Jump to content

Υπο ποιες συνθήκες γράφετε?


trillian
 Share

Recommended Posts

Σας αρέσει να ακούτε μουσική όταν γράφετε?Σας βοηθάει?Σας εμπνέει?Αν ναι, τι ειδους μουσική ακούτε?

Και γενικά, ποιες είναι οι ιδανικές συνθήκες "εργασίας" για σας?Πρωί ή βράδυ?Μέσα ή έξω?Χειμώνα ή καλοκαίρι?κτλ κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον θέμα.

 

Σας αρέσει να ακούτε μουσική όταν γράφετε?Σας βοηθάει?Σας εμπνέει?Αν ναι, τι ειδους μουσική ακούτε?

Προσωπικά η μουσική με αποσυγκεντρώνει, όχι μόνο όταν γράφω αλλά και όταν διαβάζω. Το κείμενο αποκτά τη δικιά του μουσική/ρυθμό όταν το διαβάζεις υπο συνθήκες ησυχίας. Το πολύ πολύ να παίζει κάποιο ambient/isntrumental κομάτι σιγανά, ανάλογο με την ατμόσφαιρα του κειμένου.

 

Πρωί ή βράδυ?

Ιδανική ώρα για μένα είναι αργά το βράδυ η νωρίς το πρωί.

 

Μέσα ή έξω?

Μέσα.

 

Χειμώνα ή καλοκαίρι?

Χειμώνααααα. Το καλοκαίρι και η ζέστη με εμποδίζουν πολύ σε οτιδήποτε κάνω και ειδικά στο γράψιμο...

 

Άλλα πράγματα που θεωρώ καλές συνθήκες για γράψιμο είναι να μην έχει κόσμο τριγύρω, ή μέσα στο σπίτι, και να έχω μπροστά μου άπλετο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Φοβερό θέμα...

θα σου πω τι έκανα χθές...

άρχισα να γράφω, παράλληλα έπαιζα κι ένα παιχνίδι στον υπολογιστη στο στύλ του Μyst (Συνομωσια στην Αρχαια Αθηνα αν το ξερει κανεις), οπου κάθε 10-15 λεπτα παρατούσα το παιχνίδι κι έγραφα.. παράλληλα ζωγράγιζα κι ένα πίνακα, οπου κάθε μισή -μια ώρα, έτρωγα φλας, παράταγα τις άλλες ασχολείες μου, και έποιανα το πινέλο. Παράλληλα βιάβαζα, άκουγα μουσική, μιλούσα στο τηλέφωνο, έγραφα εδώ, έψαχνα στοιχεία για αυτό που γράφω, έψαχνα στοιχεία για άλλα πράγματα κτλ κτλ

Το απογευματάκι πήγα για καφέ, πολλές φορές έχω ένα μπλοκάκι στην κολότσεπη, αλλα χθές δεν είχα... μουρθε φλάς, και αγόρασα ένα κι έγραψα μερικές προτάσεις....κτλ κτλ

Γενικά κάπως ετσι συμπεριφέρομαι... αρχίζω κάτι, ποιάνω κάτι άλλο, μετά κάτι άλλο κοκ,

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γενικά πρέπει να έχω την ησυχία μου...Δηλ. κ εγώ προτιμώ αργά το βράδυ, όταν όλοι κοιμούνται, ή το πρωί, όταν όλοι δουλεύουν, ή το μεσημέρι, όπου πάλι κοιμούνται...Η μουσική εμενα περιέργως με βοηθάει να συγκεντρώνομαι. Ακόμα και στο διάβασμα ή στη δουλειά, με βοηθάει.

Δε θα μπορούσα να κάνω αυτό που κάνεις, brave. Μάλλον επειδή ποτέ δεν έχω τόση έμπνευση μαζεμένη... :p Το μπλοκάκι είναι τέλεια ιδέα, θα πρεπει ν αρχίσω να το χρησιμοποιω...

