Jump to content

Ποιά βιβλία θέλουμε να γίνουν ταινία;


heiron
 Share

Recommended Posts

Νομιζα οτι υπηρχε τετοιο τοπικ.Παντως αφου δε το βρηκα,ειπα να κανω ενα.Οι υπευθυνοι ας πραξουν αναλογως αν οντως υπαρχει.

Εγω ανυπομονω να γινει ταινια/ες το επος του Ελρικ.Ολο κατι ακουγεται αλλα το θεμα δε προχωρα απο οτι βλεπω.

Θελω την κινηματογραφικη μεταφορα κι αλλων βιβλιων του Ντικ.Φετος θα δω το A scanner darkly αλλα θελω να δω κι αλλα καλα-γνωστα του βιβλια και οχι καποια ψιλοαγνωστα διηγηματα οπως το Impostor!

Θα επιστρεψω με αλλες προτασεις...

Link to comment
Share on other sites

Γαλάξιακή Αυτοκρατορία απο Ασίμοφ.

Αν και μάλλον μονο σε σειρα θα μπορούσε...

Link to comment
Share on other sites

Για να πω την αλήθεια, ποτέ δε θα ήθελα ένα βιβλίο που αγαπώ πολύ να γίνει ταινία, για δύο λόγους: Πιστεύω ότι οι ταινίες, κατά κύριο λόγο, καταστρέφουν το βιβλίο (αν και οι ταινίες που βασίζονται σε βιβλία είναι, συνήθως, καλύτερες από αυτές που είναι απλά σενάρια)' και, μάλλον, δε θα είναι τα πράγματα όπως τα είχα φανταστεί όταν το διάβαζα.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω με αγωνία όλα τα Χρονικά της Νάρνια. Φέτος βγαίνει η πρώτη ταινία, βασισμένη στο δεύτερο βιβλιό (δεύτερο στη σειρά της ιστορίας, όχι χρονολογικά), the Lion, the Witch and the Wardrobe. Θα ήθελα να γίνει ταινία ένα βιβλίο που είχα διαβάσει κάποτε, όταν ήμουν μικρή, για μια κοπέλα που την φώναζαν Rusty και λεγόταν 'Πίσω στο σπίτι'. Το είχα διαβάσει σε μετάφραση... Είναι η ιστορία μιας κοπέλας που γυρνάει στην Αγγλία μετά από διαμονή στην Αμερική λόγω πολέμου, και βρίσκει την αυστηρότητα της τότε Αγγλίας αβάσταχτη. Θα ήθελα επίσης να γίνει ταινία το Neverending Story του Michael Ende, ένα από τα αγαπημένα μου βιβλία. Άλλο ένα βιβλίο που θα ήθελα να δω στη μεγάλη οθόνη είναι Τα Διόδια της Φαντασίας. Μη με ρωτάτε συγγραφέα και αμετάφραστο τίτλο, είναι από τους καιρούς που δανειζόμουν δεκαπέντε βιβλία το δεκαπενθήμερο απο τη ΧΑΝΘ και δεν συγκρατούσα καν τίτλους... Αυτό το βιβλίο όμως είναι πραγματικά σημαντικό για μένα. Χμμμ, χμμμ τι άλλο; Α ναι, Rai Kirah Saga, της Carol Berg, σας έχω πρήξει με δαύτην. Επίσης περισσότερα βιβλία της Anne Rice, ναι ξέρω ξέρω, τα μισείτε. Είναι κι άλλα, πολλά, βλέπετε μ'αρέσουν οι ταινίες, όταν βέβαια δεν καταστρέφουν την ατμόσφαιρα του βιβλίου. Δεν περιμένω 100% πιστότητα, περιμένω όμως την σωστή ατμόσφαιρα. A! Θέλω να γίνουν ταινίες μερικές ιστορίες από το Silmarillion. Beren & Luthien, Turin's Tragedy... Θα ήταν υπέροχες ταινίες.

