Jump to content

The Cthulhu Mythos cycle


Carcass
 Share

Recommended Posts

Αυτή η ιστορία ξεκινάει απο πολύ παλιά , κάπου στα τέλη του 19ου αιώνα.

 

Αν και υποτίθετε οτι ο Lovecraft ήταν εκέινος που ξεκίνησε τον μύθο , υπήρξαν προγενέστεροι συγγραφείς που δημιούργησαν πριν απο αυτόν, όπως για παράδειγμα οι Robert W Chambers με το King In Yellow , o Ambrose Bierce ( ο οποίος εξαφανίστηκε μυστηριωδώς το 1913 ) με το Inhabitant of Carcosa , o Arthur Machen με τα White People και Novel OF The Black Seal. Βέβαια κανείς απο αυτούς δεν έγραφε με την λογική του να δημιουργήσει έναν μύθο. Ο όρος Cthulhu Mythos αποδίδετε στον August Derleth, συγγραφέα και αγαπημένο μαθητή του H.P.L. ο οποίος ύδρησε τον εκδοτικό οίκο Arkham House to 1937-38 και μέσω αυτού έκδιδε τις δουλειές του H.P.L. Σε αυτόν χρωστάμε το γεγονός οτι ο Lovecraft είναι σήμερα γνωστός . Ο Derleth ήταν εκείνος που μάζευε όλα τα διηγήματα απο δίαφορους συγγραφείς που είχαν σχέση με το τρομακτικό σύμπαν του H.P.L. και τα "ενοποίησε" κάτω απο την ταμπέλα αυτή.

 

Επομένως, η Μυθολογία Cthulhu είναι ένας ζωντανός οργανισμός που συνεχώς μεγαλώνει απο τους πολλους συνεχιστές του. Κάθε συγγραφέας γράφει το κομμάτι του, μια ιστορία στην οποία είτε δημιουργεί κάτι καινούργιο ( ένα βιβλίο. μια θεότητα κοκ ) είτε χρησιμοποιεί/αναφέρει κάτι που είχαν δημιουργήσει οι προηγούμενοι συγγραφείς. Έτσι υπάρχει και προέκταση του μύθου αλλά και ανακύκλωση όσων είχαν γραφτεί.

 

Γνωστόι συγγραφείς όπως ο Brian Lumney ( Νεκροσκόπος ) , Ramsey Campell , Robert Bloch ( συγγραφέας του PSycho ), Robert E. Howard ( συγγράφέας του Conan ) , Clark Ashton Smith και πολλοί άλλοι ακόμα συμμετείχαν σε αυτόν τον κύκλο.

Ο τρόπος γραφής των περισσοτέρων είναι ρεαλιστικός ( και όχι κατ' αναγκη δημοσιογραφικός ) , σε δοκιμιακό στυλ. Εκτός απο όσους ανέφερα παραπάνω, μπορείτε να κοιτάξετε και για τους : Lin Carter , Gary Myers , J.G. Wagner, Robert M. Price.

 

Τι αφορά το Cthulhu Mythos ? Έναν ρεαλιστικό κόσμο όπουτο θέμα του δεν είναι η σύγκρουση μεταξύ καλού και κακού αλλά η τρομαχτική διαπίστωση οτι η θέση του ανθρώπου στον κόσμο μας και στο Σύμπαν είναι μηδαμηνή και χρονικά περιορισμένη. Δεν υπάρχουν "κακες " ράτσες πλασμάτων και θεών, απλα δεν είμαστε ουτε καν στην μέση της τροφικής αλυσίδας. Και αυτό είναι το πιο φρικαλέο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 3 years later...

Ας ανασύρω αυτό το τοπικ, μιας και δεν πολυμιλάμε για τους υπόλοιπους συγγραφείς του είδους.

Λοιπόν, τι άλλο έχετε διαβάσει από Μυθολογία Κθουλού?

 

Προσπαθώ να βρω ένα διήγημα που είχα διαβάσει κάποτε όπου ο Κθουλού τελικά ξυπνάει και ο ήρωας είναι ουσιαστικά γιος του ή κάτι τέτοιο. Ξέρω ότι δεν είναι της παλιάς γενιάς (δηλαδή όχι Λαβκραφτ, Μαχεν, Μπλοχ, Ντερλεθ κτλ), αλλά δεν ξέρω ποιος. Ιδέες?