Και γενικά, ο χειμώνας είναι πολύ καλύτερη περίοδος για μένα απο το καλοκαίρι...οπότε υποθέτω το ίδιο θα ισχύει και για το γράψιμο.Είμαι πολύ αρχάρια στο θέμα συγγραφή, οπότε δεν ξέρω τι συνήθειες μπορεί να αναπτύξω...

 

Και κάτι που διάβασα και μου άρεσε πάρα πολυ:στον Πόλεμο των Θεών του Neil Gaiman, λέει :"Χωρίς το Dream Cafe του Greg Brown και το 69 Love Songs των Magnetic Fields, το βιβλίο θα ήταν διαφορετικό". Δεν τους ξέρω τους κυρίους, αλλα το concept με συγκίνησε.

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για το βιβλίο μου ή για καμιά ιστορία, τότε τρέχα γύρευε. Οι συνθήκες που γυρεύω είναι... μάλλον έυθραυστες. Θέλω πολλή ησυχία, συγκέντρωση, γράφω νύχτα ή πολύ πρωί - ακριβώς επείδή αυτές τις ώρες μένει κανείς ευκολότερα ήσυχος. Θέλω επίσης να είμαι σε φάση... να νιώθω μια συγκεκριμένη 'ακινησία' μέσα μου να με καθηλώνει εκεί... Όσο για μουσική, πάντα ακούω μουσική. Είτε γράφω είτε όχι. Ο μόνος λόγος να μην ακούω μουσική κάποια ώρα της μέρας είναι γιατί δεν μπορώ ή γιατί θα μου προκαλούσε προβλήματα επικοινωνίας με τον κόσμο. :p

 

Αν μιλάμε για ποίηση, που είναι κάτι που κάνω συχνότερα, και μάλλον αγαπώ λίιιιγο περισσότερο, τότε χρειάζεται απλά φόρτιση, έμπνευση. Χρειάζεται να μη σταματώ να ζω με όλη μου τη δύναμη, και να αφουγκράζομαι τον κόσμο... Δεν καταλαβαίνω από συνθήκες όσον αφορά την ποίηση, μπορώ να γράφω και σε πίσσα σκοτάδι σε αμάξι που τρέχει, με κόσμο γύρω. Απλώς δεν είμαι εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Γράφω συνήθως το βράδυ και γράφω στο σπίτι μου (είτε μέσα, είτε στη βεράντα) γιατί θέλω απόλυτη αυτοσυγκέντρωση (όχι μηχανάκια, ή τη σαπουνόπερα της απέναντι, ή τον καυγά των απο-κάτω) και πλήρη μυστικότητα (όχι η μαμά να φέρνει κουλουράκια και πορτοκαλάδες κλπ κλπ και να κρυφοκοιτάζει τα γραπτά μου!).

 

Σπάνια γράφω κάπου εκτός σπιτιού: θα πρέπει να είμαι κάπου μόνη και να είμαι σίγουρη ότι μπορώ να αφαιρεθώ χωρίς να κινδυνεύω ή να εκτεθώ! Αν, δε, κάποια ιδέα μου έρθει όταν είμαι εκτός σπιτιού, τη σημειώνω και επανέρχομαι σε αυτή (αυτό το κάνω πολύ συχνά και με σχέδια: φτιάχνω drafts στο χέρι όταν συλλάβω την ιδέα και επιστρέφω σπίτι για να τα τελειοποιήσω!).

 

Με μουσική διαβάζω, με μουσική εργάζομαι, με μουσική κοιμάμαι (και ξυπνάω)...με μουσική γράφω! Αν βγει κάποιος νόμος που να απαγορεύσει τη μουσική, δε θα μπορέσω να ζήσω ή στην καλύτερη περίπτωση θα πάθω κατάθλιψη!

 

Το γράψιμο δεν έχει εποχή, δεν είμαι τόσο ευαίσθητη από ζέστη ή κρυο, φτάνει να έχω βρει το feeling που θα με οδηγήσει στο PC ή το μολύβι μου!

Link to comment
Share on other sites

Σας αρέσει να ακούτε μουσική όταν γράφετε?

 

Ναι.

