Jump to content

Photo
- - - - -

Ιστορικά Μυθιστορήματα

• Please log in to reply
38 replies to this topic

#21 Παρατηρητής

Παρατηρητής

Winter Bard - Christmas Wanderer

• Members
  • 1.585 posts
  • Όνομα:Γιώργος

Posted 21 Απρίλιος 2010 - 22:44

Για Βυζάντιο οπωσδήποτε να διαβάσεις το "Πήραν την Πόλη, Πήραν Την..." της Λαμπαδαρίδου Πόθου. Ό,τι καλύτερο για την Άλωση της Κωνσταντινούπολης, λες και η γυναίκα ήταν εκεί. Οι Παλαιολόγοι του Λεονάρδου δεν μου άρεσαν. Απορώ πώς του έδωσαν και βραβείο.
http://talesofabrokenswordblospot.com - Ιστορίες ενός Σπασμένου Ξίφους
http://noela-world.blogspot.com - Το Τραγούδι του Χρόνου

You’re chasing twilight and you know, You will be on your own
Blind Guardian - Sacred

#22 BladeRunner

BladeRunner
  • Moderators
  • 4.922 posts

Posted 24 Απρίλιος 2010 - 16:18

Επειδή θέλω να φτιάξω και και μια ειδική σειρά στη βιβλιοθήκη μου με πολεμικά βιβλία, έχετε να μου προτείνετε κάτι, σε βιβλία που έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά; Για παράδειγμα, ήδη έχω το "Λεπτή κόκκινη γραμμή" του Τζέημς Τζόουνς, το "Η διάσωση του στρατιώτη Ράιαν" του Μαξ Άλαν Κόλινς, το "Catch 22" του Τζόζεφ Χέλερ, το "Οι σημαίες των προγόνων μας" των Τζέημς Μπράντλεϊ και Ρον Πάουερς. Ψάχνω το "Πλατούν" του Ντάι Ντελ σε κανά παλαιοβιβλιοπωλείο, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχουν και άλλα. Είτε απο Α' και Β' Παγκόσμιο πόλεμο είτε και αργότερα(π.χ. Βιετνάμ, Κορέα, Αφγανιστάν, Ιράκ κλπ).

#23 Arachnida

Arachnida

Fantazist

• Members
  • 1.222 posts
  • Όνομα:Γιάννης

Posted 24 Απρίλιος 2010 - 16:39

Ξέχασα να γράψω στις προτάσεις μου και ένα πολύ καλό που διάβασα πρόσφατα.
Την "Ιστορία του Διαφάνου Βασιλιά" της Ρόσα Μοντέρο (Άγκυρα).

KingdomOfArachnida Βορειοδυτικές
στο τέλος του κόσμου υπάρχει η αρχή

#24 heiron

heiron

Bacon in the fridge for all living things that cry out in hunger

• Moderators
  • 4.332 posts
  • Όνομα:Γιαννης
  • Currently reading:Words, words, words

Posted 24 Απρίλιος 2010 - 17:34

Για πολεμικά ιστορικα νεοτερης ιστοριας νομίζω θα πρεπει να έχει το ραφι σου Χεμινγουεη και συγκεκριμένα τα δυο κλασικα
Για ποιον χτυπα η καμπανα (ισπανικος εμφύλιος) και Αποχαιρετισμος στα οπλα (1ος παγκοσμιος).Μιας και ειπα Α ΠΠ,το κλασικοτερο όλων ισως Ουδεν νεοτερο απο το δυτικο μετωπο.
Επίσης απο Βονεγκατ,μιας και ειναι συγγραφέας ΕΦ,το Σφαγείο Νο 5 ισως σου αρεσει.

Edited by heiron, 27 Ιούνιος 2010 - 23:49.

Now it is done and I am here.I shall always be here .
And if, as wise men tell me, time is cyclic,then I shall one day return to part of the cycle
I knew as twentyfirst century,for (it was no wish of mine) I am immortal.

