Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Μόλις άρχισα το Hitchhiker's Guide to the Galaxy του Dougle Adams. Έτσι για να ξεσκάσουμε λίγο από τα βαριά...

Link to comment
Share on other sites

Τα τέσσερα πρώτα βιβλία που είχε γράψει ο συγχωρεμένος ήταν έπος, αλλά το πέμπτο που έγραψε μετά ήταν μάπα... <_<

Link to comment
Share on other sites

εγώ διαβαζω και σε λίγο καιρό τελειώνω το βιβλίο Το καράβι της μαγείας οι έμποροι των θαλάσσων της robin hobb. και μαζί διαβάζω κατι που δεν έχει σχεσή με φαντασία αλλα με ιστορία το ''της αρχαίας ελλάδος οι μεγάλοι ηγέτες'' που είναι φοβερό γιατι έχει γίνει μια πολύ καλη έρευνα πάνω στις πηγες απο όπου έχει παρει στοιχεία και ο συγραφέας φέρνει πολλά πραγατα στην επιφανεια τα οποία λιγο πολύ δεν είναι γνωστά

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το A Clash of Kings του George R.R. Martin, και τελικά ήταν καλύτερο απο το πρώτο. Η σειρά όσο πάει γίνεται και καλύτερη.

 

Τώρα άρχισα το πρώτο μισό του τρίτου βιβλίου, ονόματι A Storm of Swords - Part I: Steel and Snow

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την εποχή διαβάζω το βιβλίο "Το ελιξήριο της αθανασίας" του Λεωνίδα Χατζηνικολάου. Καλογραμμένο, χωρίς περιττές περιγραφές, ωραία πλοκή, και ενδιαφέρουσα ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα άρχισα το πρώτο μισό του τρίτου βιβλίου, ονόματι A Storm of Swords - Part I: Steel and Snow

 

Έφτασες στα καλά. Ελπίζω να έχει ήδη αγοράσει το δεύτερο μέρος (και το σημαντικότερο της σειράς κατά τη γνώμη μου) γιατί σταματάει σε σημείο πολύ "καυτό" και εγώ δεν ήξερα ότι το είχαν χωρίσει όταν το διάβαζα και αναρωτιόμουν αν μου έστειλε μισό βιβλίο το ;Amazon :D

Και μετά περίμενα για έναν μήνα για να έρθει το δεύτερο μέρος... :bangin:

 

Worth the wait though... :p

Link to comment
Share on other sites

Grass της Sheri S. Tepper. Έχω διαβάσει κάπου 170 σελίδες στις 530, και το προτείνω ανεπιφύλακτα' δε νομίζω να χαλάσει αργότερα. Η Tepper γράφει επιστημονική φαντασία πολύ καλογραμμένη, με πρωτότυπες ιδέες (όχι πράσινα ανθρωπάκια, ή "παράξενες" φυλές που μόνο στην εμφάνιση είναι διαφορετικές από ανθρώπους) και πραγματικούς χαρακτήρες... Μην πω ότι νομίζω πως γράφει τους πιο ρεαλιστικούς χαρακτήρες που έχω διαβάσει. Είναι τρομακτικά σαν αληθινοί άνθρωποι!

Link to comment
Share on other sites

diabasa grigora grigora to ''Good Omens'' apo gaiman kai pratchet(poly kalo), to ''non-fiction'' apo palehnuik, kai tora eimai sth mesh tou ''American Psycho'' tou Ellis

Link to comment
Share on other sites

Diabasa ta dyo prts toy Storm of Swords... Sto telos sxedon tsantisthka alla to kataxarhka san biblio... Den m'afhne na to akoymphsw katw....Teleiwsa kai to Glue, kalo alla perimena kati parapanw... Epishs kai to teleytaio afhghma ths Swths Triantafylloy gia to opoio egine xamos. Pali kala poy moy to ekanan dwro kai den klaiw ta lefta moy. Twra diabazw to Neverwhere... DrunkElf eixes dikio, gamei...

Link to comment
Share on other sites

Sto telos sxedon tsantisthka alla to kataxarhka san biblio... Den m'afhne na to akoymphsw katw....

 

Κλασικά. Το ίδιο και εγώ. Μόνο που δεν τσαντίστηκα ακριβώς... Σε κάποια σημεία το χάρηκα και πολύ γιατί πέθαναν μερικοί που τους άξιζε :D

 

 

Twra diabazw to Neverwhere... DrunkElf eixes dikio, gamei...

