Jump to content

Ποιά βιβλία θέλουμε να γίνουν ταινία;


heiron
 Share

Recommended Posts

Νομιζα οτι υπηρχε τετοιο τοπικ.Παντως αφου δε το βρηκα,ειπα να κανω ενα.Οι υπευθυνοι ας πραξουν αναλογως αν οντως υπαρχει.

Εγω ανυπομονω να γινει ταινια/ες το επος του Ελρικ.Ολο κατι ακουγεται αλλα το θεμα δε προχωρα απο οτι βλεπω.

Θελω την κινηματογραφικη μεταφορα κι αλλων βιβλιων του Ντικ.Φετος θα δω το A scanner darkly αλλα θελω να δω κι αλλα καλα-γνωστα του βιβλια και οχι καποια ψιλοαγνωστα διηγηματα οπως το Impostor!

Θα επιστρεψω με αλλες προτασεις...

 

 

Eλρικ στα σίγουρα , καταπληκτικά βιβλία και γενικα οτιδηποτε σε vampires , αν και φοβαμαι τι πατατα θα γυρίσουνε παλι...

Link to comment
Share on other sites

Επείδη έγινε λόγος και για τον Pratchett και το Discworld νομίζω ότι το ιδανικό setting θα ήταν... animation! Όσοι έχουν αμφιβολίες για το αν μπορεί να αποδωθεί το ύφος του Pratchett εικαστικά και ηχητικά από ένα cartoon ας ρίξουν μια ματιά στο computer game Discworld 2.

Link to comment
Share on other sites

Μμμ τι ωραίο τόπικ!

 

Ε... κάτσε να σκεφτώ...ναι συμφωνώ με την νιέννα και τα χρονικά της Νάρνια!

Και επίσης θα θέλα απο Μούρορκ, αλλα οχι τον Έλρικ όσο τον Κόρουμ... (δεν ξέρω γιατί εμένα μου άρεσε περισσότερο αυτός ο χαρακτήρας). Αν και τώρα που το ξανασκέφτομαι δεν θα είχα ιδιαίτερο πρόβλημα αν θα είναι Ελρικ ή Κόρουμ... Μούρορκ να είναι και ό,τι να 'ναι΄που λένε!

Επισης έχω διαβάσει ένα βιβλίο όχι πολύ καλό απο το έπος του Πέρν αν ξέρετε εκδόσεις Άίολος

"Το πέταγμα του δρακόντα" και πολύ θα θέλα να γυριστεί γιατί πιστεύω θα είναι πολύ εντυπωσιακό με δράκους να πετούν και να πολεμάνε μαζί με ανθρώπους μια δολοφονική βροχή απο μετεωρίτες...

 

Και θα θέλα πααααάρα πολύ να γυριστεί ο Πελοποννησιακός πόλεμος σε τηλεταίνια με μερικά επεισόδεια...

Και η Ελληνική επανάσταση επίσης... ποιός άγιος άνθρωπος θα τα γυρίσει αυτά ΜΕ ΤΟΝ ΣΩΣΤΟ ΤΡΟΠΟ δεν ξέρω!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να δω κατι με αλχημιστές ,δεν εννοώ Χαρυ Ποττερ και φιλοσοφικη λιθο , ούτε και τον Αλχημιστη του Κοέλο, απλά μια ταινια που να βασιζεται σε βιογραφίες των πραγματικών Αλχημιστών , Bruno , Mirandelo, Παράκελσο etc και αν είναι και γυρισμένη στην Πράγα θα λέει πολύ. Αυτο ήταν ενα βιβλιο φιλοσοφίας "Μάγοι της Φιλοσοφίας" λεγόταν , αλλά σίγουρα θα υπάρχουν σχετικά λογοτεχνικά βιβλία. Το ΟΚΤΩ της Neville που διαβαζω τώρα στηρίζεται στην αλχημεία και έχει πολύ ενδιαφέρουσα υπόθεση αφού μιλα για ένα μεσαιωνικο σκάκι μυστηρίου και την αναζήτησή του ανα τους αιώνες..αυτό θα γινόταν πολύ καλή ταινία . Αλλά ποιος να ασχοληθεί τώρα ...δεν θα πουλήσει οσο θα πουλούσε μια ταίνια καταστροφής με το κλασσικο ξυλο και τους ηλίθιους διαλόγους.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να δώ την Κάθοδο των Μυρίων του Michael Curtis Ford, της Πύλες της Φωτιάς του Presffield. Γενικότερα θα μου άρεσε να υπήρχαν περισσότερες ταινίες με σενάριο παρμένο (όχι απλά βασισμένο) από ιστορικά μυθιστορήματα ή και από βιβλία ιστορίας.