#25 BladeRunner

BladeRunner
  • Moderators
  • 4.922 posts

Posted 24 Απρίλιος 2010 - 17:41

Για πολεμικά ιστορικα νεοτερης ιστοριας νομίζω θα πρεπει να έχει το ραφι σου Χεμινγουεη και συγκεκριμένα τα δυο κλασικα
Για ποιον χτυπα η καμπανα (ισπανικος εμφύλιος) και Αποχαιρετισμος στα οπλα (1ος παγκοσμιος).Μιας και ειπα Α ΠΠ,το κλασικοτερο όλων ισως Ουδεν νεοτερο απο το δυτικο μετωπο (Colin Swatridge).
Επίσης απο Βονεγκατ,μιας και ειναι συγγραφέας ΕΦ,το Σφαγείο Νο 5 ισως σου αρεσει.

Λοιπόν απο Χέμινγουεϊ(που ξέχασα να το αναφέρω προηγουμένως), έχω το "Για ποιόν χτυπά η καμπάνα" και όταν βρω χρόνο θα κάτσω και θα το απολαύσω. Πιθανόν να πάρω και το "Αποχαιρετισμός στα όπλα". Όσον αφορά το "Ουδέν νεότερο απο το δυτικό μέτωπο" θα το έπαιρνα αν το έβρισκα. Πολύ πιθανό να πάρω και το "Σφαγείο Νο 5" του Βόνεγκατ(όλο λέω να το πάρω και συνέχεια το ακυρώνω για αργότερα).

Το "Ουδέν νεότερο απο το δυτικό μέτωπο" δεν είναι του Έριχ Μαρία Ρεμάρκ;

#26 heiron

heiron

Bacon in the fridge for all living things that cry out in hunger

• Moderators
  • 4.332 posts
  • Όνομα:Γιαννης
  • Currently reading:Words, words, words

Posted 27 Ιούνιος 2010 - 23:42

Κοιταζα το τοπικ και ειδα οτι δεν ειχα απαντησει.Του Ρεμαρκ ναι.Δε θυμαμαι πως εγραψα το αλλο ονομα,κατι εψαχνα στο νετ και μπερδευτηκα.

Α,και να ξαναπω εδω οτι το Για ποιον χτυπα η καμπανα ειναι καλυτερο απο το ΑσΟ,ισως το καλυτερο του Χεμινγουεη και απο τα αγαπημενα μου βιβλια.
Now it is done and I am here.I shall always be here .
And if, as wise men tell me, time is cyclic,then I shall one day return to part of the cycle
I knew as twentyfirst century,for (it was no wish of mine) I am immortal.

#27 Zaratoth

Zaratoth

High Librarian

• Members
  • 988 posts
  • Όνομα:Νικολής

Posted 28 Ιούνιος 2010 - 01:29

Πολύ ωραίο είναι και το βιβλίο "Ο τελευταίος Ναΐτης" του Michael Jecks. Μετά την καταδίκη του Jaques de Molay και το θάνατό του στην πυρά και γενικά την εκδίωξη των Ναϊτών, βρισκόμαστε στην Αγγλία εκείνης της εποχής όπου ένας υψηλόβαθμος καλείτε να λύσει το μυστήριο 2 δολοφονιών. Αν και προβλέψιμο, μου άρεσε πολύ.
- Who is this Triss to you?
- What difference does it make in this situation?
- In this situation - none. I asked out of an inappropriate curiosity born of the desire to start new rumours going around the inns.

#28 Tattoman

Tattoman

finding happiness

• Members
  • 791 posts

Posted 28 Ιούνιος 2010 - 14:41

Η Κορηφή των ιστορικών μυθηστορημάτων είναι το ο"Όνομα του Ρόδου" του Ουμπέρτο Έκο από τα Ελληνικά Γράμματα,
Επιπλέον, "Κώδικας Da Vinci" kαι"Illuminati" του Dan Brown από εκδώσεις Λίβάνι

Fuck off with your sofa units and strine green stripe patterns, I say never be complete, I say stop being perfect, I say let... lets evolve, let the chips fall where they may.
Tyler durden

#29 dreamwhisperer

dreamwhisperer
  • Members
  • 276 posts
  • Όνομα:Σάββας

Posted 28 Ιούνιος 2010 - 15:21

Επίσης να αναφέρω και το
Κομης Βελισαριος
του Ρομπερτ Γκερηβς
Παραδοξως δεν έχω διαβάσει άλλα πιο γνωστά βιβλια του Γκρεηβς,πάντως αυτό μου άρεσε αρκετά.Βεβαια και ο Βελισαριος ήταν εδνιαφέρον τύπος,κι αυτό βοηθά.Αλλά κι ο Γκρεηβς σαφώς ικανος συγγραφέας.