Link to comment
Share on other sites

Ελρικ! :dancing4dh: χωρίς δεύτερη σκέψη, αν και είμαι σίγουρος ότι, αφού ο Michael Moorcock ανέλαβε το σενάριο θα δούμε ΠΟΛΛΑ κουλά και απρόσμενα στην ιστορία.

Το Gardens Of The Moon θα έκανε εξαιρετική ταινία, αν ακι θα έπρεπε να την πετσοκόψουν επιεικώς και επίσης καλή προοπτική για ταινία θα είχε το Neuromacer του Gibson, με την προϋπόθεση ότι σεβαστούν στη σκηνοθεσία το ψυχεδελικό του ύφος...

Link to comment
Share on other sites

Εχεις καποιο λινκ για τα νεα με την ταινια του Ελρικ;Γιατι οταν κοιταξα πριν κανα μηνα δε βρηκα τιποτα σπουδαιο.Η Κολουμπια δεν εχει τα δικαιωματα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν και δεν κατέληξα πουθενά ακόμη και μετά από συνεχές googlάρισμα. Άρα, ή η ταινία είναι επτασφράγιστη, ή δεν πάει και πολύ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα επίσης να γίνει ταινία το Neverending Story του Michael Ende, ένα από τα αγαπημένα μου βιβλία.

 

Αυτό δεν είναι με το Φουχούρ; Υπάρχει ήδη ταινία.

 

Κι εμένα συνήθως με ενοχλεί να βλέπω ταινία ένα από τα βιβλία που διάβασα και ευχαριστήθηκα, γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να επικοινωνεί η φαντασία σου με την φαντασία του σκηνοθέτη και του σεναριογράφου. Πάντα βλέπεις κάτι άλλο από αυτό που διάβασες.

 

Παραταύτα θα ήθελα πολύ να δω Το πορτρέτο του Ντοριαν Γκρέυ. Σε μια παραγωγή τρελή κι αν μπορούσα να διαλέξω και σκηνοθέτη θα ήθελα να το δω από τον Άιβορυ, σε στυλ Remains of the day. Δε μπορώ καθόλου όμως να ταυτίσω κάποιον ηθοποιό με τον Ντόριαν, αν και νόμίζω πως ο Μαλκοβιτς θα ήταν ένας καλός Χάρυ.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, μιλάμε για δύσκολα βιβλία να γίνουν -εμπορικές-ταινίες. Ναι, θα είναι μάπα. Ναι, δεν θα είναι αυτό που θα θέλαμε.

Αλλά μπορούμε πάντα να ελπίζουμε...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, μιλάμε για δύσκολα βιβλία να γίνουν -εμπορικές-ταινίες.

 

Δεν είμαι πάρα πολύ σίγουρη πως καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς, όμως δεν πιστεύω πως υπάρχουν δύσκολα βιβλία κι εύκολα βιβλία. Όλες οι ιστορίες μπορούν θεωρητικώς να γίνουν καλές ταινίες στα κατάλληλα χέρια. Έχεις δει Τη Δίκη, του Κάφκα; Δεν είναι δύσκολό σαν βιβλίο;

 

Υπάρχουν καλές και κακές διασκευές σεναρίου βασικά. Άμα είναι καλή η διασκευή, τα ποσοστά για να γίνει μια καλή ταινία ανεβαίνουν, αν είναι κακή, κατ' εμέ πάντα, δε σώζεται με τίποτα η ταινία.

 

Επίσης μια καλή εμπορική ταινία δεν είναι πάντα μια καλή ταινία αλλά η σχέση δεν πάει προς τα πίσω. Δε λέω δηλαδή πως μια καλή ταινία δεν είναι ποτέ και εμπορική ταυτόχρονα. Έχει να κάνει με τις προθέσεις πάντα και στη συγκεκριμένη περίπτωση νομίζω πως έχει να κάνει και με το σεβασμό ή μη που θα δείξει ο σεναριογράφος στο βιβλίο που διασκευάζει.