 

Την Ιλιάδα του Ομήρου (μην τολμήσει κανείς να μου πεί για το Troy... :diablo: )

 

Τα βουνά της τρέλας του Λαβκραφτ (είχε ακουστεί ότι θα βγεί, γνωρίζει κανείς κάτι;)

 

Dragonlance. Οτιδήποτε πρίν από το Dragons of Summer Flame (με την προυπόθεση ότι θα είναι υπερπαραγωγή όπως ο Άρχοντας των Δαχτυλιδιών. Αλλιώς να μας περισσεύει...)

 

I, Strahd της P.N. Elrod και Υπερβορέα του Μιχάλη Αντωνόπουλου το πρώτο και τρίτο βιβλίο της τριλογίας (ναι, εντάξει, είμαι κολλημένος. Πείτε μου κάτι καινούργιο τώρα :tease: )

 

Τον Έλρικ του Μούρκοκ (απ'όσο ξέρω αυτό θα γίνει πραγματικότητα).

 

Σε ταινία μικρού μήκους θα ήθελα να δω την Μάσκα του Κόκκινου Θανάτου, του Πόε (και κάτι μου λέει ότι μπορεί να υπάρχει, αλλά δεν το έχω βρεί πουθενά).

 

Επίσης θα ήθελα να δώ ιστορίες και νουβέλες του κόσμου του Warhammer 40.000 να γίνονται ταινία ή anime (με ένα απλό σενάριο θα είχε απίστευτη δράση. Για τέτοιου είδους ταινία θα ήταν ότι πρέπει).

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να δώ τις Πύλες της Φωτιάς του Presffield.

 

Σε ταινία μικρού μήκους θα ήθελα να δω την Μάσκα του Κόκκινου Θανάτου, του Πόε (και κάτι μου λέει ότι μπορεί να υπάρχει, αλλά δεν το έχω βρεί πουθενά).

 

Το Gates of Fire είχε ακουστεί πολύ έντονα για κινηματογραφική μεταφορά, με σκηνοθέτη τον Michael Mann και πιθανούς πρωταγωνιστές τους George Clooney και Bruce Willis αλλά τα τελευταία 2 χρόνια δεν έχει ακουστεί κάτι καινούργιο και το project μάλλον έχει βαλτώσει, ίσως γιατί μετά την επιτυχία του Gladiator οι υπόλοιπες sword'n'sandal ταινίες που βγήκαν δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο (βλέπε Troy κλπ). Το 2006 θα βγει η ταινία "300" με θέμα την μάχη των Θερμοπυλών που θα βασίζεται όμως στο ομώνυμο κόμικ του Frank Miller. Τον Λεωνίδα θα υποδύεται ο Gerard Butler (έπαιζε το phantom στο πρόσφατο Phantom of the Opera). Οι πρώτες ενδείξεις μιλάνε πάντως για μεγαλύτερη έμφαση στη μάχη και στα εφέ (κάπου είδα να περιγράφεται η ταινία ως Gladiator meets Matrix...) Ανησυχητικό για το σεβασμό της ταινίας στην ιστορία είναι ότι στο cast listing του IMDB υπάρχει ένας χαρακτήρας ονόματι Stelios, δεν θυμάμαι πολλούς αρχαίους ημών προγόνους να λέγονται έτσι...

 

Για την Μάσκα του κόκκινου θανάτου βρήκα 2 entries στο IMDB: Μια παραγωγή του 1989 με τον Adrian Paul (ο τηλεοπτικός Highlander) στο ρόλο του Prospero με βαθμολογία 4.2 και μια του 1964 σε σκηνοθεσία του παππού του horror Roger Corman, με πρωταγωνιστή τον θρυλικό Vincent Price και μέσο όρο ένα αξιοπρεπέστατο 6.9...

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο βιβλίο της Υπερβορέας, αν δεν είχε γραφτεί από Έλληνα αλλά από Αμερικάνο θα μπορούσε χαλαρά να είχε γίνει ταινία. Θα ήθελα πάρα πολύ να το δω σε ταινία. Τώρα τα κλασικά θα πω, Ελρικ και Νευρομάντη

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να πω ότι θα ήθελα να δω ξανά τη Λάμψη και την Οδύσσεια του Διαστήματος (συγγνώμη, Κιούμπρικ, συγχωρεμένος νά 'σαι...), καθώς και την Ημέρα των Τριφφιδών, Φαρενάιτ 451 και, για πρώτη φορά, αφού δεν έχουν γύριστει απ' όσο ξέρω, Οι Χρυσαλίδες, Οι Νυχτερίτες και Το Σάλεμς Λοτ.

