Jump to content

Υπο ποιες συνθήκες γράφετε?


trillian
 Share

Recommended Posts

Γεια σας κι από εμένα!

Για να γράψω, λοιπόν, οι συνθήκες δεν οφείλουν να είναι συγκεκριμένες. Πρέπει απλώς να έχω έμπνευση. Μπορεί να γράφω σε απόλυτη ησυχία, μπορεί όμως και μέσα στη βαβούρα της τηλεόρασης, των συνομιλιών μέσα στο σπίτι, των εξατμίσεων και των ομιλιών απέξω...

Προτιμότερη ώρα όμως είναι αργά τη νύχτα, που όλα είναι ήσυχα.

Μερικές φορές βάζω στο youtube βιντεάκια χαλάρωσης, με απαλές, γλυκιές φωνές, και γράφω ενώ τα ακούω.

Πάντως μέχρι τώρα, πρωί δεν έγραψα. Δεν ξέρω γιατί και δεν ξέρω αν θα αλλάξει κάτι στο μέλλον...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γράφω πάντα σε χειρόγραφο και με μολύβι (είμαι και αριστερή κιόλας και το μικρό μου δάχτυλο καταντάει πιο σκούρο και από το εσωτερικό του τζακιού μου) ,αλλά η μουσική με αποσυντονίζει όπως και κάθε άλλη παράλληλη δραστηριότητα και ήχοι.Βέβαια αν βρίσκομαι σε συγγραφικό οίστρο δεν με πτοεί τίποτα, παραμόνο πιέζω το μολύβι μου με μανία στο δύσμοιρο χαρτί,που καταντάει και το ίδιο μουτζουρωμένο. Όμως κάποιες φορές αν είμαι ανήσυχη βαζω το rainy mood και winter sounds στο youtube ακούγοντάς τα ταυτόρονα και χαλαρώνω.Με βοηθούν επίσης να μπω στο σωστό mood και να εμπνευστώ γιατί μου αρέσει να θέτω χειμωνιάτικο σκηνικό στα κείμενά μου,και νοσταλγικούς τόνους.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Απο τοτε που μετακομισα σε δικο μου σπιτι γραφω στο σαλονι, ξαπλα στα μαξιλαρια μπροστα στο τζακι (ειδικα φετος) απλωνω τα χαρτια παντου με διασπαρτες ιδεες ή εχω τετραδιο διπλα στο κρεβατι γιατι πριν κοιμηθω ή οταν ξυπναω εχω συνηθως ιδεες.

Απο μουσικη εχω προσεξει πως συνηθως θελω χωρις λογια η γλωσσα που δεν καταλαβαινω για να μην επηρεαζομαι... αν και δεν πινω, κανενα ωραιο κρασακι ποτε ποτε με φερνει σε mood... και δεν μπορω να με κοβουν εκεινη την στιγμη που μου εχει ερθει η ιδεα... συγχιζομαι...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, χμμμ, εμενα μου αρεσει οταν γραφω, να ειμαι μονη μου, να κοιμουνται ολοι, να μην το ξερει κανεις οτι γραφω, μαλιστα αν πω σε καποιον την ιστορια μετα χανω καπως το ενδιαφερον μου. Επισης μου αρεσει να ακουω μουσικη, κατα προτιμηση καποιο επικο soundtrack (βλ. Αρχοντας), εννοειται να ειμαι μεσα (αν και δεν εχω δοκιμασει να ειμαι εξω), μπορει και να μου αρεσει να γραφω το καλοκαιρι, δεν ξερω γιατι μεχρι στιγμης μονο χειμωνα εχω γραψει σοβαρα. Επισης μ'αρεσει να γραφω για να γραφω. Δεν με απασχολει το αν καποια στιγμη θα εκδοθει αυτο που γραφω και αυτο με ξεμπλοκαρει καπως και δημιουργω την ιστορια οπως ακριβως εγω τη θελω, και οχι οπως θα επρεπε να ειναι για να "πουλησει", πραγμα που σημαινει οτι μπορει να βαλω πολλες κλισε καταστασεις, και να περνανε οι ηρωες απο τοσες πολλες περιπετειες που δεν θα μπορουσαν ποτε να περασουν υπο φυσιολογικες συνθηκες.Το σιγουρο ειναι οτι μου αρεσει να γραφω φαντασιας. Δε νομιζω να μπορουσα να γραψω κατι νορμαλ, αλλα ποτε δεν ξερεις... Επισης μ'αρεσει να γραφω ιστοριες με χιουμορ, και δε θα με χαλουσε να εγραφα κατι και για πιο μικρες ηλικιες.

Link to comment
Share on other sites

Το σιγουρο ειναι οτι μου αρεσει να γραφω φαντασιας. Δε νομιζω να μπορουσα να γραψω κατι νορμαλ, αλλα ποτε δεν ξερεις...