Κοιτούσα το τοπικ (κάτι που δείχνει πόσο μεγάλη σημασία έχει να αναβιώνουν περασμένα θέματα), ως αθεράπευτα Γκρεϊβσικός πρέπει να πω ότι δεν ήταν απλώς ικανός συγγραφέας, αλλά μία ιδιοφυΐα. Ως μικρή αναφορά σε περίπτωση που κάποιος ενδιαφέρεται θα πρέπει να αναφέρω τα δύο κορυφαία του έργα:
Οι Ελληνικοί μύθοι, εκδόσεις κάκτος

Ο Γκρέιβς όχι μόνο καταφέρνει να συγκεντρώσει ολόκληρη της ελληνική μυθολογία, με σαφής παραπομπές, αλλά δίνει μία τελείως διαφορετική ερμηνεία χρησιμοποιώντας την ευημεριστικά, και ως πλαίσιο της διαμάχης μεταξύ των ανδροκρατούμενων ινδοευρωπαίων και των μητριαρχικών λαών του μεσογειακού υποστρώματος. Θεϊκός είναι ο τρόπος εξιστόρησης του τρωικού πολέμου και ο συνδυασμός του με τη μετανάστευση των λαών της θάλασσας. Απίστευτο βιβλίο, που γράφτηκε σε μία εποχή, όπου τα αρχαιολογικά ευρήματα δεν είχαν ακόμα καταφέρει να συμβαδίζουν με την ιδιοφυΐα του Γκρέιβς. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα, αν και είναι μία πόρτα που αν τη διαβείς δύσκολα θα γυρίσεις πίσω.

Η Λευκή Θεά, εκδόσεις κάκτος

Εδώ ο Γκρέιβς δίνει ένα τελείως διαφορετικό νόημα στην ποιητική και ξεκινάει έναν πόλεμο με τους ποιητές της αράδας, που χωρίς γνώσεις, χωρίς νόημα, χωρίς σημασία, ρέπουν στην ευκολία. Όλο το πλάτος των κελτικών μύθων, η ερμηνεία τους, σύνδεση με τους μύθους των ινδοευρωπαίων και φυσικά, όπως πάντα η ανάλυση της Μεγάλης Θεάς, που θα έπρεπε να περάσουν χρόνια, μέχρι η μεγάλη αρχαιολόγος Γκιμπούντας, να αποδεχτεί και να επιβεβαιώσει τα συμπεράσματα του Γκρέιβς. Επίσης μία τρομερή ανάλυση του δενδριτικού αλφαβήτου και της Δρυιδικής θρησκείας.

Πολυγραφότατος, ταπεινός, ένας πραγματικός συνδυασμός συγγραφέα, ποιητή, επιστήμονα, έδωσε μάχες, κάποιες νίκησε κάποιες έχασε, αλλά τα έργα του δίνουν πρόσβαση σε έναν τελείως διαφορετικό κόσμο και σε μία εντελώς διαφορετική διάσταση. Δεν θέλω να ακούγομαι σαν διαφήμιση, αλλά ο Γκρέιβς αξίζει ιδιαίτερης προσοχής.

