Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Έχω αρχίσει το "Οι σαράντα μέρες του Μουζά Νταγκ: Οι αγώνες των ανίσχυρων", του Φραντς Βέρφελ

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξεκινήσει το «Στους δρόμους της βίας» του George Pelecanos.

Αν θέλεις να το πουλήσεις/ανταλλάξεις μετά, εδώ είμαι!!! :) :p

Link to comment
Share on other sites

Σε νιώθω Θανάση αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω. O Pelecanos είναι από τους αγαπημένους μου συγγραφείς και είμαι πολύ δεμένος με τα βιβλία του. Ελπίζω να το βρεις κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Σε νιώθω Θανάση αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω. O Pelecanos είναι από τους αγαπημένους μου συγγραφείς και είμαι πολύ δεμένος με τα βιβλία του. Ελπίζω να το βρεις κάποια στιγμή.

Ενταξει, τουλαχιστον προσπαθησα :D Καλα κανεις, κι εγω ετσι ειμαι. Κι εγω ελπιζω να το βρω, ευχαριστω. Δεν περιμενα να με δυσκολεψει ετσι ενα ποκετ.
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το "Οι φωνές του ποταμού Παμάνο", του Ζάουμε Καμπρέ.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με το Σ'έναν έρημο τόπο, της Ντόροθι Μπ. Χιουζ.

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, vaggelis said:

Έχω αρχίσει το "Οι φωνές του ποταμού Παμάνο", του Ζάουμε Καμπρέ.

κουραγιο

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα την συλλογή διηγημάτων Κάτι παράξενες γυναίκες, του Γιώργου Λαγκώνα.

Link to comment
Share on other sites

On 27/9/2017 at 9:30 PM, Δημήτρης said:

Τζουζέπε Τομάζι ντι Λαμπεντούζα και ''Ο Γατόπαρδος''. 

 

Το διάβασα και ήταν καλό, όπως ακριβώς το περίμενα. Βρισκόμαστε στην Ιταλία των μέσων του 19ου αιώνα, μία εποχή πολιτικών και κοινωνικών αναταράξεων. Κεντρικό πρόσωπο ο Ντον Φαμπρίτσιο, Πρίγκηπας ντι Σαλίνα,  που βλέπει τις επερχόμενες εξελίξεις να απειλούν όλα εκείνα που για γενιές οι πρόγονοι του και ο ίδιος θεωρούσαν δεδομένα. Οικονομική ευμάρεια, δύναμη και κύρος. Πόσο εύκολο είναι άραγε για έναν ευγενή να βλέπει να απειλείται η ίδια του η ύπαρξη; Καθόλου οπότε και καλοβλέπει τον γάμο του συμπαθητικού και γόη πλην όμως άφραγκου του ανιψιού, με μία πλούσια χωριατοπούλα που αντιπροσωπεύει την νέα τάξη πραγμάτων. Θυμόμουν κάτι λίγα από την ταινία (την οποία και θα ξαναδώ ευθύς αμέσως) αλλά ήθελα κάποια στιγμή να διαβάσω και το βιβλίο. Απαιτητικό όχι ως προς την κατανόηση, αλλά στο να πιάσει κανείς τις επιμέρους ψυχολογικές καταστάσεις και την λεπτή ειρωνεία που τις διαποτίζουν. Εν μέρει πάντως βιογραφικό και εν μέρει ιστορικό μυθιστόρημα, αναγκαστικά χάνονται κάποια πράγματα που απηχούν την ατμόσφαιρα εκείνης της μακρινής εποχής. 

Άξια αναφοράς η περιπέτεια που υπέστη το βιβλίο μέχρι να εκδοθεί στη τελική (;) του μορφή από διάφορα χαμένα χειρόγραφα που βρίσκονταν ανά καιρούς. Οι απογοητεύσεις του συγγραφέα αναφορικά με τις απορρίψεις που δέχθηκε και η αδυναμία του να χαρεί την επιτυχία του πριν πεθάνει. Χειρότερο όμως όλων η ίδια του η ζωή. Όντας ο ίδιος ξεπεσμένος ευγενής, δεν είναι λίγοι οι χαρακτήρες που βασίζονται σε πραγματικά πρόσωπα. Και καταστάσεις σε αληθινά περιστατικά. Ωραίο σε γενικές γραμμές, προτείνεται. 

 

Συνεχίζω με Στίβεν Κινγκ και ''Κρυφό Παράθυρο Μυστικός Κήπος''. 

Edited by Δημήτρης
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Η εκδίκηση του Ιάσονα Λεμονιάτη, του Γιώργου Μεσολογγίτη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το John Smith: Αναπαυτής, του Γιώργου Κωστόπουλου. Μετά τον Λαγκώνα και τον Μεσολογγίτη, είναι ο τρίτος Γιώργος στην σειρά που διαβάζω :p

Link to comment
Share on other sites

Γκάι Γκάβριελ Κέι και ''Το Δέντρο του Καλοκαιριού''. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Δημήτρης said:

Γκάι Γκάβριελ Κέι και ''Το Δέντρο του Καλοκαιριού''. 

Αγάπη μόνο!!!!!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το «Πώς ένας εκτελεστής λέει αντίο» του Malcolm Mackay, είναι το δεύτερο βιβλίο της Τριλογίας της Γλασκώβης και μέχρι στιγμής η ιστορία μου αρέσει περισσότερο από το 1ο της τριλογίας που είχα διαβάσει πριν 2 χρόνια. Η γραφή παραμένει ίδια, κοφτή, σφιχτή και δυνατή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..