 

Σας βοηθάει?Σας εμπνέει?

 

Ναι, αλλά δε μου είναι κι απαραίτητη. Αναλόγως τη φάση που βρίσκομαι, μπορεί να γράφω και χωρίς μουσική.

 

Πάντως, διορθώσεις κάνω, συνήθως, χωρίς μουσική. Αν πάλι έχει κάνεναν αποκρουστικό θόρυβο ν'ακούγεται από έξω, τότε βάζω μουσική.

 

Αν ναι, τι ειδους μουσική ακούτε?

 

Ροκ, μέταλ. Μπορεί ν'ακούσω και κανένα soundtrack ή κλασική, αλλά όχι συνήθως.

 

Και γενικά, ποιες είναι οι ιδανικές συνθήκες "εργασίας" για σας?

 

Οι ιδανικές συνθήκες εργασίας είναι να έχω ένα μέσο για να αποτυπώσω τις σκέψεις μου, είτε είναι χαρτί και στιλό, είτε υπολογιστής. Ε, εντάξει, και να μη γίνεται και χαμός τριγύρω.

 

Πρωί ή βράδυ?

 

Ό,τι ώρα νάναι.

 

Μέσα ή έξω?

 

Κυρίως μέσα, αλλά δε με χαλάει και το έξω. Απλά, θέμα συνήθειας. Κι επειδή συχνά έξω γίνεται χαλασμός Κυρίου, αν είναι να γράψω έξω προτιμώ το βράδυ, σαν τα βαμπίρια. :juggle:

 

Χειμώνα ή καλοκαίρι?κτλ κτλ...

 

Όλες τις εποχές του χρόνου. Οι ακραίες συνθήκες, βέβαια, κάποια φορά με ενοχλούν (όπως υπερβολική ζέστη ή κρύο που κάνει τα δάχτυλά μου να παγώνουν και να μην πληκτρολογούν όσο γρήγορα θα ήθελα), αλλά δε με εμποδίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω πολύ ιδιαίτερες συνθήκες για γράψιμο :/ (μα επιτέλους! πρέπει να έχουμε ένα τέτοιο smiley!!)

Πρέπει να μην υπάρχει γνωστός κόσμος σε ακτίνα τουλάχιστον 10 μέτρων και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ εκτός οπτικού πεδίου. [πραγματικά, ανάμεσα σε εντελώς αγνώστους, passerby-s, δεν έχω πρόβλημα να γράφω]

Δεν αντέχω την πολύ ζέστη, αλλά το πολύ κρύο μου αρέσει κιόλας, γιατί με αναζωογονεί, με "φρεσκάρει" και μου θυμίζει πως είμαι πραγματικά ζωντανός.

Πρέπει να μην υπάρχουν θόρυβοι (τουλάχιστον αυτό που θεωρώ εγώ θόρυβο... τα 1-2 αυτοκίνητα που περνάνε κάθε τόσο από τον δρόμο δεν με ενοχλούν) και γενικά "εξωτερικές" διαταράξεις της ηρεμίας μου (η μαμά με τον χυμό και τα κουλουράκια :angry: ). Δυστυχώς, από αυτά έχω πολλά και στο σπίτι μου γι αυτό και θέλω τόσο πολύ να φύγω (Σάμο ετοιμάσου σου 'ρχομαι!!!!)

Το αν θέλω να γράφω μέσα ή έξω... χμ... όπως να'ναι... πάντως αν γράφω κάτι ρομαντικό/μελαγχολικό θα προτιμούσα να το έγραφα έξω, στο μπαλκόνι, τη νύχτα και με φεγγάρι ή πολλά αστέρια. Αν θέλω να γράψω κάτι χαρούμενο θα προτιμήσω τον ήλιο... Σύντομα θα δοκιμάσω να γράψω και έξω τελείως.. στη Φύση!! :dancing4dh: Ωραία θα είναι. :blush:

 

Μουσική ακούω πάντα.. προσπαθώ τουλάχιστον... Είναι ψυχική τροφή! Όταν γράφω τις περισσότερες φορές ακούω μουσική (ΕΙΔΙΚΑ όταν εμπνέομαι από τραγούδια -βλέπε astronomy, είναι ωραία να πετάς, σκοτώστε με, η βασίλισσα των ουρανών, the call of ktulu), ανάλογα πάντα με αυτό που γράφω, για να μπω καλύτερα στην ατμόσφαιρα.

