τι νομίζω ότι θα μπορούσατε να βελτιώσετε και οι δύο στο γράψιμό σας.

 

Atrelegis: Ομολογουμένως, τα άλλα πράγματα που έχεις ανεβάσει δεν έχω προλάβει να τα διαβάσω, οπότε, ουσιαστικά, αυτή είναι η πρώτη φορά που διαβάζω κάτι από εσένα. Και ήταν ενδιαφέρουσα εμπειρία.

 

Ξέρεις ποιο πρόβλημα παρατηρήσα; Έχεις πάρα πολύ ενέργεια μέσα σου' πατάς το κουμπί στο ON και την εκτοξεύει όλη μαζί, σαν χείμαρρος. Προσπάθησε να ρεγουλάρεις λίγο την ενέργεια. Ο λόγος είναι πιο δυνατός όταν είναι δεμένος και ακριβής. Αυτό σημαίνει πως είτε πρέπει να γράφεις με περισσότερο έλεγχο είτε πρέπει, όταν διορθώνεις, να μάθεις να σβήνεις και να τροποποιείς. Το κείμενό σου χρειάζεται περισσότερη μορφή, όπως τον πηλό.

 

Επίσης, σταματάς την ιστορία για να μας πετάξεις ένα info-dump το οποίο καταλήγει να είναι μεγαλύτερο από την ίδια την ιστορία. Ε, μα τότε, δε μας διηγείσαι μια ιστορία' μας λες απλά για τον κόσμο που έχεις σκεφτεί. Πρόσεξέ το: άλλο γράφω διήγημα, άλλο γράφω πληροφορίες για τον κόσμο μου.

 

Nihilio: Οι σκηνές σου μπορούν να διαδέχονται με καλύτερο τρόπο η μία την άλλη. Η ιστορία πολλές φορές δε φαινόταν να κυλάει μπροστά στα μάτια μου. Έκανε γκρρρρρρκκκκρρρ-μπονγκ, και συνέχιζε... για να κάνει γκρρρρκρρρρ-μπονγκ μετά από λίγο ξανά. Τι φταίει; Το γεγονός ότι βιάζεσαι. Πάρτο πιο χαλαρά. Απόλαυσε την κάθε παράγραφο, καθώς τη γράφεις. Δες την ιστορία να κινείται μπροστά σου, ομαλά, βήμα-βήμα.

 

Έχετε ακριβώς το αντίθετο πρόβλημα, πάντως, και μου έκανε εντύπωση. Ο Atrelegis πρέπει να κόψει κάτι και ο Nihilio να προσθέσει. Είναι θέμα ισορροπίας.

 

Τέλος, έχετε κάνει και οι δύο κάτι απαράδεκτα συντακτικά λάθη σε ορισμένα σημεία. Όχι τραγικά, απλά απαράδεκτα: γιατί, με λίγη περισσότερη προσοχή, το ξέρω ότι δε θα τα είχατε κάνει.

 

Αυτά. Και, όπως είπα στην αρχή, λέω μόνο τι θα μπορούσατε να βελτιώσετε. Τα πράγματα που ήδη κάνετε καλά --τα οποία δεν είναι καθόλου λίγα-- δεν τα αναφέρω καν. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ψηφίζω τώρα. Θα ψηφίσω σε κάποια ανυποψίαστη στιγμή, όταν έχω αποφασίσει.

 

Για την ώρα, θα σας πω τι νομίζω ότι θα μπορούσατε να βελτιώσετε και οι δύο στο γράψιμό σας.

 

Atrelegis: Ομολογουμένως, τα άλλα πράγματα που έχεις ανεβάσει δεν έχω προλάβει να τα διαβάσω, οπότε, ουσιαστικά, αυτή είναι η πρώτη φορά που διαβάζω κάτι από εσένα. Και ήταν ενδιαφέρουσα εμπειρία.

 

Ξέρεις ποιο πρόβλημα παρατηρήσα; Έχεις πάρα πολύ ενέργεια μέσα σου' πατάς το κουμπί στο ON και την εκτοξεύει όλη μαζί, σαν χείμαρρος. Προσπάθησε να ρεγουλάρεις λίγο την ενέργεια. Ο λόγος είναι πιο δυνατός όταν είναι δεμένος και ακριβής. Αυτό σημαίνει πως είτε πρέπει να γράφεις με περισσότερο έλεγχο είτε πρέπει, όταν διορθώνεις, να μάθεις να σβήνεις και να τροποποιείς. Το κείμενό σου χρειάζεται περισσότερη μορφή, όπως τον πηλό.

 

Επίσης, σταματάς την ιστορία για να μας πετάξεις ένα info-dump το οποίο καταλήγει να είναι μεγαλύτερο από την ίδια την ιστορία. Ε, μα τότε, δε μας διηγείσαι μια ιστορία' μας λες απλά για τον κόσμο που έχεις σκεφτεί. Πρόσεξέ το: άλλο γράφω διήγημα, άλλο γράφω πληροφορίες για τον κόσμο μου.