#30 notis58

notis58
  • Members
  • 145 posts
  • Όνομα:Παναγιώτης
  • Currently reading:Ο Αμαρτοβόρος - Ελίζαμπεθ Μασί

Posted 24 Σεπτέμβριος 2014 - 16:18

Ήθελα να ανοίξω νέο τόπικ αλλά βρήκα αυτό και είπα να το συμπληρώσω, μιάς και το είδος είναι από τ' αγαπημένα μου. Μέσα στο ιστορικό μυθιστόρημα καλό θα ήταν να συμπεριληφθεί και η μυθιστορηματική βιογραφία, μιάς και εδώ περιγράφονται ολόκληρες εποχές, με σημαντικά πρόσωπα και γεγονότα. Πολλά από τα βιβλία που ήθελα να σας προτείνω έχουν ήδη παρουσιαστεί από άλλους φίλους παραπάνω, γι αυτό θα συμπληρώσω κατα το δυνατόν ορισμένα κενά και θα φτιάξω κατηγορίες, για να είναι ευκολότερο στον καθέναν να διαβάσει για το είδος που τον ενδιαφέρει.

Αρχαία Ελλάδα και Αρχαίος Κόσμος

1) Σαπφώ - Ντανιέλε Κάλβο Πλατέρο

2) Ο Τύραννος των Συρακουσών - Β.Μ.Μανφρέντι

3) Ο Κύριός μου Αλκιβιάδης - Άγγελος Βλάχος

4) Σωκράτης - Χρήστος Ζλόκωστας

5) Σπάρτακος - Χάουαρντ Φαστ

6) Μέγας Αλέξανδρος - Β.Μ.Μανφρέντι (τριλογία)

7) Σαλαμίνα - Χαβιέρ Νεγρέτε

8) Εγώ ο Πύρρος - Γιώργος-Ρήγας Σκούτελας

9) Ο Πόλεμος της Τροίας - Λίντσεϋ Κλάρκ

10) Η επιστροφή από την Τροία - Λίντσεϋ Κλάρκ

11) Ιουλιανός - Κλώντ Φουκέ

12) Ο Πυθέας των ανέμων - Μάνος Μεγαλοκονόμος

13) Θα κινήσω τη γή, θα αλλάξω τον κόσμο - Μπρέντ Μόναχαν

14) Η ράβδος του Ευκλείδη - Ζαν Πιέρ Λουμινέ

15) Κλαύδιος και Μεσσαλίνα - Ρόμπερτ Γκρέηβς (τώρα ως: εγώ ο Κλαύδιος και Κλαύδιος ο θεός)

16) Το τέλος του Εφιάλτη - Παναγιώτης Μπαλτάκος

17) Αννίβας - Ρος Λέκι

18) Αμίλκας - Πτρίκ Ζιράρ

19) Αττίλας - Ουίλιαμ Νέπιερ (τριλογία)

20) Άγης - Λιλή Μαυροκέφαλου

21) Κλεομένης - Λιλή Μαυροκέφαλου

22) Ο Βασιλιάς Ιησούς - Ρόμπερτ Γκρέηβς

23) Imperium - Ρόμπερτ Χάρις

Βυζάντιο

1) Τον καιρό του Βουλγαροκτόνου - Πηνελόπη Δέλτα

2) Βασίλειος ο Βουλγαροκτόνος - Κώστας Κυριαζής

3) Θεοφανώ - Κώστας Κυριαζής

4) Ρωμανός ο Δ' Διογένης - Κώστας Κυριαζής

5) Η Ξυπόλυτη Αυτοκράτειρα - Εβελίν Ντεχέρ

6) Οι πολεμιστές του Θεού - Τζέϊμς Ρέστον (Αφορά τις σταυροφορίες, Ριχάρδος & Σαλαντίν)

7) Οι τελευταίοι Γαληνότατοι - Άγγελος Βλάχος

8) Η Πριγκιπέσσα Ιζαμπώ - Άγγελος Τερζάκης (Φραγκοκρατία στην Ελλάδα)

9) Μιχαήλ Η' Παλαιολόγος ο ελευθερωτής - Γιώργος Λεονάρδος

10) Θεοδώρα - Πώλ Γουέλμαν

11) Ένας σκούφος από πορφύρα - Μάρω Δούκα

Μεσαίωνας & Αναγέννηση

1) Η θρησκεία - Πωλ Γουίλοκς

2) Οι μάσκες των πεφωτισμένων - Ρόμπερτ Άντον Γουίλσον

3) Το πέμπτο ευαγγέλιο - Φίλιπ Βάντεμπεργκ

4) Ο στρατός των Αγγέλων - Πάμελα Μαρκαντέλ (2τ)

