Jump to content

Αγαπημένες ταινίες


Drunk Elf
 Share

Recommended Posts

Πω πω... Ποτέ δεν περίμενα πως ένα μικρό comment μου θα ξεκινούσε τόσο μεγάλη συζήτηση.

Λοιπόν θα παραδεχτώ ότι είμαι εντελώς άσχετη και δεν έχω ιδέα ποιός είναι ο Alan Parsons. Η μουσική με ενόχλησε όταν είχα δει τόσες πολλές φορές την ταινία, έτσι ώστε έμεινε και ένα κομμάτι του μυαλού μου ελεύθερο να την προσέξει (τη μουσική).

Μετά από όλα αυτά που ειπώθηκαν αισθάνομαι πως πρέπει να την ξαναδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Replies 202
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Drunk Elf

    17

  • northerain

    12

  • laas7

    9

  • SpirosK

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Χωρίς να μετράει η σειρά...θα βάλω πέντε, μιας και είναι popular:

 

- Braveheart

- Reservoired Dogs

- Powder (ο ξέρετε? Το θεωρώ εξαίρετο)

- Η Λάμψη (ακόμη ανατριχιάζω με τα δύο κοριτσάκια)

- Love Actually (δεν έχω δει πιο χαρούμενη και αισιόδοξη ταινία, κι ας παίζει ο βλάκας Grant)

 

...και δύο ακόμη που τώρα μου ήρθαν...

 

- The Snatch

- Meet Joe Black

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον, παιδιά, το έργο λέγεται Ladyhawke· είναι λογοπαίγνιο, αφού στα θυληκά στοιχεία βάζανε κατάληξη e στη Γαλλία (και σε σχετικά γλωσσικά στοιχεία).

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον, παιδιά, το έργο λέγεται Ladyhawke· είναι λογοπαίγνιο, αφού στα θυληκά στοιχεία βάζανε κατάληξη e στη Γαλλία (και σε σχετικά γλωσσικά στοιχεία).

 

Σιγά ρε συ Rasp, τους ξέφυγε ένα "e" και κάτι έγινε... :bangin:

 

Μια ταινία που είδα πρόσφατα και μπήκε αυτόματα στις αγαπημένες μου, είναι το Κουρδιστό Πορτοκάλι (Clockwork Orange) του Stanley Kubrick. Ό,τι και να πώ για αυτή την ταινία είναι λίγο. Ο πρωταγωνιστής έδινε ρεσιτάλ υποκριτικής, η σκηνοθεσία και το μοντάζ τρομερά, το σενάριο πρωτότυπο, η μουσική (και ιδίως ο συνδιασμός συγκεκριμένων μουσικών κομματιών σε συγκεκριμένες σκηνές) κυριολεκτικά άπαιχτη.

Link to comment
Share on other sites

- Powder (ο ξέρετε? Το θεωρώ εξαίρετο)

 

Την έχω δεί την ταινία και είναι όντως πολύ καλή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πως μου ξεφυγε αυτο το τοπικ?!?

Λοιπον.....

Blade runner(τελειο)

 

Dune(απο εκει κολλησα για τα καλα με την εφ-αν και ως ταινια δεν ειιναι και τοσο καλη- Dune...Arrakis...It has never rained on the planet Arrakis..The spice...Tell me about your home planet,Usul..)Προσκυνω!!!

 

Starwars(5,4,6)

 

Ιντιανα τζοουνς(1,2) (κολλημενος με τον Φορντ?)

 

Braveheart

 

Ladyhawke(καλα που το θυμισατε)

 

Conan(Η κλασικη ταινια φαντασυ-πως και δεν αναφερθηκε?)

 

LOTR

 

The life of Brian

 

Dark city(πηγα στο σπιτι μιας φιλης να συζηττησουμε για κατι σοβαρο και

εγω αποχαυνωθηκα απο την ταινια που εδειχνε η τιβι!)

 

Flash gordon(ναι,ναι...παιδικη-ανοητη-παρακμη! Αν με ρωτουσατε παιδι ομως αυτη θα ελεγα-και μουσικη Queen!)

 

Highlander(Queen rules)

 

Οι ταινιες του Πητερ Σελερς

 

Ο τελευταιος των μοικανων(παλι κυριως για την μουσικη)

 

Τα Παθη(για την εναλλαγη λατινικων-αραμαικων και τις συγκινητικες σκηνες)

 

Matrix(1...and let's say 2,3 weren't bad)

 

Fight club

 

Γενικα βαζω χαμηλα τον πυχη στις ταινιες-εκτος αν μιλαμε για "Open water"!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αιδώς, Αργείοι! Διόλου κλασσικός κινηματογράφος! :diablo:

 

Η τριλογία των δολαρίων, του Λεόνε, ο οποίος άλλαξε το ύφος με το οποίο γυρίζονται τα γουέστερν.

