Jump to content

Photo
- - - - -

Ιστορικά Μυθιστορήματα

• Please log in to reply
28 replies to this topic

#21 Παρατηρητής

Παρατηρητής

Winter Bard - Christmas Wanderer

• Members
  • 1.585 posts
  • Όνομα:Γιώργος

Posted 21 Απρίλιος 2010 - 22:44

Για Βυζάντιο οπωσδήποτε να διαβάσεις το "Πήραν την Πόλη, Πήραν Την..." της Λαμπαδαρίδου Πόθου. Ό,τι καλύτερο για την Άλωση της Κωνσταντινούπολης, λες και η γυναίκα ήταν εκεί. Οι Παλαιολόγοι του Λεονάρδου δεν μου άρεσαν. Απορώ πώς του έδωσαν και βραβείο.
http://talesofabrokenswordblospot.com - Ιστορίες ενός Σπασμένου Ξίφους
http://noela-world.blogspot.com - Το Τραγούδι του Χρόνου

You’re chasing twilight and you know, You will be on your own
Blind Guardian - Sacred

#22 BladeRunner

BladeRunner
  • Moderators
  • 4.607 posts

Posted 24 Απρίλιος 2010 - 16:18

Επειδή θέλω να φτιάξω και και μια ειδική σειρά στη βιβλιοθήκη μου με πολεμικά βιβλία, έχετε να μου προτείνετε κάτι, σε βιβλία που έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά; Για παράδειγμα, ήδη έχω το "Λεπτή κόκκινη γραμμή" του Τζέημς Τζόουνς, το "Η διάσωση του στρατιώτη Ράιαν" του Μαξ Άλαν Κόλινς, το "Catch 22" του Τζόζεφ Χέλερ, το "Οι σημαίες των προγόνων μας" των Τζέημς Μπράντλεϊ και Ρον Πάουερς. Ψάχνω το "Πλατούν" του Ντάι Ντελ σε κανά παλαιοβιβλιοπωλείο, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχουν και άλλα. Είτε απο Α' και Β' Παγκόσμιο πόλεμο είτε και αργότερα(π.χ. Βιετνάμ, Κορέα, Αφγανιστάν, Ιράκ κλπ).

#23 Arachnida

Arachnida

Fantazist

• Members
  • 1.222 posts
  • Όνομα:Γιάννης

Posted 24 Απρίλιος 2010 - 16:39

Ξέχασα να γράψω στις προτάσεις μου και ένα πολύ καλό που διάβασα πρόσφατα.
Την "Ιστορία του Διαφάνου Βασιλιά" της Ρόσα Μοντέρο (Άγκυρα).

KingdomOfArachnida Βορειοδυτικές
στο τέλος του κόσμου υπάρχει η αρχή

#24 heiron

heiron

Bacon in the fridge for all living things that cry out in hunger

• Moderators
  • 4.277 posts
  • Όνομα:Γιαννης
  • Currently reading:Words, words, words

Posted 24 Απρίλιος 2010 - 17:34

Για πολεμικά ιστορικα νεοτερης ιστοριας νομίζω θα πρεπει να έχει το ραφι σου Χεμινγουεη και συγκεκριμένα τα δυο κλασικα
Για ποιον χτυπα η καμπανα (ισπανικος εμφύλιος) και Αποχαιρετισμος στα οπλα (1ος παγκοσμιος).Μιας και ειπα Α ΠΠ,το κλασικοτερο όλων ισως Ουδεν νεοτερο απο το δυτικο μετωπο.
Επίσης απο Βονεγκατ,μιας και ειναι συγγραφέας ΕΦ,το Σφαγείο Νο 5 ισως σου αρεσει.

Edited by heiron, 27 Ιούνιος 2010 - 23:49.

Now it is done and I am here.I shall always be here .
And if, as wise men tell me, time is cyclic,then I shall one day return to part of the cycle
I knew as twentyfirst century,for (it was no wish of mine) I am immortal.

