Jump to content

Night Watch (2004)


OxAp0d0
 Share

Recommended Posts

Είχα δει το trailer της ταινίας πριν από κανά δίμηνο και πρόσφατα το είδα πάλι στον κινηματογράφο...

 

:icon_yea:

Ερχεται!! ΕΡΧΕΤΑΙ!

:icon_yea:

 

Το trailer με πόρωσε τόσο που κόντεψα να ζητοκραυγάσω μέσα στο σινεμά! Η βλακεία είναι πως όταν έρθει στις αίθουσες, θα υπηρετώ ήδη τη μαμά πατρίδα, αλλά του gay (politically correct, αλλά αδόκιμη έκφραση), κάποια άδεια θα πάρω να πάω να τη δω.

 

Το στόρυ, όπως το βρήκα στην επίσημη σελίδα της ταινίας πάει κάπως έτσι:

For as long as humanity has existed, there have been "Others" among us; Witches, Vampires and Shape-Shifters who are soldiers in the eternal war between Light and Dark.

 

Light Others protect mankind from Dark Others, who plague and torture humans.

 

Over 1000-years ago a truce was struck between Gesser, Lord of the Light, and Zavulon, General of Darkness. They agreed that no one could be forced to good or evil, people must choose freely for themselves. To uphold this truce, each side established underground forces; the soldiers of the Light would be called Night Watch, making sure Dark Others obeyed the truce. And the soldiers of Darkness would be called Day Watch, to do the same.

 

Ancient prophecy foretells that one day the Great One will arrive who can end the threat of an apocalyptic battle between Light and Dark Others. That day has come, and the Great One, once he or she is identified, must choose whether to destroy the light within or battle the surrounding darkness. This choice will reveal mankind's destiny.

 

1992:

Anton Gordesky, a broken-hearted man, desperate to win back his fiancée, seeks out the black magic services of a witch. This Dark Other, about to use her magic for evil, is arrested by the Night Watch moments before for completing her spell. The cataclysmic event awakens Anton to discover that he is an Other. Now he must choose whether to become a protector of light or warrior of darkness.

 

Today:

Somewhere on the streets of Moscow the "Great One" wanders, oblivious to his or her powers. Anton, along with his Night Watch team, race to find and protect the Great One from Zavulon and his Day Watch vampires who seek to plunge the world into darkness. Whoever reaches the Great One first will hold the balance of power in their hands and control the fate of humanity.

 

 

 

Δείτε το trailer οπωσδήποτε,εδώ!!!

 

:icon_yea: :icon_yea:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ που από τον τίτλο νόμιζα ότι θα δούμε τον Nobby και τον Vimes στην μεγάλη οθόνη... :bangin:

Link to comment
Share on other sites

To trailer δειχνει μια πολλα υποσχομενη τριλογια, ειδομεν.

Link to comment
Share on other sites

Α, μπράβο!!!!! Το ρώσικο που θα βάλει τα γυαλιά στους Αμερικάνους.Το τρέιλερ πάντως είναι *αμάτο. Ειλικρινά ελπίζω να μην αποδειχτεί πατάτα σαν το Constantine.

Ζαβουλόν?Αυτός είναι ένας από τους 12 γιους του Ιακώβ, έχει και ομώνυμη φυλή. Πως τα ξέρω η άτιμη!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η ταινία εδειχνε να έχει προοπτικές, όσο ο σκηνοθέτης σκεφτεί κάπως διαφορετικά από το : ΄"Let's make an action movie! With demons in it!"

H σκηνοθεσία πάντως είναι...ενδιαφέρουσα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το Night Watch θα προβληθεί από τις Νύχτες Πρεμιέρας στον κινηματογράφο Απόλλων (Σταδίου) το Σάββατο 17 Σεπτεμβρίου.

Η "παγίδα" τώρα: στις 1:00 το πρωί.

Ετσι μπράβο, τώρα θα μαζευτεί ο κόσμος, γιατί όλοι έχουμε αυπνίες και μας αρέσει να ψάχνουμε για ταξί στις 3:00 το πρωί.

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικό trailer, από τις λίγες ταινίες με "μάλλον φουτουριστικό ύφος" που συμπαθώ από trailer. Αναμένω με ανυπομονησία να δω το πρώτο μέρος! :dancing4dh:

Link to comment
Share on other sites

Κανονίζουμε να πάμε παρέα; Εγώ μια φορά θα μπορώ. Κανείς άλλος ενδιαφέρεται;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να περιμένουμε να βγει κανονικά στις αίθουσες και τότε να πάμε όλοι μαζί?

Λέω εγώ τώρα.

 

Δε νομίζω ότι θ' αργήσει. Το ΣΙΝΕΜΑ το έχει στις ταινίες του μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως θα πάω με ένα φίλο μου να το δω στις 17. Όσοι πιστοι προσέλθετε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πω Πω το είδα σήμερα. :thmbup:

 

Πολύ καλό. Ορισμένες σκηνές σου μένουν στο μυαλό.

Το ότι τοποθετείται στη σύγχρονη Μόσχα είναι ένα από τα συν της ταινίας -οι εργατικές πολυκατοικίες, το μετρό, η αγορά- ταιριάζουν απιστευτα.

Και η μουσική μ' άρεσε.