 

Η πενταλογία του Ροζ Πάνθηρα, ταινίες σταθμός στην ελαφριά κωμωδία.

 

Το Πάρτυ, που εισήγαγε νέες τεχνικές κινηματογράφησης οι οποίες σήμερα χρησιμοποιούνται παντού.

 

Το Μ*Α*Σ, η πολιτική μαρτυρία κατά του βρώμικου πολέμου στο Βιετνάμ μέσα από βίαιες σκηνες κωμωδίας.

 

Και τέλος, η ταινία που μου δίνει την εικόνα μου, και στα 100 μηνύματα θα μου δώσει και τον ποθητό τίτλο, μια από τις μεγαλύτερες αντιπολεμικές ταινίες όλων των εποχών, η απόλυτη παρωδία του ψυχρού πολέμου...

 

Δρ. Στρέηντζλαβ (ορ, χάου άι στόπντ γουόριινγκ εντ λάβντ δε μπομπ!)

Link to comment
Share on other sites

Ο Πητερ Σελερς αναφερθη πολλες φορες.

Τον Λεονε τον ξεχασα.ΜΕΓΑΣ!

Το M.A.S.H. δε μου αρεσε και πολυ. Οσο για την αγαπημενη σου...Δεν την εχω δει-τοσο καλη ειναι?!?

Link to comment
Share on other sites

Μα τα γένια του μπαρμπα-ζόμπι, πώς είναι δυνατόν να σου αρέσει ο Πήτερ Σέλερς και να μη σου αρέσει ταινία στην οποία ο Σέλερς υποδύεται τρεις διαφορετικούς ρόλους (στη φωτογραφία τον ναζί Δόκτωρα Στρέηντζλαβ);! :hitler: :p

 

Η ταινία δεν είναι σλαπστικ. Το χιούμορ είναι ανατριχιαστικό, και φυσικά κάποιος πρέπει να αντιλαμβάνεται σε τι περίοδο γυρίστηκε. Μπορεί να μη γελάσεις καθόλου την πρώτη φορά, ούτε να καταλάβεις τις ντουζίνες υπονοούμενα που έχει σχεδόν η κάθε σκηνή. Δε βάζω δεσμό με το imdb ώστε να μην κατηγορηθώ ότι χαλάω την έκπληξη, μια και κάθε σκηνή είναι αληθοφανής μέχρι τρέλλας, έχει κρυφούς συμβολισμούς, απίστευτα υπονοούμενα, ή παραλειπόμενα που βάλαν αργότερα τους συντελεστές σε μπελάδες, ή έτσι απλά έμεινε στην ιστορία για άλλους λόγους (πχ, πραγματικό επιβεβαιωμένο περιστατικό: ο Ρήγκαν όταν ανέλαβε ζήτησε να του δείξουν την αίθουσα πολέμου στον Λευκό Οίκο. 'Δεν υπάρχει τέτοια αίθουσα κύριε πρόεδρε', του απάντησαν. 'Πώς δεν υπάρχει, αφού την είδα σε εκείνη την ταινία!', ανταπάντησε).

 

Όταν όμως σκέφτεσαι μετά τί γινόταν στην ταινία, και ίσως όταν την ξαναβλέπεις (την έχω δει κάμποσες φορές), αντιλαμβάνεσαι το πραγματικά γελοίον όλης της περιόδου 1950-1990, που η ανθρωπότητα ήταν στο χείλος του γκρεμού.

 

Κι αυτό είναι είτε για γέλια, είτε για κλάματα, είναι όμως ο λόγος για τον οποίο γαμάει η αθάνατη αυτή ταινία.

Link to comment
Share on other sites

Ξερω την υποθεση στο περιπου αλλα ποτε δεν ετυχε να την δω. :( Οταν ειπα Σελερς εννοουσα Ροζ πανθηρα & "ΣΟΣ πενταγωνο καλει μοσχα".

Οι αλλοι που τον ανεφεραν στανταρ θα περιλεμβανουν και αυτη.

Ασχετο-κατι για τονΡηγκαν.Σε μια ομιλια του περιεγραψε μια ηρωικη σκηνη που εζησε στον Β ΠΠ.Μονο που...δεν ηταν αληθινη!!!!!Ηταν σκηνη απο μια ταινια του,βασικα ουτε καν πολεμησε ο κυριος!Ποσο πορωμενος ηταν με το σινεμα(ηθοποιος γαρ) φαινεται και απο το προγραμμα "Πολεμος των Αστρων"-οπου ζητησε και την αποψη συγγραφεων εφ παρεπιπτοντως!!

