Jump to content

Αγαπημένες ταινίες


Drunk Elf
 Share

Recommended Posts

Τα Happy Together, Fallen Angels και Ashes of Time μπορείς να τα βρεις με αγγλικούς υπότιτλους!Ειδικά το πρώτο αξίζει πολύ!

To IDEAL από 29/4 θα προβάλλει τα ακυκλοφόρητα στην Ελλάδα Fallen Angels, As tears go by, the Days of Being Wild του Wong Kar Wai. How sweet is that :)?

Edited by supermario
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Replies 202
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Drunk Elf

    17

  • northerain

    12

  • laas7

    9

  • SpirosK

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Το ashes of time κυκλοφόρησε πριν απο δύο-τρείς μήνες με ελληνικούς υπότιτλους στα βίντοκλαμπ,αλλά έχει έναν ελληνικό τίτλο (ο οποίος ως συνήθως είναι ηλιθιωδώς κοινοτυπος και κατώτερος)τον οποίο δεν θυμάμαι καλά.Πρέπει να λέγεται ο ξιφομάχος ή ο περιπλανόμενος ξιφομάχος ή κάτι τέτοιο(μάλλον το δεύτερο).Πάντως είναι μία απο τις πέντε καλύτερες ταινίες ΓουΧσιά που έχω δει μέχρι σήμερα(οι άλλες τέσσερις είναι τα "ήρωας"του Τζανγκ Γι Μόου,'green snake"του Τσόι Χάακ,"moonwarriors"του Σάμμο Χονγκ και τέλος το"η νύφη με τα λευκά μαλλιά"του Ρόνυ Γιού).Πάντως μην περιμένετε να δείτε το κλασσικό φιλμ του είδους(Γουονγκ Καρ Γουάι είναι αυτός).Το σίγουρο είναι οτι θα δείτε μαζεμένους μερικούς απο τους κορυφαίους ηθοποιούς του αγαπημένου Χονγκ Κονγκ να δείνουν ρεσιτάλκόμπο.Ειδικά ο μακαρίτης λέσλι Τσέουνγκ(αντίο παλακίδα μου)και ο μεγάλος τόνυ Λιούνγκ Τσίου Γουάι στον ρόλο του μισότυφλου ξιφομάχου(αυτή η ιστορία είναι και η αγαπημένη μου).Σας προειδοποιώ όμως οτι θα σας δέσει την καρδιά κόμπο,η μελαγχολία είναι σίγουρη.

Edited by flamandin
Link to comment
Share on other sites

Χε,χε,χε έχεις δίκιο supermario για το california dreaming.Δεν υπάρχει περίπτωση μετά το chunging express να ακούσω αυτό το τραγούδι και να μην το συνδέσω με την υπέροχη Φέι Γουόνγκ να χορεύει με τις κουτάλες στην καντίνα(η οποία Φέι Γουόνγκ επιπλέον είναι και απο τις καλύτερες φωνές που έχω ακούσει και είναι μια πραγματική ποπ Ντίβα στην Κίνα,αλλά και η μόνη που ξεφεύγει απο το βαρετό στυλ της υπόλοιπης μαντο-ποπ και καντο-ποπ,η ίδια τραγουδάει και την ωραιότατη διασκευή του dreams στους τίτλους του τέλους).

Link to comment
Share on other sites

(η οποία Φέι Γουόνγκ επιπλέον είναι και απο τις καλύτερες φωνές που έχω ακούσει και είναι μια πραγματική ποπ Ντίβα στην Κίνα,αλλά και η μόνη που ξεφεύγει απο το βαρετό στυλ της υπόλοιπης μαντο-ποπ και καντο-ποπ,η ίδια τραγουδάει και την ωραιότατη διασκευή του dreams στους τίτλους του τέλους).

 

Και η οποία έχει αποσυρθεί από την ενεργό δράση, εδώ και χρόνια.... :(

Link to comment
Share on other sites

(η οποία Φέι Γουόνγκ επιπλέον είναι και απο τις καλύτερες φωνές που έχω ακούσει και είναι μια πραγματική ποπ Ντίβα στην Κίνα,αλλά και η μόνη που ξεφεύγει απο το βαρετό στυλ της υπόλοιπης μαντο-ποπ και καντο-ποπ,η ίδια τραγουδάει και την ωραιότατη διασκευή του dreams στους τίτλους του τέλους).