Και ναι, εμπνέομαι ΠΟΛΥ από τη μουσική... Είναι ψυχική τροφή, όπως είπα, και οι ιστορίες μου τα αφοδεύματα (:S :p ) [αλήθεια, μήπως γράφω σκατένια; :hmm: ]

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μ'αρέσει να ακούω μουσική όταν γράφω και ειδικά όταν ζωγραφίζω.

Συνήθως ακούω κάτι ανάλογα με τη διάθεση ή ανάλογα με το ΤΙ γράφω ή ζωγραφίζω. Σπάνια ακούω ροκ όμως. Πιο πολύ κλασσική, soundtracks, electronic ή και μάμπο! (Weird? You bet!).

Oι ώρες δεν έχουν καμμιά σημασία. Η έμπνευση μπορεί να μου έρθει οποιαδήποτε στιγμή, αν και συνήθως - ανεξήγητα και εκνευριστικά - σε άβολες στιγμές.

Ούτε το μέσα ή έξω έχει σημασία για μένα. Βέβαια προτιμώ να μην κάνει ούτε ψόφο, ούτε να ψήνομαι.

Σημαντικότατο όμως είναι η ησυχία γενικά. Ειδικά από τους γείτονες! Ο έντονος θόρυβος με αποσυντονίζει τελείως.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι νομιζω οτι η μουσικη βοηθαει αρκετα τη σκεψη. Δεν ειναι απαραιτητη, οπως ειπε και ο Βαρδος, αλλα ειναι αρκετα καλο να ακουω μουσικη.

Συνηθως βαζω κατι σε παπακωνσταντινου σε συνεργασια με νταλαρα αλλα και κλασικη δε με χαλαει. Και μια οπερα που εχω ειναι αρκετα καλη.

Με εμπνεει η μουσικη. Ιδιαιτερα οταν ακουω κατι σε στυλ Νταλαρα.

Εχει πολλα απαλα και ομορφα τραγουδια.

 

 

 

Υ.Γ. ακουω και ρεμπετικα μερικες φορες :D

Link to comment
Share on other sites

Σας αρέσει να ακούτε μουσική όταν γράφετε?Σας βοηθάει?Σας εμπνέει?Αν ναι, τι ειδους μουσική ακούτε?

Και γενικά, ποιες είναι οι ιδανικές συνθήκες "εργασίας" για σας?Πρωί ή βράδυ?Μέσα ή έξω?Χειμώνα ή καλοκαίρι?κτλ κτλ...

 

Οταν γραφω τις πιο πολλες φορες η ιστορια ξεγλυστραει απο μεσα μου κατα την διαρκεια και η μουσικη παιζει τον ρολο της σε αυτο. Μου εχει συμβει αλλα να εχω στο μυαλο μου και λογο μουσικης να μου βγει κατι αλλο. Εχω μαθει να μου αρεσει αυτο κανει το γραψιμο τοσο ενδιαφερον.

 

Εχω δοκιμασει να γραψω εξω ... με τιποτα. οποτε μεσα

 

Ειμαι πρωινος τυπος οπως οι περισοτεροι γνωριζουν το βραδυ κουτουλαω ΑΛΛΑ οταν ειναι να γραψω δεν ειναι ετσι. Κοιμαμε πολυ ελαφρια και πολλες φορες εχω σηκωθει απο το κρεβαττι με μια ιδεα σφηνομενη στο μυαλο μου. Γενικα γραφω και σκεφτομαι στον υπνο μου οποτε θα ελεγα οτι γραφω καπου μεταξυ πρωινου και βραδιου.