Όταν λες "νορμάλ" εννοείς βαρετό; :mf_sherlock:

 

Εμένα πιο πολύ μου αρέσει να γράφω νύχτα και με ησυχία (και μοναξιά). Είναι το τέλειο, αν και ελάχιστες φορές το έχω κάνει. Πάντως, αν όχι νύχτα, τουλάχιστον να έχει σκοτάδι έξω (δηλαδή το χειμώνα που σκοτεινιάζει από τις έξι), και αν όχι μοναξιά τουλάχιστον ησυχία.

 

Α ναι, γράφω πια μόνο στο λαπτοπάκι. Είναι μικρό, ελαφρύ, το ακουμπάω στα πόδια μου ή όπου θέλω τέλος πάντων, και λόγω του πολύ μικρού του μεγέθους γράφω ξεκούραστα και γρήγορα (τα χέρια δεν μετακινούνται, φτάνω όλα τα πλήκτρα χωρίς προσπάθεια). Αλλά όταν έρθει η ώρα της επεξεργασίας θέλω το pc μου με τη μεγάλη οθόνη και την καρέκλα και το γραφείο όπου ακουμπάω τους αγκώνες και συγκεντρώνομαι "σσσ, κάνουμε δουλειά τώρα, μέσα τα κεφάλια" γιατί τη διόρθωση τη βαριέμαι τόσο μα τόσο πολύ που το λαπτοπάκι είναι πολύ ανάλαφρου χαρακτήρα για να με πείσει να την κάνω. :p

Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, χμμμ, εμενα μου αρεσει οταν γραφω, να ειμαι μονη μου, να κοιμουνται ολοι, να μην το ξερει κανεις οτι γραφω, μαλιστα αν πω σε καποιον την ιστορια μετα χανω καπως το ενδιαφερον μου...... Επισης μ'αρεσει να γραφω για να γραφω. Δεν με απασχολει το αν καποια στιγμη θα εκδοθει αυτο που γραφω και αυτο με ξεμπλοκαρει καπως και δημιουργω την ιστορια οπως ακριβως εγω τη θελω, και οχι οπως θα επρεπε να ειναι για να "πουλησει", πραγμα που σημαινει οτι μπορει να βαλω πολλες κλισε καταστασεις, και να περνανε οι ηρωες απο τοσες πολλες περιπετειες που δεν θα μπορουσαν ποτε να περασουν υπο φυσιολογικες συνθηκες.Το σιγουρο ειναι οτι μου αρεσει να γραφω φαντασιας. Δε νομιζω να μπορουσα να γραψω κατι νορμαλ, αλλα ποτε δεν ξερεις... Επισης μ'αρεσει να γραφω ιστοριες με χιουμορ, και δε θα με χαλουσε να εγραφα κατι και για πιο μικρες ηλικιες.

 

 

Κοιτα να δεις... υπαρχουν κι αλλες!

 

Παλιοτερα ηθελα να γραφω και να μην το ξερει κανεις... να ειναι δικο μου μονο δικο μου my precious!

Μετα ηρεμησα...σχετικα...

Και επισης δεν με νοιαζει αν θα εκδοθει αυτο που γραφω... η για την ακριβεια θα ηθελα μονο κατω υπο εξαιρετικες συνθηκες...

Και επισης εχω μια προτιμηση να γραφω για νεαρες ηλικιες...παλια λιγο σνομπαρα τα παιδικα βιβλια, αλλα με τον καιρο τ' αγαπησα πολυ πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Το σιγουρο ειναι οτι μου αρεσει να γραφω φαντασιας. Δε νομιζω να μπορουσα να γραψω κατι νορμαλ, αλλα ποτε δεν ξερεις...

Όταν λες "νορμάλ" εννοείς βαρετό; :mf_sherlock:

 

Χαχα, νταξει, οχι απαραιτητα βαρετο, απλα κατι που δεν θα εχει τιποτα το υπερφυσικο μεσα. Θα ειναι μια ιστορια αγαπης πχ. ή κατι ρεαλιστικο. Αυτο εννοω νορμαλ.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 years later...
On 7/27/2005 at 4:43 PM, trillian said:

Σας αρέσει να ακούτε μουσική όταν γράφετε?Σας βοηθάει?Σας εμπνέει?Αν ναι, τι ειδους μουσική ακούτε?

Και γενικά, ποιες είναι οι ιδανικές συνθήκες "εργασίας" για σας?Πρωί ή βράδυ?Μέσα ή έξω?Χειμώνα ή καλοκαίρι?κτλ κτλ...

Ναι, βοηθάει. lofi, nujazz, downtempo, retrowave, και άλλα.

Βράδυ, αργά.  Μέσα. Κάθε εποχή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..