Link to comment
Share on other sites

''Προσπαθώ να βρω ένα διήγημα που είχα διαβάσει κάποτε όπου ο Κθουλού τελικά ξυπνάει και ο ήρωας είναι ουσιαστικά γιος του ή κάτι τέτοιο. Ξέρω ότι δεν είναι της παλιάς γενιάς (δηλαδή όχι Λαβκραφτ, Μαχεν, Μπλοχ, Ντερλεθ κτλ), αλλά δεν ξέρω ποιος. Ιδέες?''

 

Γεια χαρά. Μην είναι αυτό το βιβλίο?

 

http://www.protoporia.gr/product_info.php/products_id/102210

 

Δεν έχει μόνο ιστορίες μέσα... έχει και άλλα καλούδια. Θυμάμαι πάντως (γιατί οι Μεγάλοι Παλαιοί το θέλησαν έτσι, ώστε να μην βρίσκεται πια στα χέρια μου), πως είχε και ένα ενδιαφέρον δοκίμιο, για την χρήση της γλώσσας με τα πολλά σύμφωνα, το οποίο υποστήριζε ότι η επανάληψη των διαφόρων λέξεων επιδρά στο άτομο και κάτι τέτοια. Είχε λοιπόν αγαπητέ και μια ιστορία στην οποία, αν δε με γελάει η μνήμη μου, πήγαιναν τσούρμο στο νησί και μετά ακολουθούσε μπαμ και μπουμ με Κθούλου, που εμφανίζεται και τους μακελεύει αρκετά. Ήταν και κάπως πιο ε.φ. από τις κλασσικές λαβκραφτικές ιστορίες. Ε... νομίζω στο τέλος κάτι έπαιζε με κθουλοσυγγένεια. Και ήταν και από νεότερο συγγραφέα, αλλά για όλα τούτα που σου γράφω δεν ορκίζομαι έτσι?Αυτό όμως είναι και ένα σχετικά κοινό μοτίβο στον Cthulhu Mythos. Πολλές ιστορίες τελειώνουν με τον ήρωα να ανακαλύπτει κάποια φρικτή, ακατονόμαστη, μακρινή συγγένεια με διάφορους περίεργους και κυρίως με τους αβυσσαίους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας ανασύρω αυτό το τοπικ, μιας και δεν πολυμιλάμε για τους υπόλοιπους συγγραφείς του είδους.

Λοιπόν, τι άλλο έχετε διαβάσει από Μυθολογία Κθουλού?

 

Προσπαθώ να βρω ένα διήγημα που είχα διαβάσει κάποτε όπου ο Κθουλού τελικά ξυπνάει και ο ήρωας είναι ουσιαστικά γιος του ή κάτι τέτοιο. Ξέρω ότι δεν είναι της παλιάς γενιάς (δηλαδή όχι Λαβκραφτ, Μαχεν, Μπλοχ, Ντερλεθ κτλ), αλλά δεν ξέρω ποιος. Ιδέες?

Μπλοχ, Παράξενοι αιώνες (Stranger Aeons) η ιστορία

Στα ελληνικά, το μεγαλύτερο μέλος του βιβλίου Παράξενοι Κόσμοι από εκδόσεις: terra nova.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

 

Λοιπόν, τι άλλο έχετε διαβάσει από Μυθολογία Κθουλού?

 

 

 

http://www.neilgaiman.com/p/Cool_Stuff/Short_Stories/I_Cthulhu

 

tease.gif

Γέλασα πάρα πολύ. Θεωρητικά, προσθέτει και τον Gaiman στον κατάλογο των συγγραφέων που έχουν υπογράψει την μυθολογία Κθούλου με κάποια δημιουργία τους.

Επίσης, και ο Borges έχει γράψει ένα διήγημα με τον τίτλο "There are more things" το οποίο και έχει αφιερώσει στον Χ.Φ. Λάβκραφτ.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Gaiman έχει γράψει και άλλο διήγημα με το Cthulhu πάλι χιουμοριστικό. Το είχα πετύχει σε μία συλλογή διηγημάτων, με τίτλο "Shoggoth's Old Peculiar", γραμμένο το 1998.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγω έχω ένα φοβερο τόμο που λέγετε H.P Lοvecraft Cthulhu Mythos Artworks με φοβερες ζωγραφιές από διάφορους καλλιτέχνες. Δεν κυκλοφορεί στο Ελλάντα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω ένα φοβερο τόμο που λέγετε H.P Lοvecraft Cthulhu Mythos Artworks με φοβερες ζωγραφιές από διάφορους καλλιτέχνες. Δεν κυκλοφορεί στο Ελλάντα.