Link to comment
Share on other sites

Το Salem's lot έχει γυριστεί ως μίνι σειρά (κυκλοφορεί ενωμένο ως ταινία σε διάφορες εκδόσεις, άλλες πλήρες άλλες πετσοκομένο) το 1979 από τον Tobe Hooper (Texas chainsaw massacre) με πρωταγωνιστή τον James Mason.

Link to comment
Share on other sites

Το I, Strahd και γενικά βιβλία ή νουβέλες θα είναι άθλιες ταινίες επιεδή θα χρησιμοποιηθούν σαν μέσα προώθησης για τις εταιρείες-παραγωγούς, επομένως καλύτερα να το αφήσουμε κατά μέρους.

Πάντως για ταινία του 1821 είχαμε αναφέρει σε meeting...

Link to comment
Share on other sites

το 1821 έχει γίνει ταινία και μάλιστα καλή απ ό,τι θυμάμαι, ασπρόμαυρη.

Από Κίνγκ θα ήθελα να δω επίσης το Bag of bones (που κατι λεγανε πριν λιγα χρονια, αλλά τελικά τίποτα...) και φυσικά το Καρδιές στην Ατλαντίδα αλλά ολόκληρο (ή τουλάχιστον, τη δεύτερη ιστορία που είναι η αγαπημένη μου....:wub:

Επίσης και το Τραγούδι της Κάλι, αν μπορούσε να γίνει καλά, θα γινόταν απίστευτη ταινία.... :o

Link to comment
Share on other sites

Οι Νυχτερίτες και Το Σάλεμς Λοτ.

 

και τα δύο έχουν γυριστεί, ταινίες ωμέγα διαλογής, καλύτερα να μην τις έκαναν ποτέ. Ωραία θα ήταν αν τις έκαναν με λεφτά. Καλά σενάρια και οι δύο.

 

 

Εγώ έχω να πω ότι θα ήθελα να δω ξανά τη Λάμψη

 

:o ιερόσυλε!

 

Σε ταινία μικρού μήκους θα ήθελα να δω την Μάσκα του Κόκκινου Θανάτου, του Πόε (και κάτι μου λέει ότι μπορεί να υπάρχει, αλλά δεν το έχω βρεί πουθενά).

 

Υπάρχει και είναι του Ρότζερ Κόρμαν. Νομίζω πως αυτός είναι και ο τίτλος της ταινίας. Έχει γυρίσει σχεδόν όλα τα διηγήματα του Πόε (εκτός ίσως από κάποια από τα πορτρέτα γυναικών) αλλά οι ταινίες του είναι cult. Τελοσπάντων εμένα μαρέσει αυτός ο άνθρωπος κι αν δεν είχε περάσει, δε θα μας είχε συστήσει ποτέ αρκέτους από αυτούς που στελεχώνουν το καλό hollywood.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως θα ήταν ωραίο να έβλεπα καμιά από αυτές τις ταινίες. Αναρωτιέμαι αν μπορεί να αποδώσει αρκετά καλά την αίσθηση που δίνει με τη συγγραφή του ο Πόε

Α, και το Iron Council του China Mieville, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ

Link to comment
Share on other sites

Erecoze, Ιδε ο άνθρωπος, Corum, Conan (με καλύτερο πρωταγωνιστή) ενα καλύτερο σενάριο για το D&D (που ήταν τραγική απογοήτευση), Η σκιά στο κωδωνοστάσι, πολλά sci fi....

Link to comment
Share on other sites

Erecoze, Ιδε ο άνθρωπος, Corum, Conan (με καλύτερο πρωταγωνιστή) ενα καλύτερο σενάριο για το D&D (που ήταν τραγική απογοήτευση), Η σκιά στο κωδωνοστάσι, πολλά sci fi....

 

Ερεκόζι: ΠΟΛΥ δύσκολη ταινία, μπορεί να καταλήξει LOTR-Clone με εξάρσεις επιστημονικής φαντασίας

Ιδέ Ο Άνθρωπος: Θα το απαγορεύσει η Καθολική Εκκλησία

Corum: Αν δεν το προσέξουν θα βγει ΠΟΛΥ μάπα

Conan: Ω, όχι!

D&D: Με σενάριο γραμμένο από DM και πάικτες θα λέιε άγρια...

Link to comment
Share on other sites

Το Φαρενάιτ 451 έχει γυριστεί από τον Truffaut τη δεκαετία του '60 και ήταν αρκέτα καλή ταινία! Λένε ότι θα το γυρίσει ριμέϊκ ο Mel Gibson!