Link to comment
Share on other sites

Ξερω την υποθεση στο περιπου αλλα ποτε δεν ετυχε να την δω. :( Οταν ειπα Σελερς εννοουσα Ροζ πανθηρα & "ΣΟΣ πενταγωνο καλει μοσχα".

Μα, έτσι αποδόθηκε στα ελληνικά! Η δεύτερη ταινία που αναφέρεις είναι!
Link to comment
Share on other sites

Α,μπραβο!Ειχα ακουσει και τα δυο και ειχα μπερδευτει.Δυο ταινιες με παρομοια υποθεση ελεγα.Βασικα δεν την εχω δει ολοκληρη μου φαινεται γιατι πανε χρονια-ημουν και μικρος,καταλαβαινεις.Κορυφαια η σκηνη με εκεινο τον υπερεθνικιστη αμερικανο καουμπου που καβαλαει τη βομβα!Παρανοια!

Καλα,οι μεταφρασεις τιτλων ειναι...Βλεπε και "The life of Brian"!Αντε να σου πουν "Ενας προφητης μα τι προφητης " και να καταλαβεις!Το κακο ειναι οτι ξεχναω και ονοματα ευκολα αρα που να θυμαμαι πως λεγανε τον τρελο επιστημονα.

Link to comment
Share on other sites

"Does your dog bite?'

"No"

"Aaahhh!!!!"

"What?"

"You said your dog doesn't bite"

"that's mot my dog"

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πρέπει να προσθέσω στις αγαπημένες μου και το Βασίλειο του Ουρανού!

 

:paladin:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ράν-Κουροσάβα

Ω αδελφέ-τακέσι Κιτάνο

Ακίρα

Συνήθεις Ύποπτοι

Π

μεμέντο

reservoir Dogs

for a few dollars

the good , the bad and the ugly

Metropolis-Fritz Lang

Krull

Star Wars episode III

Scent of a woman (με τον Vitorio Guzzman)

The avengers (όχι η ταινεία αλλά η σειρά)

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι ταινίες που έχουν βασιστεί σε βιβλία της Agatha Christie: π.χ. Έγκλημα στο Νείλο, Murder at the orient Express, The mirror cracked

Όλες οι ταινίες - επεισόδια της Miss Marple (ήρωας της Agatha Christie)

Η πλειοψηφία των ταινιών του Hitchcock (ιδιαίτερα τα Rebecca, Τα πουλιά, Νύχτα αγωνίας)

Cirano

Fried green tomatos

The doors (by Oliver stone)

Michel Vaillant

Amelie

A la folie, pas du tout

Chaplin

Hable con ella

Camile Clondel

Lord of the flies

Peppermint

Πολίτικη κουζίνα

The ring (trilogy - Ιαπωνικά)

Lord of the rings trilogy

Ήρωας (Zang Yimou)

The crow (μόνο το πρώτο)

The Cube

The sheltering sky (Τσαϊ στη Σαχάρα)

Άγριες φράουλες (Bergmann)

Bleu, Blanc, Rouge (Kieslowsky)

Vidocq

Iris

The cat's meow

Pride and Prejudice

 

(Η λίστα είναι ενδεικτική :p )

Edited by Isis
Link to comment
Share on other sites

Cirano-Το Ρωξάννη ήταν καλύτερο

Fried green tomatos-Πολύ υποτονικό για τα γούστα μου

 

Amelie-Γιατί??????????

 

Chaplin--Ειδικά η σκηνή με τον Γερμανό αξιωματικό ήταν όλα τα λεφτά

 

Lord of the flies-two thumbs up

Peppermint-όχι και τόσο

 

The ring (trilogy - Ιαπωνικά)-έχουν βγεί καλύτερα anime

 

Ήρωας (Zang Yimou)-Ο αυτοκράτορας και ο κλέφτης ειναι πολύ καλύτερο

 

The Cube-(Περιλαμβάνεις και τον Κύβο 0???γιατί επεξηγεί πολλά πράγματα)

 

Άγριες φράουλες (Bergmann)-Η 9η σφραγίδα είναι πολύ καλύτερη

Bleu, Blanc, Rouge (Kieslowsky) ( οκ το bleu & blanc , αλλά το rouge??)