 

Eric Draven μήπως εννοείς αυτό http://www.amazon.com/Art-H-P-Lovecrafts-Cthulhu-Mythos/dp/1589943074; Αν ναι, τότε το έχω και εγώ και είναι όντως ένα πολύ ωραίο art book με ορισμένες τρομερές εικόνες από Cthulhu, Deep Ones και Σία. Δεν κυκλοφορεί στα Ελληνικά (δεν χρειάζεται άλλωστε γιατί σαν art book δεν έχει σχεδόν τίποτα να διαβάσεις παρά μόνο τις λεζάντες και ένα παράρτημα στο τέλος), αλλά δεν είναι σπάνιο, βρίσκεται εύκολα. Εγώ στην Κάισσα το βρήκα.

Link to comment
Share on other sites

Eric Draven μήπως εννοείς αυτό http://www.amazon.co...s/dp/1589943074; Αν ναι, τότε το έχω και εγώ και είναι όντως ένα πολύ ωραίο art book με ορισμένες τρομερές εικόνες από Cthulhu, Deep Ones και Σία. Δεν κυκλοφορεί στα Ελληνικά (δεν χρειάζεται άλλωστε γιατί σαν art book δεν έχει σχεδόν τίποτα να διαβάσεις παρά μόνο τις λεζάντες και ένα παράρτημα στο τέλος), αλλά δεν είναι σπάνιο, βρίσκεται εύκολα. Εγώ στην Κάισσα το βρήκα.

 

Μπράβο ναι, αυτό έχω. Εγω το βρήκα στο Jemma.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 9 months later...

Η Μυθολογία Κθούλου παραμένει το πιο αγαπημένο μου κομμάτι της Φανταστικής Λογοτεχνίας. Αν και πλέον βρίσκεται δύσκολα, όσοι ενδιαφέρονται για τον Κθούλου και τα εξωδιαστατικά ξαδελφάκια του αξίζει να αναζητήσουν την Encyclopedia Cthulhiana που είχε κυκλοφορήσει από την Chaosium (η εταιρεία που έχει βγάλει και το RPG Call of Cthulhu). Το βιβλίο αυτό περιέχει αναλυτικά λήμματα σχετικά με οντότητες, βιβλία και μέρη της Μυθολογίας.

 

Από παλιούς συγγραφείς που έχουν συνεισφέρει στην Μυθολογία, προτείνω τα δύο ακόλουθα (γνωστά) ονόματα:

 

1) Robert Bloch με τη συλλογή Mysteries of the Worm

 

2) Henry Kuttner με τη συλογή The Book of Iod

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Αποφάσισα ότι έχω μαζέψει αρκετές συλλογές με Μυθολογία Κθούλου και λέω το υπόλοιπο καλοκαίρι να τις ξεκοκκαλίσω. Δεν ξέρω αν θα αντέξω τόσους ανείπωτους τρόμους, αλλά μιλάμε για 8 βιβλία + τις συνεργασίες του Lovecraft και ίσως τον πρώτο τόμο από τα Άπαντά Του (Necronomicon) για επανάληψη

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα ότι έχω μαζέψει αρκετές συλλογές με Μυθολογία Κθούλου και λέω το υπόλοιπο καλοκαίρι να τις ξεκοκκαλίσω. Δεν ξέρω αν θα αντέξω τόσους ανείπωτους τρόμους, αλλά μιλάμε για 8 βιβλία + τις συνεργασίες του Lovecraft και ίσως τον πρώτο τόμο από τα Άπαντά Του (Necronomicon) για επανάληψη

 

Γράψε κανέναν τίτλο από τα βιβλία που έχεις συγκεντρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Από Ωρόρες έχω τα:

#7 - Ιστορίες Μαγείας και Τρόμου

#10 - Ιστορίες από Εφιαλτικούς κόσμους

#16 - Ιστορίες Μυστηρίου και Τρόμου

#53 -Ιστορίες από τη Μυθολογία Κθούλου /2

 