 

Δεν θα εβαζα οριο στην εποχη αλλα γραφω καλοκαιρι και αλλα το χειμωνα :p

Link to comment
Share on other sites

indeed ωραίο θέμα.Λεπόοοον καμιά φορά ακούω μουσική όταν γράφω αλλά τις περισσότερες φορές πρώτα ακούω κάτι και μετα μου έρχεται μια ιστορία.Κι εγώ συνήθως ροκ και μέταλ χαμηλούτσικα να παίζουν από πίσω(κυρίως iced earth) αλλά επειδή συνήθως γράφω βράδυ και όλοι κοιμούνται δεν βάζω μουσική.

Έχω παρατηρήσει ότι το βράδυ έχω την πιο πολύ έμπνευση αλλά τότε γράφω λίγο γιατί νυστάζω.Το απόγευμα γράφω για πολύ περισσότερη ώρα αλλά δεν κατεβάζω τόσες πολλές ιδέες.Γενικά το βράδυ είναι για τις σεναριακές ανατροπές ενώ το απόγευμα για την ανάλυσή τους. :dazzled:

Το καλοκαίρι είναι καλύτερα από το χειμώνα γιατί έχω πιο πολύ ελεύθερο χρόνο και συχνά γράφω έξω στο μπαλκόνι μου.Δεν αποσπώμαι εύκολα αλλά με τίποτα δεν μπορώ να έχω άνθρωπο κοντά που μπορεί να έρθει πάνω από το κεφάλι μου για να δει τι γράφω.Η έμνευση μου φεύγει αμέσως σε αυτήν την περίπτωση.

Γενικά όταν γράφω δεν θέλω ιδιαιτερες συνθήκες αλλά απλά να έχω έμνευση και όρεξη.Είμαι πολύ ξεχασιάρης και το βράδυ πετάγομαι όταν σκέφτομαι στο κρεβάτι για να γράψω τις ιδέες μου πρόχειρα.Σημειωματάριο δεν μπορώ να έχω γιατί απλούστατα...το ξεχνάω.Το χέρι μου είναι μονίμως μπλε από τις σημειώσεις(σε κωδική γλώσσα για να μην καταλαβαίνουν όσοι με ρωτάνε "τι γράφεις εκεί;")

Link to comment
Share on other sites

Πάντα παίζει μουσική όταν είμαι μπροστά σε PC. Και γράφω πάντα σε PC. Τώρα για τις συνθήκες γράφω περισσότερο καλοκαίρι (πιο πολύς ελεύθερος χρόνος και όχι internet να μου τρώει ώρα) το βράδυ και μόνος (αλλά βέβαια 9 μήνες το χρόνο μόνος μένω, οπότε αυτό δε βοηθάει και πολύ...)

Όσο για το τι μουσική, συνήθως ότι να ναι, κυρίως καφρομέταλ, αλλά υπάρχουν φάσεις που χρειάζομαι να ακούσω κάτι για έμπνευση. Πχ σήμερα άκουγα Burzum για να γράψω μια ιστορία για ένα Black metal συγκρότημα (A soundtrack of Armageddon, υπάρχει στη βιβλιοθήκη...)

Link to comment
Share on other sites

Ναι! Όντως ενδιαφέρον θέμα!

Ε εγώ πρέπει να βρίσκομαι απλά σε φάση... να μου έχει έρθει η έμπνευση και αυτό είναι αρκετό γιατί μπορώ να συγκεντρώνομαι άνετα στα χειρότερα μέρη, γράφω στην δουλειά, έχω γράψει σε ξένο σπίτι κλειδαμπαρωμένη στην τουαλέτα για να μην με ενοχλούν :p Μιλάμε για παρακμή όχι αστεία!

Πάντως γενικά γράφω το βράδυ κλειδαμπαρωμένη στο δωμάτιο μου χωρίς συγκεκριμένη εποχή... άλλες ιδέες μου έρχονται το καλοκαίρι και άλλες τον χειμώνα, σε κάθε εποχή έχω και άλλες εμπνεύσεις, πάντως περισσότερο παίζει ρόλο η ψυχολογική μου κατάσταση και να μην δουλεύω πολλές πολλές ώρες γιατί τότε είμαι πολλή κουρασμένη και θέλω μόνο να κοιμάμαι.