 

Και η οποία έχει αποσυρθεί από την ενεργό δράση, εδώ και χρόνια.... :(

 

Δυστυχώς SpirosK έχεις δίκιο.Έμφανίζεται πλέον σπάνια. Τελευταία την είδα μέσω YouTube να λέει ένα τραγούδι στην cctv(η κρατική τηλεόραση της κίνας)με αφορμή την κινέζικη πρωτοχρονιά και ήταν έξοχη.Γενικότερα εμφανίζεται πια μόνο για να πει ένα δύο τραγούδια σε κάποια φιλανθρωπική εκδήλωση.Πλέον το βάρος το έχει στην φιλανθρωπική οργάνωση που ίδρυσε με τον σύζυγό της.Παρ'ολα αυτά παραμένει εξαιρετικά δημοφιλής(όπως φάνηκε απο τις αντιδράσεις στην εμφάνισή της στο προαναφερθέν σόου).

Edited by flamandin
Link to comment
Share on other sites

2 μου ερχοντε αυτη τη στιγμη στο μυαλο και τα δυο ομως ειναι εξαιρετικες επιλογες κατα τιν γνωμη μου......

1)επαφες 4 τυπου

2)ηχω (thriler πρωτης ποιοτητας)thmbup.gif biggrin.gif

 

φυσικα πολυ ψηλα στην λιστα με τα αγαπημενα μου

Edited by panos 419
Link to comment
Share on other sites

Ας ξαναδώσω μια λίστα,μόνο που θα είναι λίγο μεγάλη.

Η σειρά είναι τυχαία.

 

1. Blade Runner

2. Κουρδιστό πορτοκάλι

3. Μπραζίλ

4. Στενές επαφές τρίτου τύπου

5. Ζωντανός θρύλος

6. Matrix

7. ET ο εξωγήινος

8. Ο πλανήτης των πιθήκων

9. Επαφή

10. Space Cowboys

11. Οι 12 πίθηκοι

12. The Truman Show

13. Η λάμψη

14. Star wars

15. Star trek

16. Απόλλων 13

17. Η σφαίρα

18. Οιωνός

19. Ο πόλεμος των κόσμων

20. Pulp fiction

21. Reservoir dogs

22. Kill Bill

23. Καμία πατρίδα για τους μελλοθάνατους

24. Ο ταξιτζής

25. Τα καλά παιδιά

26. Θεωρίες συνωμοσίας

27. Ο Νονός

28. Πιάσε με αν μπορείς

29. Καλημέρα Βιετνάμ

30. Αποκάλυψη τώρα!

31. Ήμασταν κάποτε στρατιώτες

32. Λεπτή κόκκινη γραμμή

33. Η διάσωση του στρατιώτη Ράιαν

34. Παιχνίδια εξουσίας

35. Νοβοκαΐνη

36. Ο νευρικός εραστής

37. Στη φωλιά του κούκου

38. Ο Καουμπόης του μεσονυκτίου

39. Ξέγνοιαστος καβαλάρης

40. Ο πρωτάρης

41. Ακαταμάχητη Αφροδίτη

42. Η κατάρα του πράσινου σκορπιού

43. Το φαινόμενο της πεταλούδας

44. Fight Club

45. Seven

46. Memento

47. Arizona dream

48. Ένας υπέροχος άνθρωπος

49. Τελευταία έξοδος: Ρίτα Χέιγουορθ

50. American beauty

51. High fidelity

52. Platoon

53. V for Vendetta

54. Ο τελευταίος των Μοϊκανών

55. Ο μονομάχος

56. Braveheart

57. Φονικό όπλο

58. Terminator 2

59. Ποιός έπνιξε τη Μόνα

60. Η ώρα των όπλων

61. Γράμματα απο την Ίβο Τζίμα

62. Οι σημαίες των προγόνων μας

63. Ο κύκλος των χαμένων ποιητών

64. Ο καλός, ο κακός και ο άσχημος

65. Boys don't cry

 

και άλλα.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1. Το Metropolis (ιδίως δε με το soundtrack του Giorgio Moroder)

2. Tα μαύρα φεγγάρια του έρωτα

3. Το The Ring

4. Οι διχασμένοι του Cronenberg

5. Οι επικίνδυνες σχέσεις

 

Τελείως άσχετες μεταξύ τους, αλλά όλες πολύ αγαπημένες!

Link to comment
Share on other sites

1) Lord of the Rings

2) Star Wars

3) Braveheart

4) Kingdom of Heaven

5) And now for something completely different

6) Monty Python and the Holy Grail

7) How to train your Dragon

 

Αν μου έρθουν άλλα τα λέμε.