από Chaosium press:

The Xothic Circle (Lin Carter)

Song of Cthuhlu

Made in Goatswood (tribute στον Ramsey Cambell)

The Innsmouth Cycle

 

Από Wordsworth:

The Horror at the Musseum (οι συνεργασίες του Lovecraft)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από Ωρόρες έχω τα:

#7 - Ιστορίες Μαγείας και Τρόμου

#10 - Ιστορίες από Εφιαλτικούς κόσμους

#16 - Ιστορίες Μυστηρίου και Τρόμου

#53 -Ιστορίες από τη Μυθολογία Κθούλου /2

 

από Chaosium press:

The Xothic Circle (Lin Carter)

Song of Cthuhlu

Made in Goatswood (tribute στον Ramsey Cambell)

The Innsmouth Cycle

 

Από Wordsworth:

The Horror at the Musseum (οι συνεργασίες του Lovecraft)

 

Ωραίος! Για τα #7, #10 και #16 τα έχουμε πει και στο αντίστοιχο topic. Το #53 δεν λέει και πολλά πράγματα. Τα βιβλία της Chaosium δυστυχώς δεν τα έχω. Οι συνεργασίες του Lovecraft οπωσδήποτε ενδιαφέρουσες (τα περισσότερα διηγήματα τα βρίσκεις και στη συλλογή Άγνωστοι Τρόμοι της Terra Nova). Έγω έχω σκοπό να αγοράσω αυτό εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Οι Άγνωστοι Τρόμοι ήταν το πρώτο βιβλίο που διάβασα από Lovecraft. Και καμία σχέση με το Horror at the Museum ως προς τα περιεχόμενα, το δεύτερο περιέχει πολύ περισσότερες ιστορίες

Link to comment
Share on other sites

Οι Άγνωστοι Τρόμοι ήταν το πρώτο βιβλίο που διάβασα από Lovecraft. Και καμία σχέση με το Horror at the Museum ως προς τα περιεχόμενα, το δεύτερο περιέχει πολύ περισσότερες ιστορίες

 

Όντως! Τσέκαρα τα περιεχόμενα και υπάρχουν σημαντικές διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Οι Άγνωστοι Τρόμοι ήταν το πρώτο βιβλίο που διάβασα από Lovecraft.

 

Εσενα το πρωτο και εμενα το μονο αδιαβαστο απο το '95 που ξεκινησα να διαβαζω τον θειο ΧΦΛ...Που θα παει θα το βρω ομως...

Link to comment
Share on other sites

Οι Άγνωστοι Τρόμοι ήταν το πρώτο βιβλίο που διάβασα από Lovecraft.

 

Εσενα το πρωτο και εμενα το μονο αδιαβαστο απο το '95 που ξεκινησα να διαβαζω τον θειο ΧΦΛ...Που θα παει θα το βρω ομως...

Αν θες κανονίζεται να σου σταλεί πολύ εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Οι Άγνωστοι Τρόμοι ήταν το πρώτο βιβλίο που διάβασα από Lovecraft.

 

Εσενα το πρωτο και εμενα το μονο αδιαβαστο απο το '95 που ξεκινησα να διαβαζω τον θειο ΧΦΛ...Που θα παει θα το βρω ομως...

Αν θες κανονίζεται να σου σταλεί πολύ εύκολα.

 

Εχεις PM

Link to comment
Share on other sites

ωπα, τσεκαρα και δεν εχω διαβασει τα δυο τελευταια διηγηματα απο το "Αγνωστοι Τρομοι"

νοιωθω σαν αυτους που βρισκουν λεφτα στις τσεπες των παντελονιων τους χωρις να ξερουν οτι τα ειχαν :yahoo:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Διάβασα την ανθολογία ''Σκιές πάνω από το Ίννσμουθ''. Επειδή τα διηγήματα είναι πολλά θα αναφέρω μόνο τα καλύτερα:

 

- Χάουαρντ Φίλιπς Λάβκραφτ: ''Η Σκιά πάνω από το Ίννσμουθ'': Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ειπωθούν πολλά για μία από τις ωραιότερες ιστορίες τρόμου ever. Είχα την μεγάλη τύχη να την γνωρίσω πριν από πολλά χρόνια, όντας ακόμη μη εξοικειωμένος με αυτόν τον Τιτάνα. Κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να την διαβάζω με κομμένη την ανάσα και ένα εντεινόμενα παραλυτικό αίσθημα αγωνίας, ήταν όμως το τέλος που με έκανε να μην μπορώ να πιστέψω αυτά που διαβάζω και να μείνω με το στόμα ανοιχτό. Ζηλεύω όσους την πιάνουν για πρώτη φορά, όπως άλλωστε και τον ίδιο τον Λάβκραφτ. 