Iris (πολύ καλό soundtrack)

 

 

Απλά συζήτηση να γίνεται

Link to comment
Share on other sites

LORD OF THE RINGS 1,2,3

MATRIX 1,2,3

STARWARS 1,2,3,4,5,6,

------------------------------

9TH GATE

THE CUBE 1,2,0

THE CORE (καλά μη βαράτε, ξερω πως χαζοαμερικανοφέρνει, όμως μου αρέσει)

SOLARIS

ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΜΟΝΤΥ ΠΑΙΘΟΝΣ

Ο ΤΖΩΝΥ ΠΗΡΕ ΤΟ ΟΠΛΟ ΤΟΥ (η καλύτερη αντιπολεμική ...και η πιο σκληρη)

BRAVEHEART

THE GLADIATOR

THE BEASTMASTER (αρχαίο αλλα καλό)

DUNE

PIRATES OF CARRIBIAN

LION KING (το 1 περισσότερο)

13th WARRIOR

ERIC THE RED

Link to comment
Share on other sites

Cirano-Το Ρωξάννη ήταν καλύτερο

Fried green tomatos-Πολύ υποτονικό για τα γούστα μου

 

Amelie-Γιατί??????????

 

The ring (trilogy - Ιαπωνικά)-έχουν βγεί καλύτερα anime

 

The Cube-(Περιλαμβάνεις και τον Κύβο 0???γιατί επεξηγεί πολλά πράγματα)

 

Το Cirano είναι κινηματογραφική μεταφορά του αρχικού θεατρικού και όχι κωμωδία με παρόμοιο σενάριο! Αναφέρομαι σε γαλλική παραγωγή με το Gerard Departieu φυσικά και δε συγκρίνεται!

 

Amelie γιατί...έτσι! :D Άλλωστε αυτή την ταινία ή θα την καταλάβεις και θα τη λατρέψεις, ή δε θα την καταλάβεις και δε θα σου αρέσει! Συν τοις άλλοις, εξαιρετική φωτογραφία, σκηνοθεσία και φοβερή μουσική του Yann Tiersen!

 

Δεν είναι anime το ring!!! (εγώ τουλάχιστον καταλαβαίνω το anime ως comic...δεν είμαι και ειδικός βέβαια! αν εννοείς κάτι άλλο x-plain!)

 

Και το Cube και το Cube zero εννοώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Με τυχαία σειρά:

 

Magnolia

Fight Club

Pulp Fiction

Godfather I,II

The Shawsank Redemption

25th Hour

American History X

Usual Suspects

L. A. Confidential

Blade Runner

Requiem for a Dream

π

The Matrix

Goodfellas

A Space Odyssey

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν είναι αργά για να γράψεις σε ένα τόπικ...

 

Απο τις πιο αγαπημένες μου είναι το υ-πέ-ρο-χο "Ladyhawke" .

Την πρώτη φορά που το είδα σκέφτηκα πως δεν υπάρχουν πιο όμορφα τοπία, πιο πειστικός άνδρας για ιππότης, πιο όμορφη κοπέλα, πιο υπέροχο άλογο (ρε παιδιά θυμάστε το άλογο;; Πηγαίνε σαν να χορεύει!)

Και ακόμα και τώρα που το έχω δει άπειρες φορές πιστεύω τα ίδια.

Μια καταπληκτική ταινία που έχω επίσης δει είναι μια που είχε κερδίσει όσκαρ καλύτερης ξένης ταινίας πριν απο πολλά χρόνια, απο τις σκανδιναδικές χώρες με την ιστορία ενός αγοριού που σώζει την φυλή του στην Λαπωνία απο βέβαιη καταστροφή-είναι παλιός σκανδιναβικός θρύλος που γύρισαν ταίνια έχει παρόμοια ατμόσφαιρα με το Ladyhawke... έτσι ονειρική!

Επίσης απο τις ταινίες που μου έχουν αρέσει απίστευτα είναι "Ο εραστής" είναι λίγο σόκιν :blush:, αλλά απίστευτα ερωτική ταινία!

Ο τελευταίος των μοικανών μου είχε αρέσει πάρα πολύ... έχουν αλλάξει την υπόθεση του βιβλίου αλλά η σκηνή που πέφτει ο Ντάνιελ Ντει Λίους στον καταρράκτη είναι συγκλονιστκή. Και αυτός ο παίδαρος ο ινδιάνος ο Ούνκας!! ΘΕΕ ΜΟΥ!

Επίσης μου έχει αρέσει "Το τσάι στην σαχάρα" πολύ ατμοσφαιρικό... ήταν ένας απο τους λόγους που ήθελα να πάω στο Μαρόκο...

"Το παράθυρο με θέα" επίσης, πολύ πολύ ρομαντικό!