Link to comment
Share on other sites

"The Eternal Champion has...(bla,bla,bla)... a film script(so far unshot)"

Με αλλα λογια εχει γινει ενα βημα για τον Ερεκοζι αλλα προηγειται-δικαιως-ο Ελρικ.

Για τον Κορουμ συμφωνω με τον Ατρελεγκιο.Οπως και για τον Κοναν-ο Σβατζενεηκερ ηταν σχετικα καλος για αυτον τον ρολο.

Αντι για D&D μπορουν να κανουν καποια ταινια απο νουβελα Dragolance/FR αν και καλυτερα να μην κανουν γιατι θα ειναι μια τολκινοειδης αποτυχια.

Μαρτιν και Ερικσον αμα τελειωσουν με το καλο τις διασημες σειρες τους αν και ειναι πολυ μεγαλες.Βεβαια και το Χαρι Ποτερ ειναι μεγαλη σειρα αλλα...

Childhood's end,The end of eternity,The left hand of darkness,The Dispossessed,Stranger in a strange land,Brave new world και γενικα καποια απο τα αριστουργηματα της ΕΦ.Eιδαμε οτι το φαντασυ διαφημιστηκε(καλως η κακως δεν εχει σημασια) με την ταινια.Αντα, να γινει κατι και με την ΕΦ!

Link to comment
Share on other sites

Λένε ότι θα το γυρίσει ριμέϊκ ο Mel Gibson!

 

Ω! Μεγάλοι Θεοί του Σκότους! Τι θα γίνει επιτέλους με αυτόν τον άνθρωπο?

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνει ταινία ό,τι πέσε στα χέρια του, μέχρι όλα τα βιβλία να τελέσουν μαζική αυτοκτονία!

Συνεχίζοντας στην αρχική ροή της συζήτησης, οι μεγάλες ιστορίες των Erikson, Martin και άλλων θα είναι πετσοκομένες μεταφορές, εκτός να κάθε ταινία είναι 12ωρη!

Το Left Hand of Darkness θα κάνει εξαιρετική ταινία, αλλά βασίζεται πολύ στις εσωτερικές σκέψεις των χαρακτήρων, όχι τόσο σε διαλόγους. Το End Οf Eternity θα γινόταν cult αν είχε φτιαχτεί το 60, όχι τώρα, που τα cgi και η εμπορικότητα θα το κάνουν σαν το I, Robot

Link to comment
Share on other sites

Ο Martin, που έχει εμπειρία από το Χόλυγουντ (μεταξύ άλλων έχει δουλέψει στο σενάριο της σειράς Beauty and the Beast), έχει πει ότι μόνο ως μίνι-σειρά θα μπορούσε να μεταφερθεί αξιοπρεπώς το ASoIaF στην οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Η Λάμψη και το Φαρενάιτ 451 που έχω δει δεν έχουν και πολύ σχέση - ειδικά προς το τέλος - με τα πρωτότυπα έργα...

 

Για το Σάλεμς Λοτ και τους Νυχτερίτες μου πέρασε απ' το μυαλό ότι μπορεί να έχουν βγει - πόσα έργα του Κινγκ δεν έχουν βγει;!

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το κατά γράμμα κι άλλο ν' αλλάζει άρδην η πλοκή (π.χ. να πεθαίνει ένας βασικός ήρωας που ούτε καν εξελίσσεται στην ταινία [Λάμψη]).

Link to comment
Share on other sites

Σ'όλες δεν είναι κατά γράμμα το σενάριο! Πολλά πετιούνται απ' έξω για πολλούς λόγους! Ακόμη και χαρακτήρες! Δεν έχω χρόνο να γράψω περισσότερα για τους λόγους...:)

Link to comment
Share on other sites

Οι αλλαγές δεν είναι απαραίτητα κακές, άλλωστε ταινίες και βιβλία είναι 2 διαφορετικά media και δεν νομίζω ότι μπορεί το ένα να μεταφερθεί αυτούσιο στην μορφή του άλλου. Έχω παρατηρήσει άλλωστε ότι όταν μια ταινία που βασίζεται σε βιβλίο μένει πάρα πολύ πιστή σε αυτό, ο σκηνοθέτης συνήθως κατηγορείται για ατολμία και υπερβολικό σεβασμό. Έχω δει ταινίες στις οποίες οι αλλαγές που έγιναν σε σχέση με το βιβλίο όχι μόνο δεν με ενόχλησαν αλλά νομίζω έκαναν καλύτερη την ταινία. Τα πιο χαρακτηριστικά παραδείγματα που μπορώ να σκεφτώ είναι το Green Mile, το The thin red line και το L.A. Confidential.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..