Οι υπόλοιποι παράγοντες είναι λίγο ρευστοί για μένα... γιατί άλλες φορές θέλω την μουσική με βοηθάει και άλλες με ενοχλεί... χωρίς συγκεκριμένο ύφος μουσικής ότι μου έρθει αν και περισσότερο για φάντασυ μου κάνει ροκ γκοθικ μεταλ κτλ κτλ

Έίμαι λίγο ανώμαλη και συνήθως μου έρχονται εμπνεύσεις τις πιο ακατάλληλες ώρες πάντως... :p και τρέχω να βρώ χαρτί να γράψω πριν τις ξεχάσω!

Εχω γράψει πάνω σε πακέτο τσιγάρα ή σε χαρτοπετσέτα κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

Εμένα γενικά δεν με βοηθάει η μουσική, γιατί όταν το αυτί μου αντιληφθεί οτιδήποτε το μουσικό, στρέφεται όλη μου η ενέργεια σε αυτό. Εξαίρεση αποτελεί το γρηγοριανό μέλος, που είναι το μόνο που με βοηθάει όταν γράφω και γενικά με χαλαρώνει.

 

Συνήθως γράφω την νύχτα ή το απόγευμα. Αλλά ποτέ σε σταθερή βάση. Απεχθάνομαι τις σταθερές βάσεις. :p

 

Γράφω πιο πολύ το καλοκαίρι, δεν ξέρω γιατί. Μάλλον πάει με το να πίνω τον φραπέ μου τα απογεύματα.

 

 

Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Σας αρέσει να ακούτε μουσική όταν γράφετε?Σας βοηθάει?Σας εμπνέει?Αν ναι, τι ειδους μουσική ακούτε?

Και γενικά, ποιες είναι οι ιδανικές συνθήκες "εργασίας" για σας?Πρωί ή βράδυ?Μέσα ή έξω?Χειμώνα ή καλοκαίρι?κτλ κτλ...

 

Proswpika to vriskw sxetika ashmanto. To monadiko pou paizei rolo einai h dia8esh kai h empneush. Mousikh vazw merikes fores alla mono ta kommatia me ta opoia exw porw8ei ton teleutaio kairo, kai ta opoia synh8ws exoun kapoio idiaitero synais8hmatiko nohma gia mena (pio syxna einai soundtrack paixnidiwn para kati allo). Arga to vrady logw hsyxias. Auta.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ανακάλυψα πρόσφατα ότι γράφω καλύτερα όταν κάθομαι και ακούω black metal μουσική. Μου ταιριάζει νομίζω το συναίσθημα που βγάζει στο στυλ που γράφω.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό, αλλα αναλογα τι θες να γράψεις..

Το δύσκολο είναι όταν φορτίζεσαι απο ένα συναίσθημα άσχετο με την ιστορία σου και δεν μπορείς να αποτυπώσεις αυτό που χεις μέσα σου..

Link to comment
Share on other sites

Οι ιδανικές συνθήκες νομίζω πως μοιάζουν ως εξής: Βράδυ (να μην έχει φως απ'έξω, οπότε το απόγευμα του χειμώνα δεν εξαιρείται), με πρόσβαση στη μουσική, (χωρίς όμως να είναι απαραίτητη κατά τη διάρκεια, στα διαλλείματα κυρίως), μόνη μου, χωρίς εξωτερικούς θορύβους κτλ, σε ένα τεράστιο γραφείο-βιβλιοθήκη και σε χαρτί και με ωραία πένα.