#25 BladeRunner

BladeRunner
  • Moderators
  • 4.607 posts

Posted 24 Απρίλιος 2010 - 17:41

Για πολεμικά ιστορικα νεοτερης ιστοριας νομίζω θα πρεπει να έχει το ραφι σου Χεμινγουεη και συγκεκριμένα τα δυο κλασικα
Για ποιον χτυπα η καμπανα (ισπανικος εμφύλιος) και Αποχαιρετισμος στα οπλα (1ος παγκοσμιος).Μιας και ειπα Α ΠΠ,το κλασικοτερο όλων ισως Ουδεν νεοτερο απο το δυτικο μετωπο (Colin Swatridge).
Επίσης απο Βονεγκατ,μιας και ειναι συγγραφέας ΕΦ,το Σφαγείο Νο 5 ισως σου αρεσει.

Λοιπόν απο Χέμινγουεϊ(που ξέχασα να το αναφέρω προηγουμένως), έχω το "Για ποιόν χτυπά η καμπάνα" και όταν βρω χρόνο θα κάτσω και θα το απολαύσω. Πιθανόν να πάρω και το "Αποχαιρετισμός στα όπλα". Όσον αφορά το "Ουδέν νεότερο απο το δυτικό μέτωπο" θα το έπαιρνα αν το έβρισκα. Πολύ πιθανό να πάρω και το "Σφαγείο Νο 5" του Βόνεγκατ(όλο λέω να το πάρω και συνέχεια το ακυρώνω για αργότερα).

Το "Ουδέν νεότερο απο το δυτικό μέτωπο" δεν είναι του Έριχ Μαρία Ρεμάρκ;

#26 heiron

heiron

Bacon in the fridge for all living things that cry out in hunger

• Moderators
  • 4.277 posts
  • Όνομα:Γιαννης
  • Currently reading:Words, words, words

Posted 27 Ιούνιος 2010 - 23:42

Κοιταζα το τοπικ και ειδα οτι δεν ειχα απαντησει.Του Ρεμαρκ ναι.Δε θυμαμαι πως εγραψα το αλλο ονομα,κατι εψαχνα στο νετ και μπερδευτηκα.

Α,και να ξαναπω εδω οτι το Για ποιον χτυπα η καμπανα ειναι καλυτερο απο το ΑσΟ,ισως το καλυτερο του Χεμινγουεη και απο τα αγαπημενα μου βιβλια.
Now it is done and I am here.I shall always be here .
And if, as wise men tell me, time is cyclic,then I shall one day return to part of the cycle
I knew as twentyfirst century,for (it was no wish of mine) I am immortal.

#27 Zaratoth

Zaratoth

High Librarian

• Members
  • 970 posts
  • Όνομα:Νικολής

Posted 28 Ιούνιος 2010 - 01:29

Πολύ ωραίο είναι και το βιβλίο "Ο τελευταίος Ναΐτης" του Michael Jecks. Μετά την καταδίκη του Jaques de Molay και το θάνατό του στην πυρά και γενικά την εκδίωξη των Ναϊτών, βρισκόμαστε στην Αγγλία εκείνης της εποχής όπου ένας υψηλόβαθμος καλείτε να λύσει το μυστήριο 2 δολοφονιών. Αν και προβλέψιμο, μου άρεσε πολύ.
- Who is this Triss to you?
- What difference does it make in this situation?
- In this situation - none. I asked out of an inappropriate curiosity born of the desire to start new rumours going around the inns.