 

Να τον ακούτε τον μπεκρή... :guitar: :ph34r: :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα, για δεύτερη φορά, τους τρεις οίκους του Dune, του γιου του Herbert και τώρα άρχισα να διαβάζω ένα βιβλίο ονόματι Illuminati του Dan Brown. Ελπίζω να βγει καλό γιατί είναι πολύ μεγάλο βιβλίο, και δεν μου αρέσει να παρατάω ένα βιβλίο στη μέση.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα, για δεύτερη φορά, τους τρεις οίκους του Dune, του γιου του Herbert και τώρα άρχισα να διαβάζω ένα βιβλίο ονόματι Illuminati του Dan Brown. Ελπίζω να βγει καλό γιατί είναι πολύ μεγάλο βιβλίο, και δεν μου αρέσει να παρατάω ένα βιβλίο στη μέση.

Exoyn ginei posts gia to sygkekrimeno biblio s'ayto to thread... Einai to Angels And Demons...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι διαβάζω ιστορίες του Lovecraft και Manuals παιχνιδιών, τα Αστερίξ για 3516146234623462345 φορά και γενικά κόμιξ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελείωσα το A Storm of Swords: 1. Steel and Snow, και χάρη στην ευγενική χορηγεία του Ζούκιου άρχισα σήμερον το δεύτερο μέρος.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις βρήκα χρόνο να αρχίσω να διαβάζω τις πύλες της φωτιάς, του Στήβεν Πρέσσφιλντ. Έχω ακούσει τα καλύτερα και επιπλέον ξεκίνησα δυο φορές να το διαβάζω, αλλά έπεσα σε περίοδο εξετάσεων τότε!

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σε προϊδεάσω, αγαπητέ Βάρδουλα, Οι πύλες τις φωτιάς είναι το καλύτερο βιβλίο στο είδος του που έχω διαβάσει. Σε βάζει από την αρχή στο κλίμα της εποχής, έχει υπέροχες σκηνές μάχης και γενικότερα δεν παίζεται. Τά δύο άλλα βιβλία που έγραψε ο Πρέσφιλντ (Οι Αμαζόνες, και Άνεμοι Πολέμου) είναι ψιλοαπάτες. Τέλος πάντων. Προς το παρών παράτησα το Illuminati και συνεχίζω από τα Forgotten Realms τον πόλεμο της βασίλισσας Αράχνης, που έγραψαν μαθητές του Salvatore υπό την επίβλεψή του. Καλούτσικο είναι.

Link to comment
Share on other sites

to gates of fire einai ontos poly kalo...eos 8eeiko...tora diabazo 2 pramata:To golden bough, kai to hitchhickers guide to the galaxy apo adams...

Link to comment
Share on other sites

Το hitchhiker's το τέλειωσα εδώ και λίγες μέρες. Ειναι αστείο σε σημείο που δε μπορείς να κρατήσεις τα γέλια σου. Αλλά εμπερειέχει και πολύ εύστοχη σάτυρα μέσω του χιούμορ και της υπερβολής.

 

Τώρα άρχισα να διαβάζω το Celtic Myths and Legends, με παραδοσιακούς μύθους της Ιρλανδίας.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το δεύτερο μέρος του A Storm of Swords, και μπορώ να πω οτι το Song of Ice and Fire, μέχρι τώρα τουλάχιστον, είναι η καλύτερη σειρά φαντασίας που έχω διαβάσει.

 

Τώρα αρχίζω το Deadhouse Gates του Steven Erikson.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το δεύτερο μέρος του A Storm of Swords, και μπορώ να πω οτι το Song of Ice and Fire, μέχρι τώρα τουλάχιστον, είναι η καλύτερη σειρά φαντασίας που έχω διαβάσει.

 

Τώρα αρχίζω το Deadhouse Gates του Steven Erikson.

 

Κωλοφαρδούλη, καβάτζωσες και το Midnight Tides!!

 

Άντε, ποιός σε πιάνει τώρα...... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα να διαβάζω χθες το Ιλουμινάτι. Διάβασα μόνο τα πρώτα τέσσερα κεφάλαια αλλά φαίνεται να είναι πολύ καλό. Μέχρι τώρα τουλάχιστον έχει τραβήξει το ενδιαφέρον μου για τα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαβάζω Elric και δεν καταλαβαίνω πως έχει γίνει τόσο διάσημος.......

 

To illuminati ειναι πολύ καλό. Μου άρεσε περισσότερο από τον κωδικό Da Vinci.

 

Υ.Γ. επί τη ευκαιρία, καλώς σας βρήκα.... ;)

Edited by Ladonna
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..