 

Οι συνθήκες αυτές όμως δεν ανταποκρίνονται σε καμία περίπτωση στις συνθήκες κατά τις οποίες γράφω. Ουσιαστικά, έχω γράψει σχεδόν σε κάθε χώρο (από το τρένο μέχρι το γραφείο μου) επάνω σε καθε τι (από ψηφοδέλτιο μέχρι το και το pc -και εδώ θέλω να επιστήσω την προσοχή σας σε αυτό που λέει η Laas για τις χαρτοπετσέτες, είναι υπέροχες και βρίσκονται παντού κι όταν γραφεις επάνω τους δεν βγάζει το στυλό μελάνια και τέτοια :icon_yea: . Ωραιότατα!) και μάλιστα μια από τις πιο -ας πούμε- τρομαχτικούλες ιστορίες που έχω γράψει, την έχω γράψει στο καράβι και μάλιστα μέσα.

 

Ειλικρινά, δεν πιστεύω πως ο χώρος έχει ιδιαίτερη σημασία στην πραγματικότητα. Στην αρχή δηλαδή, όταν μπαίνουν οι πρώτες λέξεις στο χαρτί, με ενοχλούν τα πάντα. Για παράδειγμα σε καφετέρια, με ενοχλεί η εφημερίδα του διπλανού που σκρατσαρίζει και με ενοχλεί και ο καφές μου που είναι δίπλα μου ζεστός και μυρίζει και μου αποσπάει την προσοχή. Όταν όμως περάσει η πρώτη παράγραφος, μετά δε μπορεί τίποτα και κανείς να με ενοχλήσει, απλά δεν ασχολούμαι, συμβαίνει από μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά τραγούδια μου προκαλούν συναισθήματα όταν τα ακούω, αλλά υπάρχουν μερικά συγκεκριμένα που μου φέρνουν στο μυαλό ολοκληρωμένες σκηνές και καταστάσεις, σε "κινηματογραφικό" μοτίβο, δηλαδή με πλήρη επίγνωση του χαρακτήρα στη σκηνή, του τι κάνει, τι σκέφτεται, τι νιώθει κλπ. Αυτά τις περισσότερες φορές είναι ασύνδετα, αλλά όπως και να το κάνουμε είναι ιδέες και οι ιδέες είναι πολύτιμες.

Link to comment
Share on other sites

Είτε επειδή το ζορίζω, είτε όταν προκύψει· με μουσική σχεδόν πάντα (πρέπει ν' ακούω κάτι όσο είμαι ξύπνιος)· μόνος μου συνήθως, ή κλεισμένος κάπου· τσιμπολογώντας και πίνοντας με όποια διακύμανση...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σχεδόν πάντα γράφω στον υπολογιστή. Όταν γράφω, θέλω (όπως έχουν πει και άλλοι πολλοί) να μην υπάρχει κανείς που να κρυφοκοιτάζει, να περνάει, να κάνει θόρυβο, να μου μιλάει κτλ μέσα στο σπίτι. Αυτό είναι όμως σπάνιο, γιατί δε ζω μόνος μου, και ο υπολογιστής είναι στη μέση του σαλονιού, στο οποίο κάποιος είναι συνήθως.

 

Μουσική σπάνια ακούω όταν γράφω γιατί με αποσπά συνήθως απ' το γράψιμο, αλλά και επειδή προτιμώ να συγκεντρώνομαι σε ένα πράγμα (αν θέλω να ακούσω μουσική την ακούω σκέτη). Αν τυχαίνει να ακούω μουσική, αυτή είναι ή κλασσική ή κάτι πολύ βοθρώδες και μονότονο, το οποίο κατά προτίμηση είναι σε χαμηλή ένταση ώστε να μην ξεχωρίζει. Συνήθως γράφω απόγευμα, λόγω υποχρεώσεων. Πρωί πρωί έχω σχολείο (αν και θα ήταν ιδανική ώρα) και το βράδυ πρέπει να κοιμάμαι (για να πηγαίνω στο σαδιστικό προαναφερθέν σχολείο).

 

Προτιμώ να έχω μπροστά στην οθόνη μια κούπα με κάτι ζεστό (συνήθως καφέ) και μια όμορφη πολύτιμη σοκολάτα. Αλλά το δεύτερο σπάνια γίνεται, επειδή όταν παίρνω σοκολάτα την καταναλώνω διαβάζοντας βιβλία, και όχι γράφοντας (συνήθως τουλάχιστον).