#28 Tattoman

Tattoman

finding happiness

• Members
  • 791 posts

Posted 28 Ιούνιος 2010 - 14:41

Η Κορηφή των ιστορικών μυθηστορημάτων είναι το ο"Όνομα του Ρόδου" του Ουμπέρτο Έκο από τα Ελληνικά Γράμματα,
Επιπλέον, "Κώδικας Da Vinci" kαι"Illuminati" του Dan Brown από εκδώσεις Λίβάνι

Fuck off with your sofa units and strine green stripe patterns, I say never be complete, I say stop being perfect, I say let... lets evolve, let the chips fall where they may.
Tyler durden

#29 dreamwhisperer

dreamwhisperer
  • Members
  • 276 posts
  • Όνομα:Σάββας

Posted 28 Ιούνιος 2010 - 15:21

Επίσης να αναφέρω και το
Κομης Βελισαριος
του Ρομπερτ Γκερηβς
Παραδοξως δεν έχω διαβάσει άλλα πιο γνωστά βιβλια του Γκρεηβς,πάντως αυτό μου άρεσε αρκετά.Βεβαια και ο Βελισαριος ήταν εδνιαφέρον τύπος,κι αυτό βοηθά.Αλλά κι ο Γκρεηβς σαφώς ικανος συγγραφέας.

Κοιτούσα το τοπικ (κάτι που δείχνει πόσο μεγάλη σημασία έχει να αναβιώνουν περασμένα θέματα), ως αθεράπευτα Γκρεϊβσικός πρέπει να πω ότι δεν ήταν απλώς ικανός συγγραφέας, αλλά μία ιδιοφυΐα. Ως μικρή αναφορά σε περίπτωση που κάποιος ενδιαφέρεται θα πρέπει να αναφέρω τα δύο κορυφαία του έργα:
Οι Ελληνικοί μύθοι, εκδόσεις κάκτος

Ο Γκρέιβς όχι μόνο καταφέρνει να συγκεντρώσει ολόκληρη της ελληνική μυθολογία, με σαφής παραπομπές, αλλά δίνει μία τελείως διαφορετική ερμηνεία χρησιμοποιώντας την ευημεριστικά, και ως πλαίσιο της διαμάχης μεταξύ των ανδροκρατούμενων ινδοευρωπαίων και των μητριαρχικών λαών του μεσογειακού υποστρώματος. Θεϊκός είναι ο τρόπος εξιστόρησης του τρωικού πολέμου και ο συνδυασμός του με τη μετανάστευση των λαών της θάλασσας. Απίστευτο βιβλίο, που γράφτηκε σε μία εποχή, όπου τα αρχαιολογικά ευρήματα δεν είχαν ακόμα καταφέρει να συμβαδίζουν με την ιδιοφυΐα του Γκρέιβς. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα, αν και είναι μία πόρτα που αν τη διαβείς δύσκολα θα γυρίσεις πίσω.

Η Λευκή Θεά, εκδόσεις κάκτος

Εδώ ο Γκρέιβς δίνει ένα τελείως διαφορετικό νόημα στην ποιητική και ξεκινάει έναν πόλεμο με τους ποιητές της αράδας, που χωρίς γνώσεις, χωρίς νόημα, χωρίς σημασία, ρέπουν στην ευκολία. Όλο το πλάτος των κελτικών μύθων, η ερμηνεία τους, σύνδεση με τους μύθους των ινδοευρωπαίων και φυσικά, όπως πάντα η ανάλυση της Μεγάλης Θεάς, που θα έπρεπε να περάσουν χρόνια, μέχρι η μεγάλη αρχαιολόγος Γκιμπούντας, να αποδεχτεί και να επιβεβαιώσει τα συμπεράσματα του Γκρέιβς. Επίσης μία τρομερή ανάλυση του δενδριτικού αλφαβήτου και της Δρυιδικής θρησκείας.

Πολυγραφότατος, ταπεινός, ένας πραγματικός συνδυασμός συγγραφέα, ποιητή, επιστήμονα, έδωσε μάχες, κάποιες νίκησε κάποιες έχασε, αλλά τα έργα του δίνουν πρόσβαση σε έναν τελείως διαφορετικό κόσμο και σε μία εντελώς διαφορετική διάσταση. Δεν θέλω να ακούγομαι σαν διαφήμιση, αλλά ο Γκρέιβς αξίζει ιδιαίτερης προσοχής.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users