Link to comment
Share on other sites

harry potter

lord of the rings

επτα ζωές

το κυνήγι της ευτυχίας

το κορίτσι με το τατουάζ

 

κ.α

Link to comment
Share on other sites

Η ταινία του Γιώργου Λάνθιμου «Κυνόδοντας» είναι πλέον στις αγαπημένες μου, και ας ήθελα να τρέξω πανικόβλητη εκτός κινηματογράφου στο πρώτο break :cold:. Θέλει γερό στομάχι και υπομονή για να την δεις ολόκληρη, αλλά η υπόθεση της έπαιζε σαν χαλασμένος δίσκος στο κεφάλι μου για μήνες μετά. Τι πιο σπουδαίο για μια ταινία;;;

Edited by Kelley
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κατα καιρους "κολλαω" και με διαφορετικη ταινια, οποτε αν ξεκινησω να κανω λιστα θα μας παρει το ξημερωμα..

Μερικα "στανταρακια"

1. The Wicker Man

2. The Pit and the Pendulum (και μονο το χτυπημενο βλεμμα του θειου Βινσεντ ειναι ολα τα λεφτα)

3. Dracula, prince of darkness

4. The whip and the body (γενικα εχω πετρια με τον Christopher Lee, αλλα στη συγκεκριμενη ταινια ειναι υλικο φαντασιωσεων ο ατιμος-ποιος με ειπε βιτσιοζα?)

5. Dead poets' society

6. Black Sunday

7. American Beauty

8. Irreversible (για την τραγικη ειρωνια του φιναλε-αρχης: ο χρονος ειναι μη αναστρεψιμος, οι καλες στιγμες εχουν περασει, το μονο που μας περιμενει ειναι πονος, μοναξια, απωλεια)

9. Requiem for a dream

10. Τα κοκκινα φαναρια

11. Η καλπικη λιρα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Conan the Barbarian

Απίστευτη ταινία. Όταν την είδα, στην τρυφερή ηλικία των 13, είπα το μεγάλο "Ώπα! Εδώ είμαστεεε..."

Ήταν η πρώτη ταινία που είχα δει ποτέ μου, στην οποία ο ήρωας δεν παράτησε την εντελώς κουλ τύπισσα για την ξενέρωτη καλομαθημένη πριγκηποπούλα, πράγμα που με έκανε τεράστια εντύπωση.

Από τότε τη βλέπω σε τακτά χρονικά. Βρίσκω καταπληκτικό τον τρόπο που ισορροπεί πάνω σε κόψη ξυραφιού ανάμεσα σε αριστούργημα και πατάτα. Ο Άρνι ΕΙΝΑΙ ο Κόναν. Η μουσική είναι από μόνη της ένας λόγος για να τη δει κανείς. Τι να λέμε..

 

The Life of Brian

Για μένα, η καλυτερότερη ταινία όλων των εποχών, σε όλες τις κατηγορίες. Παρ' όλο που την έχω δει άπειρες φορές και την ξέρω απ' έξω, όταν την ξαναβλέπω όχι μόνο χτυπιέμαι από τα γέλια, αλλά ανακαλύπτω και νούργιες λεπτομέρειες που δεν είχα προσέξει.

Το Monty Python and the Holy Grail δε φτάνει τα δυσθεώρητα ύψη αρτιότητας του Μπράιαν, αλλά δεν παύει να είναι πολύ καλή.

 

Brazil, 12 Monkeys

Απλά κορυφαίες.

 

A Nights Tale

Συμπαθέστατη. Πνοή φρεσκάδας. Επιτέλους!

 

Crouching Tiger Hidden Dragon

Η πρώτη βούξια που είδα ποτέ, έρως με την πρώτη ματιά.

Το 2000-2001, έμενα σε μια γειτονιά που ήταν λίγο chinatown. Εκτός από τα υπόλοιπα ασιατικά μαγαζιά, είχε και ένα βιντεοκλάμπ, η βιτρίνα του οποίου ήταν τίγκα σε κάτι πολύ ενδιαφέρουσες κασέτες, σαν ιστορικές με φαίνονταν, πολύ ενδιαφέρουσες, όλο τις χαλβάδιαζα και τις λιμπιζόμουνα και ήθελα να μπω μέσα να ρωτήσω αν έχουνε σουηδικούς υπότιτλους... αλλά καθότι αηδιαστικά ντροπαλό άτομο ποτέ δεν έκανα την κίνηση. Όταν λοιπόν βγήκε το CTHD στους σινεμάδες, ήμουν πανευτυχής. Βρήκα μπέιμπισίτερ (ένας άθλος) και πήγα να τη δω και... δε ρεστ ιζ τζεόγκραφι.