5) Ο γιατρός του Βασιλιά και η Βασίλισσα - Ίνκβιστ Περ Όλοβ

6) Μαρία Αντουανέτα - Στέφαν ΤσβάΪχ

Α & Β Παγκόσμιος Πόλεμος

1) Πολέμησαν για την Πατρίδα - Μιχαήλ Σόλοχωφ

2) Η ζωή εν τάφω - Στράτης Μιρυβήλης

3) Ο χορός των καταραμένων - Ίρβινγκ Σόου

4) Η μεγάλη απόδραση - Πωλ Μπρίκχιλ

5) Στάλινγκραντ - Κ.Μ. Σιμόνωφ

6) Η νύχτα των στρατηγών - Χανς χέλμουτ Κίρστ

7) Η λίστα του Σίντλερ - Τόμας Κένιλι

8) Η γέφυρα του ποταμού Κβάϊ - Πιέρ Μπουλλέ

9) Έξοδος - Λέων Γιούρι

10) Σκελετός 509 - Έριχ Μαρία Ρεμάρκ (υπάρχει και ώς "σπίθα ζωής")

11) Καπούτ - Κούρτσιο Μαλαπάρτε

12) Βυθίσατε το Βίσμαρκ - Τζ. Φόρεστερ

13) Ο μπρούτζινος καβαλάρης / Τατιάνα και Αλεξάντερ / Οι κήποι της Τατιάνας - Πωλίνα Σίμονς (τριλογία)

14) Οι πόλεμοι 1912 - 1913 - Σπύρος Μελάς

15) Δρ. Ζόργκε κατάσκοπος χωρίς ίχνη - Χανς Χέλμουτ Κίρστ

16) Ματα Χάρι - Ρενέ Μασσόν

17) Τα κανόνια του Ναβαρόνε - Άλισταιρ Μακλήν

18) Σταυροί στο μέτωπο - Χόμφρεϋ Κόμπ

Μυθιστορηματική Βιογραφία

1) Βαν Γκογκ η ζωή ενός ανθρώπου - Ίρβινγκ Στόουν

2) Ναπολέων - Οκτάβ Ομπρύ

3) Καραϊσκάκης - Δημήτρης Φωτιάδης

4) Μαρία Στούαρτ η Βασίλισσα των Σκώτων - Στέφαν Τσβάϊχ

5) Μαγγελάνος - Ζαν Μισέλ Μπαρώ

6) Πέτρος ο Μέγας - Αλεξέϊ Τολστόϊ

7) Ναύτης καβαλάρης - Ίρβινγκ Στόουν

Ελληνική Επανάσταση

1) Ο Δαίμονας - Θ.Πετσάλης Διομήδης (3τ)

2) Η Αηδονόπιτα - Ισίδωρος Ζουργός

3) Μεσολόγγι - Δημήτρης Φωτιάδης

4) Αρματολοί και κλέφτες - Τάσος Βουρνάς

5) Κανάρης - Δημ Φωτιάδης

6) Η ηρωίς της ελληνικής επαναστάσεως - Στεφανος Ξένος (το πρώτο ελλ. ιστορικό μυθιστόρημα)

7) Οι Μαυρόλυκοι - Θ.Πετσάλης Διομήδης

8) Ο γέρος του Μοριά - Σπύρος Μελάς

9) Το Αιγαίο στις φλόγες - Ιούλιος Βέρν

10) Σουλιώτες - Μιχάλης Περάνθης

11) Ο Κατσαντώνης και η Βασιλική - Αριστείδης Κυριακού

Γενικά

Ο λήσταρχος Νταβέλης - Αιμίλιος Αθηναίος

Το ρεμπελιό των ποπολάρων - Διονύσιος Ρώμας

Οι έμποροι των εθνών - Αλ. Παπαδιαμάντης

Βουγ-Ζαργάλ - Βίκτωρ Ουγκώ

Βορράς εναντίον Νότου - Ιούλιος Βέρν

Ο θάνατος ενός προέδρου - Ουίλιαμ Μάνσεστερ (2τ)

Ο παπούς μου και το κακό - Γιώργης Γιατρομανωλάκης

Ο καπετάν Μιχάλης - Νίκος Καζαντζάκης

Παντέρμη Κρήτη - Παντελής Πρεβελάκης

Το κάστρο της μνήμης - Άρης Φακίνος

Edited by notis58, 24 Σεπτέμβριος 2014 - 16:41.