 

Ένα τέτοιο παράδειγμα προς αποφυγή θεωρώ πως είναι ο Άρχοντας. Κανένα σεβασμό δε βλέπω από τους σεναριογράφους ως προς την ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Κάνανε ό,τι καλύτερο μπορούσαν χωρίς να γίνει Αγγελοπουλικό μεν, όμως θέλανε να το κάνουν και Ζηνοειδές δε, κάτι που το χάλασε εν τέλει.

Δύσκολα βιβλία είναι όλα εκείνα που, γαι να πιάσεις το νόημά τους, πρέπει να τα διαβάζεις και που οι περγιραφές τους είναι πολύ ψυχεδελικές ή υποκειμενικές για να αποδώσεις σε μια ταινία.

Και ναι, οι διασκευές είναι σπάνια καλές, δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να γίνει ταινία κάποιο από τα βιβλία του Terry Pratchett και κατά προτίμηση το Guards!Guards.

Επίσης ωραίο θέμα για ταινία είναι η Ανίτα Μπλέικ της Laurell Hamilton.

 

Πάνω στην Ιστορία Χωρίς Τέλος υπάρχουν 2 ταινίες: Η πρώτη που είναι καλή σταματάει στη μέση του βιβλίου, εκεί που ο Μπάστιαν δίνει όνομα στην Παιδική Αυτοκράτειρα. Η δεύτερη είναι πολύ αμερικανιά και δεν έχει πολύ σχέση με το βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Άρα έχω δει την πρώτη.

Τα βιβλία του pratchett θα αποδοθούν δύσκολα σε ταινία επειδή ε΄να μεγάλο μέρος του χιούμορ του βασίζεται στις περιγραφές του. Εκτός λοιπόν και αν βάλουν έναν αφηγητή, η ταινία θα χάσει ένα μεγάλο μέρος της πλάκας της!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ξαναγυριστεί το Dune! Οπωσδήποτε! Με καλύτερα γραφικά, ως τριλογία ή τετραλογία ή οτιδήποτε! Είναι η ιδέα που μου έχει καρφωθεί στο νου από τη στιγμή που τελείωσα το πρώτο βιβλίο. Και τώρα στο δεύτερο ακόμα το σκέφτομαι: Κάποιος να γυρίσει ξανά το Dune plz! :)

Link to comment
Share on other sites

Ένα βιβλίο που πάντα ήθελα να δω ως ταινία είναι το Lord of Light. Όχι μόνο προσφέρεται γιατί υπάρχουν τα πάντα, μεγάλες μάχες, προσωπικές μονομαχίες, τραγικοί έρωτες κλπ. αλλά και λόγω της "μετενσάρκωσης" που σημαίνει ότι κάθε χαρακτήρας θα χρειαζόταν 2-3 διαφορετικούς ηθοποιούς για να τον υποδυθούν αν και αυτό θα ήταν και πολυδάπανο αλλά και δύσκολο ερμηνευτικά καθώς κάθε ηθοποιός θα έπρεπε να προσεγγίζει τον ρόλο με τον ίδιο τρόπο με τον προηγούμενο.

Link to comment
Share on other sites

Το Dune στα σίγουρα, θέλω και 'γω, και μάλιστα και οι συνέχιες του. Αν και οι φιλοσοφίες του Herbert δύσκολα θα βρίσκονταν μέσα οπότε θα έχανε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ξαναγυριστεί το Dune! Οπωσδήποτε! Με καλύτερα γραφικά, ως τριλογία ή τετραλογία ή οτιδήποτε! Είναι η ιδέα που μου έχει καρφωθεί στο νου από τη στιγμή που τελείωσα το πρώτο βιβλίο. Και τώρα στο δεύτερο ακόμα το σκέφτομαι: Κάποιος να γυρίσει ξανά το Dune plz!