Ελπίζω η συνέχεια να είναι το ίδιο καλή. (Είναι αρχή τριλογίας)

Τι άλλο να πω? Δείτε το.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, εσύ δεν είπες να το δούμε ομαδικώς άμα βγει;

Κανονίζουμε καμιά φορά να πάμε ομαδικώς; :juggle:

Link to comment
Share on other sites

Το είδα και εγώ και είναι φοβερό.

Πέρα από μια μικρή κοιλιά στη μέση περίπου και κάποια μικροπράγματα στο τέλος. Καμία σχέση με Μάτριξ πέρα από την χρήση της τεχνικής βέβαια (αν και οι μάχες ήταν ελάχιστες). Σκηνοθεσία πολύ καλή στα περισσότερα σημεία της ταινίας, γαμάτο soundtrack και χαρακτήρες που είναι άνθρωποι for a change (και λαχανιάζουν όταν ανεβαίνουν 6-7 ορόφους τρέχοντας :lol: ) και που δεν δέρνουν τα πάντα με άπειρα high tech gadgets που κανείς δεν ξέρει πώς εμφανίστηκαν.

 

Βέβαια και εδώ υπάρχει το κλασικό 'Ο Εκλεκτός που θα γεννηθεί και θα γαμάει και θα δέρνει' αλλά είναι σε μια από τις καλύτερες εκδοχές του.

 

Can't wait to see the next one :)

 

Βέβαια για άλλη μια φορά καθόμουν δίπλα σε balaks που αποφάσισαν να αναλύσουν όλα τα θέματα της κοινωνικής τους ζωής και να δείξουν το απίστευτο χιούμορ τους σχολιάζοντας ό,τι γινόταν στην ταινία. Τελικά ένας από αυτούς κοιμήθηκε (!) και οι υπόλοιποι ησύχασαν... Ηρώδη! :ranting:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πάμε να το δούμε λοιπόν ομαδικώς και με την ησυχία μας και για να κράζουμε τους άλλους;

Εγώ λέω να πάμε σε προβολή νωρίς άμα είναι, για να είμαστε εμείς και εμείς...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Apopatos

Πολύ καλό και πιο ενδιαφέρον απ' όλα ότι δεν είναι καθαρά χολυγουντιανή παραγωγή και δεν μιλούν αγγλικά που τα έχει σιχαθεί, πια, η ψυχή μου :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μου άρεσε πάρα πολύ το στυλ της ταινίας. Έως και ΠΑΡΑ πολύ. Είχε κάτι το ιδιαίτερο, κάτι το δικό της, κάτι που δε βλέπεις στο Χόλυγουντ που έχουμε συνηθίσει. Και αν και οι χαρακτήρες ήταν υπερφυσικοί, εξακολουθούσαν να είναι ενδιαφέροντες και μη-υπερβολικοί.

 

Δεν μου άρεσε η γενικότερη ιδέα: σύγκρουση Καλού-Κακού, με τους καλούς και τους κακούς να έχουν (που λέει ο λόγος) στάμπα στο κούτελο και να το δηλώνουν κανονικότατα.

 

Πάντως, το τέλος δεν είναι "καλοί τσακίζουν κακούς, τέλος ιστορίας". Είναι πολύ καλό. Και, γενικά, όλη η ταινία, παρά κάποια στερεότυπα, μου άφησε καλές εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ωωωωωωω να πάρει, και την πάτησα άλλη μια φορά ακούγοντας 2-3 γνώμες του στυλ: "Μούφα εντελώς, μην την δεις", χωρίς καμία συγκεκριμένη εξήγηση. Τέλος πάντων, θα την δω αφού τόσα άτομα που - πιστεύω πως - έχουν γούστο δεν την έθαψαν.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως καλά θα κάνεις να μην τη χάσεις. Μπορεί να είναι μερικοί προκατειλειμένοι γιατί είναι φαντασίας ή απλά ρώσικη (γενικά μη-χολυγουντιανή), αλλά η ταινάι έχει ένα ιδιαίτερο ύφος και πολύ καλή σκηνοθεσία...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ την είδα, και μάλιστα τη μέρα της πρεμιέρας της εδώ.

 

Είχε πολλά καλά στοιχεία, αλλά, για να πω την αλήθεια, την περίμενα καλύτερη. Ίσως να'ταν απλά ζήτημα budget, ίσως να'χω κακοσυνηθίσει απ'τις αμερικανιές, ίσως, ίσως.

 

Ασφαλώς θα δω και τις άλλες. Ελπίζω να'ναι λίγο πιο προσεγμένες σε κάποια σημεία. Μερικά ειδικά εφέ, για παράδειγμα (ειδικά στη μάχη στο τέλος) ήταν κάκιστα.

 

Σαφέστατα ωραία ταινία και ωραίοι χαρακτήρες.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε κάποια σημεία με το Βάρδο. Έχω να προσθέσω πως οι ερμηνείες ήταν πολύ δυνατές και μου άρεσε που ο κεντρικός ήρωας δεν είναι ο κλασικός lawful good χαρακτήρας αλλά έχει το στυλ του "Πάάάάλι κακό; what now?". Ατμοσφαιρική μουσική, υπέροχη φωτογραφία, εμπνευσμένη σκηνοθεσία! Αξίζει να τη δεις αυτή την ταινία!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μου άρεσε η τελική ανατροπή της και αρκετά από τα εφέ της, που αν και δεν ήταν πραγματικά ψαρωτικά όπως σε άλλες τέτοιου τύπου ταινίες, ήταν καλοφτιαγμένα και τοποθετημένα κατάλληλα...

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Night Watch (2004)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..