Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Ξεκινησα το "Ο κοσμος της φωτιας και του παγου" των George R.R. Martin,Elio M.Garcia jr και Linda Antonsson.

Link to comment
Share on other sites

Κατσούο Ισιγκούρο και ''Ένας Καλλιτέχνης του Ρευστού Κόσμου''. 

 

Το διάβασα και ήταν ωραίο. Βρισκόμαστε στην Ιαπωνία στα χρόνια μετά τον Β' Π.Π. Σε μία χώρα ηττημένη που προσπαθεί να ορθοποδήσει, παρακολουθούμε τα τεκταινόμενα της ζωής μίας συνηθισμένης οικογένειας. Όχι όμως και τόσο συνηθισμένης μιας και ο πατέρας υπήρξε αναγνωρισμένος ζωγράφος. Είναι μέσα από τις σκέψεις του παρελθοντικές και μη που ξετυλίγεται το νήμα της ιστορίας. Σκέψεις που έχουν να κάνουν με τα χρόνια του στη σχολή, τις συγκρούσεις με τους συναδέλφους και τον δάσκαλο του και διάφορους μικροκαβγάδες με τις κόρες και τον εγγονό του. Και όλα αυτά μέσα από αλλαγές οπτικής γωνίας και φλας μπακ. Ακούγεται αδιάφορο αλλά δεν είναι. Αντιθέτως είναι καλογραμμένο, έχει συνοχή και ενδιαφέρουσες επί μέρους καταστάσεις. Επίσης έχω δει αρκετά ντοκιμαντέρ και έργα για Ιαπωνία. Με Χιροσίμα ή σαμουράι. Και ήθελα επιτέλους να διαβάσω κάτι και για μικρά, απλά, καθημερινά πράγματα. Βοήθησε και αυτό στο να το ευχαριστηθώ μία φορά περισσότερο. 

 

Συνεχίζω με Ωρόρα και ''Ιστορίες Γαλλικής Επιστημονικής Φαντασίας''.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το Αναζητώντας τον Χαμένο Χρόνο II: Στον Ίσκιο των Ανθισμένων Κοριτσιών, του Marcel Proust.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Έγκλημα στο Κολωνάκι, του Γιάννη Μαρή.

Link to comment
Share on other sites

Κρίστοφερ Μπέρι-Ντι και ''Επάγγελμα: Κατά συρροήν Δολοφόνος''. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Σάββατο βράδυ στην άκρη της πόλης, της Σώτης Τριανταφύλλου.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με την συλλογή διηγημάτων Η καταγγελία, του Βορειοκορεάτη Μπαντί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα την νουβέλα Το δέντρο του Ιούδα, του Μιχάλη Μακρόπουλου.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα την ανθολογία Ιστορίες ηρωικής φαντασίας, των εκδόσεων Ωρόρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αμέρικο Βεσπούτσι και ''Ο Νέος Κόσμος: Επιστολές προς τον Λαυρέντιο των Μεδίκων''. 

Link to comment
Share on other sites

Ξεκιναω το Εγω, Το Ρομποτ του Ισαακ Ασιμοφ. Δανεικο απο φιλο. Πρωτος μου Ασιμοφ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το "Οι σαράντα μέρες του Μουζά Νταγκ: Το επερχόμενο", του Φραντς Βέρφελ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..