 

Από ελληνικές, Η Κάλπικη Λίρα που αναφέρει και η Dark Desire, Bios και πολιτεία του Περάκη, καθώς και όλες, μα όλες, μα οτιδήποτε έχει κάνει ο Βέγγος.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Οι δικές μου :

 

1) Star Wars 1,2,3,4,5,6

2) Indiana Jones 1,2,3

3) Lord of the Rings ,1,2,3

4) Aliens 1,2

5) Jaws 1

6) Doctor Zhivago

7) The good the bad and the ugly

8 Terminator 1 , 2

9) Seven

10) Die Hard 1,2,3,4

Edited by Dimzar
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Oι δικές μου γενικός χωρις να ξεχωρίζω τα ΕΦ

1) Πόλεμος των Άστρων

2)Ο Νόνος

3)Inception

4)12 Πυθικοί

5)Συνήθεις ύποπτοι

6) Τελευταία Έξοδος Ρίτα ΧέΪγουόρθ

7)Pulp Fiction

8) Πόλεμος των Άστρων:Η Αυτοκρατορία αντεπιτίθεται

9)Goodfellas

10) Ψυχό

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υπάρχει ένα πολύ καλό (αν και πολύ σκληρό) animated movie γαλλο-τσεχικής παραγωγής της αρχής της δεκαετίας του 90, με θέμα επιστημονικής φαντασίας. Λέγεται "Ο φανταστικός πλανήτης" (le planet sauvage).

 

 

 

 

Ορίστε το trailer του:

 

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=SgCxCZNkQ9E&feature=related

 

 

 

 

Νομίζω οτι υπάρχει ολόκληρο στο youtube. Προσοχή, αν δε μπορείτε τη βία μην το δείτε...

 

 

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΕΣ ΤΟΥ ΒΕΓΓΟΥ

ΧΟΡΕΥΟΝΤΑΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΛΥΚΟΥΣ

ΟΛΕΣ ΤΟΥ ΜΟΥΣΤΑΚΑ

ΣΟΛΑΡΙΣ

ΣΟΣ ΠΕΝΤΑΓΩΝΟ ΚΑΛΕΙ ΜΟΣΧΑ

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

the crow...................πολυ μπροστα...

Νομιζω κατι φαινεται στην υπογραφη μου...

Link to comment
Share on other sites

paths of glory...

dr stangelove

clockwork orange (φαίνονται οι συμπάθειες ε;)

2001 a space odyssey

the man from earth

last tango at paris

bitter moon

fiddler on the roof

ballad of a soldier

spellbound

12 angry men

land of the blind

cross of iron

the great escape

le herrisson

agora....

shutter island

κυνόδοντας

είναι τόσες πολλές...........

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Όλες του Jim Jarmusch, με κορυφαία το

Όλες του Gaspar Noe με αγαπημένες τις Εnter the Void και I Stand Alone (Seul Contre Tous)

 

Όλες του David Lynch με αγαπημένες το Lost Highway,

Φυσικά, είναι αρκετές οι αγαπημένες μου ταινίες σε κάθε είδος... Έγραψα κυρίως γι' αυτές που μου έχουν μείνει περισσότερο, αλλά και τις παρακολούθησα σχετικά πρόσφατα ώστε να τις θυμάμαι.

 

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

Γεία σας και απο εμένα είμαι καινούριος στο σαιτ αυτό και ας ξεκινήσω την συμμετοχή μου απο αυτό το θέμα. Λοιπόν για εμένα μερικές απο τις καλύτερες ταινίες που έχω δεί είναι:

 

1)Serenity

2)Conan το πρώτο

3)How to train your Dragon

4)Outlander

5)District 9

6)Evil Dead

7)Night of the Demons

8)Monty Pythons and the holy Grail

9)Star Wars τα παλια

10)Lord of The Rings

11)Avatar

12)Last of the mohicans

13)Excaliber

14)Dragonheart

15)Aliens 2

16)They Live

17)The Thing

 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες και καλή διαμονή. :good:

Λίγο από όλα έβαλες και καλά έκανες. Να δούμε τι θα λέει και το καινούργιο προοιμιακό-Thing.

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη τα νούμερο 2, 3, 4 ή τα πρίκουελ σε μια ταινεία συνήθως είναι ξαναμασημένη τροφή, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Αυτό που θα ήθελα να δω σε ταινεία είναι τα βουνά της τρέλας του Λάβκραφτ, αλλά απ΄οτι είδα στο youtube η εταιρεία που θα έβαζε τα λεφτά έκανε πίσω, προφανώς επειδή το θέμα της δεν ήταν για το κύριο ταργκετ γκρουπ των εφήβων που θέλουν λαίτ τρόμο και όχι φυσικά τον Κθούλου και τους υπόλοιπους της παρέας του, ίσως βέβαια να είναι καλύτερα έτσι γίατι θα την ξεφτιλίζανε την ιστορία.:dazzled:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

(Χωρίς να 'ναι σε συγκεκριμένη σειρά)

 

1. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

3. The Lord of the Rings

4. A Clockwork Orange

Link to comment
Share on other sites

  • RObiN-HoOD unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..