• Δημήτρης, BladeRunner and Trison like this

#31 alanon

alanon
  • Members
  • 482 posts
  • Όνομα:κωστας
  • Currently reading:Ο Άρχοντας των Μυγών- Γ. γκόλντινγκ

Posted 25 Σεπτέμβριος 2014 - 11:02

νοτη το 5ο ευαγγελιο του βαντενμπεργκ δεν ειναι ιστορικο μυθιστορημα

καθε ψεμα εχει μια μεγαλη δοση αληθειας

#32 notis58

notis58
  • Members
  • 145 posts

Posted 26 Σεπτέμβριος 2014 - 19:02

Μάλλον έχεις δίκιο, θυμάμαι πως έτσι το είχα καταγράψει όταν το διάβασα, αλλά πρέπει να ήταν οι έρευνες που κάνει ο Βάντενμπεργκ.

#33 alanon

alanon
  • Members
  • 482 posts

Posted 29 Σεπτέμβριος 2014 - 10:25

αστυνομικο ειναι με θρησκευτικο περιεχομενο

#34 yanni

yanni
  • Members
  • 27 posts
  • Όνομα:Γιάννης

Posted 30 Σεπτέμβριος 2014 - 16:47

ΣΠΑΡΤΙΑΤΕΣ ΟΙ ΣΚΛΑΒΟΙ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ - ΧΑΡΙΤΩΝ ΓΙΩΤΑΚΗΣ

ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ, ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΑ ΣΥΓΡΑΦΕΑ. ΚΑΝΤΕ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ, ΑΞΙΖΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ!!!

• BladeRunner likes this

#35 BladeRunner

BladeRunner
  • Moderators
  • 4.922 posts

Posted 30 Σεπτέμβριος 2014 - 18:14

ΣΠΑΡΤΙΑΤΕΣ ΟΙ ΣΚΛΑΒΟΙ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ - ΧΑΡΙΤΩΝ ΓΙΩΤΑΚΗΣ

ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ, ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΑ ΣΥΓΡΑΦΕΑ. ΚΑΝΤΕ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ, ΑΞΙΖΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ!!!

Τώρα που διάβασα την περίληψη και κάμποσα σκόρπια σχόλια στο ίντερνετ, μου κίνησε το ενδιαφέρον. Θα το έχω πολύ σοβαρά υπόψιν για το άμεσο μέλλον.

• yanni likes this

#36 notis58

notis58
  • Members
  • 145 posts

Posted 30 Σεπτέμβριος 2014 - 23:03

Όπως και "το τέλος του Εφιάλτη" του Παναγιώτη Μπαλτάκου, πολύ δυνατό βιβλίο.

• BladeRunner likes this

#37 Fan-tasy

Fan-tasy
  • Members
  • 72 posts

Posted 02 Οκτώβριος 2014 - 16:39

Η κοιλάδα των σπαθιών, Πασχάλης Λαμπαρδής
Είναι ένα από τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει!

#38 alanon

alanon
  • Members
  • 482 posts

Posted 03 Οκτώβριος 2014 - 07:17

Έτσι.

Η κοιλάδα των σπαθιών, Πασχάλης Λαμπαρδής
Είναι ένα από τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει!