 

Πολύ σπάνια γράφω σε τετράδιο. Αυτό γίνεται ΜΟΝΟ όταν είμαι σε μετρό, τρένο κτλ ή όταν είμαι στο κρεβάτι. Αλλά συνήθως έτσι αρχίζω μόνο την ιστορία, και έπειτα την περνάω στον υπολογιστή και τη συνεχίζω.

 

Ντανταϊσμό γράφω παντού και με οποιεσδήποτε συνθήκες :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Χμμ ναι κι εγώ όταν κοιτάει κάποιος τι γράφω κομπλάρω εντελώς... είναι ένα απο τα πράγματα που με ενοχλούν θανάσιμα (όπως το να σκαλίζει κάποιος τα sms στο κινητό μου) δεν ξέρω, αλλα πρίν τελειώσω κάτι δε μου αρέσει να έχω κάποιον να το βλέπει...

Link to comment
Share on other sites

Όταν γράφω, χάνω πάσα αίσθηση τόπου, χρόνου και πραγματικότητας. Δε με απασχολούν οι συνθήκες, με απασχολεί απλά να έχω ένα κομμάτι χαρτί κι ένα στυλό.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Σας αρέσει ν' ακούτε μουσική όταν γράφετε:

 

Ναι, πολύ, αν και κάποιες φορές δεν προτιμώ ν' ακούω όταν γράφω.

Σας βοηθάει:

Με βοηθάει, ναι. Δε μου πολυαρέσει να γράφω μες στην ησυχία - ή μες στο θόρυβο!

Σας εμπνέει;

 

Πάρα πολύ! Τα περισσότερα κείμενα που 'χω γράψει περιλαμβάνουν πολλά στοιχεία από διάφορα μουσικά κομμάτια -άλλαξα το τέλος μιας ιστορίας εξαιτίας δύο κομματιών, τα οποία και έπαιζαν σημαντικό ρόλο στο συγκεκριμένο κεφάλαιο!- ενώ υπάρχουν (ή θα υπάρξουν) κι άλλα που θα 'ναι πλήρως ή μερικώς βασισμένα από μουσική(-ες) σύνθεση(-εις)!

 

Τι είδους μουσική ακούτε όταν γράφετε;

 

Ακούω (γενικώς) κλασική μουσική (Μπαρόκ, Κλασικισμός, Ρομαντισμός, 20ός αιώνας, και ελάχιστα 21ος - ωστόσο, κλασική μουσική του 21ου αιώνα δεν ακούω όταν γράφω:lol:)

--------------

Πρωί ή βράδυ;

 

Γράφω συνήθως Παρασκευή, λόγω σχολείου. Την Παρασκευή ξοδεύω ολόκληρο το απόγευμα για να γράψω ένα κεφάλαιο μιας μεγάλης ιστορίας, ή για να γράψω ένα διήγημα.

 

Μέσα ή έξω;

 

Προτιμώ να γράφω μέσα, στο σπίτι μου δηλαδή, αφού εκεί βρίσκεται ο υπολογιστής (με το χαρτί δεν τα καταφέρνω). Ιδέες όμως παίρνω κι όταν είμαι έξω αλλά κι όταν δεν είμαι σπίτι - μια φορά μού 'ρθε μια (σημαντική) ιδέα κατά τη διάρκεια των Αρχαίων!

 

Χειμώνα ή Καλοκαίρι;

 

Προτιμώ να γράφω κατά τη διάρκεια όλων των εποχών, εκτός του Καλοκαιριού. Γιατί κατά τη διάρκεια αυτού δεν έχω υπολογιστή μα πιο πολύ δεν έχω και τη διάθεση να γράψω - εδώ δεν μπορούσα μ' ευκολία να διαβάσω! Κάνει και πολύ ζέστη και άντε να συγκεντρωθεί κανείς! Ωστόσο, το Καλοκαίρι μου έρχονται (πολλές) ιδέες για τις επόμενες ιστορίες μου!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..