Jump to content

Σπονδυλωτή Γραφή


Διγέλαδος
 Share

Recommended Posts

Και το 'The Hours' πριν γίνει ταινία ήταν βιβλίο του Michael Cunningham! Πιστή μεταφορα!

 

Νόμιζα ότι ήταν της Virginia Wolf :bangin: . Αυτόν τον κύριο δεν τον ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Το 'Mrs Dalloway' είναι το βιβλίο της Woοlf. To 'Τhe Hours' αναφέρεται χρονικά στην εποχή που αρχίζει να το γράφει η Woοlf, σε μια γυναίκα που το διαβάζει την δεκαετία του 50 και στο πόσο επιρρεάζει μεταγενέστερα την ζωή του γιού της! Ουσιαστικά είναι αφιερωμένο στη Wolf! Είναι ένα βιβλίο για ένα άλλο βιβλίο :)

Edited by Canopus
Link to comment
Share on other sites

Το 'Mrs Dalloway' είναι το βιβλίο της Woοlf. To 'Τhe Hours' αναφέρεται χρονικά στην εποχή που αρχίζει να το γράφει η Woοlf, σε μια γυναίκα που το διαβάζει την δεκαετία του 50 και στο πόσο επιρρεάζει μεταγενέστερα την ζωή του γιού της! Ουσιαστικά είναι αφιερωμένο στη Wolf! Είναι ένα βιβλίο για ένα άλλο βιβλίο :)

 

Πάντα μ'άρεσε αυτή η ταινία αλλά τώρα μ'αρέσει περισσότερο. Θυμάμαι, βέβαια, ότι πρωταγονιστικός ρόλος ήταν η Wolf, αλλά νόμιζα ότι είχε γράψει μια λογοτεχνική αυτοβιογραφία αν μπορούμε να το πούμε έτσι. Πάντως, το λάθος μου μάλλον οφείλεται στ'ότι συζητήθηκε πάρα πολύ το όνομά της και καθόλου(τουλάχιστον για μένα) του συγγραφέα.

Link to comment
Share on other sites

  • 15 years later...

Χαίρετε, διάβασα με προσοχή όσα γράψατε και θα ήθελα να καταθέσω την δική μου άποψη. Κλασικό παράδειγμα σπονδυλωτής ιστορίας στον κινηματογράφο είναι η ταινία του Βούλγαρη, «όλα είναι δρόμος». Οπότε νομίζω πως προϋπόθεση δεν αποτελεί μια σφικτή δομή μεταξύ των ιστοριών, παρά μια χαλαρή, θα τολμούσα να πω, κοινή θεματική. Τώρα στην λογοτεχνία, σπονδυλωτές ιστορίες νομίζω πως έχουμε σε συλλογές διηγημάτων κυρίως. Το πλέον κλασικό παράδειγμα είναι, «Ο βασιλιάς με τα κίτρινα» του Τσέιμπερς (για μένα, το καλύτερο έργο λογοτεχνίας τρόμου που έχω διαβάσει). Ιστορίες εντελώς άσχετες μεταξύ τους, που μοναδικό κοινό τους είναι πως οι ήρωες έχουν έρθει σε επαφή με το ομώνυμο «καταραμένο» βιβλίο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..