 

Τέλος, έχετε κάνει και οι δύο κάτι απαράδεκτα συντακτικά λάθη σε ορισμένα σημεία. Όχι τραγικά, απλά απαράδεκτα: γιατί, με λίγη περισσότερη προσοχή, το ξέρω ότι δε θα τα είχατε κάνει.

 

 

Χε, μάλλον θα πρέπει να προσέχω παραπάνω...ευχαριστώ πάντως! Τώρα θα αφοσιωθώ στη διόρθωση της δουλειάς μου!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, γαμάτες και οι δύο ιστορίες. Τυπικά ψηφίζω Nihilio γιατί μ'αρέσει περισσότερο το στυλ γραφής του. Aλλά και εσύ Atrelegis, πρέπει να είχες έμπνευση όταν έγραφες. Αν όχι, τότε είσαι γαμάτος συγγραφέας!

Link to comment
Share on other sites

Atreleg, μόλις το διάβασα. Το ύφος σου είναι ωραίο/ποιητκικό, αλλά νομίζω και επιτηδευμένο, σε σημείο κάποιες λέξεις να είναι σχεδόν άστοχες, να υπάρχουν μόνο για τη δαντέλλα. Νομίζω θα μπορούσε να ήταν πιο απέριττο χωρίς να χάσει το 'τραγούδι' που αντηχεί, αυτό το περίεργο παρανοϊκό αλλά και λυρικό τραγούδι (έγραψα πάλι... :bangin: )

 

Nihil, ξαναδιάβασα λίγο την αρχή, για να θυμηθώ το ύφος. Νομίζω θα σε ψηφίσω - ίσως λίγο παράτυπα - μιας και δίνω πολλή σημασία στα μικρά δομικά στοιχεία [όπως οι εκφράσεις]. Γενικά πιστεύω πως θα μπορούσες να γράφεις [ακόμη] καλύτερα (οι συμβουλές του Βάρδου ίσως είναι καλές :p )

 

Υ.Γ.: Οι κριτικές μου προσπαθούν να είναι αντικειμενικές και, κυρίως, ειλικρινείς. Μην με παρεξηγείτε! (γεινκή παρατήρησις, καμμία αφορμή)

 

 

Οι Μούσες μαζί σας,

-Ορφέας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Και μετά από τόσο καιρό, νομίζω ότι αυτό το write-off πρέπει να κυρηχθεί ισόπαλο. Συγχαρητήρια στον Atrelegis για την ιστορία του και καλή τύχη σε επόμενες αναμετρήσεις του.

Link to comment
Share on other sites

Φοβερο!Συνηθως η μια ιστορια ειναι αρκετα καλυτερη της αλλης.Παντως θα κατσω να το διαβασω κι εγω-να δωσω τη νικητηρια ψηφο!!! :first:

Link to comment
Share on other sites

H ισοπαλία είχε κανονιστεί εδώ και πολύ καιρό, αλλά ναι, έστω και ανεπίσημα θα είναι ευπροσδεκτη η ψήφος σου Χείρονα

Link to comment
Share on other sites

Αχα!!"!H ισοπαλία είχε κανονιστεί εδώ και πολύ καιρό"!!!Στημενα παιχνιδια και στο σφφ!!!Τεσπα,αμα τα διαβασω(μ εχει πιασει βαρεμαρα-ασε που εχω και εξετασεις) θα στειλω ποστ αντι να κανω vote.

Link to comment
Share on other sites

Δίκαιη η ισοβαθμία.

Θα ήθελα να εκφράσω τη συμπάθειά μου για τη γραφή σου Atrelegis. Σε έχουν πάρει όλοι πρέφα ότι μπορείς να γράψεις-περιγράψεις. Βαρέθηκα όμως. Ήθελα διάλογο, δράση. Περισσότερο τουλάχιστον. Ο κόσμος σου είναι το πλαίσιο, όχι η καθεαυτού ιστορία.

 

Κάτι βέβαια που δε λείπει από τον Nihilio. Τη ρούφηξα την ιστορία σου. ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ από την προηγούμενη. Ακόμη βέβαια παρατηρώ πρόβλημα έκφρασης σε αρκετα σημεία, αλλά αυτή η ασυνδετότητα μπορεί να αναχθεί σε προσωπικό στιλ γραφής. Έχεις σκεφτεί να γράψεις σπονδυλωτά?

 

Έχετε ακριβώς το αντίθετο πρόβλημα, πάντως, και μου έκανε εντύπωση. Ο Atrelegis πρέπει να κόψει κάτι και ο Nihilio να προσθέσει. Είναι θέμα ισορροπίας.

 

Ορθότατο.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Write off #8 (Atrelegis vs Nihilio)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..