#39 BladeRunner

BladeRunner
  • Moderators
  • 4.922 posts

Posted 18 Οκτώβριος 2014 - 16:41

Χάνα Κεντ - Έθιμα ταφής (Burial Rites, 2013)

Την Τετάρτη που μας πέρασε κυκλοφόρησε στα ελληνικά το πρώτο και μοναδικό μέχρι στιγμής βιβλίο της νεαρής Χάνα Κεντ, την επόμενη μέρα έτρεξα και το αγόρασα, χτες το μεσημέρι το άρχισα και πριν λίγα λεπτά το τελείωσα τσακ-μπαμ. Πέραν ελαχίστων και απαραίτητων διαλειμμάτων το βιβλίο διαβάστηκε απνευστί, χάρη στην αρκετά ενδιαφέρουσα ιστορία και την καταπληκτική γραφή.

Η ιστορία διαδραματίζεται στην Βόρεια Ισλανδία το 1829 και βασίζεται σε αληθινά γεγονότα. Η νεαρή παραδουλεύτρα Άγκνες Μάγκνουσντότιρ καταδικάστηκε μαζί με τον έφηβο Φρίντρικ Σίγκουρντσον σε εκτέλεση δια αποκεφαλισμού για την δολοφονία δυο αντρών. Μέχρι να φτάσει η μέρα της εκτέλεσης η Άγκνες έπρεπε να μείνει στο σπίτι της οικογένειας ενός από τους νομαρχιακούς υπαλλήλους, λόγω της έλλειψης χώρων φύλαξης. Το ζευγάρι και οι δυο κόρες τους φυσικά δεν είδαν με καλό μάτι την απόφαση των Αρχών να φιλοξενήσουν μια φόνισσα στο φτωχικό τους, αλλά δεν μπορούσαν να κάνουν αλλιώς. Στις αρχές μόνο ένας νεαρός εφημέριος, διορισμένος πνευματικός της, συζήταγε μαζί της, με το πέρασμα των εβδομάδων όμως και με τις δουλειές που έκανε μαζί με τα μέλη της οικογένειας και το υπόλοιπο προσωπικό του υποστατικού, όλοι την συνήθισαν. Και κατάλαβαν ότι δεν είχαν να κάνουν με μια τρελή φόνισσα...

Δεν υπάρχει ιδιαίτερο μυστήριο για τους φόνους και μιας και βασίζεται σε αληθινά γεγονότα η κατάληξη είναι προδιαγεγραμμένη, όμως βασικό προσόν του βιβλίου αυτού είναι οι τρομερές περιγραφές της καθημερινότητας των ανθρώπων εκείνη την εποχή σ'εκείνα τα παγωμένα μέρη, πως τα έβγαζαν πέρα και πως θ'άλλαζε οι ζωές των μελών μιας οικογένειας από την στιγμή που έπρεπε να φιλοξενήσουν για άγνωστο χρονικό διάστημα μια φόνισσα. Η ατμόσφαιρα είναι όπως θα περίμενε κανείς από την περίληψη της ιστορίας και τις καιρικές συνθήκες, αρκετά μουντή, γκρίζα, παγωμένη, μελαγχολική. Η γραφή καταπληκτική, στιβαρή, σίγουρη και απόλυτα ευκολοδιάβαστη.

Όσοι θέλουν δράση, ένταση και πλοκή με ανατροπές και εκπλήξεις μάλλον θα βαρεθούν ή και θα κουραστούν από το βιβλίο, όμως όσοι θέλουν μια βασισμένη σε αληθινά γεγονότα δραματική ιστορία με καλογραμμένους χαρακτήρες, τρομερό ρεαλισμό και απίστευτη ατμόσφαιρα, τότε σίγουρα θα ικανοποιηθούν. Προσωπικά ήμουν κοντά στο να του βάλω πέντε αστεράκια στο Goodreads, αλλά μάλλον έτσι θ'αδικούσα κάποια άλλα βιβλία που με ξετρέλαναν περισσότερο. Πάντως ικανοποιήθηκα σε τεράστιο βαθμό και τόσο τα λεφτά όσο και ο χρόνος που δαπάνησα έπιασαν τόπο. Στο φινάλε-φινάλε έμαθα και πολλά ενδιαφέροντα πράγματα για μια ξένη χώρα.

9/10

• Δημήτρης likes this

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users