Jump to content

Τέρι Πράτσετ (Terry Pratchett)


OxAp0d0
 Share

Recommended Posts

Τελικά υπάρχουν ακόμα ιππότες και αξίζουν τον τίτλο τους. Συγχαρητήρια σερ Τέρι! :paladin:

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι αρκετα νεος με τον Πρατσετ(τωρα διαβαζω το χιλιοι νανοι και ενα τηγανι) και αν μπορει καποιος να μ προτυνει με πια σειρα να διαβασω τα βιβλια του θα βοηθουσε..........Στα ελληνικα πια κυκλοφορουν???Στον Ιανο βρηκα γυρω στα 7...

Link to comment
Share on other sites

Δες σε αυτή την σελίδα: Terry Pratchett Bibliography

 

Και μάλιστα μιλάει για νέο Discworld με τίτλο "The Unseen Academicals"... <goes to pre-order it at Amazon... >

Επιβεβαιώνεται και από το Amazon, αλλά για Οκτώβριο!

Edited by Darkchilde
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα διάβασέ τα με τη σειρά που βγήκαν... βλέπεις την εξέλιξη του κόσμου αλλά και του Pratchett ως συγγραφέα καλύτερα έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Στα ελληνικά αυτά τα εφτά είναι προς το παρόν. Τα 5 πρώτα από εκδόσεις παρά πέντε και τα άλλα δύο - που δε νομίζω ότι είναι το 6ο και 7ο - από εκδόσεις Ψυχογιός.

 

Προσωπικά διάβασα μόνο τα πρώτα 5 με τη σειρά κι από κει και πέρα το χάος! Από τότε που ανακάλυψαν οι φίλοι μου την αγάπη μου για τα βιβλία του, άρχισαν να μου τα κάνουν δώρο άσχετα με τη σειρά που τα έχω εγώ. Με χαλάει λίγο, αλλά όχι τόσο ώστε να τα ξαναπιάσω από την αρχή και με τη σειρά. Μέγα επίτευγμα για τους ψυχαναγκασμούς μου :beerchug:

Link to comment
Share on other sites

Ανατριχιάζω και μόνο με τη σκέψη ότι κάποιος διαβάζει τα βιβλία μιας σειράς εκτός... σειράς :tongue: Δεν το έκανα που να με πληρώνανε :D (ναι, προφανώς είναι ψυχαναγκασμός εκ μέρους μου αλλά τι να κάνουμε :sweatdrop: )

Link to comment
Share on other sites

Ανατριχιάζω και μόνο με τη σκέψη ότι κάποιος διαβάζει τα βιβλία μιας σειράς εκτός... σειράς :tongue: Δεν το έκανα που να με πληρώνανε :D (ναι, προφανώς είναι ψυχαναγκασμός εκ μέρους μου αλλά τι να κάνουμε :sweatdrop: )

εγώ με τον Pratchett αυτό κάνω, επειδή έχω τον ψυχαναγκασμό να αγοράσω βιβλία του με τα παλιά, καρτουνιστικά εξώφυλλα.

Link to comment
Share on other sites

οση πλάκα είχαν τα βιντεοπαιχνίδια, τόσο δε με άρεσαν τα ένα-δύο βιβλία που διάβασα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ανακοινώθηκε το 37ο βιβλίο του Δισκόκοσμου. Unseen Academicals και το ποδόσφαιρο (επιτέλους) στο στόχαστρο.

Link to comment
Share on other sites

Ανακοινώθηκε το 37ο βιβλίο του Δισκόκοσμου. Unseen Academicals και το ποδόσφαιρο (επιτέλους) στο στόχαστρο.

 

:woot_jump:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ακολουθεί FANBOY RANT:

 

ΒΓΗΚΕ ΤΟ UNSEEN ACADEMICALS!!!!

Το κρατάω στο χέρι μου αυτή τη στιγμή! (γράφω με το άλλο :p )

Happy day!

Mind you, το publication date είναι 8 Οκτώβρη, το on-sale date είναι 1 του μηνός, δηλαδή σήμερα :D

ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ ΛΟΙΠΟΝ!

 

(easter egg, το επιφώνημα του υπαλλήλου που μόλις ξεκινούσε την βάρδια του όταν του το έδωσα για να το tagάρει. "OH MY GOD, THIS CAME OUT TODAY??" )

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 weeks later...

