Jump to content

Πόσα βιβλία


The Blackcloak
 Share

Recommended Posts

Με αφορμή το post της Trillian στο θέμα για τον Asimof:

 

18 τουλάχιστον.. (αν θεωρήσουμε πως οι τριλογίες και οι τετραλογίες ήταν 3,4 βιβλία αντίστοιχα, εστω και σε έναν τόμο).

Αν όχι, 14.

(είχα ξεχάσει μερικά e-books και 1 magic novel και κάποια που διάβασα το χειμώνα :whistling: )

Edited by The Blackcloak
Link to comment
Share on other sites

Εγώ, από πέρσυ τον Ιούνιο μέχρι φέτος υπολογίζω ότι έχω διαβάσει μόνο 25. Αλλιώς από την αρχή του 2005 16

 

(Το μόνο πάει στους τρελούς αριθμούς που θα ακουστούν πιο κάτω)

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Από το προηγούμενο καλοκαίρι μέτρησα 18, ίσως ξεχνάω μερικά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ίσως φανεί λιγο απίστευτος ο αριθμός αλλα είναι αληθινός: το 2004 διάβασα γυρω στα 80 καινουρια βιβλία... :D (χωρίς να μετρήσω αυτα που ξαναδιάβασα) Η αλήθεια είναι οτι περσι ειχα αρκετό ελεύθερο χρόνο...Απο το Γενάρη εχω διαβασει 16. Δε με βλεπω να ξεπερναω το ρεκορ μου φετος...

Link to comment
Share on other sites

Από πέρυσι το καλοκαίρι γύρω στα 20 αν θυμάμαι καλά. Χωρίς να μετράω τα βιβλία των supplements των παιχνιδιών βέβαια. Τώρα τελευταία έχω πέσει κάπως επειδή (και καλά) διαβάζω πολύ για τη σχολή.

 

80 βιβλία;;; Ποπο αυτά είναι!!! :thmbup:

 

Άμα ξεκολούσα λίγο από το mirc και το Ultima θα διάβαζα πολύ περισσότερο, αλλά δε με βλέπω! :chinese:

Link to comment
Share on other sites

Ναι,η αλήθεια είναι οτι ούτε κ εγώ το πίστευα όταν τα μέτρησα!Βασικά ο μεγάλος αρθμός οφείλεται στους Ασίμοφ κ Λε Γκεν, τους ανακάλυψα πέρσι το Πάσχα περιπου κ τους ξεκοκκάλισα...Τα 32 απ τα 80 ειναι δικά τους.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βασικά κατάφερα να διαβάσω 2 από τον Αύγουστο μέχρι τώρα. Και κάποια comics & graphic novels στο ενδιάμεσο.

 

Δυστυχώς λόγω των συγκυριών ούτε όρεξη είχα ούτε ηρεμία ούτε τίποτα. Οπότε από τα 20-30 που θα διάβαζα κατάφερα 2 (και πάλι καλά). Αν και το καθένα είναι 1200-1400 σελίδες.

Link to comment
Share on other sites

Μμμμ...από τον Ιανουάριο διάβασα περίπου....

(Η σκιά του ανέμου, Ο πύργος της μοναξιάς, Το νησί της προηγούμενης ημέρας, Dune, 1984...)

άρα πέντε.

 

Τώρα από τον προηγούμενο Ιούνιο... δε θυμάμαι, αλλά το καλοκαίρι διαβάζω πολύ. Θυμάμαι Κώδικα Ντα Βίντσι, Κόσμος της Σοφίας, Χάρι Πότερ & Τάγμα του Φοίνικα...

 

άρα κάπου 10 με 15

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στα 7-8. Είμαι αρκετά αργός αναγνώστης, είναι και οι ακαδημαϊκές υποχρεώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Τρία μικρά και ταπεινά λογοτεχνικά βιβλία... :blush:

 

(Επίσης 20 τεχνικά-επιστημονικά και καμιά 500αριά papers αλλά αυτά μάλλον δε μετράνε...ε; :p )

Link to comment
Share on other sites

:x

 

 

Εγώ έχω διαβάσει τα λιγότερα!!

 

 

Μόνο 2 από την αρχή του χρόνου.... ή μήπως 3; δεν θυμάμαι.

 

Γενικά δεν είχα΄ούτε όρεξη ούτε χρόνο. Αλλά τώρα που ήρθε το καλοκαίρι, θα του δώσω να καταλάβει. :p :D

Link to comment
Share on other sites

4 μοναχα ....

Το καλοκαιρακι πιστευς που θα ειμαι πιο χαλαρα αλλα 2 !!!

Link to comment
Share on other sites

Απο την αρχη του ετους κατω απο δεκα.Εχει κολλησει το μυαλο μου τωρα(το ποιο? χαχαχα!).Παντως περυσι διαβασα 28 και ηταν απο τις πιο παραγωγικες χρονιες.Καλοκαιρι θελω να διαβασω πολλα αλλα εχω αρκετα πραγματα να κανω.Α,και απο τοτε που αρχισα να στελνω στο σφφ εχουν πεσει οι επιδοσεις μου(στην αναγνωση-μην παει αλλου ο νους σας!)..Αμα παω χωριο μακρια απο διαδυκτιο,κατι γινεται!

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στα 15-20 καθώς ο στρατός αποδείχτηκε πρόσφορο έδαφος για ανάγνωση βιβλίων...

Link to comment
Share on other sites

Αν μετράνε το pdf, τότε 30! Αν όχι, 10 λογοτεχνικά, 5 ιστορικά!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..