 

- Μπέισιλ Κούπερ: ''Πέρα από την Ξέρα'': Ένας πρύτανης αδυνατώντας να βγάλει άκρη από ορισμένα περίεργα περιστατικά που συνταράσσουν το πανεπιστήμιο του, θα στραφεί σε δύο φίλους του για βοήθεια. Θα κληθεί και η αστυνομία μ' έναν επιθεωρητή να σπεύδει στο στοιχειωμένο Ίννσμουθ για να ξετυλίξει την άκρη του νήματος. Ένα ωραίο δείγμα γραφής από τον καλύτερο συγγραφέα του είδους από την εποχή του Χάουαρντ Φίλιπς Λάβκραφτ όπως έχει χαρακτηριστεί κατά καιρούς. 

 

- Τζακ Γέοβιλ: ''Το Μεγάλο Ψάρι'': Ένας άσημος ντετέκτιβ θα κληθεί από μία σταρ του σινεμά να βρει τον χαμένο της εραστή, με φόντο τον Β' Π.Π. που μόλις έχει ξεσπάσει. Καλή, μου άρεσε το κυνικό και γκαγκστερικό της στυλ.

 

- Ντέιβιντ Σάτον: ''Ο Χρυσός του Ίννσμουθ'': Ένας τυχοδιώκτης σαγηνεύεται από τον χρυσό του εργοστασίου του Όμπεντ Μαρς που θρυλείται ότι έχει παραμείνει στην περιοχή μετά από την καταστροφή της πόλης από τους Ομοσπονδιακούς στα τέλη της δεκαετίας του '20. Μέσα από βουνά και λαγκάδια λοιπόν θα προσπαθήσει να εξακριβώσει κατά πόσο οι φήμες αληθεύουν. Ωραία και σύντομη, χρωματίζεται από όμορφες εικόνες της φύσης. Η αξία της όμως έγκειται στο τέλος που μ' έκανε να βάλω τα γέλια  :roflmao:

 

- Μπράιαν Μιούνι: ''Ο Τύμβος του Πρίσκου'': Ένας καθηγητής και ένας κληρικός θα σπεύσουν να ρίξουν μία ματιά στα ευρήματα ενός αρχαιολόγου, φίλου του πρώτου. Και ενώ τα πράγματα από την αρχή δείχνουν να είναι παράξενα, η συνέχεια θα είναι ολοένα και πιο απρόβλεπτη. Ο αρχαιολόγος πεισματάρης και αρνούμενος να κάνει πίσω, θα αρχίσει σιγά- σιγά να γλιστράει στην άβυσσο. Και οι άλλοι δεν θα κάτσουν με σταυρωμένα τα χέρια. Καλή και δαύτη, θυμίζει αμυδρά Ρόμπερτ Χάουαρντ και ''Μαύρη Πέτρα''.

 

Από Ίννσμουθ, Ρ'λύεχ, Ντάνγουιτς, Άρκαμ και λοιπά θέρετρα, σαφώς και προτιμώ περισσότερο ως φόντο το κολασμένο ψαροχώρι με τους ιχθυόμορφους κατοίκους του. Ίσως επειδή αποπνέει περισσότερη σαπίλα, ποταπότητα, εκφυλισμό και παρακμή από κάθε άλλο. Περίμενα λοιπόν να μου αρέσουν οι περισσότερες ιστορίες αλλά δεν συνέβη. You see, δύσκολο πράμα να μιμηθεί κανείς την τελειότητα ;-) Δεν πειράζει όμως, και πάλι πέρασα καλά. Φρόντισα μάλιστα να το πάρω μαζί μου στις διακοπές για να μπορέσω να το διαβάσω δίπλα στο κύμα. Απολαμβάνοντας έτσι μία φορά παραπάνω το όλο βατραχίσιο feeling  :)

Edited by Δημήτρης
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..