Το "moulin rouge" με την Νικόλ Κίνταμ και τον Μακ Γκρέγκορ... το τι κλάμα έκανα δεν λέγεται!!!

"Ο κουρέας της σιβηρίας¨" αν το έχετε δει δεν ξέρω... είναι η ιστορία ενός αξιωματικού του ρωσικού στρατού με μια αμερικανίδα συνοδό ώριμων ανδρών στις αρχές του εικοστού αιώνα που μένει ανολοκλήρωτος παρά την αγάπη τους και τις προσπάθειες τους και τελικά περνάνε την ζωή τους ο ένας με την ανάμνηση του άλλου... πάλι κλάμα!

Το "Μια πορνογραφική σχέση" είναι γαλλική ταινία.

Έχει λίγο περιέργο τίτλο αλλά αν το δείτε θα αλλάξατε γνώμη!

Είναι η ιστορία 2 ανθρώπων που συναντιούνται νομίζω μέσω νετ δεν θυμάμαι ακριβώς και ξεκινάνε να κάνουν μόνο σεξ αλλά στην πορεία ανακάλυπτουν πως είναι τρελά ερωτευμένοι μεταξύ τους αλλά δεν τολμάνε να το παραδεχτούν και τελικά απομακρύνονται ενώ ποθιούνται.

Γενικά έχω μιαν αδυναμία στις γαλλικές ταινίες... Η "Αμελί" μου είχε επίσης αρέσει πολύ και μια άλλη κάτσε να δείς πως λεγόταν..."Αν τολμάς!" Με ένα αγόρι και ένα κορίτσι που απο μικρά αγαπιούνται μέχρι τα βαθειά τους γεράματα και ενώ το ξέρουν πολύ καλά και οι δύο παντρεύονται άλλους απο πείσμα γι αυτό το παιχνίδι που παίζουν μεταξύ τους κάνε αυτό κάνε το άλλο αν τολμάς! Ακούγεται πολύ τρελό, αλλά είναι ουσιαστικά το παιχνίδι επιβολής μεταξύ των εραστών!

Μια ακόμα ταινία που μου έχει αρέσει απιστευτα είναι και το "Περηφάνεια και προκατάληψη". Μου είχε αρέσει και το βιβλίο πάρα πολύ...

Και σχεδόν όλες οι ταινίες του Κεβιν Κόστνερ... "Ρομπέν των δασών", "Χορεύοντας με τους λύκους" κτλ

"Ο Αρχόντας των δαχτυλιδιών" και το "Dune" επίσης μου έχουν αρέσει αλλά τα άφησα και εγώ προς το τέλος γιατί έχουν ήδη πολυειπωθεί.

Α! Και το "Μαιρη Πόπινς"!

Και επίσης μου αρέσουν όλες οι παλιές κλασικές ιστορικές ταινίες... "Οι τρείς σωματοφύλακες", "Μπεν Χουρ"

"Σκαραμούς","Σιρανό" καθώς και όλα τα καλογυρίσμενα ριμέικ τους! Ιππότες, σπαθιά, έρωτες και ποπ κορν!

Edited by laas7
Link to comment
Share on other sites

Ολα με Johnny Depp ανεξαιρετως , απο τα αγαπημένα η "9 η πύλη" του Πολάνσκι.

Ακόμα:

 

Lord of the Rings

Harry Potter

Braveheart

Last of the Moicans

Interview with the Vampire

Dracula

 

kai

 

Lolita

L'appartment

Reservoir dogs

Almost famous

Μίλα της

όλα για την μητερα μου

Το σεξ και η Λουσία

& Tarantino (ola)

Link to comment
Share on other sites

Ε λοιπόν ναι. Αν και είχα διαβάσει το βιβλίο (και ήταν εξαιρετικό), φοβόμουν πως η ταινία θα έβγαινε μούφα. Τελικά, όχι μόνο ήταν καταπληκτική, αλλά θα έλεγε κανείς ισάξια του βιβλίου. Σε σκηνοθεσία Roman Polanski, The Tenant.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

-Ηλίθιοι - Λάρς Φον Τρίερ

 

-Το Μεγάλο Φαγοπότι

 

-Η κρυφή γοητεία της Μπουρζουαζίας - Λουίς Μπουνιουέλ

 

-Μη Αναστρέψιμος - Γκασπάρ Νόε

 

-Τα φτερά του Έρωτα - Βιμ Βέντερς

 

-Monty Python And The Holy Grail

 

-Singapore Sling - Νίκος Νικολαϊδης

 

-Down By Law - Jim Jarmousch

Link to comment
Share on other sites

  • RObiN-HoOD unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..