Εκτός απο το "Οι χαλιμάντζαροι"(που νομίζω είναι κάτι σαν παιδικό,αλλά μου άρεσε πολύ),δεν έχω διαβάσει κάποιο βιβλίο του Πράτσετ,και δεν ξέρω ακόμα γιατί.Θέλω,όμως,να αρχίσω να διαβάζω.Ποιά μου προτείνετε;Για παράδειγμα απο τη σειρά Discworld,και τα βιβλία που έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά,πρέπει να ξεκινήσω απο κάποιο και να τα παίρνω με τη σειρά,ή δεν έχει σημασία;Για πείτε μου,γιατί είναι πολλά τα βιβλία της σειράς,και δεν νομίζω να τα πάρω και όλα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όπως ο Shakespeare και ο Tolkien που πρέπει να διαβάζονται στην γλώσσα στην οποία γράφτηκαν (δηλαδή στα Klingon) έτσι κι ο Pratchett πρέπει να διαβάζεται μόνο στα Αγγλικά. Λυπάμαι τον μεταφραστή που θα πιάσει να κάνει τέτοια δουλειά και μετά θα τα ακούσει κι από πάνω από τους πωρωμένους πουριτανούς...(από μένα δηλαδή)

 

edit: αλλάζω το "πρέπει" που χρησιμοποίησα σε "είναι το βέλτιστο και δυστυχώς το μόνο που τον δικαιώνει". Νομίζω πως ο Pratchett δεν μεταφράζεται. Αν υπάρχει μεταφραστής που να καταφέρει να μεταφέρει όλα τα αστεία και τα λογοπαίγνια στα ελληνικά, θα έπρεπε να είναι ο ίδιος επιτυχημένος best-selling συγγραφέας και να αφήσει τις μεταφράσεις στην άκρη.

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

Εκτός απο το "Οι χαλιμάντζαροι"(που νομίζω είναι κάτι σαν παιδικό,αλλά μου άρεσε πολύ),δεν έχω διαβάσει κάποιο βιβλίο του Πράτσετ,και δεν ξέρω ακόμα γιατί.Θέλω,όμως,να αρχίσω να διαβάζω.Ποιά μου προτείνετε;Για παράδειγμα απο τη σειρά Discworld,και τα βιβλία που έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά,πρέπει να ξεκινήσω απο κάποιο και να τα παίρνω με τη σειρά,ή δεν έχει σημασία;Για πείτε μου,γιατί είναι πολλά τα βιβλία της σειράς,και δεν νομίζω να τα πάρω και όλα.

 

 

 

Με τη σειρά και όλα.

 

Έχουμε φτάσει αισίως στα 32.

Link to comment
Share on other sites

Όλα και με τη σειρά,μάλιστα.Πόσα έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά;5;

 

 

 

Λοιπόν,είναι πολύ δύσκολο να πάρω και τα 32,πόσω μάλλον να τα πάρω και στα αγγλικά.Αν είναι,θα πάρω όσα έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά.

 

 

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, πάρε όσα έχουν μεταφραστεί και διάβασέ τα με τη σειρά.

 

Πάντως, αν υπήρχε ένας και μόνο λόγος σ' αυτή τη ρημάδα τη ζήση να μάθει κάποιος αγγλικά, αυτός θα ήτανε για να μπορεί να διαβάζει Πράτσετ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κάπως καθυστερημένα η γνώμη μου για το Nation που το διάβασα το καλοκαίρι. Αν και στο οπισθόφυλλο γράφει "brilliantly funny dialogue, high peak of imagination" (THE TIMES) το βιβλίο δεν έχει καμία σχέση με κωμωδία ή σάτιρα. Προσωπικά τα πρώτα κεφάλαια μου μαύρισαν την ψυχή. Το συγκεκριμμένο βιβλίο αν δεν το ήξερα από τη στιγμή που το αγόρασα οτι είναι του Πράτσετ δεν θα μπορούσα με τίποτα να καταλάβω οτι είναι δικό του. Όχι οτι είναι άσχημο. Το αντίθετο μάλιστα. Απλώς διαβάστε το ανεξάρτητα και όχι στη σειρά με τα του δισκόκοσμου.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Τέρι Πράτσετ (Terry Pratchett)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..