 

Το Dune στα σίγουρα, θέλω και 'γω, και μάλιστα και οι συνέχιες του. Αν και οι φιλοσοφίες του Herbert δύσκολα θα βρίσκονταν μέσα οπότε θα έχανε πολύ.

 

Τι έχει ρε παιδιά το Dune και θέλετε ξανά;

 

 

Εμένα μ'αρέσει αυτή η ταινία :bag:

 

 

 

Θα ήθελα επίσης να δω κάποτε την Καρμίλα του Λε Φανού, προσεγμένη και όμορφη. Μάλλον όμως θα ήταν μικρού μήκους, οπότε....

Link to comment
Share on other sites

Νιενορ, και R rated αν έβγαινε από Χόλυγουντ. Αν και για κάποιο λόγο δε μου κολάει ως φιλική προς κινηματογραφική μεταφορά.

Link to comment
Share on other sites

To Dune έχει γυριστεί ξανά, κι απ'ό,τι ξέρω (αν και δεν το έχω δει στη νέα έκδοση) δεν ήταν καλό, παρότι τα εφέ κτλ ήταν καλύτερα. Πχ, στο τέλος του πρώτου ο Πωλ γίνεται απίστευτα γρήγορος και κάτι άλλα παρόμοια ευτράπελα, πράγματα τα οποία όχι μόνο δεν ισχύουν στην κανονική ιστορία, αλλά απέχουν και πάρα πολύ από αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

Για τη mini σειρά λέτε όσον αφορά το Dune;

 

Το πρώτο μέρος ήταν καρναβάλι!

 

Το Dune Messiah και Children of Dune ήταν πολύ πιο προσεγμένα! Αν και οι καφριλιές του Herbert όσον αφορά την ηλικία των παιδιών δεν υπήρχε περίπτωση να μεταφερθούν έτσι όπως ήταν στα βιβλία!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια φορά μιλούσα για το Dune του Λιντς. Η αλήθεια είναι πως δεν έχει αυτούσια την ιστορία όμως περνάει το θέμα της και είναι μια μάλλον καλή ταινία. Είναι κατι άλλο από αυτό που είχα φανταστεί μεν όμως είναι τόσο πολύ άλλο, που δε με ενοχλησε καθόλου. Ήταν κάτι τελείως καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

Εδω να διορθωσω λιγο τον εαυτο μου οσο αφορα την ταινια του Ελρικ.Τα δικαιωματα ανηκουν στη Universal και εχει ηδη γραφτει το σεναριο.Δοθηκε στον Μαικ για να κανει καποιες διορθωσεις η να πει τη γνωμη του τελοσπαντων και τωρα απο οσο ξερω ψαχνουν για καστ.

Πιθανοι "Ελρικ"- Τζουντ Λο,Μπεττανυ, Μερφι (ο κακος απο το Batman Begins), ...

Oσοι ενδιαφερονται ας κοιταξουν στην ιστοσελιδα http://www.multiverse.org/

Link to comment
Share on other sites

Το... Κάμα Σούτρα!!!! :p

Σοβαρά τώρα, θα μου άρεσε αν έβγαινε σε ταινία η Rigante Series ή το Σμήνος των Σπουργιτιών.

Link to comment
Share on other sites

Ελρικ, αλλά αν γίνει ταινία θα βγεί σαν τον άρχοντα μια και υπάρχουν πολλές περιγραφές κτλ.

Dragonlance, σε μια 4ωρη ταινια για το κάθε βιβλίο.

Edited by brave
Link to comment
Share on other sites

Το κατάλαβα για το Dune αλλά έχουν γίνει μίνι σειρά τα 3 πρώτα βιβλία πρόσφατα σχετικά η οποία όμως αν και πιο πιστή είναι κατώτερη της ταινίας!

Edited by Canopus
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..